San Bruno Hill Climb 1/1/02
Place Lic# Name Team Points Juniors 1 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 13 3 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 11 4 3024 Max Spirin Tieni Duro 9 5 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 7 6 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 5 7 ? Aron Lim Unattached 0 8 ? ? Little Unattached 0 9 ? Eric Eisenbarth Unattached 0 10 2727 Easton Menez Sacramento Golden Wheelmen 1 Master 35+ 1 183 Jon Ornstil G.S. Lombardi Sports 15 2 ? Ray Norr Peninsula Velo / Kondra Systems 0 3 2014 Daniel Connelly Alto Velo / Webcor 11 4 2334 William Sans Peninsula Velo / Kondra Systems 9 5 1396 Bud Napolio California Road Club 7 6 ? Doug Consiglio Unattached 0 7 2594 Boris Rozenberg Unattached 4 8 ? ? Lee Unattached 0 9 ? ? Wilkinson Unattached 0 10 86 Glenn Chadwick Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Master 45+ 1 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 13 2 179 David Longinotti Team Wrong Way 11 3 ? Scott Forman Peninsula Velo / Kondra Systems 0 4 ? ? Watsen Unattached 0 5 2162 Jamie Willin Olympic Club 5 6 ? Gary Anghinetti Unattached 0 7 ? Chris Eisenbarth Unattached 0 8 ? Tim Wondenberg Bike Nuts 0 9 1251 Mark Switters Sacramento Golden Wheelmen 1 Master 55+ 1 ? Richard Shields Unattached 0 2 185 Lloyd Rath Mako / Galaxy Granola 5 3 3002 Pete Petroski Peninsula Velo / Kondra Systems 4 4 785 Dick Rebozzi Unattached 3 5 ? Bort Huffman Mako/Galaxy Cranola 0 6 ? ? Bridgets Unattached 0 Senior 1/2/Pro 1 1341 Patrick Heaney Alto Velo / Webcor 7 2 1625 John Kelly Kissena 5 3 1862 Michael Hernandez G.S Reno / Bicycle Warehouse 4 4 3066 James Miller Helen's / Trek / VW 3 5 ? Jan Neal Unattached 0 6 1091 Steve Menez Morgan Stanley Cycling Team 1 Senior 3 1 1441 Steven Cozza Team Swift 15 2 2994 Gary Gellin Unattached 13 3 132 Justin Lucke 3BRT - Clif Bar 11 4 1442 Craig Zaim Napa Valley Velo 9 5 1779 Mark Newton Napa Valley Velo 7 6 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 7 1093 Jason Boston Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 1645 Bernard Van Ulden Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 ? Sergei Badeka Unattached 0 10 3057 Gabriel Benjamin Santa Cruz Spokesman 1 Senior 4 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2561 Nathan Miller Team Swift 13 3 2337 Antonio Tunzi Unattached 11 4 ? Richard Heer Unattached 0 5 3108 Paul Higgins Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 7 6 1959 John Higgins Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 5 7 357 Stephan Kizziah Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 2272 Evan Adams Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 9 ? Wayne Davis Unattached 0 10 2770 Charles Sonnabend Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Senior 5 1 ? Mike Rubdeu Godspeed 0 2 ? Ryan Murphy Webcor/Alto Velo 0 3 3062 Aron Mason Unattached 11 4 3005 Bryan Wright Unattached 9 5 2520 Matt Gregory Solano Avenue Cyclery Racing Team 7 6 2220 Jamiel Danesh Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 7 ? Troy Soares Unattached 0 8 2427 Michael Buckley Davis Bike Club 3 9 ? ? Wako Unattached 0 10 ? John Ellcessor Unattached 0 Women 1/2/3 1 167 Elizabeth Benishin Cyclovets 2 2 2413 Eryn Hanna Napa Valley Velo 1 Women 4 1 ? Robin Jensen San Diego Cyclovets 0 2 2995 Holly Harris Palo Alto Bicycles Women's Team 9 3 ? Pat Ross BBC 0 4 2787 Bethanie Murguia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 5 1736 Jenny Frayer G.S Reno 4 6 ? Robin Heidt Unattached 0 7 ? ? Stephaneso Unattached 0 8 3058 Sharon Tisdell Unattached 1
Cherry Pie Criterium 2/10/02Place Lic# Name Team Points Junior 13-14 1 2402 Mario Wilson Sacramento Golden Wheelmen 9 2 2727 Easton Menez Sacramento Golden Wheelmen 7 3 1014 Lars Holmgron Tieni Duro 5 4 2406 Davis Smith International Christian Cycling Club 4 5 2762 Dawn Tisdell LGBRC/ Contentlab 3 6 2732 Daniel Tisdell LGBRC/ Contentlab 2 7 2625 Joseph Little Reno Wheelmen 1 Junior 15-16 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 13 3 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 11 4 3025 Tommy Roche Tieni Duro 9 5 3024 Max Spirin Tieni Duro 7 6 3071 Matthew Mosby Tieni Duro 5 7 3070 James Boyer Tieni Duro 4 8 3227 Mindy Hetzer Team Swift 3 Junior 17-18 1 451 Brady Harter Team Swift 15 2 1441 Steven Cozza Team Swift 13 3 1074 Dave Schimmer Team Swift 11 4 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 9 5 ? Toby Hastings Davis Bike Club 0 6 2561 Nathan Miller Team Swift 5 7 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 4 8 1562 Evan Anderson Tieni Duro 3 9 ? ? ? ? 0 10 2328 Brandon Haydu Sacramento Golden Wheelmen 1 Master 35+ 1 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 15 2 343 Kevin Klein Unattached 13 3 1870 Vincent Gee Team Sacramento 11 4 345 John Armour Team Sacramento 9 5 136 Scott Derdenger Morgan Stanley Cycling Team 7 6 1144 Ken Watkins Pacific Coast Cycling Club 5 7 905 Thornton Weiler Berkeley/GU Peets Velosport 4 8 1755 Dan Crocker Omnifit Racing Team 3 9 2231 Kevin McIntosh International Christian Cycling Club 2 10 1153 Dave Silk Marathon Racing Team 1 Master 45+ 1 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 15 2 227 John Barmettler Alto Velo / Webcor 13 3 319 Mark Caldwell Team Spine 11 4 1210 Mark Miller Monticello Cycling Club 9 5 399 Tim OHara Fremont Freewheelers 7 6 1-day Ken Lane Imperial Bobator 5 7 504 Larry Knaus San Jose Bicycle Club 4 8 75 Bob Bahlman Reno Wheelmen 3 9 147 Mike Freeman Mako / Galaxy Granola 2 Senior 1/2/Pro 1 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 15 2 1-day Chad Gerlach Sierra Nevada / Cannondale 0 3 1-day Tim Larkin Ofoto / Lombardi Sports 0 4 767 Steve Larsen Steve Larsen's Wheelworks / Pearl Izumi 9 5 1-day Derek Bouchard-Hall Mercury Cycling Team 0 6 1191 Chris Baumann Sierra Nevada / Cannondale 5 7 1-day Andrew Carter Ofoto / Lombardi Sports 0 8 1-day John Brady Ofoto / Lombardi Sports 0 9 1-day Gen Kogure 3BRT 0 10 1-day Ryan Smith Sierra Nevada / Cannondale 0 Senior 3 1 901 Brian Hawley Sierra Nevada / Cannondale 15 2 510 Jeff Purcell Stanislaus / Merlock Velo 13 3 2167 Christopher Mathews Eastside Cycling 11 4 1212 Dirk Manley Peak Cycling / Body Concepts 9 5 481 Sassan Golafshan Cisco Systems Racing Team 7 6 2279 Clint Buttler Davis Bike Club 5 7 1441 Steven Cozza Team Swift 4 8 2300 Ryan Wong Unattached 3 9 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 2 10 1297 Joseph Fortino Unattached 1 Senior 4 1 3285 Steve Reaney Santa Cruz / ABS 15 2 3293 Robert Becker Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 13 3 1318 Randy Bramblett Davis Bike Club 11 4 2564 Mark Plourde Soulcraft 9 5 3308 Jeff Wyatt Solano Avenue Cyclery Racing Team 7 6 921 Scott Baldwin Unattached 5 7 3181 Dennis Morgan Unattached 4 8 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 3 9 2447 Jack Cauthen Team City Sacramento 2 10 3286 Joey Howard Rio Strada Racing 1 Senior 5 1 3290 James Whitney Monticello Cycling Club 15 2 3205 Drew Rawles Berkeley/GU Peets Velosport 13 3 1-day Martin Tam Unattached 0 4 3294 Tyler Ofstad Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 9 5 1-day Nicholas Todd Village Pedaler 0 6 1-day Robert Bea Unattached 0 7 3104 Joe Santos Fremont Freewheelers 4 8 1-day karl Nielson Team NSO 0 9 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 2 10 3145 Gordon Messer Unattached 1 Women 1/2/3 1 2313 Sandra Kolb LGBRC/ Contentlab 15 2 148 Joy Shaffer LGBRC/ Contentlab 13 3 2212 Christine Thorburn Palo Alto Bicycles Women's Team 11 4 3306 Heather Cole Dave's Bike Shop 9 5 2730 Amy Babcock Santa Cruz Spokesman 7 6 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 5 7 2063 Cindy Carroll Redwood Empire Velo 4 8 3287 Linda Biederman Team Tailwinds 3 Women Master 1 608 Suzie Tignor LGBRC/ Contentlab 11 2 1369 Jessica Hickel Team Bicycle Plus 9 3 2489 Jeanne Cartwright Valley Spokesmen 7 4 3048 Cynthia Snyder Peak Cycling / Body Concepts 5 5 262 Donna Menard Mako / Galaxy Granola 4 6 2317 Sheryl Yamashita Peak Cycling / Body Concepts 3 7 2233 Maria Deason LGBRC/ Contentlab 2 8 3185 Jennifer Eckert Peak Cycling / Body Concepts 1
Pine Flat Road Race 2/16/02Place Lic# Name Team Points Junior 4/5 1 3338 Shawn Dugan Team Ironclad 2 2 1-day Jacob Morris Mercury 0 Master 35+ 1/2/3 1 1-day Donovan Douglass Mercury 0 2 735 Joe Otero Team Tailwinds 13 3 2293 Lindsay Blount Simply Fit 11 4 3354 Eric Squires Winning Wheels Racing 9 5 1924 Mark Blaser Redding Velo 7 6 69 Brian McGuire Olympic Club 5 7 3276 Mark Fennell Echelon Santa Barbara 4 8 183 Jon Ornstil G.S. Lombardi Sports 3 9 1092 Dean Knudsen Winning Wheels Racing 2 10 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 1 Master 35+ 4/5 1 1-day Alexander Childs Simply Fit 0 2 1-day Jame Allen S.Larsen’s Wheelworks 0 3 2606 Douglas Gillard San Jose Bicycle Club 11 4 1-day David Larsen Echelon/SB 0 5 1-day James Fox ? 0 6 1107 Steven McKoich Citrus Valley Velo 5 7 1-day Chris Marsh Amgen Cycling 0 8 551 Kurt Schmal Rio Strada Racing 3 9 1-day Ken Calenlander VC Monterey 0 10 1-day Mark Luke Echelon/SB 0 Master 45+ 1 1-day Neal Stoogtan SimpleGreen 0 2 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 13 3 211 Larry Hampson Velo Club Monterey 11 4 1-day Eddie Morris Amgen Cycling 0 5 161 Steven Grusis SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 7 6 1-day Mike Marotta Simply Fit 0 7 1-day Mark Rich Team Zombies 0 8 3426 Stan Urban Santa Fe 3 9 1132 Robert Walsh Stanislaus / Merlock Velo 2 10 825 Frank Winters International Christian Cycling Club 1 Master 55+ 1 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 11 2 147 Mike Freeman Mako / Galaxy Granola 9 3 2372 Bill Keegan Alto Velo / Webcor 7 4 185 Lloyd Rath Mako / Galaxy Granola 5 5 2382 Robert Brooks Mako / Galaxy Granola 4 6 1-day Fritz Tomaselo Mazda/SimpleGreen 0 7 1-day Pete Penseyres San Diego CV 0 8 1070 Dave George Stanislaus / Merlock Velo 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Jesus Zarate Mercury 0 2 1-day Steve Flynn Mercury 0 3 1-day Adham Sbeih Mercury 0 4 1-day Rigo Meza Mercury 0 5 1-day Chad Gerlach Sierra Nevada/B+ 0 6 1-day Tim Larkin Ofoto/Lombardi 0 7 2060 Ted Huang Alto Velo / Webcor 4 8 418 John Hunt G.S. Lombardi Sports 3 9 3215 Chris McGovern Team Redlands / Jelly Belly 2 10 1-day Damon Kluck Saturn 0 Senior 3 1 1-day Bruce Muhlfielo Mercury 0 2 761 Matthew Rozek Bicycles Plus / Sierra Nevada 13 3 1099 Neil Shirley Unattached 11 4 1441 Steven Cozza Team Swift 9 5 223 Mark Shimahara Santa Cruz Spokesman 7 6 2994 Gary Gellin Unattached 5 7 1806 David Washburn Sierra Nevada / Canondale 4 8 1667 Adam McKannay Cal Poly Wheelmen 3 9 1189 Troy Walters Alta Alpina Cycling Club 2 10 1-day Joe Ballantine Echelon/SB 0 Senior 4 1 2068 Greg Drake Alto Velo / Webcor 15 2 1-day Jeff Gallo Central Valley Cycling 0 3 3294 Tyler Ofstad Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 11 4 2737 Keith Donica Cyclone Racing Team 9 5 ? #456??? ? ? 0 6 2337 Antonio Tunzi Unattached 5 7 2171 Michael Campbell 3BRT - Clif Bar 4 8 1-day Bruce Gustafson Amgen Cycling 0 9 1-day Emmanuel Gabet Echelon/SB 0 10 2272 Evan Adams Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Senior 5 1 1-day Brian Rutherford Ellsworth 0 2 1-day David Locke Joselyns 0 3 1-day Jon Gill Joselyns 0 4 2427 Michael Buckley Steve Larsen's Wheelworks 9 5 3346 Kyle Gritters Cyclone Racing Team 7 6 1-day Mike Noel Simply Fit 0 7 2642 Elliot Jaramillo Unattached 4 8 3351 Mike Doyle Unattached 3 9 3195 Daniel Giberson Unattached 2 10 3341 Tom Alperin Central Valley Cycling 1 Women 1/2/Pro 1 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 15 2 2011 Carol Breed Unattached 13 3 148 Joy Shaffer LGBRC/ Contentlab 11 4 1558 Erin Kassoy Palo Alto Bicycles Women's Team 9 5 167 Elizabeth Benishin Cyclovets 7 6 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 5 7 3287 Linda Biederman Team Tailwinds 4 8 3358 Lynn Brotzman Micheala Familli 3 9 2063 Cindy Carroll Redwood Empire Velo 2 10 216 Lisa Hunt Olympic Club 1 Women 3 1 988 Shelly Whisenhant Unattached 15 2 1336 Miko Maruoka Unattached 13 3 1821 Heidi Witherell Palo Alto Bicycles Women's Team 11 4 2413 Eryn Hanna Napa Valley Velo 9 5 1-day Hillary Simenstad ? 0 6 2057 Tracy Lillig Mako / Galaxy Granola 5 7 ? Suzanne Schlosburg LaGrange/Mmaid/Dasani 0 8 1-day Jeanette Barker Velo Allegro 0 9 2214 Claire Anderson West Coast Cycling Team 2 10 1605 Cathy Crawford SoulCraft 1 Women 4/5 1 2903 Petra Rocha Trek / Vw\W 15 2 2360 Annette Padilla Velo Allegro 13 3 1-day Dana Lookadii-Ilari Velo Bella 0 4 3133 Phoebe Dameron Unattached 9 5 2995 Holly Harris Palo Alto Bicycles Women's Team 7 6 2376 Ashley Holt Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 5 7 1-day Amy Clark Palace IG/SSC 0 8 2787 Bethanie Murguia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 9 1-day Jennifer Klauser Outer Circle 0 10 1-day Jennifer See ? 0
Dinuba Criterium 2/17/02Place Lic# Name Team Points Junior 13-15 1 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 4 2 1187 Jeff Bubeck Cyclone Racing Team 3 3 3337 Michael Brown Cyclone Racing Team 2 4 2406 Davis Smith International Christian Cycling Club 1 Junior 16-18 1 1-day Rigo Meza Mercury 0 2 1-day Jason Mansen Mercury 0 3 1-day Blake Caldwell Mercury 0 4 3111 Christopher Shuemake Central Valley Cycling 2 5 3054 Tom Yee Cyclone Racing Team 1 Master 35+ 1 1038 Roberto Gaggioli Defeet 15 2 1870 Vincent Gee Team Sacramento 13 3 3342 Gavin Payne Sierra Cyclists 11 4 735 Joe Otero Team Tailwinds 9 5 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 7 6 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 5 7 1537 Bob Guglielmelli Team Tailwinds 4 8 465 Dennis King Team Tailwinds 3 9 3340 James Allen Steve Larsen's Wheelworks 2 10 1641 Mark Patten San Jose Bicycle Club 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Brice Jones Mercury 0 2 1358 Matt Dubberley LGBRC/ Contentlab 13 3 1-day Derek Bouchard-Hall Mercury 0 4 1038 Roberto Gaggioli Defeet 9 5 1-day Chad Gerlach B+/Sierra Nevada 0 6 3110 Karta Purkh Atehortua Santa Cruz Spokesman 5 7 1588 Brian Heneghan Alto Velo / Webcor 4 8 1-day Ryan Smith B+/Sierra Nevada 0 9 1338 Akira Wong LGBRC/ Contentlab 2 10 853 Randy Dreyer High Peformance Fitness 1 Senior 3 1 ? Mike Hardman Cyclones 0 2 3356 John-Paul Ballou Cal Poly Wheelmen / Tailwinds 13 3 761 Matthew Rozek Bicycles Plus / Sierra Nevada 11 4 1806 David Washburn Sierra Nevada / Canondale 9 5 1074 Dave Schimmer Team Swift 7 6 268 Matthew Dearing Central Valley Cycling 5 7 ? Eric Holland ? 0 8 2539 Dennis Guikema Unattached 3 9 1297 Joseph Fortino LGBRC/ Contentlab 2 10 1-day Harpartap Singh Echelon/SB 0 Senior 4 1 2220 Jamiel Danesh Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 15 2 1-day Patric Morrison Davis BC 0 3 3277 Michael Iavarone Team Tailwinds 11 4 1318 Randy Bramblett Davis Bike Club 9 5 ? ? ? ? 0 6 1-day Jeff Gallo Central Coast Velo 0 7 2737 Keith Donica Cyclone Racing Team 4 8 3164 Aaron Beardsley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 9 1521 Chris Barber JR Bike Warehouse 2 10 2137 Daniel Soto Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Senior 5 1 3346 Kyle Gritters Cyclone Racing Team 13 2 3344 Christopher Neutill Cyclone Racing Team 11 3 3291 Douglas Wong Team Sharp Bicycle 9
Cantua Creek Road Race 2/18/02Place Lic# Name Team Points Juniors 1 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 15 2 3338 Shawn Dugan Team Ironclad 13 3 3112 Benjamin Heller Tieni Duro 11 Master 35+ 1/2/3 1 1-day Brent Witters Tailwinds 0 2 875 Steve Showler Team Sacramento 13 3 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 11 4 735 Joe Otero Team Tailwinds 9 5 2666 Sandy Wong Pacific Supply 7 6 1092 Dean Knudsen Winning Wheels Racing 5 7 1-day Joe Ballantyne ? 0 8 app Thomas Squires Winning Wheels 0 9 3342 Gavin Payne Sierra Cyclists 2 10 1-day Michael Marchesano Mercury 0 Master 35+ 4/5 1 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 15 2 1142 Tom Minnich Velo Club Monterey 13 3 1641 Mark Patten San Jose Bicycle Club 11 4 57 Doug Vrieling Valley Spokesmen 9 5 430 Darryl Smith International Christian Cycling Club 7 6 1-day Robert Martin Citrus Valley Velo 0 7 2095 Alex Blease San Jose Bicycle Club 4 8 3147 Mike Shoemake Central Valley Cycling 3 9 1198 Brian Ferrario LGBRC/ Contentlab 2 10 941 Dale Huckabee Simply Fit / Action Sports 1 Master 45+ 1 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 15 2 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 13 3 161 Steven Grusis SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 11 4 1132 Robert Walsh Stanislaus / Merlock Velo 9 5 367 JD Gilford International Christian Cycling Club 7 6 1-day Bob Wright Santa Clarita Velo 0 7 1-day Rino Barbagiovanni SC Velo 0 8 246 Scott Lewis San Jose Bicycle Club 3 9 3041 Thomas McIntyre North Hollywood Wheelmen 2 10 2523 Ron Buckley San Jose Bicycle Club 1 Master 55+ 1 1-day Sydney Duck Pasadena Athletic 0 2 185 Lloyd Rath Mako / Galaxy Granola 7 3 400 David Farmer Team Tailwinds 5 4 93 Ernie Gallardo Mako / Galaxy Granola 4 5 300 Harry Morton G.S. STrade 3 6 263 Lynn Menard Mako / Galaxy Granola 2 7 262 Donna Menard Mako / Galaxy Granola 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Derek Bouchard-Hall Mercury 0 2 1-day Brice Jones Mercury 0 3 1358 Matt Dubberley LGBRC/ Contentlab 11 4 1-day Ernie Lechuga Mercury 0 5 1191 Chris Baumann Sierra Nevada / Cannondale 7 6 1-day Ryan Smith Sierra Nevada/B+ 0 7 1-day Steve Flynn Mercury 0 8 1192 Jason Fernschuss Alto Velo / Webcor 3 9 3215 Chris McGovern Team Redlands / Jelly Belly 2 10 1-day Adham Sbeih Mercury 0 Senior 3 1 1099 Neil Shirley Unattached 15 2 761 Matthew Rozek Bicycles Plus / Sierra Nevada 13 3 2539 Dennis Guikema Unattached 11 4 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 9 5 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 7 6 1-day Andrew Davidson Trek/VW 0 7 1779 Mark Newton Napa Valley Velo 4 8 1942 S. Peck LGBRC/ Contentlab 3 9 1-day James Morgan Echelon/SB 0 10 1-day Michael Matthews BuyCell.com 0 Senior 4 1 2068 Greg Drake Alto Velo / Webcor 15 2 3285 Steve Reaney Santa Cruz / ABS 13 3 3017 Matthew Willinger Unattached 11 4 2685 Stephen Kent SyCip / Novo 9 5 1-day Arlo Buijten Family CC 0 6 3221 Hans Ydremark Alto Velo / Webcor 5 7 3164 Aaron Beardsley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 3020 Peter Poullos Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 3277 Michael Iavarone Team Tailwinds 2 10 3087 Martin Thompson Unattached 1 Senior 5 1 3195 Daniel Giberson Unattached 15 2 2642 Elliot Jaramillo Unattached 13 3 1-day Mike Holt Cane Creek 0 4 1-day Bzur Hahn ? 0 5 3341 Tom Alperin Central Valley Cycling 7 6 1-day Brian Rutherford Ellsworth 0 7 3348 Aaron Cabrera Stanislaus / Merlock Velo 4 8 1-day Adam Lopez Ellsworth 0 9 2384 Robert White Jr San Jose Bicycle Club 2 10 1-day Raffi Vilizian San Jose BC 0 Women 1/2/Pro 1 3358 Lynn Brotzman Micheala Familli 15 2 3287 Linda Biederman Team Tailwinds 13 3 1-day Julia Bradley Opus WT 0 4 1-day Maatje Benassi Tailwinds 0 5 149 Linda Elgart Alto Velo / Webcor 7 6 129 Troy Watson Alto Velo / Webcor 5 7 ? Dianne Blandon Opus WT 0 8 705 Jane Despas Unattached 3 9 ? Jennifer Trew Opus WT 0 Women 3 1 1650 Frieda Ganter Central Valley Cycling 2 2 Obra Elizabeth Tyree N River Rcg 0 Women 4/5 1 2787 Bethanie Murguia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 11 2 1-day Angela Rebol Echelon/SB 0 3 1-day Chris McDonald Sycip 0 4 2502 Marilynn Laswell Central Valley Cycling 5 5 2679 Jana Sotkova Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4
Snelling Road Race 2/23/02Place Lic# Name Team Points Junior 13-14 1 2402 Mario Wilson Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2727 Easton Menez Sacramento Golden Wheelmen 13 3 3359 Jake Allen Steve Larsen's Wheelworks 11 4 3361 Charles Hamilton Tieni Duro 9 5 2625 Joseph Little Reno Wheelmen 7 6 2406 Davis Smith International Christian Cycling Club 5 7 2732 Daniel Tisdell LGBRC/ Contentlab 4 Junior 15-16 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 13 3 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 11 4 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 9 5 3338 Shawn Dugan Team Ironclad 7 6 3111 Christopher Shuemake Central Valley Cycling 5 7 3070 James Boyer Tieni Duro 4 8 3025 Tommy Roche Tieni Duro 3 Junior Boys 17-18 1 1-day Andrew Davidson Trek/Volkswagen (Canada) 0 2 1562 Evan Anderson Tieni Duro 13 3 1-day Eric Holland Bow Cycle (Canada) 0 4 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 9 5 2551 David Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 7 6 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 2328 Brandon Haydu Sacramento Golden Wheelmen 4 8 1126 Brian Hendrickson Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 3018 Demetrius Houpis Sacramento Golden Wheelmen 2 Junior Girls 13-14 1 3067 Emily Valkenaar LGBRC/ Contentlab 2 2 2762 Dawn Tisdell LGBRC/ Contentlab 1 Junior Girls 17-18 1 app Kaitlyn Shrive NHW 0 Master 35+ 1/2/3 1 345 John Armour Team Sacramento 15 2 1316 Albert Dall Pacific Coast Cycling Club 13 3 3354 Eric Squires Winning Wheels Racing 11 4 156 Tyler Heerwagen Olympic Club 9 5 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 7 6 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 5 7 1092 Dean Knudsen Winning Wheels Racing 4 8 69 Brian McGuire Olympic Club 3 9 181 Bubba Melcher Pacific Supply 2 10 944 Kirk Buckman Redwood Empire Velo 1 Master 35+ 4/5 1 3245 Brian DeNapoli Delta Velo 15 2 1129 Steven Guerrero Delta Velo 13 3 948 Dave Taillon Davis Bike Club 11 4 2714 Kurt Liittschwager Alto Velo / Webcor 9 5 1-day Brian Murphy Inland Sunset V 0 6 1-day Bryan Buck Buck Racing 0 7 2272 Evan Adams Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 3 9 277 Greg Dougald Alto Velo / Webcor 2 10 1-day Courtland Keith Simply Fit 0 Master 35+ 4/5/45+ 1 1110 John Hagy SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 15 2 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 13 3 1142 Tom Minnich Velo Club Monterey 11 4 551 Kurt Schmal Rio Strada Racing 9 5 2426 Richard Derby Team Spine 7 6 1641 Mark Patten San Jose Bicycle Club 5 7 795 Gilbert Khachadourian Davis Bike Club 4 8 1-day Ron Lew Davis BC 0 9 1284 Rick Cunningham Folsom Breakouts 2 10 app Scott Calley VC Monterey 0 Master 45+ 1 1-day Clive Dawson LaGrange/Mmaid/Dasani 0 2 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 13 3 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 11 4 367 JD Gilford International Christian Cycling Club 9 5 2477 Steve Cherry Team Spine 7 6 161 Steven Grusis SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 5 7 1309 John Emery International Christian Cycling Club 4 8 185 Lloyd Rath Mako / Galaxy Granola 3 9 1900 Rob Schott Republic of Anaerobia 2 10 825 Frank Winters International Christian Cycling Club 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Scott Moniger Mercury 0 2 1-day Plamen Stoianov Mercury 0 3 1-day Jesus Zarate Mercury 0 4 1-day Henk Vogels Mercury 0 5 1-day John Peters Prime Alliance 0 6 1-day Mike Sayers Mercury 0 7 1-day Chad Gerlach Sierra Nevada/B+ 0 8 1-day Phil Zajicek Mercury 0 9 1-day Chris Horner Prime Alliance 0 10 1-day Juan Pineda 7-Up/NutraFig 0 Senior 3 1 761 Matthew Rozek Bicycles Plus / Sierra Nevada 15 2 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 13 3 1099 Neil Shirley Unattached 11 4 2419 Mike Moore Santa Cruz Spokesman 9 5 412 Skyler Bishop Sharp Bicycle Racing Team 7 6 980 Eric Easterling Central Valley Cycling 5 Senior 4 1 2220 Jamiel Danesh Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 15 2 1521 Chris Barber JR Bike Warehouse 13 3 app Forest Koenco Calif Road Club 0 4 2685 Stephen Kent SyCip / Novo 9 5 2861 Coby Larson Nor Cal Velo 7 6 56 Mark Johnson Alto Velo / Webcor 5 7 1841 Mike Vella Unattached 4 8 512 Rob Reis Napa Valley Velo 3 9 1-day Caspar Casparian LaGrng/MMaid/Dasani 0 10 357 Stephan Kizziah Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Senior 5 1 3062 Aron Mason Unattached 15 2 2818 Josh Leachman Rocknasium Cycling Team 13 3 1-day Dave Locke Joselyns 0 4 2972 Brett Hondorp Unattached 9 5 1-day Bruce Barnhart Velo Allegro/UPS 0 6 3252 Ryan Murphy Alto Velo / Webcor 5 Women 1/2/Pro 1 1-day Nicole Freedman Rona 0 2 3358 Lynn Brotzman Micheala Familli 13 3 2988 Kimberley Cunningham Santa Cruz Spokesman 11 4 1-day Carla Koehler LaGrng/MMaid/Dasani 0 5 ACA Maatje Benassi Tailwinds 0 6 2730 Amy Babcock Santa Cruz Spokesman 5 7 2212 Christine Thorburn Palo Alto Bicycles Women's Team 4 8 1035 Brenna Wolford Palo Alto Bicycles Women's Team 3 9 932 Cheryl Binney Team Diet Rite 2 10 2063 Cindy Carroll Redwood Empire Velo 1 Women 3 1 1-day Jennifer Franklin Velo Allegro/UPS 0 2 1821 Heidi Witherell Palo Alto Bicycles Women's Team 13 3 241 Lea Brooks Mako / Galaxy Granola 11 4 2203 Melanie Ochoa Velo Allegro 9 5 1-day Lisa Hauck SC Spokesman 0 6 1482 Armida Huerta Palo Alto Bicycles Women's Team 5 7 1131 Lorraine Walsh Stanislaus / Merlock Velo 4 8 ? ? ? ? 3 9 1650 Frieda Ganter Central Valley Cycling 2 10 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 1 Women 4/5 1 2360 Annette Padilla Velo Allegro 15 2 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 3038 Hollie Lund Velo Allegro 11 4 3234 Linda Nichols Velo Allegro 9 5 1090 Courtney Menez Peak Cycling / Body Concepts 7 6 2412 Erin Alders Focal Communication Racing Team 5 7 3048 Cynthia Snyder Peak Cycling / Body Concepts 4 8 2331 Patricia Ann Lewis Delta Velo 3 9 1-day Lorraine Daly Team Zombies 0 10 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 1
Merced Criterium 2/24/02Place Lic# Name Team Points Juniors 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 13 2 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 11 3 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 9 4 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 7 5 1-day Victor Assali San Diego State 0 6 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 4 7 2551 David Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 3 8 2402 Mario Wilson Sacramento Golden Wheelmen 2 9 1014 Lars Holmgron Tieni Duro 1 Master 35+ 1 1870 Vincent Gee Team Sacramento 15 2 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 13 3 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 11 4 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 9 5 1537 Bob Guglielmelli Team Tailwinds 7 6 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 5 7 944 Kirk Buckman Redwood Empire Velo 4 8 3342 Gavin Payne Sierra Cyclists 3 9 416 Kelly Pittman Central Valley Cycling 2 10 376 Paul Sumner Team Spine 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Gord Fraser Mercury Canada 0 2 1-day Henk Vogels Mercury Austria 0 3 1-day John Lieswyn 7-Up/NutraFig Iowa 0 4 1-day Charles Dionne 7-Up/NutraFig Quebec 0 5 1-day Grahme Miller Mercury New Zealand 0 6 1-day Andy Crater Lombardi/Ofoto California 0 7 1-day Scott Moniger Mercury California 0 8 1-day Chad Gerlach Sierra Nevada/B+ Nevada 0 9 1-day Derek Bouchard-Hall Mercury California 0 10 1-day Scott Ziewacz 7-Up/NutraFig Newfoundland 0 Senior 3 1 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 15 2 3366 Jeff Fowlkes Marathon Racing Team 13 3 1297 Joseph Fortino LGBRC/ Contentlab 11 4 1779 Mark Newton Napa Valley Velo 9 5 2300 Ryan Wong Unattached 7 6 3355 Robbie Brennan Ofoto / Lombardi Sports 5 7 2073 Sean Co Santa Cruz Spokesman 4 8 1-day Kyle Clinton Stanislaus/Merlock 0 9 2224 Cory Ferreria Stanislaus / Merlock Velo 2 10 312 Andrew Botterell Eastside Cycling 1 Senior 4 1 2220 Jamiel Danesh Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 15 2 1267 William Gonzalez Rio Strada Racing 13 3 3324 Bill Lovin Team City Sacramento 11 4 2991 Kevin King Valley Spokesmen 9 5 656 Eric Walle Solano Avenue Cyclery Racing Team 7 6 1647 Dylan Seguin Solano Avenue Cyclery 5 7 1132 Robert Walsh Stanislaus / Merlock Velo 4 8 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 3 9 2627 Wesley Riley Davis Bike Club 2 10 3231 Joe Mason Rio Strada Racing 1 Senior 5 1 2427 Michael Buckley Steve Larsen's Wheelworks 15 2 1-day John Ennis Central Valley Cyc 0 3 1670 Mark Azevedo Delta Velo 11 4 1597 Ryan Dawkins Arete Racing 9 5 1-day Nicholas Todd Village Peddler 0 6 3291 Douglas Wong Team Sharp Bicycle 5 7 1-day Curtis Caupi VC Monterey 0 8 3348 Aaron Cabrera Stanislaus / Merlock Velo 3 9 1737 Justin Ryckebusch Arete Racing 2 Women 1 3358 Lynn Brotzman Micheala Familli 15 2 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 13 3 1-day Nicole Freedman Rona 0 4 1029 Meredith Miller Talgo America 9 5 1035 Brenna Wolford Palo Alto Bicycles Women's Team 7 6 1-day Lauren Gaffney Terry Precision 0 7 1-day Maatje Benassi Tailwinds 0 8 1821 Heidi Witherell Palo Alto Bicycles Women's Team 3 9 2730 Amy Babcock Santa Cruz Spokesman 2 10 2011 Carol Breed Unattached 1 Women 4/5 1 3140 Jane Wallace Unattached 2 2 2502 Marilynn Laswell Central Valley Cycling 1
Monterey Circuit Race 3/9/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1/2/3 1 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 15 2 3276 Mark Fennell Echelon Santa Barbara 13 3 2506 Val Tirman Unattached 11 4 3420 Jon Dalman Central Coast Cycling Team 9 5 233 Daniel Smith Equipe Le Matin 7 6 1164 Andrew Gomez Sacramento Golden Wheelmen 5 7 1211 Doug Wilkinson Team Spine 4 8 211 Larry Hampson Velo Club Monterey 3 9 2215 Paul Roeder Omnifit Racing Team 2 10 ? Leslie Oglesby Mako 0 Master 35+ 4/5/Master 45+ 1 67 Bruce Matheson Equipe Le Matin 15 2 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 13 3 227 John Barmettler Alto Velo / Webcor 11 4 3449 Ken Calendar Velo Club Monterey 9 5 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 7 6 1098 John Felt Velo Club Monterey 5 7 252 Michael Elmer Davis Bike Club 4 8 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 3 9 2594 Boris Rozenberg Unattached 2 10 2426 Richard Derby Team Spine 1 Senior 2/3 1 ? Chris D'Aluisio Specialized 0 2 ? John Hegeluna LGBRC 0 3 1648 Devon Vigus Sharp Bicycles/ Trek 11 4 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 9 5 2117 Todd Edmister 3BRT - Clif Bar 7 6 1099 Neil Shirley Unattached 5 7 ? Christopher Pietrzack Team Cannibal 0 8 3423 David Hejduk SyCip 3 9 ? Brendon Dydon Davis Bike Club 0 10 412 Skyler Bishop Sharp Bicycle Racing Team 1 Senior 4/5 1 2835 Jonathan Gill Joselyn's 15 2 2868 Nick Llewellyn Santa Cruz Triathlon Club 13 3 2647 Hans Kellner GOMTB.com 11 4 ? Dave Lock Joselyn's Bicycles 0 5 ? Jeremy Louder unat 0 6 2991 Kevin King Valley Spokesmen 5 7 ? Drew Raines BBC 0 8 122 Andrew Holdsworth Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 3252 Ryan Murphy Alto Velo / Webcor 2 10 ? Breton Veach UCSC 0 Women 4/5 1 2787 Bethanie Murguia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 15 2 3357 Dana Lookadoo Velo Bella Monterey 13 3 ? Elizabeth Carolan Velo Bella 0 4 ? Nancy Eufemia Cent Coast Cycling 0 5 2903 Petra Rocha Trek / Vw\W 7 6 3373 Anua Davenport Village Peddler 5 7 2412 Erin Alders Focal Communication Racing Team 4 8 ? ? ? ? 0 9 ? ? ? ? 0 10 2871 Alyshia Ogdie LGBRC/ Contentlab 1 Womens 1/2/3/Women 35+ 1 442 Karen Brems Alto Velo / Webcor 15 2 3362 Virginia Richards Palo Alto Bicycles Women's Team 13 3 1989 Kimberly Boester Alto Velo / Webcor 11 4 213 Kelly Bartholomew Santa Cruz Spokesman 9 5 1-day Julie Bramlett Spokesman 0 6 652 Christina Jaworski Monta Vista Velo 5 7 1482 Armida Huerta Palo Alto Bicycles Women's Team 4 8 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 3 9 1494 Lisa Norris Alto Velo / Webcor 2 10 2292 Lauren Costantini SyCip / Novo 1
Land Park Criterium 3/16/02Place Lic# Name Team Points Juniors 1 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 15 2 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 13 3 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 11 4 2402 Mario Wilson Sacramento Golden Wheelmen 9 5 2328 Brandon Haydu Sacramento Golden Wheelmen 7 6 3359 Jake Allen Steve Larsen's Wheelworks 5 7 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 4 8 2098 Kirk Koester Sacramento Golden Wheelmen 3 9 3018 Demetrius Houpis Sacramento Golden Wheelmen 2 10 2618 Bob Harris Unattached 1 Master 35+ 1/2/3 1 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 15 2 1261 Paul Knutson Morgan Stanley Cycling Team 13 3 2012 Doug Grattan Unattached 11 4 1866 Michael Korn Bicycles Plus / Sierra Nevada 9 5 345 John Armour Team Sacramento 7 6 233 Daniel Smith Equipe Le Matin 5 7 69 Brian McGuire Olympic Club 4 8 875 Steve Showler Team Sacramento 3 9 1636 Paul Ecord Team Clif Bar 2 10 376 Paul Sumner Team Spine 1 Master 35+ 4/5 1 2211 Peter Krogh West Coast Cycling Team 15 2 1284 Rick Cunningham Folsom Breakouts 13 3 2450 Kirk McKinzie Unattached 11 4 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 9 5 3286 Joey Howard Rio Strada Racing 7 6 958 Curtis Fowler Rio Strada Racing 5 7 473 Richard Parks Davis Bike Club 4 8 1282 Ed Gong Delta Velo 3 9 1767 Doug Matsumoto Alto Velo / Webcor 2 10 ? ? ? ? 0 Master 45+ 1 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 15 2 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 13 3 319 Mark Caldwell Team Spine 11 4 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 9 5 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 7 6 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 5 7 1900 Rob Schott Alto Velo / Webcor 4 8 133 Mark Rodamaker Alto Velo / Webcor 3 9 392 Raymond Sisson Mako / Galaxy Granola 2 10 125 Tom McDonough North Coast Express 1 Master 55+ 1 185 Lloyd Rath Mako / Galaxy Granola 3 2 ? n/a Hairston SGW/CityBikeWorks/Tower 0 3 14 Harry Williamson Mako / Galaxy Granola 1 Senior 1/2/Pro 1 2032 Jeff Angermann Rocknasium Cycling Team 15 2 767 Steve Larsen Steve Larsen's Wheelworks / Pearl Izumi 13 3 3226 Lionel Syne Santa Cruz Spokesman 11 4 1-day John Brady Ofoto/Lombardi 0 5 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 7 6 ? Marco Aleda Grange Insurance 0 7 1121 Mark Cutino Morgan Stanley Cycling Team 4 8 343 Kevin Klein Unattached 3 9 853 Randy Dreyer High Peformance Fitness 2 10 ? ? ? ? 0 Senior 3 1 1-day Timothy Creswell West Coast 0 2 3142 Marc Collard Davis Bike Club 13 3 2279 Clint Buttler Davis Bike Club 11 4 603 Terrence Curley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 9 5 1702 Ron Miller Sacramento Golden Wheelmen 7 Senior 4 1 922 Bryan Mackay Unattached 15 2 3010 James Rowe Davis Bike Club 13 3 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 11 4 1318 Randy Bramblett Davis Bike Club 9 5 921 Scott Baldwin Unattached 7 6 3511 Frank Gatdula Luzvimin Racing Team 5 7 2861 Coby Larson Nor Cal Velo 4 8 2137 Daniel Soto Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 9 656 Eric Walle Solano Avenue Cyclery Racing Team 2 10 2427 Michael Buckley Steve Larsen's Wheelworks 1 Senior 5 1 ? G Hammond Rays Cycle 0 2 2818 Josh Leachman Rocknasium Cycling Team 13 3 3290 James Whitney Monticello Cycling Club 11 4 3171 Brian Murray Peak Cycling / Body Concepts 9 5 3296 Brad Buxton Steve Larsen's Wheelworks 7 6 3411 Jack Seargeant Peak Cycling / Body Concepts 5 7 ? T. Dham SGW 0 8 3238 Don Yoakum Team City Sacramento 3 9 3442 Mike Beretta Peak Cycling / Body Concepts 2 10 ? B. Levering Day-O 0 Women 1/2/3/Pro 1 608 Suzie Tignor LGBRC/ Contentlab 15 2 203 Claudia Ling Ophir Milan Women's Cycling Club 13 3 2214 Claire Anderson West Coast Cycling Team 11 4 213 Kelly Bartholomew Santa Cruz Spokesman 9 5 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 7 6 129 Troy Watson Alto Velo / Webcor 5 7 2418 Brooke Kuhn Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 2395 Carrie Thrasher Alto Velo / Webcor 3 9 983 Krista Panaro San Francisco Velo Club 2 10 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 1 Women 4/5 1 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 15 2 2331 Patricia Ann Lewis Delta Velo 13 3 ? Melanie Souther Nor Cal Velo 0 4 2201 Virginia Bowland Sacramento Golden Wheelmen 9 5 2026 Andrea Atkins Left Coast Racing Team 7 6 2448 Jessica Paskiewicz UC Davis 5 7 2998 Hollly Azevedo Delta Velo 4 8 1001 Monica Magallanes Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 ? Lauren Robertson UC Davis 0 10 ? Ramona Butz UC Davis 0
Lighthouse Criterium 3/17/02Place Lic# Name Team Points Junior 13-14 1 1081 Kevin Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 15 2 2401 James Ryan Unattached 13 3 3445 Blake Anton Davis Bike Club 11 4 3359 Jake Allen Steve Larsen's Wheelworks 9 5 3361 Charles Hamilton Tieni Duro 7 6 2402 Mario Wilson Sacramento Golden Wheelmen 5 7 2406 Davis Smith International Christian Cycling Club 4 8 2727 Easton Menez Sacramento Golden Wheelmen 3 9 3067 Emily Valkenaar LGBRC/ Contentlab 2 10 3448 Jahris King Voler Team Apparel 1 Junior 15-16 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 13 3 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 11 4 3388 Kristi Henne Mercy Cycling Team 9 5 3025 Tommy Roche Tieni Duro 7 6 3391 Anton Nicola Team Swift 5 7 2098 Kirk Koester Sacramento Golden Wheelmen 4 8 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 2 10 3024 Max Spirin Tieni Duro 1 Junior 17-18 1 1562 Evan Anderson Tieni Duro 15 2 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 13 3 1084 Alan Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 11 4 2561 Nathan Miller Team Swift 9 5 1598 Brian O'Grady Team Swift 7 6 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 2551 David Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 3 9 818 Jason Martin Tieni Duro 2 10 2328 Brandon Haydu Sacramento Golden Wheelmen 1 Master 35+ 1/2/3 1 1316 Albert Dall Pacific Coast Cycling Club 15 2 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 13 3 345 John Armour Team Sacramento 11 4 343 Kevin Klein Unattached 9 5 2012 Doug Grattan Unattached 7 6 1470 Brett Witters Team Tailwinds 5 7 472 Bruce Hendler Pacific Coast Cycling Club 4 8 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 3 9 875 Steve Showler Team Sacramento 2 10 69 Brian McGuire Olympic Club 1 Master 35+ 4/5 1 551 Kurt Schmal Rio Strada Racing 15 2 795 Gilbert Khachadourian Davis Bike Club 13 3 430 Darryl Smith International Christian Cycling Club 11 4 1-day Martin Tam ? 0 5 958 Curtis Fowler Rio Strada Racing 7 6 2211 Peter Krogh West Coast Cycling Team 5 7 3340 James Allen Steve Larsen's Wheelworks 4 8 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 3 9 1284 Rick Cunningham Folsom Breakouts 2 10 357 Stephan Kizziah Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Master 45+ 1 319 Mark Caldwell Team Spine 15 2 227 John Barmettler Alto Velo / Webcor 13 3 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 11 4 1293 Tracy Muegge Davis Bike Club 9 5 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 7 6 1900 Rob Schott Alto Velo / Webcor 5 7 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 4 8 180 Mike Bonkowski Berkeley/GU Peets Velosport 3 9 3440 Jerry Ridge Berkeley/GU Peets Velosport 2 10 3168 Glenn Hightree International Christian Cycling Club 1 Master 55+ 1 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 15 2 314 David Powers Peninsula Velo / Kondra Systems 13 3 1-day Manuel Reynante ? 0 4 957 Kerry Maxwell Peninsula Velo / Kondra Systems 9 5 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 7 6 208 Bill Fallis Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 785 Dick Rebozzi Unattached 4 8 14 Harry Williamson Mako / Galaxy Granola 3 9 144 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen 2 10 178 Daniel Spisak Berkeley/GU Peets Velosport 1 Senior 1/2/Pro 1 2032 Jeff Angermann Rocknasium Cycling Team 15 2 3226 Lionel Syne Santa Cruz Spokesman 13 3 1121 Mark Cutino Morgan Stanley Cycling Team 11 4 3305 Justin Morgan Sierra Nevada / Cannondale 9 5 1473 Roman Kilun Santa Cruz Spokesman 7 6 1-day Adam Sbeih ? 0 7 343 Kevin Klein Unattached 4 8 503 Jason Klikna Sierra Nevada / Cannondale 3 9 733 Aaron LeBauer Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 2 10 621 Greg Anderson Rocknasium Cycling Team 1 Senior 3 1 340 Sergei Badeka Rocknasium Cycling Team 15 2 3142 Marc Collard Davis Bike Club 13 3 2279 Clint Buttler Davis Bike Club 11 4 1866 Michael Korn Bicycles Plus / Sierra Nevada 9 5 3284 Monte Sanford Univ. Nevada Reno 7 6 2632 Adam Ross Davis Bike Club 5 7 575 Ralph Davis Santa Cruz Spokesman 4 8 404 Brendon Lydon Davis Bike Club 3 9 3356 John-Paul Ballou Cal Poly Wheelmen / Tailwinds 2 10 82 Richard Snodsmith Solano Avenue Cyclery Racing Team 1 Senior 4 1 3434 Dan Wesp Monticello Cycling Club 15 2 3431 David LeBauer Davis Bike Club 13 3 1-day Randy Blett ? 0 4 1267 William Gonzalez Rio Strada Racing 9 5 3291 Douglas Wong Team Sharp Bicycle 7 6 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 5 7 656 Eric Walle Solano Avenue Cyclery Racing Team 4 8 2741 Joshua Zlotlow Sacramento Golden Wheelmen 3 9 87 Duane Habkirk Unattached 2 10 2627 Wesley Riley Davis Bike Club 1 Senior 5 1 1-day Carl Schokuecht ? 0 2 2818 Josh Leachman Rocknasium Cycling Team 13 3 3077 Tyler James Bicycles Plus 11 4 3171 Brian Murray Peak Cycling / Body Concepts 9 5 2321 Ben Dodge Unattached 7 6 1461 Brian McEvilly Monticello Cycling Club 5 7 2630 Jeff Horn Unattached 4 8 2028 Brian Jensen Fremont Freewheelers 3 9 2674 Mike Callan Focal / Team Extreme 2 10 1-day Dimetrius Harpis ? 0 Women 1/2/3/4 1 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 15 2 1-day Emily Kachurek ? 0 3 ? ? ? ? 0 4 2413 Eryn Hanna Reno Wheelmen 9 5 1-day Jamie Cardensa ? 0 6 3388 Kristi Henne Mercy Cycling Team 5 7 3394 Diana Hassel Steve Larsen's Wheelworks 4 8 2201 Virginia Bowland Sacramento Golden Wheelmen 3 9 2412 Erin Alders Focal Communication Racing Team 2 10 1996 Paige Galeoto Reno Wheelmen 1
Ward's Ferry Road Race 4/6/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1 1-day Ron Reade PACIFIC SUPPLY 0 2 345 John Armour Team Sacramento 13 3 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 11 4 438 Mike Foletta Velo Club Monterey 9 5 183 Jon Ornstil G.S. Lombardi Sports 7 6 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 5 7 2284 Wayne Verdon Third rail Cycling Club 4 8 17 Michael Camarena SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 3 9 3469 Matt Swinneaton Unattached 2 10 2606 Douglas Gillard San Jose Bicycle Club 1 Master 45+ 1 1930 Henry Kramer Equipe Le Matin 15 2 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 13 3 211 Larry Hampson Velo Club Monterey 11 4 1966 Charles Harris Team Spine 9 5 156 Tyler Heerwagen Olympic Club 7 6 69 Brian McGuire Olympic Club 5 7 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 4 8 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 3 9 123 Jim Rogers Sierra Express 2 10 3370 John Zunino Unattached 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Steven Flynn MERCURY CYCLING 0 2 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 13 3 343 Kevin Klein Unattached 11 4 1099 Neil Shirley Unattached 9 5 1343 Randy Rocchi Pacific Velo / F2 Consulting 7 6 1-day Ben Stafford KISSENA 0 7 1087 Richard Pego LGBRC/ Contentlab 4 8 139 Adam Smith Morgan Stanley Cycling Team 3 9 104 Erik Van den Akker Rocknasium Cycling Team 2 10 297 Jon Erskine LGBRC/ Contentlab 1 Senior 3 1 2068 Greg Drake Alto Velo / Webcor 15 2 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 13 3 2539 Dennis Guikema Unattached 11 4 909 Craig Chaney Stanislaus / Merlock Velo 9 5 761 Matthew Rozek Bicycles Plus / Sierra Nevada 7 6 391 Gregory Galuppo Stanislaus / Merlock Velo 5 7 1820 Glenn Fant Nor Cal Velo 4 8 2774 Ryan Snodgrass Team Pure Altitude 3 9 2614 James Stafford NorCal Velo 2 10 132 Justin Lucke 3BRT - Clif Bar 1 Senior 4/5 1 3252 Ryan Murphy Alto Velo / Webcor 15 2 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 13 3 2991 Kevin King Valley Spokesmen 11 4 2972 Brett Hondorp Unattached 9 5 273 Erik Tews SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 7 6 2427 Michael Buckley Steve Larsen's Wheelworks 5 7 2272 Evan Adams Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 1-day Brian Levering GOLDEN CHAIN 0 9 2722 Robert Wiggers California Road Club 2 10 2599 David Barrett Sierra Express 1 Women 1/2/3 1 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 9 2 2292 Lauren Costantini SyCip / Novo 7 3 241 Lea Brooks Mako / Galaxy Granola 5 4 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 4 5 2418 Brooke Kuhn Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 6 243 Jennifer Whatley LGBRC/ Contentlab 2 Women 4/5 1 2787 Bethanie Murguia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 15 2 3103 Rook Campbell Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 3140 Jane Wallace Unattached 11 4 2331 Patricia Ann Lewis Delta Velo 9 5 1-day Kendra Patterson Unattached 0 6 3466 Lori Cox Willow Glen Bicycles 5 7 2489 Jeanne Cartwright Valley Spokesmen 4 8 388 Marsha Kirschbaum Left Coast Racing Team 3 9 76 Meredith Neilson Left Coast Racing Team 2 10 1-day Bronwen Coleman Unattached 0
Tuolumne Township Criterium 4/7/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 15 2 69 Brian McGuire Olympic Club 13 3 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 11 4 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 9 5 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 7 6 156 Tyler Heerwagen Olympic Club 5 7 1-day Ron Reade PACIFIC SUPPLY 0 8 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 3 9 437 R. Todd Marshall Davis Bike Club 2 10 17 Michael Camarena SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 1 Senior 1/2/Pro 1 139 Adam Smith Morgan Stanley Cycling Team 15 2 1691 Darin Divine Team Spine 13 3 343 Kevin Klein Unattached 11 4 1648 Devon Vigus Sharp Bicycles/ Trek 9 5 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 7 6 877 Tait Smith Rocknasium Cycling Team 5 7 2366 Sean Robbins Encino Cyclery Cycling Club 4 8 376 Paul Sumner Team Spine 3 9 260 Justin Hale SBBC 2 10 701 Rinaldo Bullentini Alta Alpina Cycling Club 1 Senior 3 1 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 15 2 3284 Monte Sanford Univ. Nevada Reno 13 3 510 Jeff Purcell Stanislaus / Merlock Velo 11 4 1297 Joseph Fortino LGBRC/ Contentlab 9 5 2539 Dennis Guikema Santa Cruz Spokesman 7 6 12 Shawn Mehaffey Valley Spokesmen 5 7 82 Richard Snodsmith Solano Avenue Cyclery Racing Team 4 8 1600 David Covington California Road Club 3 9 1993 Raj Crow G.S Reno 2 10 1-day Ron Smith ROCKNASIUM 0 Senior 4/5 1 1-day Brian Levering GOLDEN CHAIN 0 2 998 Demian Bigelow Unattached 13 3 2627 Wesley Riley Davis Bike Club 11 4 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 9 5 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 7 6 656 Eric Walle Solano Avenue Cyclery Racing Team 5 7 3291 Douglas Wong Team Sharp Bicycle 4 8 483 John Lorenz Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 2289 Steven Olechny G.S Reno 2 10 2741 Joshua Zlotlow Sacramento Golden Wheelmen 1 Women 1 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 13 2 3103 Rook Campbell Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 11 3 2787 Bethanie Murguia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 9 4 3206 Pat Ross Berkeley/GU Peets Velosport 7 5 2502 Marilynn Laswell Central Valley Cycling 5 6 2998 Hollly Azevedo Delta Velo 4 7 2418 Brooke Kuhn Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 8 1-day Jean Minton Unattached 0 9 3269 Lori Nock Alto Velo / Webcor 1
Copperopolis Road Race 4/13/02Place Lic# Name Team Points Junior 10-12 1 2406 Davis Smith International Christian Cycling Club 5 2 2732 Daniel Tisdell LGBRC/ Contentlab 4 3 1-day Ian Samuels Unattached 0 4 1-day Davis Freitas Stanislaus/Merlock Newman 0 5 2624 Kelsey Freitas Stanislaus / Merlock Velo 1 Junior 13-14 1 2402 Mario Wilson Sacramento Golden Wheelmen 15 2 3445 Blake Anton Davis Bike Club 13 3 2727 Easton Menez Sacramento Golden Wheelmen 11 4 2734 Kyle Smith Reno Wheelmen 9 5 2618 Bob Harris Unattached 7 6 2543 Alexander Blease Unattached 5 7 2401 James Ryan Unattached 4 8 2762 Dawn Tisdell LGBRC/ Contentlab 3 9 2625 Joseph Little Reno Wheelmen 2 10 2058 Cole Williams Stanislaus / Merlock Velo 1 Junior 15-16 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 7 2 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 5 3 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 4 4 3035 Eric Riggs Sacramento Golden Wheelmen 3 5 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 2 6 1081 Kevin Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 1 Junior 17-18 1 1562 Evan Anderson Tieni Duro 9 2 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 7 3 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 5 4 2328 Brandon Haydu Sacramento Golden Wheelmen 4 5 2551 David Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 3 6 1126 Brian Hendrickson Peninsula Velo / Kondra Systems 2 7 1-day Theo StPierre Berkeley HS Racing Berkeley. 0 Junior Women 1 3042 Alexis Alexander Peninsula Velo / Kondra Systems 1 Master 35+ 1/2/3 1 898 Michael Hutchinson Team Spine 15 2 1-day Ron Reade Pacific Supply Berkeley 0 3 1316 Albert Dall Pacific Coast Cycling Club 11 4 1213 Mark Leffler Rocknasium Cycling Team 9 5 69 Brian McGuire Olympic Club 7 6 183 Jon Ornstil G.S. Lombardi Sports 5 7 1370 Gregory Klein Berkeley/GU Peets Velosport 4 8 1508 Peter Rosser G.S Reno / Bicycle Warehouse 3 9 2334 William Sans Peninsula Velo / Kondra Systems 2 10 1108 James Coats Winning Wheels Racing 1 Master 35+ 4/5 1 3266 Marco Hellman City Cycle of San Francisco 15 1 2048 Doug Weseman International Christian Cycling Club 15 2 3340 James Allen Steve Larsen's Wheelworks 13 2 2606 Douglas Gillard San Jose Bicycle Club 13 3 3321 Stephen Scheer International Christian Cycling Club 11 3 57 Doug Vrieling Valley Spokesmen 11 4 2076 Jan Huptych Unattached 9 4 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 9 5 1268 David Burke Rio Strada Racing 7 5 3593 Tim Johnston Unattached 7 6 2466 Charles Campbell Unattached 5 6 3124 Brian Mulroe Equipe Le Matin 5 7 2496 Paul Borean Unattached 4 7 1-day Lloyd Fussett Unattached 0 8 551 Kurt Schmal Rio Strada Racing 3 8 1-day Jim Suzoki Unattached 0 9 1679 Dan Sovereign Sacramento Golden Wheelmen 2 9 3474 Toshiaki Yoshino San Jose Bicycle Club 2 10 1399 Dave Christenberry Alto Velo / Webcor 1 10 1257 Rob Kopitzke Peak Cycling / Body Concepts 1 Master 45+ 1 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 15 2 2477 Steve Cherry Team Spine 13 3 411 Jonathan Sek San Jose Bicycle Club 11 4 319 Mark Caldwell Team Spine 9 5 1615 Norm Krelss 3rd Rail Cycling Club 7 6 825 Frank Winters International Christian Cycling Club 5 7 227 John Barmettler Alto Velo / Webcor 4 8 161 Steven Grusis SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 3 9 3587 Carl Butler Berkeley/GU Peets Velosport 2 10 1098 John Felt Velo Club Monterey 1 Master 55+ 1 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 11 2 78 Gerry Burney North Coast Express 9 3 2426 Richard Derby Team Spine 7 4 2617 Pete Harris Unattached 5 5 191 Thomas Regan Alta Alpina Cycling Club 4 6 1-day Norman Bjork Los Gatos/ContentLab San Jose 0 7 1787 Neal Bos Mako / Galaxy Granola 2 8 785 Dick Rebozzi Unattached 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Damon Kluck SC Spokesman Santa Cruz 0 2 1-day Michael Sayers Mercury Cycling Team Sacramento 0 3 1-day Colby Farrell Ofoto/Lombardi San Francisco 0 4 1516 Ben Jacques-Maynes Sierra Nevada / Cannondale 9 5 1343 Randy Rocchi Pacific Velo / F2 Consulting 7 6 767 Steve Larsen Steve Larsen's Wheelworks / Pearl Izumi 5 7 1341 Patrick Heaney Alto Velo / Webcor 4 8 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 3 9 418 John Hunt G.S. Lombardi Sports 2 10 1-day William Innes Kissena CC 0 Senior 3 1 1077 Lucas Euser Napa Valley Velo 15 2 909 Craig Chaney Stanislaus / Merlock Velo 13 3 1084 Alan Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 11 4 404 Brendon Lydon Davis Bike Club 9 5 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 7 6 223 Mark Shimahara Santa Cruz Spokesman 5 7 2539 Dennis Guikema Santa Cruz Spokesman 4 8 2561 Nathan Miller Team Swift 3 9 1-day Jeremy Sarrow Sycip 0 10 761 Matthew Rozek Bicycles Plus / Sierra Nevada 1 Senior 4 1 2835 Jonathan Gill Joselyn's 15 2 2991 Kevin King Valley Spokesmen 13 3 3514 Brian Rutherford Ellsworth Factory Road Team 11 4 3376 Forrest Koenig California Road Club 9 5 2972 Brett Hondorp Unattached 7 6 3458 Sean Wood Unattached 5 7 2425 Greg Cusanza Unattached 4 8 2647 Hans Kellner GOMTB.com 3 9 3385 Duncan Callaway Davis Bike Club 2 10 2708 Alec Sadewhite Solano Avenue Cyclery Racing Team 1 Senior 5 1 3528 Jonathan Baker KHS 15 2 1-day Dave Brackett Unattached 0 3 3527 Mike Rabdau Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 11 4 3289 Ken Burns Alto Velo / Webcor 9 5 3509 Julio Lopez Peninsula Velo / Kondra Systems 7 6 3348 Aaron Cabrera Stanislaus / Merlock Velo 5 7 2514 Stuart Bone Unattached 4 8 1-day Emile Mullholland Team Tam 0 9 app Adam Lopez Ellsworth 0 10 2450 Kirk McKinzie Unattached 1 Women 3 1 2413 Eryn Hanna Reno Wheelmen 5 2 3394 Diana Hassel Steve Larsen's Wheelworks 4 3 2292 Lauren Costantini SyCip / Novo 3 4 2008 Yukie Nakamura Alto Velo / Webcor 2 5 2054 Yvette Quiros LGBRC/ Contentlab 1 Women 30+ 1 241 Lea Brooks Mako / Galaxy Granola 7 2 167 Elizabeth Benishin Cyclovets 5 3 149 Linda Elgart Alto Velo / Webcor 4 4 1512 Bridget May Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 5 601 Narda Roushei Berkeley/GU Peets Velosport 2 6 2233 Maria Deason LGBRC/ Contentlab 1 Women 4/5 1 3206 Pat Ross Berkeley/GU Peets Velosport 15 2 2995 Holly Harris Palo Alto Bicycles Women's Team 13 3 2331 Patricia Ann Lewis Delta Velo 11 4 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 9 5 2998 Hollly Azevedo Delta Velo 7 6 3369 Maggie Glose Village Peddler 5 7 3373 Anua Davenport Village Peddler 4 8 1-day Janet Mann Ophir-Milan 0 9 1-day Meredith Fowlie Unattached 0 10 app Jessica Runyon Cyclepaths.com 0 Women Pro/1/2 1 1-day Christina Vardaros Mt Tam Cycling Mill Valley 0 2 148 Joy Shaffer LGBRC/ Contentlab 13 3 270 Kristin Collins Team Spine 11 4 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 9 5 129 Troy Watson Alto Velo / Webcor 7 6 2071 Andi Smith Equipe Le Matin 5
Santa Cruz Criterium 4/14/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1/2/3 1 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 15 2 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 13 3 69 Brian McGuire Olympic Club 11 4 844 Richard del Valle Santa Cruz Spokesman 9 5 848 Michael Ma San Jose Bicycle Club 7 6 619 Gannon Myall Mako / Galaxy Granola 5 7 1636 Paul Ecord Team Clif Bar 4 8 319 Mark Caldwell Team Spine 3 9 219 Charles Bell Team Tailwinds 2 10 1127 Gregory Pike Winning Wheels Racing 1 Master 35+ 4/5 1 485 Dan McDonough Peninsula Velo / Kondra Systems 15 2 3205 Drew Rawles Berkeley/GU Peets Velosport 13 3 3124 Brian Mulroe Equipe Le Matin 11 4 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 9 5 1841 Mike Vella Unattached 7 6 334 David Gill Santa Cruz County Cycling Club 5 7 1-day Robert Martin Cutters 0 8 928 Friedrich Drees LGBRC/ Contentlab 3 9 3426 Stan Urban Spank 2 10 2523 Ron Buckley San Jose Bicycle Club 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day John Durso Ofoto/Lombardi 0 2 1-day Michael Sayers Mercury 0 3 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 11 4 2133 Jackson Stewart G.S. Lombardi Sports 9 5 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 7 6 1-day Damon Kluck Saturn 0 7 3305 Justin Morgan Sierra Nevada / Cannondale 4 8 1516 Ben Jacques-Maynes Sierra Nevada / Cannondale 3 9 1-day Eric Wohlberg (Canada) 0 10 2936 David Wyandt Sierra Nevada / Cannondale 1 Senior 3 1 2886 Dan O'Conner Santa Cruz Spokesman 15 2 2083 Carl Hekkert LGBRC/ Contentlab 13 3 3285 Steve Reaney Santa Cruz / ABS 11 4 2279 Clint Buttler Davis Bike Club 9 5 1-day Timothy Creswell West Coast CT 0 6 1764 Mike McCloskey Omnifit Racing Team 5 7 223 Mark Shimahara Santa Cruz Spokesman 4 8 2419 Mike Moore Santa Cruz Spokesman 3 9 1297 Joseph Fortino LGBRC/ Contentlab 2 10 3142 Marc Collard Davis Bike Club 1 Senior 4 1 2991 Kevin King Valley Spokesmen 15 2 2647 Hans Kellner GOMTB.com 13 3 1318 Randy Bramblett Davis Bike Club 11 4 2835 Jonathan Gill Joselyn's 9 5 3450 Chappy Wood Robinson Wheel Works 7 6 998 Demian Bigelow Unattached 5 7 2972 Brett Hondorp Unattached 4 8 3065 Brandon Correia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 9 1647 Dylan Seguin Solano Avenue Cyclery 2 10 2197 Santiago Bolon Fremont Freewheelers 1 Senior 5 1 1-day Breton Veach UCSC Cycling 0 2 1-day Clark Eising UCSC Cycling 0 3 3422 Brent Chapman Santa Cruz County Cycling Club 11 4 3205 Drew Rawles Berkeley/GU Peets Velosport 9 5 3584 Michael Downey Unattached 7 6 2078 Bruce McNab San Jose Bicycle Club 5 7 3200 Brian Ziegler Unattached 4 8 2538 Eric Gutiierrez Unattached 3 9 570 William Wagner Unattached 2 10 1597 Ryan Dawkins Arete Racing 1 Women 1/2/3 1 app Carmen D'Alusiso Clif Bar 0 2 442 Karen Brems Alto Velo / Webcor 13 3 2988 Kimberley Cunningham Santa Cruz Spokesman 11 4 3503 Jenny Eyerman Santa Cruz Spokesman 9 5 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 7 6 1035 Brenna Wolford Palo Alto Bicycles Women's Team 5 7 803 Jamie Crawford Alto Velo / Webcor 4 8 2313 Sandra Kolb LGBRC/ Contentlab 3 9 1029 Meredith Miller Talgo America 2 10 2063 Cindy Carroll Redwood Empire Velo 1 Women 4/5 1 app Cathleen Alligneo Central Valley Cyclists 0 2 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 3136 Cat Malone Solano Avenue Cyclery Racing Team 11 4 1-day Hillary Daniels Hunter Midtown Rollers 0 5 2209 Karin Reese Left Coast Racing Team 7 6 2787 Bethanie Murguia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 7 1-day Colleen Brandt West Coast CT 0 8 app Justine Heaton Santa Cruz CCC 0 9 2502 Marilynn Laswell Central Valley Cycling 2 10 1-day Melanie Dominguez Bicycle Trip 0
Madera Stage Race 4/19/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1/2/3 1 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 30 2 875 Steve Showler Team Sacramento 26 3 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 22 4 233 Daniel Smith Equipe Le Matin 18 5 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 14 6 735 Joe Otero Team Tailwinds 10 Master 35+ 4/5 1 1-day Will Zomba Delta Cases 0 2 1257 Rob Kopitzke Peak Cycling / Body Concepts 26 3 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 22 4 483 John Lorenz Peninsula Velo / Kondra Systems 18 5 1-day David Larsen Echelon Santa Barbara 0 6 958 Curtis Fowler Rio Strada Racing 10 Master 45+ 1 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 30 2 1-day Clive Dawson La Grange 0 3 1-day Chris Dominguez Sportsrack 0 4 1-day Paul Gossi Reno Bike Warehouse 0 5 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 14 6 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 10 Master 55+ 1 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 30 2 78 Gerry Burney North Coast Express 26 3 314 David Powers Peninsula Velo / Kondra Systems 22 4 147 Mike Freeman Mako / Galaxy Granola 18 5 957 Kerry Maxwell Peninsula Velo / Kondra Systems 14 6 300 Harry Morton G.S. STrade 10 Senior 1/2/Pro 1 1516 Ben Jacques-Maynes Sierra Nevada / Cannondale 30 2 1-day Mike Taylor Ofoto / Lombardi Sports 0 3 1-day Troy White Sierra Nevada / Cannondale 0 4 311 Brian Rick Village Peddler 18 5 1-day James Hodnett Ofoto / Lombardi Sports 0 6 2060 Ted Huang Alto Velo / Webcor 10 7 1157 Robert Hooks Alto Velo / Webcor 8 8 418 John Hunt G.S. Lombardi Sports 6 9 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 4 10 109 Clint Gaver Team Spine 2 Senior 3 1 3142 Marc Collard Davis Bike Club 30 2 223 Mark Shimahara Santa Cruz Spokesman 26 3 3543 Joel Biederman Team Tailwinds 22 4 2539 Dennis Guikema Santa Cruz Spokesman 18 5 2431 Steve McGrath BuyCell.com 14 6 603 Terrence Curley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 10 7 2083 Carl Hekkert LGBRC/ Contentlab 8 8 1-day Harpartap Singh Echelon/Santa Barbara 0 9 938 Shawn Nelson Team Adelante 4 Senior 4 1 2818 Josh Leachman Rocknasium Cycling Team 30 2 1318 Randy Bramblett Davis Bike Club 26 3 517 Shane Stent Unattached 22 4 3431 David LeBauer Davis Bike Club 18 5 2350 Tobin Sears Unattached 14 6 2645 Wayne Puckett Monta Vista Velo 10 Senior 5 1 3551 Garrett Spotts Davis Bike Club 30 2 1-day John Ennis Central Valley Cycling 0 3 3463 Ronnie Kier Central Valley Cycling 22 4 3728 Adam Lopez Ellsworth Bicycles 18 5 3319 Phil Voth Central Valley Cycling 14 6 2504 Chad Taylor Unattached 10 Women 1/2/Pro 1 1-day Jennifer Stevens La Grange 0 2 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 26 3 1-day Carla Koehler La Grange 0 4 2313 Sandra Kolb LGBRC/ Contentlab 18 5 270 Kristin Collins Team Spine 14 6 1-day Carla Hukee La Grange 0 7 1029 Meredith Miller Talgo America 8 8 220 Patricia McKay Team Tailwinds 6 9 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 4 10 3287 Linda Biederman Team Tailwinds 2 Women 3 1 2413 Eryn Hanna Reno Wheelmen 30 2 188 Cory Irimes Santa Cruz Spokesman 26 3 2276 Gina Kehr Palo Alto Bicycles Women's Team 22 4 988 Shelly Whisenhant Unattached 18 5 2008 Yukie Nakamura Alto Velo / Webcor 14 6 2395 Carrie Thrasher Alto Velo / Webcor 10 7 1851 Sarah Poehlmann Davis Bike Club 8 8 1296 Trudy Bjornsen Davis Bike Club 6 9 1274 Judy Hay Alto Velo / Webcor 4 10 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 2 Women Master 35+ 1 1-day Jill Gass Echelon 0 2 241 Lea Brooks Mako / Galaxy Granola 26 3 149 Linda Elgart Alto Velo / Webcor 22 4 3546 Angela Bell Echelon 18 5 1650 Frieda Ganter Central Valley Cycling 14 6 1-day Sharron Rollier Echelon 0
Wente Vineyards Road Race 4/27/02Place Lic# Name Team Points Juniors 15-16 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 13 3 3035 Eric Riggs Sacramento Golden Wheelmen 11 4 3121 Richard Weir Unattached 9 5 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 7 6 1014 Lars Holmgron Tieni Duro 5 7 3024 Max Spirin Tieni Duro 4 8 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 2 10 3359 Jake Allen Steve Larsen's Wheelworks 1 Juniors 17-18 1 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 15 2 1562 Evan Anderson Tieni Duro 13 3 2551 David Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 11 4 2328 Brandon Haydu Sacramento Golden Wheelmen 9 5 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 7 6 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 5 7 3150 Anton Petrov Unattached 4 8 2302 Scott Orton Berkeley/GU Peets Velosport 3 9 3042 Alexis Alexander Peninsula Velo / Kondra Systems 2 10 3018 Demetrius Houpis Sacramento Golden Wheelmen 1 Master 35+ 1/2/3 1 898 Michael Hutchinson Team Spine 15 2 1599 Phil Woosley 3rd Rail Cycling Club 13 3 1930 Henry Kramer Equipe Le Matin 11 4 1370 Gregory Klein Berkeley/GU Peets Velosport 9 5 1552 Cass Laizure 3rd Rail Cycling Club 7 6 944 Kirk Buckman Redwood Empire Velo 5 7 183 Jon Ornstil G.S. Lombardi Sports 4 8 3428 Daniel Plummer Excel Sports Boulder 3 9 138 John Ford Team Spine 2 10 3354 Eric Squires Winning Wheels Racing 1 Master 35+ 4/5 1 1-day Craig Nunes Unattaced 0 2 3205 Drew Rawles Berkeley/GU Peets Velosport 13 3 1-day Steve Griffiths Unattched 0 4 2939 Julian Zgoda Alto Velo / Webcor 9 5 3181 Dennis Morgan Unattached 7 6 2076 Jan Huptych Unattached 5 7 122 Andrew Holdsworth Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 2466 Charles Campbell Unattached 3 9 2048 Doug Weseman International Christian Cycling Club 2 10 3604 Bryan Buck Buck Racing 1 Master 45+ 1 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 15 2 321 Mike Erbe Santa Cruz Spokesman 13 3 2477 Steve Cherry Team Spine 11 4 1-day Roger Strawn Unattached 0 5 211 Larry Hampson Velo Club Monterey 7 6 2329 Fred St. Goar Equipe Le Matin 5 7 319 Mark Caldwell Team Spine 4 8 3587 Carl Butler Berkeley/GU Peets Velosport 3 9 1-day Dan Seligson Unattached 0 10 161 Steven Grusis SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 1 Master 55+ 1 191 Thomas Regan Alta Alpina Cycling Club 15 2 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 13 3 2382 Robert Brooks Mako / Galaxy Granola 11 4 147 Mike Freeman Mako / Galaxy Granola 9 5 78 Gerry Burney North Coast Express 7 6 1-day Manuel Reynante Unattched 0 7 2426 Richard Derby Team Spine 4 8 2069 Ron Sweet Mako / Galaxy Granola 3 9 2332 Robert DeWitt Delta Velo 2 10 1694 Allen Price Alto Velo / Webcor 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Mike Taylor Ofoto/Lombardi 0 2 453 James Mattis Alto Velo / Webcor 13 3 3215 Chris McGovern Team Redlands / Jelly Belly 11 4 1-day Trent Klasna Saturn 0 5 1-day Tim Larkin Ofoto/Lombardi 0 6 1341 Patrick Heaney Alto Velo / Webcor 5 7 1-day Colby Farren Ofoto/Lombardi 0 8 311 Brian Rick Village Peddler 3 9 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 2 10 418 John Hunt G.S. Lombardi Sports 1 Senior 3 1 2068 Greg Drake Alto Velo / Webcor 15 2 1441 Steven Cozza Team Swift 13 3 2536 Pat Cauraut Santa Cruz Spokesman 11 4 223 Mark Shimahara Santa Cruz Spokesman 9 5 2886 Dan O'Conner Santa Cruz Spokesman 7 6 132 Justin Lucke 3BRT - Clif Bar 5 7 980 Eric Easterling Central Valley Cycling 4 8 1-day Jeremy Sarrow SYCIP 0 9 2994 Gary Gellin Alto Velo / Webcor 2 10 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 1 Senior 4 1 3528 Jonathan Baker KHS 15 2 3527 Mike Rabdau Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 2337 Antonio Tunzi Unattached 11 4 2986 Jean-Luc Callahan Team Cannibal / Specialized 9 5 3417 Chris Weiler Armadillo Willy's 7 6 1-day Phil Hynes Napa Valley Velo 0 7 2818 Josh Leachman Rocknasium Cycling Team 4 8 2394 Todd Paoletti Solano Avenue Cyclery Racing Team 3 9 1-day Arlo Buijten Family CC 0 10 2171 Michael Campbell 3BRT - Clif Bar 1 Senior 5 1 3175 Karl Schoknecht Davis Bike Club 15 2 3252 Ryan Murphy Alto Velo / Webcor 13 3 1-day Dominic Giampaolo Unattched 0 4 1-day Roccaro Markus Peninsula Velo / Kondra Systems 0 5 1-day Stephen Donahue Unattached 0 6 2078 Bruce McNab San Jose Bicycle Club 5 7 3109 Sean Campbell Unattached 4 8 3592 Raffi Jilizian San Jose Bicycle Club 3 9 2937 David Yeater Team City 2 10 1-day Kevin Magna Unattched 0 Women 3 1 2413 Eryn Hanna Reno Wheelmen 15 2 803 Jamie Crawford Alto Velo / Webcor 13 3 2008 Yukie Nakamura Alto Velo / Webcor 11 4 1494 Lisa Norris Alto Velo / Webcor 9 5 1336 Miko Maruoka Unattached 7 6 1274 Judy Hay Alto Velo / Webcor 5 7 3206 Pat Ross Berkeley/GU Peets Velosport 4 8 2292 Lauren Costantini SyCip / Novo 3 9 1286 Alex Rodriguez Sacramento Golden Wheelmen 2 10 1482 Armida Huerta Palo Alto Bicycles Women's Team 1 Women 4/5 1 3136 Cat Malone Solano Avenue Cyclery Racing Team 15 2 2995 Holly Harris Palo Alto Bicycles Women's Team 13 3 3133 Phoebe Dameron Unattached 11 4 2209 Karin Reese Left Coast Racing Team 9 5 3140 Jane Wallace Unattached 7 6 3530 Emily Catchpole Unattached 5 7 3586 Monica Flesher Unattached 4 8 1620 Laura Sanchez Velo Bella Monterey 3 9 3504 Jennifer Chapman Santa Cruz County Cycling Club 2 10 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Women Pro/1/2 1 1-day Susy Pryde Talgo 0 2 2839 Gina Hall Unattached 13 3 148 Joy Shaffer LGBRC/ Contentlab 11 4 1821 Heidi Witherell Palo Alto Bicycles Women's Team 9 5 270 Kristin Collins Team Spine 7 6 1-day Christine Vardaros Mill Valley Cycleworks 0 7 1989 Kimberly Boester Alto Velo / Webcor 4 8 1-day Kathleen Lehno Unattched 0 9 1558 Erin Kassoy Palo Alto Bicycles Women's Team 2 10 3362 Virginia Richards Palo Alto Bicycles Women's Team 1
Wente Vineyards Criterium 4/28/02Place Lic# Name Team Points Juniors 15-16 1 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 13 2 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 1 3 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 9 4 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 7 5 3121 Richard Weir Unattached 5 6 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 4 7 3024 Max Spirin Tieni Duro 3 8 3361 Charles Hamilton Tieni Duro 2 Juniors 17-18 1 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 9 2 818 Jason Martin Tieni Duro 7 3 2328 Brandon Haydu Sacramento Golden Wheelmen 5 4 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 4 5 2551 David Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 3 Master 35+ 1/2/3 1 1-day Ken Carpenter usps 0 2 1870 Vincent Gee Team Sacramento 13 3 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 11 4 1335 Nicholas Kelez Olympic Club 9 5 285 Larry Nolan USPS Masters Cycling Team 7 6 875 Steve Showler Team Sacramento 5 7 848 Michael Ma San Jose Bicycle Club 4 8 2231 Kevin McIntosh International Christian Cycling Club 3 9 233 Daniel Smith Equipe Le Matin 2 10 136 Scott Derdenger Morgan Stanley Cycling Team 1 Master 35+ 4/5 1 2682 John Licatesi Davis Bike Club 15 2 2534 Phil Gullett Valley Spokesmen 13 3 1024 Terrence Langeman Omnifit Racing Team 11 4 3205 Drew Rawles Berkeley/GU Peets Velosport 9 5 483 John Lorenz Peninsula Velo / Kondra Systems 7 6 485 Dan McDonough Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 928 Friedrich Drees LGBRC/ Contentlab 4 8 3007 Bruce Hoppe DRAGON Racing 3 9 3082 Patrick Dempsey Valley Spokesmen 2 10 1-day Jim Anderson Camarillo Ravens 0 Master 45+ 1 411 Jonathan Sek San Jose Bicycle Club 15 2 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 13 3 69 Brian McGuire Olympic Club 11 4 852 Gordon Chiang Mako / Galaxy Granola 9 5 3433 Jerry Malone USPS Masters Cycling Team 7 6 319 Mark Caldwell Team Spine 5 7 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 4 8 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 3 9 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 2 10 172 David Stockwell San Jose Bicycle Club 1 Master 55+ 1 576 Dennis Ferguson Peninsula Velo / Kondra Systems 15 2 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 13 3 314 David Powers Peninsula Velo / Kondra Systems 11 4 1-day Manuel Reynante SGW 0 5 93 Ernie Gallardo Mako / Galaxy Granola 7 6 147 Mike Freeman Mako / Galaxy Granola 5 7 2426 Richard Derby Team Spine 4 8 2168 Michael Hardaway Fairwheel Racing 3 9 372 Michael Yessik Peninsula Velo / Kondra Systems 2 10 14 Harry Williamson Mako / Galaxy Granola 1 Senior 1/2/Pro 1 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 15 2 1-day John Brady OFOTO 0 3 1-day J.D. Durso OFOTO 0 4 3226 Lionel Syne Santa Cruz Spokesman 9 5 1-day Trent Klasna Saturn 0 6 260 Justin Hale SBBC 5 7 1358 Matt Dubberley LGBRC/ Contentlab 4 8 701 Rinaldo Bullentini Alta Alpina Cycling Club 3 9 1-day Gen Korgure 3BRT 0 10 733 Aaron LeBauer Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Senior 3 1 88 Mike Schopfer Pedali Corsa 15 2 1785 Jeremy Nelson Redwood Empire Velo 13 3 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 11 4 2419 Mike Moore Santa Cruz Spokesman 9 5 2421 Chary Chaisawasdi Santa Cruz Spokesman 7 6 1601 Shawn Thornton Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 7 1125 Igino Cafiero Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 ? ? ? ? 0 9 437 R. Todd Marshall Davis Bike Club 2 10 1297 Joseph Fortino LGBRC/ Contentlab 1 Senior 4 1 2202 James Bowland Sacramento Golden Wheelmen 15 2 3376 Forrest Koenig California Road Club 13 3 2685 Stephen Kent SyCip / Novo 11 4 2535 Jason Montano Robinson Wheel Works 9 5 998 Demian Bigelow Unattached 7 6 3291 Douglas Wong Team Sharp Bicycle 5 7 2394 Todd Paoletti Solano Avenue Cyclery Racing Team 4 8 3528 Jonathan Baker KHS 3 9 1860 Robert Nelson Unattached 2 10 3164 Aaron Beardsley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Senior 5 1 3442 Mike Beretta Peak Cycling / Body Concepts 15 2 1597 Ryan Dawkins Arete Racing 13 3 2639 Nick Todd Village Peddler 11 4 2139 David Sung-Hyuk Lee Arete Racing 9 5 3513 Michael Smith Roaring Mouse Cycles 7 6 2504 Chad Taylor Unattached 5 7 1-day Stephen Fong Team San Jose 0 8 1-day Mike Lee Unattached 0 9 2630 Jeff Horn Unattached 2 10 1257 Rob Kopitzke Peak Cycling / Body Concepts 1 Women 3 1 3103 Rook Campbell Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 15 2 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 13 3 1274 Judy Hay Alto Velo / Webcor 11 4 652 Christina Jaworski Monta Vista Velo 9 5 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 7 6 2242 Amy Willis Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 7 23 Linda Locke Mako / Galaxy Granola 4 8 1482 Armida Huerta Palo Alto Bicycles Women's Team 3 9 2008 Yukie Nakamura Alto Velo / Webcor 2 10 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 1 Women 4 1 1-day Cynthia Borden Chico State Univ. 0 2 3134 Cecelia Altamirano Alto Velo / Webcor 13 3 3136 Cat Malone Solano Avenue Cyclery Racing Team 11 4 2201 Virginia Bowland Sacramento Golden Wheelmen 9 5 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 7 6 2463 Kyoko Harada LGBRC/ Contentlab 5 7 3269 Lori Nock Alto Velo / Webcor 4 8 3253 Luciana Vecchi Valley Spokesmen 3 9 2234 Christine Aceves Left Coast Racing Team 2 10 2209 Karin Reese Left Coast Racing Team 1 Women Pro/1/2 1 1-day Susy Pryde Talgo 0 2 270 Kristin Collins Team Spine 5 3 148 Joy Shaffer LGBRC/ Contentlab 4 4 1632 Helen Drumm Team Spine 3 5 203 Claudia Ling Ophir Milan Women's Cycling Club 2 6 213 Kelly Bartholomew Santa Cruz Spokesman 1
Two Rock Road Race 5/4/02Place Lic# Name Team Points Junior Girls 13-14 1 2762 Dawn Tisdell LGBRC/ Contentlab 1 Junior Girls 15-16 1 1879 Corinna Ripple Team Swift 1 Junior Men 13-14 1 2402 Mario Wilson Sacramento Golden Wheelmen 5 2 3361 Charles Hamilton Tieni Duro 4 3 2618 Bob Harris Unattached 3 4 2715 Alec Sprick Team Swift 2 5 2732 Daniel Tisdell LGBRC/ Contentlab 1 Junior Men 15-16 1 3035 Eric Riggs Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2767 Mikey Slotten Team Swift 13 3 3024 Max Spirin Tieni Duro 11 4 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 9 5 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 7 6 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 5 7 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 4 8 3462 Aaron Woolsey Team Swift 3 9 1-day Mark Park Unattached 0 10 2751 Gianjeet Johal Team Swift 1 Junior Men 17-18 1 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 3 2 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 2 3 2328 Brandon Haydu Sacramento Golden Wheelmen 1 Master 35+ 1/2/3 1 415 Eric Saltzman Team Spine 15 2 1930 Henry Kramer Equipe Le Matin 13 3 69 Brian McGuire Olympic Club 11 4 282 James Clapp Olympic Club 9 5 1316 Albert Dall Pacific Coast Cycling Club 7 6 2284 Wayne Verdon Team Clif Bar 5 7 136 Scott Derdenger Morgan Stanley Cycling Team 4 8 898 Michael Hutchinson Team Spine 3 9 2666 Sandy Wong Pacific Supply 2 10 1599 Phil Woosley 3rd Rail Cycling Club 1 Master 35+ 4/5 0 2735 Jose-Luis Arana Team Spine 0 0 1670 Mark Azevedo Delta Velo 0 0 1268 David Burke Rio Strada Racing 0 0 3392 Matt Conidaris Peak Cycling / Body Concepts 0 0 3173 Erik Gordon Unattached 0 0 1-day Ramon Nacion Unattached 0 0 1-day Craig Nunes Unattached 0 0 1-day Doug O Neal Unattached 0 0 2289 Steven Olechny G.S Reno 0 0 551 Kurt Schmal Rio Strada Racing 0 Master 45+ 1 3310 Kevin Merritt Alto Velo / Webcor 15 2 1309 John Emery International Christian Cycling Club 13 3 1-day Ken Liane Unattached 0 4 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 9 5 3307 Peter Sweeney Imperial Bobator 7 6 116 Alan Morrison San Jose Bicycle Club 5 7 367 JD Gilford International Christian Cycling Club 4 8 1-day Chris Dominguez Webcor / Alto Velo 0 9 852 Gordon Chiang Mako / Galaxy Granola 2 10 195 Larry Broberg Team Bicycle Trip 1 Senior 1/2/Pro 1 2060 Ted Huang Alto Velo / Webcor 15 2 453 James Mattis Alto Velo / Webcor 13 3 1038 Roberto Gaggioli Defeet 11 4 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 9 5 343 Kevin Klein Unattached 7 6 1988 Brian Laird Krestrel 5 7 1062 Daniel Burklow Bicycles Plus / Sierra Nevada 4 8 844 Richard del Valle Santa Cruz Spokesman 3 9 2379 Justin Robinson Santa Cruz Spokesman 2 10 1192 Jason Fernschuss Alto Velo / Webcor 1 Senior 3 1 3142 Marc Collard Davis Bike Club 15 2 2419 Mike Moore Santa Cruz Spokesman 13 3 1820 Glenn Fant Nor Cal Velo 11 4 891 Rich Gellert Joselyns 9 5 3295 Andres Gil Delta Velo 7 6 916 Lucas Paz 3BRT - Clif Bar 5 7 222 Robert Pasco Pedali Corsa 4 8 3284 Monte Sanford Univ. Nevada Reno 3 9 1396 Bud Napolio California Road Club 2 10 3280 Bradley Moore Rocknasium Cycling Team 1 Senior 4 1 3175 Karl Schoknecht Davis Bike Club 15 2 2818 Josh Leachman Rocknasium Cycling Team 13 3 122 Andrew Holdsworth Peninsula Velo / Kondra Systems 11 4 3181 Dennis Morgan Unattached 9 5 1-day Michael Rochlin Unattached 0 6 2425 Greg Cusanza Unattached 5 7 2708 Alec Sadewhite Solano Avenue Cyclery Racing Team 4 8 273 Erik Tews SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 3 9 2337 Antonio Tunzi Unattached 2 10 2645 Wayne Puckett Monta Vista Velo 1 Senior 5 1 1-day Richard Blanco Unattached 0 2 2960 Joseph Ball Unattached 13 3 3312 Anson Fatland Peninsula Velo / Kondra Systems 11 4 1-day Nathan Levering Unattached 0 5 3109 Sean Campbell Unattached 7 6 3513 Michael Smith Roaring Mouse Cycles 5 7 1-day Jay Callan Unattached 0 8 3442 Mike Beretta Peak Cycling / Body Concepts 3 9 1-day John Caletti Unattached 0 10 3579 Ricardo Castromalaga Stanislaus / Merlock Velo 1 Women 1/2/3 1 3358 Lynn Brotzman Micheala Familli 15 2 270 Kristin Collins Team Spine 13 3 2011 Carol Breed Unattached 11 4 652 Christina Jaworski Monta Vista Velo 9 5 2008 Yukie Nakamura Alto Velo / Webcor 7 6 1-day Kathleen Lenno Unattached 0 7 3206 Pat Ross Berkeley/GU Peets Velosport 4 8 1029 Meredith Miller Talgo America 3 9 1296 Trudy Bjornsen Davis Bike Club 2 10 1482 Armida Huerta Palo Alto Bicycles Women's Team 1 Women 3/4 1 2209 Karin Reese Left Coast Racing Team 15 2 1996 Paige Galeoto Reno Wheelmen 13 3 2057 Tracy Lillig Mako / Galaxy Granola 11 4 2201 Virginia Bowland Sacramento Golden Wheelmen 9 5 3473 Evy Kavaler Left Coast Racing Team 7 6 3373 Anua Davenport Village Peddler 5 7 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 1-day Ariel Zgoda Alto Velo / Webcor 0 9 1-day Stefanie Grueter Unattached 0 10 2418 Brooke Kuhn Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1
Corporate Center Criterium 5/5/02Place Lic# Name Team Points Juniors 1 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 15 2 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 13 3 3035 Eric Riggs Sacramento Golden Wheelmen 11 4 2618 Bob Harris Unattached 9 5 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 7 6 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 5 7 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 4 8 ? Theo St. Pierre BHS 0 9 3462 Aaron Woolsey Team Swift 2 10 3230 Brett Hetzer Team Swift 1 Master 30+ 1/2/3 1 1870 Vincent Gee Team Sacramento 15 2 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 13 3 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 11 4 2283 Erin Walker Morgan Stanley Cycling Team 9 5 1335 Nicholas Kelez Olympic Club 7 6 ? Dean Plummer Excel 0 7 801 Dennis Hopp LGBRC/ Contentlab 4 8 2482 Richard Pepper Republic of Anaerobia 3 9 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 2 10 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 1 Master 30+ 3/4/5 1 ? Lenny Cupp DBC 0 2 1692 Arthur Espos Unattached 13 3 510 Jeff Purcell Stanislaus / Merlock Velo 11 4 1789 Steven Davis Team City 9 5 1039 Vance Russell Davis Bike Club 7 6 2151 Steve Dennison Team City Sacramento 5 7 12 Shawn Mehaffey Valley Spokesmen 4 8 990 Steven Bosma Stanislaus / Merlock Velo 3 9 2627 Wesley Riley Davis Bike Club 2 10 ? Stephen Rent Sycip 0 Master 40+ 1 285 Larry Nolan USPS Masters Cycling Team 15 2 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 13 3 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 11 4 3433 Jerry Malone USPS Masters Cycling Team 9 5 171 Briant Smith Imperial Bobator 7 6 181 Bubba Melcher Pacific Supply 5 7 443 George Miranda Alto Velo / Webcor 4 8 2151 Steve Dennison Team City Sacramento 3 9 1673 Tyler Hester Napa Valley Velo 2 10 ? Ken Lane Bobator 0 Master 50+ 1 541 Mark Miller Bobator 15 2 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 13 3 208 Bill Fallis Peninsula Velo / Kondra Systems 11 4 75 Bob Bahlman Reno Wheelmen 9 5 3041 Thomas McIntyre North Hollywood Wheelmen 7 6 253 Douglas Moore Bobator 5 7 482 Hal Danielsen Berkeley/GU Peets Velosport 4 8 205 Rudy Acia Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 98 Jeff Pallin Peninsula Velo / Kondra Systems 2 10 14 Harry Williamson Mako / Galaxy Granola 1 Senior 1/2/Pro 1 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 15 2 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 13 3 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 11 4 1038 Roberto Gaggioli Defeet 9 5 3226 Lionel Syne Santa Cruz Spokesman 7 6 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 5 7 733 Aaron LeBauer Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 ? Tanis Hodrett OFOTO 0 9 2772 Abraham Taylor 3BRT - Clif Bar 2 10 1042 Mark Wisecup Nor Cal Velo 1 Senior 3 1 1074 Dave Schimmer Team Swift 15 2 1820 Glenn Fant Nor Cal Velo 13 3 2632 Adam Ross Davis Bike Club 11 4 ? Tim Creswell West Coast 0 5 1263 Scott King West Coast Cycling Team 7 6 1692 Arthur Espos Unattached 5 7 12 Shawn Mehaffey Valley Spokesmen 4 8 312 Andrew Botterell Eastside Cycling 3 9 2419 Mike Moore Santa Cruz Spokesman 2 10 ? Gino Cafero Pen Velo 0 Senior 4 1 80 Ron Rouse Rio Strada Racing 15 2 2647 Hans Kellner GOMTB.com 13 3 1673 Tyler Hester Napa Valley Velo 11 4 2685 Stephen Kent SyCip / Novo 9 5 87 Duane Habkirk Unattached 7 6 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 5 7 2394 Todd Paoletti Solano Avenue Cyclery Racing Team 4 8 2197 Santiago Bolon Fremont Freewheelers 3 9 2151 Steve Dennison Team City Sacramento 2 10 2350 Tobin Sears Unattached 1 Senior 5 1 3432 Ashley Reese Roaring Mouse Cycles 15 2 ? Jeff Caranlag Napa Valley Velo 0 3 3200 Brian Ziegler Unattached 11 4 ? Lee Shumaker Golden 0 5 1602 Antonio Castelli West Coast Cycling Team 7 6 1670 Mark Azevedo Delta Velo 5 7 3035 Eric Riggs Sacramento Golden Wheelmen 4 8 3153 David Zahrobsky Unattached 3 9 3190 Lloyd Ranola Team Wrong Way 2 10 2028 Brian Jensen Fremont Freewheelers 1 Women 1/2/3 1 3358 Lynn Brotzman Micheala Familli 15 2 1632 Helen Drumm Team Spine 13 3 ? Lauren Gaffrey Terry 0 4 270 Kristin Collins Team Spine 9 5 1029 Meredith Miller Talgo America 7 6 1296 Trudy Bjornsen Davis Bike Club 5 7 3103 Rook Campbell Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 1996 Paige Galeoto Reno Wheelmen 3 9 2214 Claire Anderson West Coast Cycling Team 2 10 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 1 Women 4/5 1 3001 Sarah Newman Unattached 15 2 3140 Jane Wallace Unattached 13 3 ? Colleen Brandt West Coast 0 4 ? Cecelia Hanrono Webcor/Alto Velo 0 5 76 Meredith Neilson Left Coast Racing Team 7 6 2234 Christine Aceves Left Coast Racing Team 5 7 2998 Hollly Azevedo Delta Velo 4 8 2209 Karin Reese Left Coast Racing Team 3 9 2376 Ashley Holt Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 2 10 2331 Patricia Ann Lewis Delta Velo 1 Women Master 35+ 1 213 Kelly Bartholomew Santa Cruz Spokesman 7 2 262 Donna Menard Mako / Galaxy Granola 5 3 2242 Amy Willis Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 4 2485 Chris Hilburn Unattached 3 5 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 2 6 313 Beverly Schor Peninsula Velo / Kondra Systems 1
Berkeley Hills Road Race 5/12/02Place Lic# Name Team Points Junior 16/Under 1 3035 Eric Riggs Sacramento Golden Wheelmen 13 2 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 11 3 2767 Mikey Slotten Team Swift 9 4 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 7 5 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 5 6 3359 Jake Allen Steve Larsen's Wheelworks 4 7 3445 Blake Anton Davis Bike Club 3 8 849 Jeff Young Unattached 2 9 2583 Tristan Wygant Team Swift 1 Junior 17-18 1 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 5 2 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 4 3 1-day Theo St. Pierre Berkeley High School 0 4 3069 Alex Tischenko Tieni Duro 2 5 2551 David Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 1 Master 35+ 3/4/5 1 358 John Skates Village Peddler 15 2 3242 Lenny Clapp Davis Bike Club 13 3 3584 Michael Downey Unattached 11 4 191 Thomas Regan Alta Alpina Cycling Club 9 5 122 Andrew Holdsworth Peninsula Velo / Kondra Systems 7 6 1346 Phil Lovaglio San Jose Bicycle Club 5 7 3321 Stephen Scheer International Christian Cycling Club 4 8 1-day Barry Schwartz Unattached 0 9 1396 Bud Napolio California Road Club 2 10 1277 Drew Landers Team Spine 1 Master 45+ 1 3310 Kevin Merritt Alto Velo / Webcor 15 2 1309 John Emery International Christian Cycling Club 13 3 1552 Cass Laizure 3rd Rail Cycling Club 11 4 211 Larry Hampson Velo Club Monterey 9 5 1-day Chris Dominguez WEBCOR/Alto Velo 7 6 1615 Norm Krelss 3rd Rail Cycling Club 5 7 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 4 8 1-day Karl Weber Tailwind 0 9 3476 Michael Cockrell Delta Velo 2 10 2162 Jamie Willin Olympic Club 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Eric Wohlberg Saturn 0 2 767 Steve Larsen Steve Larsen's Wheelworks / Pearl Izumi 13 3 2060 Ted Huang Alto Velo / Webcor 11 4 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 9 5 1-day Troy White Sierra Nevada Cycling Team 7 6 1343 Randy Rocchi Pacific Velo / F2 Consulting 5 7 343 Kevin Klein Unattached 4 8 418 John Hunt G.S. Lombardi Sports 3 9 2936 David Wyandt Sierra Nevada / Cannondale 2 10 ? Mike Anker ? 0 Senior 3 1 2539 Dennis Guikema Santa Cruz Spokesman 15 2 761 Matthew Rozek Bicycles Plus / Sierra Nevada 13 3 132 Justin Lucke 3BRT - Clif Bar 11 4 1820 Glenn Fant Nor Cal Velo 9 5 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 7 6 ? Jeremy Sarrow Sycip 0 7 916 Lucas Paz 3BRT - Clif Bar 4 8 2841 Dan Harting Nor Cal Velo 3 9 1-day Shane Bresnyan Soul Craft 0 10 2083 Carl Hekkert LGBRC/ Contentlab 1 Senior 4 1 2986 Jean-Luc Callahan Team Cannibal / Specialized 15 2 3016 Daniel Denning Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 13 3 3601 Brian Biggs Unattached 11 4 2537 Derek McBrearty Unattached 9 5 2972 Brett Hondorp Unattached 7 6 2645 Wayne Puckett Monta Vista Velo 5 7 3514 Brian Rutherford Robinson Torelli 4 8 1-day Jeffrey Henderson ? 0 9 3205 Drew Rawles Berkeley/GU Peets Velosport 2 10 1824 Markus Roccaro Peninsula Velo / Kondra Systems 1 Senior 5 1 ? Michael Zuerlein Fremont Freewheelers 0 2 3223 Dan Bryant Sacramento Golden Wheelmen 13 3 app Victor Wang Cal Cycling 0 4 2960 Joseph Ball Unattached 9 5 3513 Michael Smith Roaring Mouse Cycles 7 6 2075 Angus Murray Unattached 5 7 ? Matt Shelton ? 0 8 1-day Ian Moore Velozone.com 0 9 ? John Scarafiotti ? 0 10 1-day Paul Cook unattached 0 Women 1/2/3 1 1-day Kathleen Lenno Palo Alto BR 0 2 2212 Christine Thorburn Palo Alto Bicycles Women's Team 13 3 932 Cheryl Binney Team Diet Rite 11 4 1-day Erin McCarty Armadillo Willy's 0 5 3306 Heather Cole Dave's Bike Shop 7 6 148 Joy Shaffer LGBRC/ Contentlab 5 7 3502 Carmen D'Aluisio Team Clif Bar 4 8 2376 Ashley Holt Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 3 9 167 Elizabeth Benishin Cyclovets 2 10 129 Troy Watson Alto Velo / Webcor 1 Women 4/5 1 3548 Monique Vander Marck Solano Avenue Cyclery Racing Team 15 2 1-day Judith Robinowitz Unattached 0 3 3136 Catherine Malone Solano Avenue Cyclery Racing Team 11 4 3140 Jane Wallace Unattached 9 5 2209 Karin Reese Left Coast Racing Team 7 6 1-day Kate Landy Unattached 0 7 2787 Bethanie Murguia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 3133 Phoebe Dameron Unattached 3 9 3473 Evy Kavaler Left Coast Racing Team 2 10 3369 Maggie Glose Village Peddler 1 Women Master 35+ 1 241 Lea Brooks Mako / Galaxy Granola 13 2 2057 Tracy Lillig Mako / Galaxy Granola 11 3 2995 Holly Harris Palo Alto Bicycles Women's Team 9 4 606 Erika Donald Mako / Galaxy Granola 7 5 1369 Jessica Hickel Team Bicycle Plus 5 6 3248 Andrea Mackie Moots Cycles 4 7 313 Beverly Schor Peninsula Velo / Kondra Systems 3 8 164 Phyllis Olrich Alto Velo / Webcor 2 9 215 Jeanette Thomas Olympic Club 1
Kern County Women's Stage Race 5/17/02Place Lic# Name Team Points Women 1/2 1 ? Trish Choo Helens/Trek/Vw 0 2 ? Jennifer Stevens Mm/Dasani/Lagrange 0 3 ? Riley Mcalpine Santa Monica 0 4 ? Rebecca Cooke Landis/Trek/Vw 0 5 ? April Henderson Helens/Trek/Vw 0 6 932 Cheryl Binney Team Diet Rite 10 7 ? Carolyn Donnelly Landis/Trek/Vw 0 8 1558 Erin Kassoy Palo Alto Bicycles Women's Team 6 9 ? Laurie Furman Harbour Lights 0 10 ? Tamara House Harbour Lights 0 Women 3 1 1494 Lisa Norris Alto Velo / Webcor 30 2 803 Jamie Crawford Alto Velo / Webcor 26 3 ? Susan Cooper Sbs/B&L 0 4 3206 Pat Ross Berkeley/GU Peets Velosport 18 5 2008 Yukie Nakamura Alto Velo / Webcor 14 6 2395 Carrie Thrasher Alto Velo / Webcor 10 7 1482 Armida Huerta Palo Alto Bicycles Women's Team 8 8 1296 Trudy Bjornsen Davis Bike Club 6 9 ? Jennifer Franklin Velo Allegro 0 10 2242 Amy Willis Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 2 Women 30+ 1 1996 Paige Galeoto Reno Wheelmen 8 2 3390 Sandra Branby Reno Wheelmen 6 3 606 Erika Donald Mako / Galaxy Granola 4 4 468 Karen Gee Harbour Lights/Velo Moition 2 Women 4 1 2209 Karin Reese Left Coast Racing Team 10 2 3234 Linda Nichols Velo Allegro 8 3 3507 Cathleen Ligman Central Valley Cycling 6 4 ? Victoria Chan G Sbw 0 5 ? Sharon Roller Echelon S.B. 0 Women 40+ 1 3248 Andrea Mackie Moots Cycles 30 2 167 Elizabeth Benishin Cyclovets 26 3 2057 Tracy Lillig Mako / Galaxy Granola 22 4 ? Sue Shock Harbour Lights 0 5 241 Lea Brooks Mako / Galaxy Granola 14 6 ? Paula Higgins Landis/Trek/Vw 0 7 ? Jill Gass Echelon/Santa Barbara 0 8 ? Laura Perdew Harbour Lights 0 9 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 4 10 ? Denise Clark Echelon/Santa Barbara 0 Women 5 1 3586 Monica Flesher Unattached 4 2 ? Trina Landry Unattached 0 Women 50+ 1 ? Adrienne Brian San Diego Cyclo Vets 0 2 ? Cindy Morgan Harbour Lights 0 3 601 Narda Roushei Berkeley/GU Peets Velosport 4 4 164 Phyllis Olrich Alto Velo / Webcor 2
SaveMartCriterium 5/18/02Place Lic# Name Team Points Junior 10-12 1 3120 Ethan Weiss Team Swift 3 2 1946 Amy Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 2 Junior 13-14 1 1081 Kevin Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 3 2 2625 Joseph Little Reno Wheelmen 2 3 2058 Cole Williams Stanislaus / Merlock Velo 1 Junior 15-16 1 1081 Kevin Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 2 2 1083 Jeanne Erickson Stanislaus / Merlock Velo 1 Junior 17-18 1 2551 David Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 4 2 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 3 3 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 2 Master 30+ 1 1155 Mark Hlady Alto Velo / Webcor 15 2 181 Bubba Melcher Pacific Supply 13 3 1335 Nicholas Kelez Olympic Club 11 4 1157 Robert Hooks Alto Velo / Webcor 9 5 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 7 6 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 5 7 103 Mike Audley Morgan Stanley Cycling Team 4 8 1127 Gregory Pike Winning Wheels Racing 3 9 3552 Tom Fahey Central Valley Cycling 2 10 1692 Arthur Espos Unattached 1 Master 35+ 4/5 1 3233 David McCormick Unattached 15 2 748 Mark Ghens Peak Cycling / Body Concepts 13 3 1257 Rob Kopitzke Peak Cycling / Body Concepts 11 4 3282 Laurent Recollow Unattached 9 5 1-day Kent Bringgolf Unattached 0 6 2523 Ron Buckley San Jose Bicycle Club 5 7 2197 Santiago Bolon Fremont Freewheelers 4 8 2538 Eric Gutiierrez Unattached 3 9 1-day Todd Peterson Unattached 0 10 2274 Paul Thai Unattached 1 Master 45+ 1 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 15 2 172 David Stockwell San Jose Bicycle Club 13 3 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 11 4 180 Mike Bonkowski Berkeley/GU Peets Velosport 9 5 825 Frank Winters International Christian Cycling Club 7 6 392 Raymond Sisson Mako / Galaxy Granola 5 7 411 Jonathan Sek San Jose Bicycle Club 4 8 800 Mark Holmes Stanislaus / Merlock Velo 3 9 1132 Robert Walsh Stanislaus / Merlock Velo 2 Master 55+ 1 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 15 2 14 Harry Williamson Mako / Galaxy Granola 13 3 93 Ernie Gallardo Mako / Galaxy Granola 11 4 149 Linda Elgart Alto Velo / Webcor 9 5 208 Bill Fallis Peninsula Velo / Kondra Systems 7 6 144 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen 5 Senior 1/2/Pro 1 1-day John Brady OFOTO 0 2 1157 Robert Hooks Alto Velo / Webcor 13 3 1191 Chris Baumann Sierra Nevada / Cannondale 11 4 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 9 5 1-day Russel Hanby OFOTO 0 6 1121 Mark Cutino Morgan Stanley Cycling Team 5 7 2133 Jackson Stewart G.S. Lombardi Sports 4 8 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 3 9 3226 Lionel Syne Santa Cruz Spokesman 2 10 1648 Devon Vigus Sharp Bicycles/ Trek 1 Senior 3 1 1084 Alan Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 15 2 2220 Jamiel Danesh Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 1-day Timothy Creswell West Coast 0 4 1692 Arthur Espos Unattached 9 5 437 R. Todd Marshall Davis Bike Club 7 6 2685 Stephen Kent SyCip / Novo 5 7 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 1785 Jeremy Nelson Redwood Empire Velo 3 9 12 Shawn Mehaffey Valley Spokesmen 2 10 1-day Ross Dillion Boston Bike Club 0 Senior 4 1 3528 Jonathan Baker KHS 15 2 2991 Kevin King Valley Spokesmen 13 3 1673 Tyler Hester Napa Valley Velo 11 4 1647 Dylan Seguin Solano Avenue Cyclery 9 5 2394 Todd Paoletti Solano Avenue Cyclery Racing Team 7 6 1860 Robert Nelson Unattached 5 7 2592 Matt Latham Davis Bike Club 4 8 1289 Kevin Baker Sacramento Golden Wheelmen 3 9 2197 Santiago Bolon Fremont Freewheelers 2 10 3291 Douglas Wong Team Sharp Bicycle 1 Senior 5 1 3532 Bob Delp USA Trials Camp 15 2 3463 Ronnie Kier Central Valley Cycling 13 3 1-day Nicholas Todd Team Wrong Way 0 4 2538 Eric Gutiierrez Unattached 9 5 1-day Antonio Medina Team Tailwinds 0 6 3461 Kyle Glerum Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 1590 Nathanael Chang Arete Racing 4 8 1-day Lee Shuemaker Golden Chain 0 9 1-day Dave Brunetti ? 0 10 ? ? ? ? 0
Shaffer Bridge Road Race 5/19/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1/2/3 1 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 15 2 1056 Steve McCaw Rocknasium Cycling Team 13 3 69 Brian McGuire Olympic Club 11 4 875 Steve Showler Team Sacramento 9 5 345 John Armour Team Sacramento 7 6 1335 Nicholas Kelez Olympic Club 5 7 1373 Patrick Tafoya Simply Fit / Action Sports 4 8 261 Chris Willis Pacific Coast Cycling Club 3 9 1211 Doug Wilkinson Team Spine 2 10 ? ? ? ? 0 Master 35+ 4/5 1 748 Mark Ghens Peak Cycling / Body Concepts 15 2 225 Bill Vonnegut Mako / Galaxy Granola 13 3 1-day Jimbu Suzuki Missing Link 0 4 57 Doug Vrieling Valley Spokesmen 9 5 1-day McKinley Thompson Missing Link 0 6 3274 Carl Anderson Fremont Freewheelers 5 7 1257 Rob Kopitzke Peak Cycling / Body Concepts 4 8 ? ? ? ? 0 9 3333 John Bernstein Unattached 2 10 1132 Robert Walsh Stanislaus / Merlock Velo 1 Senior 1/2/Pro 1 1191 Chris Baumann Sierra Nevada 15 2 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 13 3 1-day Gen Kogure Cyfac – 3BRT 0 4 405 Daniel Hopley Pacific Velo / F2 Consulting 9 5 1-day Russell Hamby Ofoto Lombard 0 6 3226 Lionel Syne Santa Cruz Spokesman 5 7 1057 Zac Walker Olympic Club 4 8 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 3 9 1648 Devon Vigus Sharp Bicycles/ Trek 2 10 1-day Josh Klikna Sierra Nevada 0 Senior 3 1 1074 Dave Schimmer Team Swift 15 2 1785 Jeremy Nelson Redwood Empire Velo 13 3 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 11 4 1687 Robert Sorenson Unattached 9 5 603 Terrence Curley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 7 6 443 George Miranda Alto Velo / Webcor 5 7 1598 Brian O'Grady Team Swift 4 8 1-day Timothy Creswell West Coast Cycling 0 9 2685 Stephen Kent SyCip / Novo 2 10 2083 Carl Hekkert LGBRC/ Contentlab 1 Senior 4/5 1 3175 Karl Schoknecht Davis Bike Club 15 2 1-day Rick Ashbronner VSRT 0 3 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 11 4 3728 Adam Lopez Unattached 9 5 3291 Douglas Wong Team Sharp Bicycle 7 6 3532 Bob Delp Unattached 5 7 2535 Jason Montano Robinson Wheel Works 4 8 2591 Pedro Gutierrez LGBRC/ Contentlab 3 9 2427 Michael Buckley Steve Larsen's Wheelworks 2 10 1-day Rupert Braugh Webcor/Alto Velo 0
Tower District Twilight Criterium 5/25/02Place Lic# Name Team Points Master 30+ 1 1537 Bob Guglielmelli Team Tailwinds 15 2 493 Brian Bosch Central Valley Cycling 13 3 844 Richard del Valle Santa Cruz Spokesman 11 4 465 Dennis King Team Tailwinds 9 5 1692 Arthur Espos Unattached 7 6 1-day Jason Reynolds PAA/Merrill Lynch 0 7 17 Michael Camarena SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 4 8 3552 Tom Fahey Central Valley Cycling 3 9 1-day Chris Kragh Northwave/Colnago 0 10 161 Steven Grusis SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 1 Senior 1/2/Pro 1 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 15 2 1-day Michael Sayers Mercury Cycling Tm 0 3 1-day Robert Polski I-Martin 0 4 1470 Brett Witters Team Tailwinds 9 5 3380 Aaron Tait Stanislaus / Merlock Velo 7 6 3226 Lionel Syne Santa Cruz Spokesman 5 7 1-day Cleveland Sharpe Jamaica CF 0 8 1361 Anastasio Flores Unattached 3 9 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 2 10 914 Robert Newman Pacific Velo / F2 Consulting 1 Senior 3 1 3285 Steve Reaney Santa Cruz / ABS 15 2 3355 Robbie Brennan Ofoto / Lombardi Sports 13 3 82 Richard Snodsmith Solano Avenue Cyclery Racing Team 11 4 2419 Mike Moore Santa Cruz Spokesman 9 5 88 Mike Schopfer Pedali Corsa 7 6 161 Steven Grusis SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 5 7 1263 Scott King West Coast Cycling Team 4 8 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 9 1751 Roberto Martinez Central Coast Cycling Team 2 10 2127 John Borchelt Omnifit Racing Team 1 Senior 4 1 3463 Ronnie Kier Central Valley Cycling 15 1 2627 Wesley Riley Davis Bike Club 15 2 1590 Nathanael Chang Arete Racing 13 2 1-day Jason Reynolds PAA/Merrill Lynch 0 3 1-day Dan Smith Visalia 0 3 1-day Jon Stewart Fresno 0 4 1-day Robert Gibson Visalia Cycling Club 0 4 1860 Robert Nelson Unattached 9 5 2504 Chad Taylor Unattached 7 5 2274 Paul Thai Unattached 7 6 1-day Antonio Medina Team Tailwinds 0 6 118 Steven Woo Unattached 5 7 1-day Russ Freeman Hanford 0 7 87 Duane Habkirk Unattached 4 8 3195 Daniel Giberson Unattached 3 8 1-day Chris Reeves Simply Fit 0 9 3207 John Ficarra Central Valley Cycling 2 9 1-day Steve Waite CVC/Stewart Title 0 10 3084 Jerry Durham Solano Avenue Cyclery Racing Team 1 10 3087 Martin Thompson Robinson / Torelli 1 Women 1/2/3/4 1 220 Patricia McKay Team Tailwinds 5 2 1028 Sara Brown Ecclesine Napa Valley Velo 4 3 3507 Cathleen Ligman Central Valley Cycling 3 4 3723 Melissa Bishop SBS / B & L 2 5 2502 Marilynn Laswell Central Valley Cycling 1 Women 4/5 1 3507 Cathleen Ligman Central Valley Cycling 7 2 1-day Trina Landry Exeter 0 3 3090 Lea Nibur Central Valley Cycling 4 4 3097 Vilma Mejia Central Valley Cycling 3 5 2502 Marilynn Laswell Central Valley Cycling 2
Mt. Hamilton Road Race 5/26/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1 898 Michael Hutchinson Team Spine 15 2 69 Brian McGuire Olympic Club 13 3 1930 Henry Kramer Equipe Le Matin 11 4 3310 Kevin Merritt Alto Velo / Webcor 9 5 1552 Cass Laizure 3rd Rail Cycling Club 7 6 3605 Gavin Chilcott MBBC 5 7 2284 Wayne Verdon Team Clif Bar 4 8 191 Thomas Regan Alta Alpina Cycling Club 3 9 438 Mike Foletta Velo Club Monterey 2 10 183 Jon Ornstil G.S. Lombardi Sports 1 Master 45+ 1 1309 John Emery International Christian Cycling Club 15 2 319 Mark Caldwell Team Spine 13 3 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 11 4 3250 Evan Kapel Santa Cruz Spokesman 9 5 172 David Stockwell San Jose Bicycle Club 7 6 1615 Norm Krelss 3rd Rail Cycling Club 5 7 367 JD Gilford International Christian Cycling Club 4 8 116 Alan Morrison San Jose Bicycle Club 3 9 1-day Steve Parke Equipe Le Matin 0 10 1693 Luther Pugh Mako / Galaxy Granola 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Jon Van Heel Lombardi 0 2 2936 David Wyandt Sierra Nevada / Cannondale 13 3 1-day Damon Kluck Saturn 0 4 1155 Mark Hlady Alto Velo / Webcor 9 5 1-day Jonh Peters Prime Alliance 0 6 418 John Hunt G.S. Lombardi Sports 5 7 1-day Dylan Casey USPS 0 8 3305 Justin Morgan Sierra Nevada / Cannondale 3 9 1358 Matt Dubberley LGBRC/ Contentlab 2 10 1099 Neil Shirley Unattached 1 Senior 3 1 3520 Michael Matthews Buy-cell.com 15 2 1084 Alan Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 13 3 1-day Jeremy Sarrow Sycip 0 4 1852 Jonathan Owens Missing Link 9 5 909 Craig Chaney Stanislaus / Merlock Velo 7 6 1-day Aaron O'dell Unattached 0 7 2986 Jean-Luc Callahan Team Cannibal / Specialized 4 8 1598 Brian O'Grady Team Swift 3 9 1-day Cesar Chavez Unattached 0 10 2774 Ryan Snodgrass Team Pure Altitude 1 Senior 4 1 3175 Karl Schoknecht Davis Bike Club 15 2 2337 Antonio Tunzi Unattached 13 3 3201 Eric Bean Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 11 4 3252 Ryan Murphy Alto Velo / Webcor 9 5 2537 Derek McBrearty Unattached 7 6 3017 Matthew Willinger Unattached 5 7 3514 Brian Rutherford Robinson Torelli 4 8 2329 Fred St. Goar Equipe Le Matin 3 9 2818 Josh Leachman Rocknasium Cycling Team 2 10 3528 Jonathan Baker KHS 1 Senior 5 1 3461 Kyle Glerum Peninsula Velo / Kondra Systems 15 2 1-day Robert O'dea Unattached 0 3 3477 Doran Mori Unattached 11 3 2504 Chad Taylor Unattached 9 5 1-day Kevin Magna Unattached 0 6 ? ? ? ? 0 7 3062 Aron Mason Unattached 4 8 3579 Ricardo Castromalaga Stanislaus / Merlock Velo 3 9 1-day Victor Wu MVV 0 10 3682 Ray Storm Roaring Mouse Cycles 1 Women 1/2/3 1 148 Joy Shaffer LGBRC/ Contentlab 15 2 1-day Susy Pryde Velo Pella 0 3 1-day Christine Thornburn Palo Alto Bicycle Women 0 4 1-day Erin McCarty Armadillo Willys 0 5 3502 Carmen D'Aluisio Team Clif Bar 7 6 1494 Lisa Norris Alto Velo / Webcor 5 7 1-day Emily Kachorek Harbour Lights 0 8 803 Jamie Crawford Alto Velo / Webcor 3 9 1029 Meredith Miller Talgo America 2 10 1-day Christine Vardaros Mill Valley Cycling 0 Women 4/5 1 3133 Phoebe Dameron Unattached 15 2 1-day Brenda Phelps Unattached 0 3 1620 Laura Sanchez Velo Bella Monterey 11 4 1-day Keri Ryan Cal Cycling 0 5 2489 Jeanne Cartwright Valley Spokesmen 7 6 2183 Tracie Nelson Tieni Duro 5 7 1001 Monica Magallanes Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 1-day Elizabeth Wistrom Cal Cycling 0 9 1-day Angela Menson Webcor/AV 0 10 1-day Deborah Ellis Unattached 0
Memorial Day Criterium 5/27/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1/2/3 1 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 15 2 3433 Jerry Malone USPS Masters Cycling Team 13 3 848 Michael Ma San Jose Bicycle Club 11 4 1034 Kevin Byrns SyCip / Novo 9 5 1127 Gregory Pike Winning Wheels Racing 7 6 1-day Rick Ankiel ICCC 0 7 1636 Paul Ecord Team Clif Bar 4 8 2231 Kevin McIntosh International Christian Cycling Club 3 9 1988 Brian Laird Krestrel 2 10 1092 Dean Knudsen Winning Wheels Racing 1 Master 45+ 1 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 15 2 3433 Jerry Malone USPS Masters Cycling Team 13 3 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 11 4 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 9 5 227 John Barmettler Alto Velo / Webcor 7 6 172 David Stockwell San Jose Bicycle Club 5 7 514 John Simmons Shaw's / Garden City 4 8 2523 Ron Buckley San Jose Bicycle Club 3 9 2528 George Skaates Omnifit Racing Team 2 10 1-day Kevin Worley ? 0 Senior 1/2/Pro 1 1358 Matt Dubberley LGBRC/ Contentlab 15 2 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 13 3 2472 Ryan Barrett Santa Cruz Spokesman 11 4 1648 Devon Vigus Sharp Bicycles/ Trek 9 5 1192 Jason Fernschuss Alto Velo / Webcor 7 6 2936 David Wyandt Sierra Nevada / Cannondale 5 7 497 Lance Doherty 3BRT - Clif Bar 4 8 109 Clint Gaver Team Spine 3 9 1473 Roman Kilun Santa Cruz Spokesman 2 10 1042 Mark Wisecup Nor Cal Velo 1 Senior 3 1 3285 Steve Reaney Santa Cruz / ABS 15 2 2083 Carl Hekkert LGBRC/ Contentlab 13 3 2300 Ryan Wong Unattached 11 4 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 9 5 1-day Ross Dillon B2C 0 6 1568 Ken McKee Alto Velo / Webcor 5 7 82 Richard Snodsmith Solano Avenue Cyclery Racing Team 4 8 1622 Rob Selle Omnifit Racing Team 3 9 1692 Arthur Espos Unattached 2 10 575 Ralph Davis Santa Cruz Spokesman 1 Senior 4 1 2394 Todd Paoletti Solano Avenue Cyclery Racing Team 15 2 1-day Scott Fairman Monta Vista 0 3 2627 Wesley Riley Davis Bike Club 11 4 3376 Forrest Koenig California Road Club 9 5 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 7 6 1673 Tyler Hester Napa Valley Velo 5 7 3013 Sean McBride Team Maestro Cycling 4 8 1841 Mike Vella Unattached 3 9 3007 Bruce Hoppe DRAGON Racing 2 10 2755 Bradford Goodson Unattached 1 Senior 5 1 1-day Joel Smith SJBC 0 2 1-day Tony Hendrich Team Cannibul 0 3 1791 Greg Juneau Team Moab 11 4 3331 Tom McCullough II Peninsula Velo / Kondra Systems 9 5 3461 Kyle Glerum Peninsula Velo / Kondra Systems 7 6 3408 Tony Borges San Jose Bicycle Club 5 7 3019 Kevin Lee San Jose Bicycle Club 4 8 1-day Glenn Rawnlison ? 0 9 3188 Christopher Daniels LGBRC/ Contentlab 2 10 3274 Carl Anderson Fremont Freewheelers 1 Women 1/2/3 1 2313 Sandra Kolb LGBRC/ Contentlab 15 2 1-day Susy Pride Bella 0 3 1482 Armida Huerta Palo Alto Bicycles Women's Team 11 4 1035 Brenna Wolford Palo Alto Bicycles Women's Team 9 5 148 Joy Shaffer LGBRC/ Contentlab 7 6 803 Jamie Crawford Alto Velo / Webcor 5 7 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 4 8 652 Christina Jaworski Monta Vista Velo 3 9 533 Marisha Hallarces DRAGON Racing 2 10 2769 Lori Alvavez Dragon Racing 1 Women 4/5 1 3136 Catherine Malone Solano Avenue Cyclery Racing Team 15 2 1620 Laura Sanchez Velo Bella Monterey 13 3 3134 Cecelia Altamirano Alto Velo / Webcor 11 4 3140 Jane Wallace Unattached 9 5 3001 Sarah Newman Unattached 7 6 3253 Luciana Vecchi Valley Spokesmen 5 7 3269 Lori Nock Alto Velo / Webcor 4 8 2489 Jeanne Cartwright Valley Spokesmen 3 9 1001 Monica Magallanes Peninsula Velo / Kondra Systems 2 10 3530 Emily Catchpole Unattached 1
Wheels of Thunder Criterium 6/1/02Place Lic# Name Team Points Junior Boys 10-12 1 2406 Davis Smith International Christian Cycling Club 3 2 2732 Daniel Tisdell LGBRC/ Contentlab 2 3 2058 Cole Williams Stanislaus / Merlock Velo 1 Junior Boys 13-14 1 1081 Kevin Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 9 2 2727 Easton Menez Sacramento Golden Wheelmen 7 3 3445 Blake Anton Davis Bike Club 5 4 3361 Charles Hamilton Tieni Duro 4 5 2401 James Ryan Unattached 3 6 2625 Joseph Little Reno Wheelmen 2 7 2058 Cole Williams Stanislaus / Merlock Velo 1 Junior Boys 15-16 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 4 2 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 3 3 3025 Tommy Roche Tieni Duro 2 4 3024 Max Spirin Tieni Duro 1 Junior Boys 17-18 1 3069 Alex Tischenko Tieni Duro 1 Junior Girls 10-12 1 ? Erika Puglia LGBRC 0 2 3187 Elissa Taylor Unattached 1 Junior Girls 13-14 1 2762 Dawn Tisdell LGBRC/ Contentlab 2 2 3067 Emily Valkenaar LGBRC/ Contentlab 1 Junior Girls 17-18 1 3042 Alexis Alexander Peninsula Velo / Kondra Systems 1 Master 35+ 1/2/3 1 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 15 2 1335 Nicholas Kelez Olympic Club 13 3 285 Larry Nolan USPS Masters Cycling Team 11 4 1-day Mike Inglis UCDavis 0 5 1135 Shawn Oliver Morgan Stanley Cycling Team 7 6 69 Brian McGuire Olympic Club 5 7 1-day Rick Ankiel International Christian Cycling 0 8 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 3 9 3433 Jerry Malone USPS Masters Cycling Team 2 10 1144 Ken Watkins Pacific Coast Cycling Club 1 Master 35+ 4/5 1 2647 Hans Kellner GOMTB.com 15 2 3331 Tom McCullough II Peninsula Velo / Kondra Systems 13 3 2788 Randolph Osborne Unattached 11 4 3282 Laurent Recollow Unattached 9 5 3584 Michael Downey Unattached 7 6 2392 Dean Sigmundson San Jose Bicycle Club 5 7 2272 Evan Adams Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 ? Thomas Beugon Alto Velo 0 9 3007 Bruce Hoppe DRAGON Racing 2 10 225 Bill Vonnegut Mako / Galaxy Granola 1 Master 45+ 1 411 Jonathan Sek San Jose Bicycle Club 15 2 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 13 3 319 Mark Caldwell Team Spine 11 4 504 Larry Knaus San Jose Bicycle Club 9 5 180 Mike Bonkowski Berkeley/GU Peets Velosport 7 6 399 Tim OHara Fremont Freewheelers 5 7 1210 Mark Miller Monticello Cycling Club 4 8 1544 Kyle Samuels San Jose Bicycle Club 3 9 ? Gordan Chiang Mako 0 10 1767 Doug Matsumoto Alto Velo / Webcor 1 Master 55+ 1 208 Bill Fallis Peninsula Velo / Kondra Systems 15 2 93 Ernie Gallardo Mako / Galaxy Granola 13 3 185 Lloyd Rath Mako / Galaxy Granola 11 4 147 Mike Freeman Mako / Galaxy Granola 9 5 134 Jim Lombard Peninsula Velo / Kondra Systems 7 6 314 David Powers Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 ? #295 ? ? 0 8 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 3 9 300 Harry Morton G.S. STrade 2 Senior 1/2/Pro 1 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 15 2 1192 Jason Fernschuss Alto Velo / Webcor 13 3 1155 Mark Hlady Alto Velo / Webcor 11 4 260 Justin Hale SBBC 9 5 1473 Roman Kilun Santa Cruz Spokesman 7 6 1335 Nicholas Kelez Olympic Club 5 7 1091 Steve Menez Morgan Stanley Cycling Team 4 8 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 3 9 1648 Devon Vigus Sharp Bicycles/ Trek 2 10 ? Horace McFarlane Jamaica Cycling 0 Senior 3 1 1-day Timothy Creswell West Coast 0 2 2419 Mike Moore Santa Cruz Spokesman 13 3 1652 Robert Hoadley Unattached 11 4 82 Richard Snodsmith Solano Avenue Cyclery Racing Team 9 5 1568 Ken McKee Alto Velo / Webcor 7 6 443 George Miranda Alto Velo / Webcor 5 7 3508 Ryan Green G.S Reno 4 8 2284 Wayne Verdon Team Clif Bar 3 9 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 2 10 2632 Adam Ross Davis Bike Club 1 Senior 4 1 2627 Wesley Riley Davis Bike Club 15 2 1024 Terrence Langeman Omnifit Racing Team 13 3 3349 Omar Duran Nor Cal Velo 11 4 1-day Ted Sandico Pen Velo 0 5 1647 Dylan Seguin Solano Avenue Cyclery 7 6 3007 Bruce Hoppe DRAGON Racing 5 7 2380 Rob Robertson Valley Spokesmen 4 8 3013 Sean McBride Team Maestro Cycling 3 9 3065 Brandon Correia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 2 10 2755 Bradford Goodson Unattached 1 Senior 5 1 1-day Erick Elgaaen Broken Stroke 0 2 ? Michael Zverlein Freemont Freewheelers 0 3 ? Rory McGill Southwest Bicycle 0 4 3584 Michael Downey Unattached 9 5 3408 Tony Borges San Jose Bicycle Club 7 6 3290 James Whitney Monticello Cycling Club 5 7 ? Mori Doran Unattached 0 8 ? Lance Kasari Unattached 0 9 1590 Nathanael Chang Arete Racing 2 10 1461 Brian McEvilly Monticello Cycling Club 1 Women 3/4 1 1494 Lisa Norris Alto Velo / Webcor 15 2 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 13 3 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 11 4 1083 Jeanne Erickson Stanislaus / Merlock Velo 9 5 2183 Tracie Nelson Tieni Duro 7 6 3136 Catherine Malone Solano Avenue Cyclery Racing Team 5 7 802 Lisa Hauck Santa Cruz Spokesman 4 8 533 Marisha Hallarces DRAGON Racing 3 9 2026 Andrea Atkins Left Coast Racing Team 2 10 1115 Sabine Dukes Velo Bella Monterey 1 Women 5 1 3001 Sarah Newman Unattached 15 2 3049 Linda Brown Peak Cycling / Body Concepts 13 3 3253 Luciana Vecchi Valley Spokesmen 11 4 ? Melanie Souther Nor Cal Velo 0 5 3530 Emily Catchpole Unattached 7 6 2558 Deborah Casaubon Valley Spokesmen 5 7 2489 Jeanne Cartwright Valley Spokesmen 4 8 3610 Lori Conley Mako / Galaxy Granola 3 9 2998 Hollly Azevedo Delta Velo 2 10 1-day Aimee Hebert Unattached 0
Lighthouse Criterium 6/2/02Place Lic# Name Team Points Juniors 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2561 Nathan Miller Team Swift 13 3 1074 Dave Schimmer Team Swift 11 4 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 9 5 1562 Evan Anderson Tieni Duro 7 6 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 5 7 2767 Mikey Slotten Team Swift 4 8 3391 Anton Nicola Team Swift 3 9 2328 Brandon Haydu Sacramento Golden Wheelmen 2 10 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 1 Junnior 4/5 1 3528 Jonathan Baker KHS 15 2 2394 Todd Paoletti Solano Avenue Cyclery Racing Team 13 3 2627 Wesley Riley Davis Bike Club 11 4 80 Ron Rouse Rio Strada Racing 9 5 3175 Karl Schoknecht Davis Bike Club 7 6 ? Damien Bigelow Napa Valley Velo 0 7 3434 Dan Wesp Monticello Cycling Club 4 8 ? Mike Downey Unattached 0 9 2937 David Yeater Team City 2 10 3442 Mike Beretta Peak Cycling / Body Concepts 1 Master 35+ 1/2/3 1 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 15 2 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 13 3 1-day Blaise Maher SGW 0 4 1039 Vance Russell Davis Bike Club 9 5 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 7 6 3552 Tom Fahey Central Valley Cycling 5 7 2012 Doug Grattan Unattached 4 8 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 3 9 345 John Armour Team Sacramento 2 10 ? ? ? ? 0 Master 35+ 4/5 1 ? Bob Newton Moticello 0 2 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 13 3 ? Scott Hoover American River 0 4 ? Eric Zeigler Davis 0 5 3584 Michael Downey Unattached 7 6 ? Glenn Gutman SGW 0 7 ? ? ? ? 0 8 3646 Jim Mellas Unattached 3 9 959 Randy Farrens Rio Strada Racing 2 10 ? Randy Scoh Rio Strada 0 Master 45+ 1 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 15 2 959 Randy Farrens Rio Strada Racing 13 3 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 11 4 1293 Tracy Muegge Davis Bike Club 9 5 123 Jim Rogers Sierra Express 7 6 185 Lloyd Rath Mako / Galaxy Granola 5 7 3660 Thomas Kellner Davis Bike Club 4 8 541 Mark Miller Bobator 3 9 1251 Mark Switters Sacramento Golden Wheelmen 2 10 2451 James Elledge E.I.B. 1 Senior 1/2/Pro 1 778 James Hibbard Olympic Club 15 2 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 13 3 1-day Horace McFarlane Jamaica National Team 0 4 1062 Daniel Burklow Bicycles Plus / Sierra Nevada 9 5 1648 Devon Vigus Sharp Bicycles/ Trek 7 6 2101 Steve Michel Pacific Velo / F2 Consulting 5 7 901 Brian Hawley Sierra Nevada / Cannondale 4 8 260 Justin Hale SBBC 3 9 701 Rinaldo Bullentini Alta Alpina Cycling Club 2 10 537 Jason Hayes Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Senior 3 1 1074 Dave Schimmer Team Swift 15 2 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 1164 Andrew Gomez Sacramento Golden Wheelmen 11 4 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 9 5 2632 Adam Ross Davis Bike Club 7 6 1744 Russ Wright Berkeley/GU Peets Velosport 5 7 1785 Jeremy Nelson Redwood Empire Velo 4 8 1866 Michael Korn Bicycles Plus / Sierra Nevada 3 9 1173 Everett Orrick Rocknasium Cycling Team 2 10 189 Keith Williams Sacramento Golden Wheelmen 1 Women 1/2/3 1 3306 Heather Cole Dave's Bike Shop 15 2 3503 Jenny Eyerman Santa Cruz Spokesman 13 3 2706 Katie Maher Missing Link 11 4 2011 Carol Breed Unattached 9 5 3103 Rook Campbell Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 7 6 1996 Paige Galeoto Reno Wheelmen 5 7 149 Linda Elgart Alto Velo / Webcor 4 8 1028 Sara Brown Ecclesine Napa Valley Velo 3 9 23 Linda Locke Mako / Galaxy Granola 2 10 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 1 Women 4/5 1 2209 Karin Reese Left Coast Racing Team 11 2 ? Maggie Phillips Unattached 0 3 ? Stephanie Graeter 3 BRT 0 4 1090 Courtney Menez Peak Cycling / Body Concepts 5 5 ? ? ? ? 0 6 ? ? ? ? 0 7 2462 Lois Olechny Reno Wheelmen 2 8 ? Jessica Bunyon Cyclepaths.com 0
Santa Nella Road Race 6/8/02Place Lic# Name Team Points Juniors 1 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 3 2 3035 Eric Riggs Sacramento Golden Wheelmen 2 3 2732 Daniel Tisdell LGBRC/ Contentlab 1 Senior 1/2/Pro 1 1473 Roman Kilun Santa Cruz Spokesman 15 2 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 13 3 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 11 4 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 9 5 2772 Abraham Taylor 3BRT - Clif Bar 7 6 1515 Brian Chapman 3BRT - Clif Bar 5 7 1338 Akira Wong LGBRC/ Contentlab 4 8 1465 David Avila Santa Cruz Spokesman 3 9 1149 David Yeung Marathon Racing Team 2 Senior 3 1 1-day Judd VanSickle Davis BC 0 2 3528 Jonathan Baker KHS 13 3 916 Lucas Paz 3BRT - Clif Bar 11 4 2703 Paul Reichardt Cal Cycling 9 5 3387 Lance Cameron Unattached 7 6 966 Karl Schilling Omnifit Racing Team 5 7 2685 Stephen Kent SyCip / Novo 4 8 12 Shawn Mehaffey Valley Spokesmen 3 9 1224 Todd Studenicka San Jose Bicycle Club 2 10 391 Gregory Galuppo Stanislaus / Merlock Velo 1 Senior 4 1 232 Ron Beaver Alto Velo / Webcor 15 2 3450 Chappy Wood Robinson Wheel Works 13 3 2337 Antonio Tunzi Unattached 11 4 3063 Michael Hendrickson Unattached 9 5 2535 Jason Montano Robinson Wheel Works 7 6 3013 Sean McBride Team Maestro Cycling 5 7 2642 Elliot Jaramillo Unattached 4 8 2197 Santiago Bolon Fremont Freewheelers 3 9 2782 Brendon Fehon Cal Cycling 2 10 1457 Gordon Filbrun Stanislaus / Merlock Velo 1 Senior 5 1 3461 Kyle Glerum Peninsula Velo / Kondra Systems 15 2 2711 Todd Hurtubise Unattached 13 3 1-day Rick Ashabranner Vly Spksmn 0 4 3513 Michael Smith Roaring Mouse Cycles 9 5 1-day Trey MacLeod San Francisco 0 6 3403 Jeffrey Lutes Central Valley Cycling 5 7 2252 John Metzger Team City Sacramento 4 8 1-day Peter Varshavsky Monta Vista V 0 9 1-day Steve Elliott Jamestown 0 10 ? ? ? ? 0 Women 4/5 1 1-day Stefanie Graeter 3BRT/Cyfac (4) 0 2 1-day Valerie Dyck Valley Spksmn (5) 0 3 3438 Elizabeth Parks Davis Bike Club 11 4 2317 Sheryl Yamashita Peak Cycling / Body Concepts 9 5 3253 Luciana Vecchi Valley Spokesmen 7 6 1-day Patty Struve Stanislaus/Merlock (5) 0 7 2558 Deborah Casaubon Valley Spokesmen 4 8 2270 Allison Dutoit Valley Spokesmen 3 9 1388 Cathy Wong Left Coast Racing Team 2
Double Diamond Criterium 6/15/02Place Lic# Name Team Points Juniors 1 2727 Easton Menez Sacramento Golden Wheelmen 5 2 2734 Kyle Smith Reno Wheelmen 4 3 3018 Demetrius Houpis Sacramento Golden Wheelmen 3 4 3722 Robert Pulford Unattached 2 5 2625 Joseph Little Reno Wheelmen 1 Senior 3/4 1 1-day Jason Lilje Pro Cyclery 0 2 ? Danny Wasson Reno Hilton/Reno Wheelmen 0 3 2657 Jim Barkley Unattached 11 4 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 9 5 2741 Joshua Zlotlow Sacramento Golden Wheelmen 7 6 437 R. Todd Marshall Davis Bike Club 5 Senior 4/5 1 2627 Wesley Riley Davis Bike Club 15 2 ? Shawn Pearson Reno Hilton/Reno Wheelmen 0 3 390 Dennis Belisle Palasades Mt. Sport 11 4 2741 Joshua Zlotlow Sacramento Golden Wheelmen 9 5 1255 Joe Herrick Reno Wheelmen 7 Women 1 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 13 2 2011 Carol Breed Unattached 11 3 2413 Eryn Hanna Reno Wheelmen 9 4 1996 Paige Galeoto Reno Wheelmen 7 5 2063 Cindy Carroll Redwood Empire Velo 5 6 3492 Catherine Sullivan Reno Wheelmen 4 7 ? Lauren Beastall Schroeder Iron 0 8 3103 Rook Campbell Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 2 9 2485 Chris Hilburn Unattached 1
Monta Vista Velo Criterium 6/23/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1/2/3 1 285 Larry Nolan USPS Masters Cycling Team 15 2 233 Daniel Smith Equipe Le Matin 13 3 343 Kevin Klein Unattached 11 4 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 9 5 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 7 6 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 5 7 1-day Darrell Sasagawa Team Kiwi 0 8 411 Jonathan Sek San Jose Bicycle Club 3 9 1744 Russ Wright Berkeley/GU Peets Velosport 2 10 2635 Mark Ryan Berkeley/GU Peets Velosport 1 Master 35+ 4/5 1 3584 Michael Downey Unattached 15 2 2211 Peter Krogh West Coast Cycling Team 13 3 928 Friedrich Drees LGBRC/ Contentlab 11 4 3007 Bruce Hoppe DRAGON Racing 9 5 2647 Hans Kellner GOMTB.com 7 6 3331 Tom McCullough II Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 2523 Ron Buckley San Jose Bicycle Club 4 8 3158 Pete Keady DRAGON Racing 3 9 2197 Santiago Bolon Fremont Freewheelers 2 10 3274 Carl Anderson Fremont Freewheelers 1 Senior 1/2/Pro 1 ? Dylan Casey US Postal 0 2 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 13 3 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 11 4 1155 Mark Hlady Alto Velo / Webcor 9 5 1121 Mark Cutino Morgan Stanley Cycling Team 7 6 3226 Lionel Syne Santa Cruz Spokesman 5 7 ? Cleveland Sharpe Jamaica 0 8 3356 John-Paul Ballou Cal Poly Wheelmen / Tailwinds 3 9 ? Horace McFarlene Jamaica 0 10 848 Michael Ma San Jose Bicycle Club 1 Senior 3 1 88 Mike Schopfer Pedali Corsa 15 2 340 Sergei Badeka Rocknasium Cycling Team 13 3 1601 Shawn Thornton Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 11 4 2637 John Bergmann Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 9 5 1622 Rob Selle Omnifit Racing Team 7 6 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 7 3316 John Foster Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 4 8 510 Jeff Purcell Stanislaus / Merlock Velo 3 9 223 Mark Shimahara Santa Cruz Spokesman 2 10 82 Richard Snodsmith Solano Avenue Cyclery Racing Team 1 Senior 4/5 1 3726 Noah Temple Cal Poly SLO 15 2 3422 Brent Chapman Santa Cruz County Cycling Club 13 3 2647 Hans Kellner GOMTB.com 11 4 3453 Shawn Clover Valley Spokesmen 9 5 1647 Dylan Seguin Solano Avenue Cyclery 7 6 3450 Chappy Wood Robinson Wheel Works 5 7 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 4 8 1710 Pritpal Singh Fremont Freewheelers 3 9 3007 Bruce Hoppe DRAGON Racing 2 10 2025 Jonathan Good Unattached 1 Women 35+ & Women 3/4 1 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 15 2 3103 Rook Campbell Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 983 Krista Panaro San Francisco Velo Club 11 4 3665 Lisa Verdon Berkeley/GU Peets Velosport 9 5 2502 Marilynn Laswell Central Valley Cycling 7 6 2209 Karin Reese Left Coast Racing Team 5 7 2233 Maria Deason LGBRC/ Contentlab 4 8 2406 Davis Smith International Christian Cycling Club 3
Burlingame Criterium 6/30/02Place Lic# Name Team Points Master 30+ 4/5 1 2564 Mark Plourde Soulcraft 15 2 2647 Hans Kellner GOMTB.com 13 3 1-day David Storm Realty World/TriCity 0 4 3584 Michael Downey Unattached 9 5 1710 Pritpal Singh Fremont Freewheelers 7 6 1651 Sheen Khoury Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 3331 Tom McCullough II Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 1-day Gordy Holterman Unattached 0 9 3235 Paul O'Reilly Peninsula Velo / Kondra Systems 2 10 1-day Bob Newton Realty World/TriCity 0 Master 35+ 1/2/3 1 285 Larry Nolan USPS Masters Cycling Team 15 2 1-day Ken Carpenter USPS 0 3 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 11 4 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 9 5 1335 Nicholas Kelez Olympic Club 7 6 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 5 7 844 Richard del Valle Santa Cruz Spokesman 4 8 1-day Shane Clarke Northwave/Colnago 0 9 1261 Paul Knutson Morgan Stanley Cycling Team 2 10 1599 Kyle Samuels San Jose Bicycle Club 1 Master 45+ 1 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 15 2 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 13 3 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 11 4 319 Mark Caldwell Team Spine 9 5 2528 George Skaates Omnifit Racing Team 7 6 328 Jeffrey Fillerup Omnifit Racing Team 5 7 67 Bruce Matheson Equipe Le Matin 4 8 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 3 9 399 Tim OHara Fremont Freewheelers 2 10 514 John Simmons Shaw's / Garden City 1 Master 55+ 1 1640 Leo Menestrina Alto Velo / Webcor 15 2 314 David Powers Peninsula Velo / Kondra Systems 13 3 2426 Richard Derby Team Spine 11 4 14 Harry Williamson Mako / Galaxy Granola 9 5 576 Dennis Ferguson Peninsula Velo / Kondra Systems 7 6 208 Bill Fallis Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 178 Daniel Spisak Berkeley/GU Peets Velosport 4 8 372 Michael Yessik Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 144 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen 2 10 923 Lothar Grahlmann Mako / Galaxy Granola 1 Senior 1/2/Pro 1 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 15 2 2743 David McCook Prim Aliauca 13 3 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 11 4 1-day John Durso Ofoto Lombardi 0 5 1-day John Brady Ofoto Lombardi 0 6 1157 Robert Hooks Alto Velo / Webcor 5 7 1-day Takumi Shimomuru 3BRT 0 8 552 Tim Noakes Marathon Racing Team 3 9 1191 Chris Baumann Sierra Nevada / Cannondale 2 10 1-day Russell Hornsbey Unattached 0 Senior 3 1 3285 Steve Reaney Santa Cruz / ABS 15 2 1744 Russ Wright Berkeley/GU Peets Velosport 13 3 3355 Robbie Brennan Ofoto / Lombardi Sports 11 4 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 9 5 82 Richard Snodsmith Solano Avenue Cyclery Racing Team 7 6 1601 Shawn Thornton Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 7 222 Robert Pasco Pedali Corsa 4 8 1-day Joe Cahoon Specialized 0 9 1764 Mike McCloskey Omnifit Racing Team 2 10 2818 Josh Leachman Rocknasium Cycling Team 1 Senior 4/5 1 3620 Max Baumhefner Unattached 15 2 3584 Michael Downey Unattached 13 3 3290 James Whitney Monticello Cycling Club 11 4 2868 Nick Llewellyn Santa Cruz Triathlon Club 9 5 2190 Mark Gagner Unattached 7 6 1-day Steve Deal OmniFit 0 7 3164 Aaron Beardsley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 122 Andrew Holdsworth Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 3513 Michael Smith Roaring Mouse Cycles 2 10 1-day Kenneth Wu Stanford 0 Women 1/2/3 1 1029 Meredith Miller Talgo America 15 2 2212 Christine Thorburn Palo Alto Bicycles Women's Team 13 3 3503 Jenny Eyerman Santa Cruz Spokesman 11 4 2706 Katie Maher Missing Link 9 5 3306 Heather Cole Dave's Bike Shop 7 6 1632 Helen Drumm Team Spine 5 7 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 4 8 932 Cheryl Binney Team Diet Rite 3 9 2063 Cindy Carroll Redwood Empire Velo 2 10 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 1 Women 35+ 1 606 Erika Donald Mako / Galaxy Granola 7 2 23 Linda Locke Mako / Galaxy Granola 5 3 203 Claudia Ling Ophir Milan Women's Cycling Club 4 4 313 Beverly Schor Peninsula Velo / Kondra Systems 3 5 586 Elia Meza Mako / Galaxy Granola 2 6 1-day Helene Houle Palo Alto BWT 0 Women 4/5 1 3133 Phoebe Dameron Unattached 15 2 3100 Audrey Maher Cal Cycling 13 3 3269 Lori Nock Alto Velo / Webcor 11 4 1-day Maggie Phillips Alto Velo/Webcor 0 5 3602 Dori Tieu Roaring Mouse Cycles 7 6 112 Maria Morales Left Coast Racing Team 5 7 3042 Alexis Alexander Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 488 Judy Quittman Cal Cycling 3 9 2762 Dawn Tisdell LGBRC/ Contentlab 2 10 1388 Cathy Wong Left Coast Racing Team 1
Davis 4th of July Criterium 7/4/02Place Lic# Name Team Points Junior Boys 13-14 1 3361 Charles Hamilton Tieni Duro 15 2 1081 Kevin Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 13 3 3445 Blake Anton Davis Bike Club 11 4 2727 Easton Menez Sacramento Golden Wheelmen 9 5 2406 Davis Smith International Christian Cycling Club 7 6 2402 Mario Wilson Sacramento Golden Wheelmen 5 7 2625 Joseph Little Reno Wheelmen 4 8 2401 James Ryan Unattached 3 9 3359 Jake Allen Steve Larsen's Wheelworks 2 10 2058 Cole Williams Stanislaus / Merlock Velo 1 Junior Boys 15-15 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 13 3 2767 Mikey Slotten Team Swift 11 4 3035 Eric Riggs Sacramento Golden Wheelmen 9 5 3391 Anton Nicola Team Swift 7 6 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 5 7 3121 Richard Weir Unattached 4 8 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 3 9 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 2 10 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 1 Junior Boys 17-18 1 1441 Steven Cozza Team Swift 15 2 1084 Alan Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 13 3 1598 Brian O'Grady Team Swift 11 4 2561 Nathan Miller Team Swift 9 5 3069 Alex Tischenko Tieni Duro 7 6 1074 Dave Schimmer Team Swift 5 7 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 4 8 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 3 9 1126 Brian Hendrickson Peninsula Velo / Kondra Systems 2 10 1562 Evan Anderson Tieni Duro 1 Junior Girls 13-14 1 2762 Dawn Tisdell LGBRC/ Contentlab 3 2 3067 Emily Valkenaar LGBRC/ Contentlab 2 3 ? Helen Seldin Unattached 0 Junior Girls 15-15 1 1083 Jeanne Erickson Stanislaus / Merlock Velo 2 2 3558 Kelsey Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 1 Junior Girls 17-18 1 3042 Alexis Alexander Peninsula Velo / Kondra Systems 2 2 ? Dayana Nunez Crow Cycles 0 Master 35+ 1/2/3 1 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 15 2 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 13 3 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 11 4 343 Kevin Klein Unattached 9 5 1213 Mark Leffler Rocknasium Cycling Team 7 6 1261 Paul Knutson Morgan Stanley Cycling Team 5 7 1-day Blaise Maher SGW/Tower/City 0 8 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 3 9 181 Bubba Melcher Pacific Supply 2 10 1930 Henry Kramer Equipe Le Matin 1 Master 35+ 4/5 1 1257 Rob Kopitzke Peak Cycling / Body Concepts 15 2 2512 Paul Peterson Monticello Cycling Club 13 3 748 Mark Ghens Peak Cycling / Body Concepts 11 4 2647 Hans Kellner GOMTB.com 9 5 3584 Michael Downey Unattached 7 6 3145 Gordon Messer Solano Avenue Cyclery Racing Team 5 7 122 Andrew Holdsworth Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 1-day Eric Ziegler Davis Bike Club 0 9 1-day David Storm Realty World Tri-City 0 10 1543 Richard Boettner Davis Bike Club 1 Master 45+ 1 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 15 2 3433 Jerry Malone USPS Masters Cycling Team 13 3 319 Mark Caldwell Team Spine 11 4 2077 Rick Adams Unattached 9 5 133 Mark Rodamaker Alto Velo / Webcor 7 6 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 5 7 1930 Henry Kramer Equipe Le Matin 4 8 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 3 9 399 Tim OHara Fremont Freewheelers 2 10 3680 Greg Edwards Unattached 1 Master 55+ 1 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 11 2 14 Harry Williamson Mako / Galaxy Granola 9 3 208 Bill Fallis Peninsula Velo / Kondra Systems 7 4 2332 Robert DeWitt Delta Velo 5 5 144 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen 4 6 134 Jim Lombard Peninsula Velo / Kondra Systems 3 7 2168 Michael Hardaway Fairwheel Racing 2 Senior 1/2/Pro 1 2743 David McCook Prim Aliauca 15 2 ? Eric Wohlberg Saturn 0 3 ? John Brady Ofoto Lombardi 0 4 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 9 5 ? ? ? ? 0 6 ? Eddy Gragus Sierra Nevada / Cannondale 0 7 376 Paul Sumner Team Spine 4 8 1155 Mark Hlady Alto Velo / Webcor 3 9 1-day Takumi Shimomura 3BR7 0 10 2032 Jeff Angermann Rocknasium Cycling Team 1 Senior 3 1 2220 Jamiel Danesh Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 15 2 451 Brady Harter Team Swift 13 3 2422 Pat Rocchi Noe Cal Velo 11 4 1764 Mike McCloskey Omnifit Racing Team 9 5 1866 Michael Korn Bicycles Plus / Sierra Nevada 7 6 3355 Robbie Brennan Ofoto / Lombardi Sports 5 7 1785 Jeremy Nelson Redwood Empire Velo 4 8 2580 Stephen Synhorst Sacramento Golden Wheelmen 3 9 1212 Dirk Manley Peak Cycling / Body Concepts 2 10 619 Gannon Myall Mako / Galaxy Granola 1 Senior 4 1 748 Mark Ghens Peak Cycling / Body Concepts 15 2 3200 Brian Ziegler Unattached 13 3 1257 Rob Kopitzke Peak Cycling / Body Concepts 11 4 3119 Dustin Ford Alto Velo / Webcor 9 5 2190 Mark Gagner Unattached 7 6 ? ? ? ? 0 7 2647 Hans Kellner GOMTB.com 4 8 3434 Dan Wesp Monticello Cycling Club 3 9 277 Greg Dougald Alto Velo / Webcor 2 10 3453 Shawn Clover Valley Spokesmen 1 Senior 5 1 3290 James Whitney Monticello Cycling Club 15 2 3584 Michael Downey Unattached 13 3 2711 Todd Hurtubise Unattached 11 4 1-day Chad Green Wheelworks 0 5 1-day Russell Gauthier Unattached 0 6 1-day Lee Shremake Delta Velo 0 7 1-day Matthew Harris Davis Bike Club 0 Women 4/5 1 ? Mary Maroon Messengers R Us.com 0 2 3269 Lori Nock Alto Velo / Webcor 13 3 3100 Audrey Maher Cal Cycling 11 4 1083 Jeanne Erickson Stanislaus / Merlock Velo 9 5 1-day Cyndi Borden KHS 0 6 2026 Andrea Atkins Left Coast Racing Team 5 7 3140 Jane Wallace Unattached 4 8 1388 Cathy Wong Left Coast Racing Team 3 9 2317 Sheryl Yamashita Peak Cycling / Body Concepts 2 10 3438 Elizabeth Parks Davis Bike Club 1 Women Pro/1/2/3 1 1632 Helen Drumm Team Spine 15 2 671 Laura Charameda Spinergy 13 3 1035 Brenna Wolford Palo Alto Bicycles Women's Team 11 4 ? ? ? ? 0 5 2706 Katie Maher Missing Link 7 6 2313 Sandra Kolb LGBRC/ Contentlab 5 7 3103 Rook Campbell Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 1029 Meredith Miller Talgo America 3 9 ? ? ? ? 0 10 2730 Amy Babcock Santa Cruz Spokesman 1
Folsom Criterium 7/6/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1/2/3 1 343 Kevin Klein Unattached 15 2 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 13 3 926 Jim Mansoor Davis Bike Club 11 4 1135 Shawn Oliver Morgan Stanley Cycling Team 9 5 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 7 6 1-day Shane Clark Colnago 5 7 1373 Patrick Tafoya Simply Fit / Action Sports 4 8 1465 David Avila Santa Cruz Spokesman 3 9 1144 Ken Watkins Pacific Coast Cycling Club 2 10 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 1 Master 45+ 1 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 3 2 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 2 3 1-day Chris Dominguez Webcor 1 Master 55+ 1 123 Jim Rogers Sierra Express 3 2 3680 Greg Edwards Unattached 2 3 3440 Jerry Ridge Berkeley/GU Peets Velosport 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Trent Klasha Saturn 15 2 3305 Justin Morgan Sierra Nevada / Cannondale 13 3 1191 Chris Baumann Sierra Nevada / Cannondale 11 4 2936 David Wyandt Sierra Nevada / Cannondale 9 5 2032 Jeff Angermann Rocknasium Cycling Team 7 6 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 5 7 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 4 8 1516 Ben Jacques-Maynes Sierra Nevada / Cannondale 3 9 1441 Steven Cozza Team Swift 2 10 497 Lance Doherty 3BRT - Clif Bar 1 Senior 3 1 1084 Alan Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 13 2 3295 Andres Gil Delta Velo 11 3 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 9 4 2818 Josh Leachman Rocknasium Cycling Team 7 5 1521 Chris Barber JR Bike Warehouse 5 6 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 4 7 909 Craig Chaney Stanislaus / Merlock Velo 3 8 564 Sean Smith Rocknasium Cycling Team 2 9 1785 Jeremy Nelson Redwood Empire Velo 1 Senior 4/5 1 1424 Tony Garcia Redwood Empire Velo 7 2 1226 Chris Sanderson Sierra Nevada 5 3 3421 Myong-Jae Kim Berkeley/GU Peets Velosport 4 4 1-day Brian Joder Team City Sacramento 3 5 3217 Matthew Katz Davis Bike Club 2 6 3290 James Whitney Monticello Cycling Club 1 Women 1/2/3 1 2706 Katie Maher Missing Link 7 2 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 5 3 149 Linda Elgart Alto Velo / Webcor 4 4 2413 Eryn Hanna Reno Wheelmen 3 5 1-day Rebecca Rising Team Oregon 2 6 1296 Trudy Bjornsen Davis Bike Club 1 Women 4 1 3548 Monique Vander Marck Solano Avenue Cyclery Racing Team 7 2 2201 Virginia Bowland Sacramento Golden Wheelmen 5 3 1090 Courtney Menez Peak Cycling / Body Concepts 4 4 2317 Sheryl Yamashita Peak Cycling / Body Concepts 3 5 1-day Lana Suffia Alien Extreme 2 6 3056 Tricia Dugan Peak Cycling / Body Concepts 1
Leesville Gap Road Race 7/13/02Place Lic# Name Team Points Master 30+ 1 2443 Nathan Hiatt G.S Reno 2 Master 35+ 1 3242 Lenny Clapp Davis Bike Club 15 2 2466 Charles Campbell Unattached 13 3 2634 Kelly Jones Nor Cal Velo 11 4 2990 Rogelio Barrera Yuba Sutter 9 5 1-day Todd Hensley Eastside Vel 0 6 1-day Peter Wood Unattached 5 7 1-day Randy Scott Rio Strada Racing 0 8 3233 David McCormick Unattached 3 9 1660 Michael Miu Fremont Freewheelers 2 10 3030 Erik Gize San Jose Bicycle Club 1 Master 40+ 1 1591 Stan Hill Reno Wheelmen 15 2 2048 Doug Weseman International Christian Cycling Club 13 3 1-day Gary Schwarz Unattached 0 4 1-day Dan Joverign Sacto GW/Tower/Cit 0 5 2606 Douglas Gillard San Jose Bicycle Club 7 6 2714 Kurt Liittschwager Alto Velo / Webcor 5 7 1268 David Burke Rio Strada Racing 4 8 2169 David Kavanaugh Omnifit Racing Team 3 9 291 George Meilahn International Christian Cycling Club 2 10 3335 Allen Brumm Alto Velo / Webcor 1 Master 45+ 1 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 15 2 2162 Jamie Willin Olympic Club 13 3 2503 Jim Hwang Equipe Le Matin 11 4 123 Jim Rogers Sierra Express 9 5 1-day Tim Jones Berkeley/GU Peets 0 6 3313 Brian Floyd Davis Bike Club 5 7 2435 Mathew Walsh Unattached 4 8 332 Gregory White Unattached 3 9 2552 Jeffrey Blain Team Spine 2 Master 50+ 1 482 Hal Danielsen Berkeley/GU Peets Velosport 4 2 2396 Howard Ashcraft Berkeley/GU Peets Velosport 3 3 3667 Mike Shaw Unattached 2 4 3249 Lloyd Leighton Unattached 1 Master 60+ 1 1819 Don Richey Unattached 3 2 1-day Bob Davis Chico Velo 0 Master Women 40+ 1 3248 Andrea Mackie Moots Cycles 3 2 2995 Holly Harris Palo Alto Bicycles Women's Team 2 3 3048 Cynthia Snyder Peak Cycling / Body Concepts 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Russell Hamby Ofoto/Lombardi 0 2 1031 Marc Hagenlocher Alto Velo / Webcor 13 3 1-day Tim Larkin Ofoto/Lombardi 0 4 453 James Mattis Alto Velo / Webcor 9 5 1-day Ren Reade Pacific Supply 0 6 3261 Darren Baker Alto Velo / Webcor 5 7 1-day Billy Innes Kissena Cycling 0 8 1416 Keith Gato Szolusha Alto Velo / Webcor 3 9 341 Sterling Magnell Saturn Development 2 10 2133 Jackson Stewart G.S. Lombardi Sports 1 Senior 3 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 15 2 1827 Kai Yu California Road Club 13 3 1318 Randy Bramblett Davis Bike Club 11 4 1297 Joseph Fortino LGBRC/ Contentlab 9 5 1820 Glenn Fant Nor Cal Velo 7 6 1-day Tony Leal Kelly Bicycle 0 7 3201 Eric Bean Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 4 8 2172 Chris Pillette Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 9 916 Lucas Paz 3BRT - Clif Bar 2 10 1412 Zach Kimsey Crow Cycles 1 Senior 4 1 3726 Noah Temple Cal Poly SLO 15 2 3434 Dan Wesp Monticello Cycling Club 13 3 2972 Brett Hondorp Unattached 11 4 2350 Tobin Sears Unattached 9 5 3321 Stephen Scheer International Christian Cycling Club 7 6 1289 Kevin Baker Sacramento Golden Wheelmen 5 7 1-day ? Christopher SDB 0 8 1-day Rand Miller Unattache 0 9 3138 Jorn Diedrichsen Cal Cycling 2 10 2535 Jason Montano Robinson Wheel Works 1 Senior 5 1 2716 Aaron Breitbard Alto Velo / Webcor 15 2 1-day Aaron Norman Viselea Cyclin 0 3 1-day Juntin England Unattache 0 4 2496 Paul Borean Unattached 9 5 1-day Dominic Giampalo Unattached 0 6 1-day John McDonald Eastside Vel 0 7 1-day Blair Cheney Unattached 0 8 3596 Jeremy Fromant Bikepark / Bikepark.CO.UK 3 9 1-day Gregory Hammond Realty World 0 10 1-day Nigel Ravenhill Eagle C 0 Women 1/2/Pro 1 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 13 2 1-day Suzy Pryde Velo Bella Montere 0 3 705 Jane Despas Unattached 9 4 1029 Meredith Miller Talgo America 7 5 1-day Cristin Varadaros Mill Valley Cycle 0 6 2057 Tracy Lillig Mako / Galaxy Granola 4 7 129 Troy Watson Alto Velo / Webcor 3 8 1-day Amy Bobcon Santa Cru 0 9 1-day Silva Darbinian Napa Valley Velo 0 Women 4 1 3100 Audrey Maher Cal Cycling 3 2 3429 Kimberleign Cox Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 2 3 1388 Cathy Wong Left Coast Racing Team 1 Women 5 1 1-day Kate Landau Unattached 0 2 3664 Robin Priddin Unattached 3 3 3101 Erin Heerey Cal Cycling 2
Oakland Grand Prix 7/14/02Place Lic# Name Team Points Junior Boys 13-14 1 3445 Blake Anton Davis Bike Club 15 2 2402 Mario Wilson Sacramento Golden Wheelmen 13 3 3361 Charles Hamilton Tieni Duro 11 4 3359 Jake Allen Steve Larsen's Wheelworks 9 5 1081 Kevin Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 7 6 2727 Easton Menez Sacramento Golden Wheelmen 5 7 2625 Joseph Little Reno Wheelmen 4 8 2401 James Ryan Unattached 3 9 1014 Lars Holmgron Tieni Duro 2 10 3734 John Clancy Tieni Duro 1 Junior Boys 15-16 1 2767 Mikey Slotten Team Swift 15 2 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 13 3 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 11 4 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 9 5 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 7 6 3121 Richard Weir Unattached 5 7 2754 Sheen Yen Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 3391 Anton Nicola Team Swift 3 9 3024 Max Spirin Tieni Duro 2 10 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 1 Junior Boys 17-18 1 1-day Mike Rochlin Unattached 15 2 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 13 3 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 11 4 818 Jason Martin Tieni Duro 9 5 3719 Randy Miller Unattached 7 6 3112 Benjamin Heller Tieni Duro 5 7 3069 Alex Tischenko Tieni Duro 4 8 1-day Justin Russell Unattached 3 Junior Girls 13-14 1 2762 Dawn Tisdell LGBRC/ Contentlab 2 2 3067 Emily Valkenaar LGBRC/ Contentlab 1 Junior Girls 15-16 1 1083 Jeanne Erickson Stanislaus / Merlock Velo 2 2 3558 Kelsey Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 1 Junior Girls 17-18 1 3042 Alexis Alexander Peninsula Velo / Kondra Systems 4 2 2183 Tracie Nelson Tieni Duro 3 3 3407 Michelle Mellers Tieni Duro 2 Master 35+ 1 1599 Phil Woosley 3rd Rail Cycling Club 15 2 343 Kevin Klein Unattached 13 3 1866 Michael Korn Bicycles Plus / Sierra Nevada 11 4 138 John Ford Team Spine 9 5 1144 Ken Watkins Pacific Coast Cycling Club 7 6 2283 Erin Walker Morgan Stanley Cycling Team 5 7 1-day Jimbel Suzuki Missing Link 4 8 1649 Herve Guinard Unattached 3 9 905 Thornton Weiler Berkeley/GU Peets Velosport 2 10 510 Jeff Purcell Stanislaus / Merlock Velo 1 Senior 1/2/Pro 1 2133 Jackson Stewart G.S. Lombardi Sports 15 2 3110 Karta Purkh Atehortua Santa Cruz Spokesman 13 3 2032 Jeff Angermann Rocknasium Cycling Team 11 4 343 Kevin Klein Unattached 9 5 3733 Ben Haldeman Team Fuji 7 6 1050 Phil Roberts Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 7 1416 Keith Gato Szolusha Alto Velo / Webcor 4 8 1019 Anthony Brantley Team Bicycle Plus 3 9 2389 David Pierce Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 2 10 1-day Tim Larkin Ofoto/Lombardi 1 Senior 3 1 1645 Bernard Van Ulden Peninsula Velo / Kondra Systems 15 2 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 11 4 1297 Joseph Fortino LGBRC/ Contentlab 9 5 1764 Mike McCloskey Omnifit Racing Team 7 6 2685 Stephen Kent SyCip / Novo 5 7 2394 Todd Paoletti Solano Avenue Cyclery Racing Team 4 8 222 Robert Pasco Pedali Corsa 3 9 2257 Jason Cardillo Eastside Cycling 2 10 1196 Jeff Ziegler Santa Cruz Spokesman 1 Senior 4/5 1 998 Demian Bigelow Unattached 15 2 2647 Hans Kellner GOMTB.com 13 3 3620 Max Baumhefner Unattached 11 4 3434 Dan Wesp Monticello Cycling Club 9 5 1424 Tony Garcia Redwood Empire Velo 7 6 3584 Michael Downey Unattached 5 7 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 4 Women 1 1-day Susy Pryde Unattached 15 2 3306 Heather Cole Dave's Bike Shop 13 3 1-day Christine Vardaros Unattached 11 4 802 Lisa Hauck Santa Cruz Spokesman 9 5 213 Kelly Bartholomew Santa Cruz Spokesman 7 6 129 Troy Watson Alto Velo / Webcor 5 7 1-day Lisa Alvarez Unattached 4 8 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 3 9 1-day Ashlee Zimmer Unattached 2 10 3548 Monique Vander Marck Solano Avenue Cyclery Racing Team 1
Livermore Hills Road Race 7/19/02Place Lic# Name Team Points Junior Boys 10-12 1 2406 Davis Smith International Christian Cycling Club 5 2 3120 Ethan Weiss Team Swift 4 3 2732 Daniel Tisdell LGBRC/ Contentlab 3 4 app Robert Pulford Unattached 2 5 app Trevor Allen Steve Larsen's Wheelworks 1 Junior Boys 13-14 1 1081 Kevin Eriksson Stanislaus / Merlock Velo 15 2 3658 Daniel Griffin LGBRC/ Contentlab 13 3 3445 Blake Anton Davis Bike Club 11 4 3359 Jake Allen Steve Larsen's Wheelworks 9 5 ? ? ? ? 7 6 3361 Charles Hamilton Tieni Duro 5 7 1014 Lars Holmgron Tieni Duro 4 8 app Jason Nemirow Tieni Duro 3 9 2401 James Ryan Unattached 2 10 2543 Alexander Blease Unattached 1 Junior Boys 15-16 1 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 15 2 2767 Mikey Slotten Team Swift 13 3 app Nick Blades Reno Wheelmen 11 4 ? ? ? ? 9 5 2589 Matthew Purvis Sacramento Golden Wheelmen 7 6 2733 Todd Norwood Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 2659 R. Wichert Sacramento Golden Wheelmen 4 8 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 3 9 3462 Aaron Woolsey Team Swift 2 10 3024 Max Spirin Tieni Duro 1 Junior Girls 10-12 1 app Lilian Gordis Unattached 4 2 1946 Amy Erickson Stanislaus / Merlock Velo 3 3 app Cassidy Dean Stanislaus / Merlock Velo 2 Junior Girls 13-14 1 3067 Emily Valkenaar LGBRC/ Contentlab 2 2 2762 Dawn Tisdell LGBRC/ Contentlab 1 Junior Girls 15-16 1 app Melissa Bishop SBS/B&L 2 2 3558 Kelsey Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 1 Junior Girls 17-18 1 3042 Alexis Alexander Peninsula Velo / Kondra Systems 3 2 2183 Tracie Nelson Tieni Duro 2 3 3407 Michelle Mellers Tieni Duro 1 Women 3 1 988 Shelly Whisenhant Unattached 15 2 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 13 3 1296 Trudy Bjornsen Davis Bike Club 11 4 1851 Sarah Poehlmann Davis Bike Club 9 5 2057 Tracy Lillig Mako / Galaxy Granola 7 6 3136 Cat Malone Solano Avenue Cyclery Racing Team 5 7 2903 Petra Rocha Trek / Vw\W 4 8 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 3 9 983 Krista Panaro San Francisco Velo Club 2 10 3548 Monique Vander Marck Solano Avenue Cyclery Racing Team 1 Women 4 1 1083 Jeanne Erickson Stanislaus / Merlock Velo 15 2 2201 Virginia Bowland Sacramento Golden Wheelmen 13 3 1-day Hillary Daniels Unattached 11 4 1-day Eva Kalohnen Valley Spokesmen 9 5 3610 Lori Conley Mako / Galaxy Granola 7 6 3140 Jane Wallace Unattached 5 7 3586 Monica Flesher Unattached 4 8 1-day Daniele Staskal Tri Cyclists BRC 3 9 2026 Andrea Atkins Left Coast Racing Team 2 10 3100 Audrey Maher Cal Cycling 1 Women 5 1 3664 Robin Priddin Unattached 15 2 1-day Jennifer Berman Unattached 13 3 2998 Hollly Azevedo Delta Velo 11 4 3473 Evy Kavaler Left Coast Racing Team 9 5 3048 Cynthia Snyder Peak Cycling / Body Concepts 7 6 1-day Alisan Berman Unattached 5 7 3635 Vivien Price Unattached 4 8 1-day Robin Robertson Bay Area Velo Girls 3 9 1-day Wendy Allen Unattached 2 10 1-day Kari Sanders Unattached 1
Watsonville Criterium 7/20/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 15 2 343 Kevin Klein Unattached 13 3 1108 James Coats Winning Wheels Racing 11 4 1-day Ed Goulet What’s That 0 5 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 7 6 1092 Dean Knudsen Winning Wheels Racing 5 7 1373 Patrick Tafoya Simply Fit / Action Sports 4 8 981 James Perren Blackmarket Racing 3 9 1127 Gregory Pike Winning Wheels Racing 2 10 2231 Kevin McIntosh International Christian Cycling Club 1 Master 45+ 1 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 9 2 211 Larry Hampson Velo Club Monterey 7 3 3250 Evan Kapel Santa Cruz Spokesman 5 4 180 Mike Bonkowski Berkeley/GU Peets Velosport 4 5 1-day Paul Hosington Sunapee UT 0 6 332 Gregory White Unattached 2 7 3694 Scott Calley Velo Club Monterey 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Damon Kluck Saturn 0 2 3305 Justin Morgan Sierra Nevada / Cannondale 13 3 2472 Ryan Barrett Santa Cruz Spokesman 11 4 1-day Takumi Shimomura 3BRT - Clif Bar 0 5 376 Paul Sumner Team Spine 7 6 3224 Andy Jacques-Maynes Solano Avenue Cyclery Racing Team 5 7 3356 John-Paul Ballou Cal Poly Wheelmen / Tailwinds 4 8 497 Lance Doherty 3BRT - Clif Bar 3 9 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 2 10 1516 Ben Jacques-Maynes Sierra Nevada / Cannondale 1 Senior 3 1 2560 Patrick McAnulty Unattached 15 2 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 222 Robert Pasco Pedali Corsa 11 4 3582 Jason Williams Unattached 9 5 990 Steven Bosma Stanislaus / Merlock Velo 7 6 3387 Lance Cameron Unattached 5 7 481 Sassan Golafshan Cisco Systems Racing Team 4 8 1092 Dean Knudsen Winning Wheels Racing 3 9 250 Van Beane Pedali Corsa 2 10 565 Brendan Leary Marathon Racing Team 1 Senior 4 1 998 Demian Bigelow Unattached 15 2 1984 Keith DeFiebre Clif Bar / Boyer Bikes 13 3 2642 Elliot Jaramillo Unattached 11 4 2868 Nick Llewellyn Santa Cruz Triathlon Club 9 5 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 7 6 2190 Mark Gagner Unattached 5 7 3514 Brian Rutherford Robinson Torelli 4 8 2682 John Licatesi Davis Bike Club 3 9 3728 Adam Lopez Ellsworth Bicycles 2 10 2954 Aaron Kereluk Unattached 1 Senior 5 1 3180 Matthew Jones Unattached 15 2 2716 Aaron Breitbard Alto Velo / Webcor 13 3 1-day Don Seymour Hancock/McGuire 0 4 3422 Brent Chapman Santa Cruz County Cycling Club 9 5 3079 Karim Osman Alto Velo / Webcor 7 6 2384 Robert White Jr San Jose Bicycle Club 5 7 3735 Anthony Nicola Joselyn's Bicycles 4 8 1-day Robert Brauch Webcor/AV 0 9 1-day Jeremiah Pfeiffer CSUS Cycling 0 10 2867 James Lipe Jr Boyer Sports 1 Women 1/2 1 3502 Carmen D'Aluisio Team Clif Bar 9 2 705 Jane Despas Unattached 7 3 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 5 4 3363 Peter Kellner Alto Velo / Webcor 4 5 213 Kelly Bartholomew Santa Cruz Spokesman 3 6 188 Cory Irimes Santa Cruz Spokesman 2 7 129 Troy Watson Alto Velo / Webcor 1 Women 3/4/5 1 1482 Armida Huerta Palo Alto Bicycles Women's Team 11 2 3737 Stella Carey Kelly Bike Company 9 3 2995 Holly Harris Palo Alto Bicycles Women's Team 7 4 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 5 5 3357 Dana Lookadoo Velo Bella Monterey 4 6 802 Lisa Hauck Santa Cruz Spokesman 3 7 1-day Melanie Dominguez Bike Trip 0 8 3269 Lori Nock Alto Velo / Webcor 1
Midway Shelter Criterium 7/21/02Place Lic# Name Team Points Juniors 10-16 1 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 7 2 2618 Bob Harris Unattached 5 3 3558 Kelsey Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 4 4 1-day Elika Puglia Los Gatos BRC 0 5 3722 Robert Pulford Unattached 2 6 1-day Dorey Riley Unattached 0 Master 30+ 1 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 15 2 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 13 3 1213 Mark Leffler Rocknasium Cycling Team 11 4 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 9 5 343 Kevin Klein Unattached 7 6 2516 Steve Pelaez SyCip 5 7 1050 Phil Roberts Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 1373 Patrick Tafoya Simply Fit / Action Sports 3 9 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 2 10 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 1 Master 45+ 1 319 Mark Caldwell Team Spine 15 2 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 13 3 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 11 4 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 9 5 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 7 6 1530 Chris Dominquez Alto Velo / Webcor 5 7 3426 Stan Urban Spank 4 8 3440 Jerry Ridge Berkeley/GU Peets Velosport 3 9 3660 Thomas Kellner Davis Bike Club 2 10 2512 Paul Peterson Monticello Cycling Club 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Mike Sayers Mercury 0 2 3224 Andy Jacques-Maynes Solano Avenue Cyclery Racing Team 13 3 1516 Ben Jacques-Maynes Sierra Nevada / Cannondale 11 4 1155 Mark Hlady Alto Velo / Webcor 9 5 1191 Chris Baumann Sierra Nevada / Cannondale 7 6 1812 Takumi Shimomura 3BRT 5 7 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 4 8 376 Paul Sumner Team Spine 3 9 1121 Mark Cutino Morgan Stanley Cycling Team 2 10 1691 Darin Divine Team Spine 1 Senior 3 1 2560 Patrick McAnulty Unattached 15 2 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 3308 Jeff Wyatt Solano Avenue Cyclery Racing Team 11 4 340 Sergei Badeka Rocknasium Cycling Team 9 5 2647 Hans Kellner GOMTB.com 7 6 222 Robert Pasco Pedali Corsa 5 7 1764 Mike McCloskey Omnifit Racing Team 4 8 2632 Adam Ross Davis Bike Club 3 9 2394 Todd Paoletti Solano Avenue Cyclery Racing Team 2 10 437 R. Todd Marshall Davis Bike Club 1 Senior 4/5 1 3434 Dan Wesp Monticello Cycling Club 15 2 3200 Brian Ziegler Unattached 13 3 2197 Santiago Bolon Fremont Freewheelers 11 4 1424 Tony Garcia Redwood Empire Velo 9 5 2190 Mark Gagner Unattached 7 6 2677 Bradley Kennedy Unattached 5 7 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 4 8 2642 Elliot Jaramillo Unattached 3 9 3119 Dustin Ford Alto Velo / Webcor 2 10 3181 Dennis Morgan Unattached 1 Women 1/2/3 1 1035 Brenna Wolford Palo Alto Bicycles Women's Team 15 2 3306 Heather Cole Dave's Bike Shop 13 3 2706 Katie Maher Missing Link 11 4 1482 Armida Huerta Palo Alto Bicycles Women's Team 9 5 216 Lisa Hunt Olympic Club 7 6 3362 Virginia Richards Palo Alto Bicycles Women's Team 5 7 148 Joy Shaffer LGBRC/ Contentlab 4 8 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 3 9 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 2 10 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 1 Women 35+ 1 3248 Andrea Mackie Moots Cycles 3 2 1-day Iva Hradiloup Unattached 0 3 2022 Jennifer Holcomb Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Women 4/5 1 3531 Jennifer Rosen Unattached 7 2 3665 Lisa Verdon Berkeley/GU Peets Velosport 5 3 488 Judy Quittman Cal Cycling 4 4 2679 Jana Sotkova Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 5 3148 Amy Abele Valley Spokesmen 2 6 2397 Betty Jordan Valley Spokesmen 1
Diamond Valley Road Race 7/27/02Place Lic# Name Team Points Juniors 1 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 4 2 3725 Nick Blades Reno Wheelmen 3 3 2734 Kyle Smith Reno Wheelmen 2 4 2625 Joseph Little Reno Wheelmen 1 Master 35+ 1/2/3 1 926 Jim Mansoor Davis Bike Club 15 2 1599 Phil Woosley 3rd Rail Cycling Club 13 3 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 11 4 1655 Ted O'Neil Marathon Racing Team 9 5 1056 Steve McCaw Rocknasium Cycling Team 7 6 183 Jon Ornstil G.S. Lombardi Sports 5 7 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 4 8 1-day Blaise Maher Sacramento Golden Wheelmen 0 9 440 Michael De Nardi Republic of Anaerobia 2 10 1-day Todd Hensley Alta Alpina CC 0 Master 35+ 4/5 1 2076 Jan Huptych Unattached 15 2 1809 Rob Collier Unattached 13 3 3421 Myong-Jae Kim Berkeley/GU Peets Velosport 11 4 122 Andrew Holdsworth Peninsula Velo / Kondra Systems 9 5 2634 Kelly Jones Nor Cal Velo 7 6 1-day Todd Peterson Amador City 0 7 1679 Dan Sovereign Sacramento Golden Wheelmen 4 8 2496 Paul Borean Unattached 3 9 app Mack Heney Alta Alpina 0 10 3660 Thomas Kellner Davis Bike Club 1 Master 45+ 1 1-day Chris Dominguez Webcor/Alto Velo 0 2 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 13 3 3250 Evan Kapel Santa Cruz Spokesman 11 4 1-day Rich Lorson Reno Whlm/Hilton 0 5 825 Frank Winters International Christian Cycling Club 7 6 3440 Jerry Ridge Berkeley/GU Peets Velosport 5 7 1-day Paul Kasarda Reno Whelm/Hilton 0 8 3680 Greg Edwards Unattached 3 9 78 Gerry Burney North Coast Express 2 10 2395 Carrie Thrasher Alto Velo / Webcor 1 Senior 1/2/Pro 1 3261 Darren Baker Alto Velo / Webcor 15 2 418 John Hunt G.S. Lombardi Sports 13 3 1862 Michael Hernandez G.S Reno / Bicycle Warehouse 11 4 104 Erik Van den Akker Rocknasium Cycling Team 9 5 1343 Randy Rocchi Pacific Velo / F2 Consulting 7 6 1-day Steve Flynn Mercury 0 7 2068 Greg Drake Alto Velo / Webcor 4 8 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 3 9 1057 Zac Walker Olympic Club 2 10 1338 Akira Wong LGBRC/ Contentlab 1 Senior 3 1 1521 Chris Barber JR Bike Warehouse 15 2 1820 Glenn Fant Nor Cal Velo 13 3 1562 Evan Anderson Tieni Duro 11 4 3295 Andres Gil Delta Velo 9 5 222 Robert Pasco Pedali Corsa 7 6 145 Daryl Spano San Jose Bicycle Club 5 7 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 4 8 1231 Tom Skiles Unattached 3 9 1-day Rich Thurman Chico 0 10 2560 Patrick McAnulty Bicycles Plus / Sierra Nevada Brewery 1 Senior 4 1 3516 Stosh Bankston Bicycle Warehouse 15 2 1-day Stpehan Larson Alta Alpina CC 0 3 1-day Rand Miller Chico 0 4 1-day Scott Phillips Unattached 0 5 3514 Brian Rutherford Robinson Torelli 7 6 2535 Jason Montano Robinson Wheel Works 5 7 3035 Eric Riggs Sacramento Golden Wheelmen 4 8 2642 Elliot Jaramillo Unattached 3 9 1-day Eric Rasmussen GS Reno/BW 0 10 1-day Keith Wegener Unattached 0 Senior 5 1 3770 Aaron Norman Visenka Cycling Team 15 2 3223 Dan Bryant Sacramento Golden Wheelmen 13 3 3595 Joaquin Neto Unattached 11 4 1-day Jeremy Rutherdale Alta Alpina 0 5 1-day David Brackett Golden Chain 0 6 1-day Brian Garcia NorCal Velo 0 7 3606 Mark Puckett Unattached 4 8 1-day Beau Bryant S Lake Tahoe 0 9 app Patrick Cassey Reno Whlm/Hilton 0 10 2734 Kyle Smith Reno Wheelmen 1 Women 1/2/3 1 2011 Carol Breed Unattached 5 2 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 4 3 1-day Michaelle Beltran GS Reno/BW 0 4 216 Lisa Hunt Olympic Club 2 5 241 Lea Brooks Mako / Galaxy Granola 1 Women 4/5 1 3698 Jennifer Berman Unattached 7 2 1-day Barbara Howe UPMC/Fuji 0 3 2201 Virginia Bowland Sacramento Golden Wheelmen 4 4 2998 Holly Azevedo Delta Velo 3 5 1-day Erika Lovejoy Sycip 0 6 2412 Erin Alders Focal Communication Racing Team 1
Minden Criterium 7/28/02Place Lic# Name Team Points Junior 13-15 1 2734 Kyle Smith Reno Wheelmen 4 2 2625 Joseph Little Reno Wheelmen 3 3 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 2 Junior 16-18 1 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 4 2 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 3 3 3725 Nick Blades Reno Wheelmen 2 Master 35+ 1/2/3 1 2012 Doug Grattan Unattached 15 2 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 13 3 181 Bubba Melcher Pacific Supply 11 4 580 Craig Roemer Pacific Coast Cycling Club 9 5 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 7 6 1261 Paul Knutson Morgan Stanley Cycling Team 5 7 1012 Thomas Coulter Davis Bike Club 4 8 136 Scott Derdenger Morgan Stanley Cycling Team 3 9 1373 Patrick Tafoya Simply Fit / Action Sports 2 10 33 Ron Callison Valley Spokesmen 1 Master 35+ 4/5 1 529 Tony Reid Alta Alpina Cycling Club 15 2 1-day Dave Emery Alta Alpina CC 0 3 1-day Randy Scott Rio Strada 0 4 3544 Pete Russell Alta Alpina Cycling Club 9 5 748 Mark Ghens Peak Cycling / Body Concepts 7 6 390 Dennis Belisle Palasades Mt. Sport 5 7 3331 Tom McCullough II Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 1670 Mark Azevedo Delta Velo 3 9 2496 Paul Borean Unattached 2 10 app Jeff Griffo Homewood 0 Master 45+ 1 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 13 2 211 Larry Hampson Velo Club Monterey 11 3 1-day Chris Domenquez Alto Velo / Webcor 0 4 3440 Jerry Ridge Berkeley/GU Peets Velosport 7 5 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 5 6 191 Thomas Regan Alta Alpina Cycling Club 4 Senior 1/2/Pro 1 376 Paul Sumner Team Spine 15 2 104 Erik Van den Akker Rocknasium Cycling Team 13 3 2012 Doug Grattan Unattached 11 4 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 9 5 2581 Tobias Chapman Team Spine 7 6 2032 Jeff Angermann Rocknasium Cycling Team 5 7 1691 Darin Divine Team Spine 4 8 1862 Michael Hernandez G.S Reno / Bicycle Warehouse 3 9 1087 Richard Pego LGBRC/ Contentlab 2 10 1261 Paul Knutson Morgan Stanley Cycling Team 1 Senior 3 1 2560 Patrick McAnulty Bicycles Plus / Sierra Nevada Brewery 15 2 484 Wayne Mackey G.S Reno / Bike Warehouse 13 3 3295 Andres Gil Delta Velo 11 4 222 Robert Pasco Pedali Corsa 9 5 238 Boyd Sears West Coast Cycling Team 7 6 1164 Andrew Gomez Sacramento Golden Wheelmen 5 7 1521 Chris Barber JR Bike Warehouse 4 8 563 Darryl Moxley Bicycles Plus/ Sierra Nevada Brewery 3 9 2741 Joshua Zlotlow Sacramento Golden Wheelmen 2 10 2386 Eric Zumwalt Redwood Empire Velo 1 Senior 4 1 1226 Chris Sanderson Sierra Nevada 15 2 2318 Mel Maalouf Alta Alpina Cycling Club 13 3 3331 Tom McCullough II Peninsula Velo / Kondra Systems 11 4 2202 James Bowland Sacramento Golden Wheelmen 9 5 1-day Keith Wegner Unattached 0 6 122 Andrew Holdsworth Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 2627 Wesley Riley Davis Bike Club 4 8 1289 Kevin Baker Sacramento Golden Wheelmen 3 9 3035 Eric Riggs Sacramento Golden Wheelmen 2 10 1-day Jason Walker Reno 0 Senior 5 1 1-day Sean Lollar Pioneer 0 2 3606 Mark Puckett Unattached 5 3 1-day Jeremy Rutherdale S.Lake Tahoe 0 4 1-day Juaquen Neto San Rafael 0 Women 1/2/3 1 216 Lisa Hunt Olympic Club 4 2 2011 Carol Breed Unattached 3 3 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 2 4 445 Debbie Allen Alto Velo / Webcor 1 Women 4/5 1 3357 Dana Lookadoo Velo Bella Monterey 4 2 2201 Virginia Bowland Sacramento Golden Wheelmen 3 3 2998 Holly Azevedo Delta Velo 2 4 1736 Jenny Frayer G.S Reno 1
Modesto Criterium 8/4/02Place Lic# Name Team Points Master 30+ 1 767 Steve Larsen Steve Larsen's Wheelworks / Pearl Izumi 15 2 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 13 3 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 11 4 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 9 5 2516 Steve Pelaez SyCip 7 6 510 Jeff Purcell Stanislaus / Merlock Velo 5 7 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 4 8 990 Steven Bosma Stanislaus / Merlock Velo 3 9 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 2 10 1321 David Loogman Stanislaus / Merlock Velo 1 Master 35+ 1 475 Robert Fuller Delta Velo 15 2 1257 Rob Kopitzke Peak Cycling / Body Concepts 13 3 1-day Randy Scott Bikes Plus 0 4 3233 David McCormick Unattached 9 5 1-day Joe Smith Stanislaus/Merlock Velo 0 6 631 Ken Todd Sacramento Golden Wheelmen 5 7 61 Rocco Hollaway Valley Spokesmen 4 8 ? ? ? ? 0 9 3087 Martin Thompson Robinson / Torelli 2 10 3544 Pete Russell Alta Alpina Cycling Club 1 Master 45+ 1 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 15 2 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 13 3 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 11 4 1-day Chris Dominguez Delta Cases 0 5 319 Mark Caldwell Team Spine 7 6 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 5 7 800 Mark Holmes Stanislaus / Merlock Velo 4 8 1-day Tony Sells Delta Cases 0 9 172 David Stockwell San Jose Bicycle Club 2 10 417 Richard Johnson Delta Cases Cycling 1 Senior 3 1 1645 Bernard Van Ulden Peninsula Velo / Kondra Systems 15 2 2991 Kevin King Valley Spokesmen 13 3 1-day Tim Creswell West Coast 0 4 1318 Randy Bramblett Davis Bike Club 9 5 1785 Jeremy Nelson Redwood Empire Velo 7 6 1601 Shawn Thornton Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 7 3434 Dan Wesp Monticello Cycling Club 4 8 ? ? ? ? 0 9 1212 Dirk Manley Peak Cycling / Body Concepts 2 10 222 Robert Pasco Pedali Corsa 1 Senior 4/5 1 1257 Rob Kopitzke Peak Cycling / Body Concepts 15 2 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 13 3 2651 Theodore Holzem Davis Bike Club 11 4 3017 Matthew Willinger Unattached 9 5 3077 Tyler James Bicycles Plus 7 6 ? ? ? ? 0 7 1289 Kevin Baker Sacramento Golden Wheelmen 4 Senior Pro/1/2/3 1 376 Paul Sumner Team Spine 15 2 1645 Bernard Van Ulden Peninsula Velo / Kondra Systems 13 3 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 11 4 1192 Jason Fernschuss Alto Velo / Webcor 9 5 2189 Maurice Harper Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 7 6 3356 John-Paul Ballou Cal Poly Wheelmen / Tailwinds 5 7 1015 John Fowlkes Marathon Racing Team 4 8 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 3 9 2991 Kevin King Valley Spokesmen 2 10 1313 Rob Saybolt Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Women 1/2/3 1 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 4 2 2730 Amy Babcock Santa Cruz Spokesman 3 3 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 2 4 149 Linda Elgart Alto Velo / Webcor 1 Women 4/5 1 2463 Kyoko Harada LGBRC/ Contentlab 4 2 3102 Carrie Lo Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 3 1559 Susan Francis Santa Cruz Spokesman 2
NCNCA Road Race Championships 8/10/02Place Lic# Name Team Points Junior Boys 17-18 1 2561 Nathan Miller Team Swift 26 2 1417 Juozas Martynaitis G.S Reno 22 3 1-day Taylor Tolleson Velo Club Monterey 0 4 1562 Evan Anderson Tieni Duro 14 5 2328 Brandon Haydu Sacramento Golden Wheelmen 10 6 2262 Thomas Dittmann LGBRC/ Contentlab 8 7 app Josh Estrella Joselyns Cycles 0 Master 30-34 1 571 Todd Weitzenberg Rocknasium Cycling Team 30 2 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 26 3 1862 Michael Hernandez G.S Reno / Bicycle Warehouse 22 4 2539 Dennis Guikema Santa Cruz Spokesman 18 5 2472 Ryan Barrett Santa Cruz Spokesman 14 6 980 Eric Easterling Central Valley Cycling 10 7 3516 Stosh Bankston Bicycle Warehouse 8 8 585 Damon Pettinger Santa Cruz Spokesman 6 9 2994 Gary Gellin Alto Velo / Webcor 4 10 2954 Aaron Kereluk Unattached 2 Master 35-39 1 898 Michael Hutchinson Team Spine 30 2 1056 Steve McCaw Rocknasium Cycling Team 26 3 109 Clint Gaver Team Spine 22 4 1988 Brian Laird Krestrel 18 5 2600 Sean Whelan California Road Club 14 6 3354 Eric Squires Winning Wheels Racing 10 7 3181 Dennis Morgan Unattached 8 8 844 Richard del Valle Santa Cruz Spokesman 6 9 1-day Rick Thurman Soulcraft 0 10 1636 Paul Ecord Team Clif Bar 2 Master 40-44 1 1532 Phillippe Davis Equipe Le Matin 30 2 926 Jim Mansoor Davis Bike Club 26 3 1599 Phil Woosley 3rd Rail Cycling Club 22 4 233 Daniel Smith Equipe Le Matin 18 5 1109 Steven Gile Winning Wheels Racing 14 6 1373 Patrick Tafoya Simply Fit / Action Sports 10 7 3736 Tony Herdrich Team Cannibal 8 8 2012 Doug Grattan Unattached 6 9 2621 Harlan Chapman Unattached 4 10 1655 Ted O'Neil Marathon Racing Team 2 Master 45-49 1 3310 Kevin Merritt Alto Velo / Webcor 30 2 2293 Lindsay Blount Simply Fit 26 3 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 22 4 146 Mike Crystal Simply Fit 18 5 3250 Evan Kapel Santa Cruz Spokesman 14 6 1552 Cass Laizure 3rd Rail Cycling Club 10 7 1930 Henry Kramer Equipe Le Matin 8 8 1309 John Emery International Christian Cycling Club 6 9 211 Larry Hampson Velo Club Monterey 4 10 319 Mark Caldwell Team Spine 2 Master 50-54 1 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 30 2 1-day Rich Lorson Reno Whlm/Hilton 0 3 367 JD Gilford International Christian Cycling Club 22 4 1-day James Ochowicz Menlo Park 0 5 3718 Stephen Washburn Unattached 14 6 116 Alan Morrison San Jose Bicycle Club 10 7 2015 Pat Brown Unattached 8 8 3708 John Christiansen Unattached 6 Master 55-59 1 191 Thomas Regan Alta Alpina Cycling Club 30 2 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 26 3 1528 Scott Hennessy Winning Wheels Racing 22 4 163 Ron Lebard Alto Velo / Webcor 18 Master 60-64 1 147 Mike Freeman Mako / Galaxy Granola 8 2 1-day Bart Borland Grizzly Peak 0 3 79 James Bryan Mako / Galaxy Granola 4 4 372 Michael Yessik Peninsula Velo / Kondra Systems 2 Master 65+ 1 2069 Ron Sweet Mako / Galaxy Granola 8 2 1711 Raymond Kellner Mako / Galaxy Granola 6 3 3686 Dick Wagner San Diego Cyclo Vets 4 Master Women 30-34 1 3548 Monique Vander Marck Solano Avenue Cyclery Racing Team 8 2 2787 Bethanie Murguia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 6 3 2026 Andrea Atkins Left Coast Racing Team 4 Master Women 35-39 1 1-day Eva Klohnen Valley Spokesmen 0 2 947 Kathleen Bortolussi Alto Velo / Webcor 14 3 1-day Sue Lovecchio Velo Bella Monterey 0 Master Women 40-44 1 3586 Monica Flesher Unattached 30 2 2995 Holly Harris Palo Alto Bicycles Women's Team 26 3 2057 Tracy Lillig Mako / Galaxy Granola 22 4 1-day Sue Griesbach Velo Avanti 0 5 1620 Laura Sanchez Velo Bella Monterey 14 6 1369 Jessica Hickel Team Bicycle Plus 10 7 2240 Lynn Nordstrom Mako / Galaxy Granola 8 8 1-day Cheryl Stockton Valley Spokesmen 6 Master Women 45-49 1 167 Elizabeth Benishin Cyclovets 10 2 241 Lea Brooks Mako / Galaxy Granola 8 3 2331 Patricia Ann Lewis Delta Velo 6 4 3473 Evy Kavaler Left Coast Racing Team 4 Master Women 50+ 1 164 Phyllis Olrich Alto Velo / Webcor 10 2 601 Narda Roushei Berkeley/GU Peets Velosport 8 3 388 Marsha Kirschbaum Left Coast Racing Team 6 4 2397 Betty Jordan Valley Spokesmen 4 Senior 1/2/3/Pro 1 1031 Marc Hagenlocher Alto Velo / Webcor 30 2 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 26 3 1358 Matt Dubberley LGBRC/ Contentlab 22 4 1-day Colby Farrell Lombardi/Ofoto 0 5 1-day Chris Alvisio Specialized 0 6 418 John Hunt G.S. Lombardi Sports 10 7 2060 Ted Huang Alto Velo / Webcor 8 8 453 James Mattis Alto Velo / Webcor 6 9 3295 Andres Gil Delta Velo 4 10 3261 Darren Baker Alto Velo / Webcor 2 Women 1/2/3/Pro 1 2706 Katie Maher Missing Link 30 2 1494 Lisa Norris Alto Velo / Webcor 26 3 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 22 4 705 Jane Despas Unattached 18 5 988 Shelly Whisenhant Unattached 14 6 270 Kristin Collins Team Spine 10 7 app Michelle Beltran Bike Warehouse/GSR 0 8 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 6 9 app Marley Mueller Alpine Meadows 0 10 3502 Carmen D'Aluisio Team Clif Bar 2
Timpani Criterium 8/11/02Place Lic# Name Team Points Senior 3 1 1645 Bernard Van Ulden Peninsula Velo / Kondra Systems 15 2 132 Justin Lucke 3BRT - Clif Bar 13 3 2185 Robert Yeh Cal Cycling 11 4 443 George Miranda Alto Velo / Webcor 9 5 603 Terrence Curley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 7 6 1164 Andrew Gomez Sacramento Golden Wheelmen 5 7 1687 Robert Sorenson Unattached 4 8 2257 Jason Cardillo Eastside Cycling 3 9 3376 Forrest Koenig California Road Club 2 10 2441 Alden Tanaka Central Valley Cycling 1 Senior 4 1 2274 Paul Thai Unattached 15 2 2350 Tobin Sears Unattached 13 3 3200 Brian Ziegler Unattached 11 4 1024 Terrence Langeman Omnifit Racing Team 9 5 1-day Ted Sandico Peninsula Velo / Kondra Systems 0 6 1710 Pritpal Singh Fremont Freewheelers 5 7 3274 Carl Anderson Fremont Freewheelers 4 8 928 Friedrich Drees LGBRC/ Contentlab 3 Senior 5 1 2384 Robert White Jr San Jose Bicycle Club 15 2 3674 Matt Sellers Berkeley/GU Peets Velosport 13 3 1-day Joshua Parman Unattached 0 4 1-day Chris Skudlarszyk Unattached 0 5 1791 Greg Juneau Team Moab 7 6 2979 Alan Sund Unattached 5 7 3616 Todd Kohl Roaring Mouse Cycles 4 8 3752 Michael Lampe La Rocinante 3 9 ? ? ? ? 0 10 1-day Nick Todd Village Peddler 0 Women 3 1 1274 Judy Hay Alto Velo / Webcor 11 2 1115 Sabine Dukes Velo Bella Monterey 9 3 1-day Krista panoro NorCal Velo 0 4 533 Marisha Hallarces DRAGON Racing 5 5 1-day Michelle Beltran GS Reno Bicycle Warehouse 0 6 1620 Laura Sanchez Velo Bella Monterey 3 7 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 2 8 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 1 Women 4/5 1 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 2 1001 Monica Magallanes Peninsula Velo / Kondra Systems 11 3 1-day Robbie McGuinness LGBRC / Contentlab 0 4 2463 Kyoko Harada LGBRC/ Contentlab 7 5 1388 Cathy Wong Left Coast Racing Team 5 6 3478 Katherine Siquig Unattached 4 7 1559 Susan Francis Santa Cruz Spokesman 3 8 2200 Angela Merson Alto Velo / Webcor 2 9 1-day Shannon Hetrick Velo Girls 0
Corral Hollow Road Race 8/17/02Place Lic# Name Team Points Junior 15-16 1 3121 Richard Weir Unattached 3 2 3359 Jake Allen Steve Larsen's Wheelworks 2 Master 30+ 1 797 Kelsey Aldrich SyCip / Novo 7 2 1-day Chad Green Steve Larsen's W 0 3 1-day James Alan Steve Larsen's Whl 0 4 145 Daryl Spano San Jose Bicycle Club 3 5 3210 Stephen Leavell Team Spine 2 6 ? Brian Garcia NorCal Velo 0 Master 35+ 1/2/3 1 844 Richard del Valle Santa Cruz Spokesman 15 2 1-day Colin Cooper Berkeley 0 3 343 Kevin Klein Unattached 11 4 1930 Henry Kramer Equipe Le Matin 9 5 2600 Sean Whelan California Road Club 7 6 3354 Eric Squires Winning Wheels Racing 5 7 438 Mike Foletta Velo Club Monterey 4 8 1092 Dean Knudsen Winning Wheels Racing 3 9 926 Jim Mansoor Davis Bike Club 2 10 2337 Antonio Tunzi Unattached 1 Master 35+ 4/5 1 1-day Craig Nunes San Luis Obispo 0 2 1257 Rob Kopitzke Peak Cycling / Body Concepts 13 3 3584 Michael Downey Unattached 11 4 2193 Scott Frake San Jose Bicycle Club 9 5 3162 Dave La Berge Equipe Le Matin 7 6 1-day Ken Kennedy Webcor/AV 0 7 3421 Myong-Jae Kim Berkeley/GU Peets Velosport 4 8 2466 Charles Campbell Unattached 3 9 3604 Bryan Buck Buck Racing 2 10 1-day Steve Elliott Jamestown 0 Master 45+ 1 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 15 2 3310 Kevin Merritt Alto Velo / Webcor 13 3 319 Mark Caldwell Team Spine 11 4 1309 John Emery International Christian Cycling Club 9 5 3250 Evan Kapel Santa Cruz Spokesman 7 6 211 Larry Hampson Velo Club Monterey 5 7 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 4 8 123 Jim Rogers Sierra Express 3 9 191 Thomas Regan Alta Alpina Cycling Club 2 10 3587 Carl Butler Berkeley/GU Peets Velosport 1 Senior 1/2/Pro 1 767 Steve Larsen Steve Larsen's Wheelworks / Pearl Izumi 15 2 1031 Marc Hagenlocher Alto Velo / Webcor 13 3 2060 Ted Huang Alto Velo / Webcor 11 4 1341 Patrick Heaney Alto Velo / Webcor 9 5 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 7 6 418 John Hunt G.S. Lombardi Sports 5 7 1516 Ben Jacques-Maynes Sierra Nevada / Cannondale 4 8 1-day Steven Flynn Mercury 0 9 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 2 10 1648 Devon Vigus Sharp Bicycles/ Trek 1 Senior 3 1 2068 Greg Drake Alto Velo / Webcor 15 2 3295 Andres Gil Delta Velo 13 3 3528 Jonathan Baker KHS 11 4 2991 Kevin King Valley Spokesmen 9 5 1806 David Washburn Sierra Nevada / Canondale 7 6 2767 Mikey Slotten Team Swift 5 7 1-day Rich Thurman Soulcraft 0 8 2986 Jean-Luc Callahan Team Cannibal / Specialized 3 9 2561 Nathan Miller Team Swift 2 10 132 Justin Lucke 3BRT - Clif Bar 1 Senior 4 1 3075 Andy Glanz DRAGON Racing 15 2 3252 Ryan Murphy Alto Velo / Webcor 13 3 3321 Stephen Scheer International Christian Cycling Club 11 4 2812 Jay Buenaventura 3rd Rail Cycling Club 9 5 2755 Bradford Goodson Unattached 7 6 2197 Santiago Bolon Fremont Freewheelers 5 7 1824 Markus Roccaro Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 2937 David Yeater Team City 3 9 1289 Kevin Baker Sacramento Golden Wheelmen 2 10 3477 Doran Mori Unattached 1 Senior 5 1 177 Emile Mullholland San Geronimo 15 2 3767 Justin England Unattached 13 3 3595 Joaquin Neto Unattached 11 4 3771 Jeremiah Pfeiffer CSUS 9 5 3630 Brent Pedersen Cal Cycling 7 6 3513 Michael Smith Roaring Mouse Cycles 5 7 1-day Troy Taylor Napa 0 8 2716 Aaron Breitbard Alto Velo / Webcor 3 9 3753 Christian Lagier Unattached 2 10 1-day Shawn Strickland Tracy 0 Women 1/2/3 1 2011 Carol Breed Unattached 15 2 2706 Katie Maher Missing Link 13 3 705 Jane Despas Unattached 11 4 2395 Carrie Thrasher Alto Velo / Webcor 9 5 1494 Lisa Norris Alto Velo / Webcor 7 6 1-day Michelle Beltran GS Reno/BW 0 7 1558 Erin Kassoy Palo Alto Bicycles Women's Team 4 8 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 3 9 2413 Eryn Hanna Reno Wheelmen 2 10 2008 Yukie Nakamura Alto Velo / Webcor 1 Women 3 1 1296 Trudy Bjornsen Davis Bike Club 7 2 2787 Bethanie Murguia Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 3 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 4 4 2412 Erin Alders Focal Communication Racing Team 3 5 872 Betina Hold Alto Velo / Webcor 2 6 983 Krista Panaro San Francisco Velo Club 1 Women 30+ 1 167 Elizabeth Benishin Cyclovets 5 2 241 Lea Brooks Mako / Galaxy Granola 4 3 2331 Patricia Ann Lewis Delta Velo 3 4 164 Phyllis Olrich Alto Velo / Webcor 2 5 2240 Lynn Nordstrom Mako / Galaxy Granola 1 Women 4/5 1 3042 Alexis Alexander Peninsula Velo / Kondra Systems 15 2 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 2998 Holly Azevedo Delta Velo 11 4 1-day Daniele Staskal TriCyclists BRC 0 5 1-day Reilly Dibner Los Altos 0 6 2200 Angela Merson Alto Velo / Webcor 5 7 1-day Amanda Lackey Sycip/Novo 0 8 1990 Jennifer Guthrie Palo Alto Bicycles Women's Team 3
Shea Center Criterium 8/18/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1/2/3 1 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 15 2 875 Steve Showler Team Sacramento 13 3 1056 Steve McCaw Rocknasium Cycling Team 11 4 1655 Ted O'Neil Marathon Racing Team 9 5 233 Daniel Smith Equipe Le Matin 7 6 1214 Donald Langley Equipe Le Matin 5 7 343 Kevin Klein Unattached 4 8 1092 Dean Knudsen Winning Wheels Racing 3 9 1213 Mark Leffler Rocknasium Cycling Team 2 10 844 Richard del Valle Santa Cruz Spokesman 1 Master 35+ 3/4/5 1 1173 Everett Orrick Rocknasium Cycling Team 15 2 437 R. Todd Marshall Davis Bike Club 13 3 3426 Stan Urban Spank 11 4 945 Robert Jimenez Davis Bike Club 9 5 2088 Thomas Morris Mako / Galaxy Granola 7 6 2584 Craig Harlow Mako / Galaxy Granola 5 7 3430 Paige Youngman Mako / Galaxy Granola 4 8 928 Friedrich Drees LGBRC/ Contentlab 3 9 3274 Carl Anderson Fremont Freewheelers 2 10 475 Robert Fuller Delta Velo 1 Senior 1/2/Pro 1 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 15 2 1358 Matt Dubberley LGBRC/ Contentlab 13 3 1341 Patrick Heaney Alto Velo / Webcor 11 4 1031 Marc Hagenlocher Alto Velo / Webcor 9 5 1648 Devon Vigus Sharp Bicycles/ Trek 7 6 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 5 7 376 Paul Sumner Team Spine 4 8 1-day Chris Hipp Plano/Hybrid 0 9 1-day Gen Kogure 3BRT/Cyfac 0 10 1056 Steve McCaw Rocknasium Cycling Team 1 Senior 3 1 1785 Jeremy Nelson Redwood Empire Velo 15 2 2637 John Bergmann Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 88 Mike Schopfer Pedali Corsa 11 4 3543 Joel Biederman Team Tailwinds 9 5 1908 Mark Christian Napa Valley Velo 7 6 3528 Jonathan Baker KHS 5 7 2220 Jamiel Danesh Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 3582 Jason Williams Unattached 3 9 222 Robert Pasco Pedali Corsa 2 10 2303 Rudi Wever Unattached 1 Senior 4/5 1 1895 Matthew Courtney Unattached 15 2 1-day Kenneth Wu Stanford/Spec 0 3 2380 Rob Robertson Valley Spokesmen 11 4 2197 Santiago Bolon Fremont Freewheelers 9 5 3432 Ashley Reese Roaring Mouse Cycles 7 6 2504 Chad Taylor Unattached 5 7 3442 Mike Beretta Peak Cycling / Body Concepts 4 8 3036 Thomas Pham Sacramento Golden Wheelmen 3 9 3453 Shawn Clover Valley Spokesmen 2 10 1289 Kevin Baker Sacramento Golden Wheelmen 1 Women 1/2/3 1 2706 Katie Maher Missing Link 15 2 988 Shelly Whisenhant Unattached 13 3 270 Kristin Collins Team Spine 11 4 216 Lisa Hunt Olympic Club 9 5 802 Lisa Hauck Santa Cruz Spokesman 7 6 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 5 7 705 Jane Despas Unattached 4 8 1620 Laura Sanchez Velo Bella Monterey 3 9 533 Marisha Hallarces DRAGON Racing 2 10 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 1 Women 4/5 1 2026 Andrea Atkins Left Coast Racing Team 11 2 2183 Tracie Nelson Tieni Duro 9 3 2998 Holly Azevedo Delta Velo 7 4 1559 Susan Francis Santa Cruz Spokesman 5 5 1-day Heather Newman Cal Cycling 0 6 app Kym Lulu Petaluma 0 7 2502 Marilynn Laswell Central Valley Cycling 2 8 1-day Lana Suffig Vacaville 0
Winters Road Race 8/24/02Place Lic# Name Team Points Junior 15-16 1 3638 Clint Rogers Davis Bike Club 4 2 3024 Max Spirin Tieni Duro 3 3 3711 Matthew Weiden The Bicycel Oitfitter 2 Junior 17-18 1 1074 Duke Schimmer Team Swift 2 2 451 Brady Harter Team Swift 1 Master 30+ 1 761 Matthew Rozek Bicycles Plus / Sierra Nevada 7 2 832 Charles Pockell-Wilson People Soft Cycling 5 3 1215 Bowen Doxsee Gear on the Go 4 4 1426 Gus Platis Team City Sacramento 3 5 1-day Jason Crookham Sympatico 0 6 42 Glenn James Valley Spokesmen 1 Master 35+ 1/2/3 1 1213 Mark Leffler Rocknasium Cycling Team 15 2 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 13 3 1465 David Avila Santa Cruz Spokesman 11 4 138 John Ford Team Spine 9 5 1-day Rich Thurman Soulcraft 0 6 233 Daniel Smith Equipe Le Matin 5 7 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 4 8 1056 Steve McCaw Rocknasium Cycling Team 3 9 1655 Ted O'Neil Marathon Racing Team 2 10 2600 Sean Whelan California Road Club 1 Master 35+ 4/5 1 748 Mark Ghens Peak Cycling / Body Concepts 15 2 1809 Rob Collier Unattached 13 3 928 Friedrich Drees LGBRC/ Contentlab 11 4 2076 Jan Huptych Unattached 9 5 1-day Daniel Westbury Kenwood RC 0 6 3333 John Bernstein Unattached 5 7 3584 Michael Downey Unattached 4 8 840 Andrew Hardardt Unattached 3 9 1-day Peter Cook San Francisco 0 10 3331 Tom McCullough II Peninsula Velo / Kondra Systems 1 Master 45+ 1 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 15 2 1814 Kevin Willitts Alta Alpina Cycling Club 13 3 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 11 4 191 Thomas Regan Alta Alpina Cycling Club 9 5 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 7 6 3426 Stan Urban Spank 5 7 3660 Thomas Kellner Davis Bike Club 4 8 1900 Rob Schott Alto Velo / Webcor 3 9 3680 Greg Edwards Unattached 2 10 515 Douglas Smith Santa Cruz County Cycling Club 1 Senior 1/2/Pro 1 359 Tom Godfrey Unattached 15 2 1-day Mike Taylor GS Lombardi/Ofoto 0 3 3226 Lionel Syne Santa Cruz Spokesman 11 4 3305 Justin Morgan Sierra Nevada / Cannondale 9 5 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 7 6 1-day Russell Hanby GS Lombardi/Ofoto 0 7 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 4 8 2379 Justin Robinson Santa Cruz Spokesman 3 9 ? ? ? ? 0 10 ? ? ? ? 0 Senior 3 1 1231 Tom Skiles Unattached 15 2 1908 Mark Christian Napa Valley Velo 13 3 222 Robert Pasco Pedali Corsa 11 4 3770 Aaron Norman Visenka Cycling Team 9 5 1318 Randy Bramblett Davis Bike Club 7 6 3376 Forrest Koenig California Road Club 5 7 ? ? ? ? 0 8 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 3 9 ? ? ? ? 0 10 1412 Zach Kimsey Crow Cycles 1 Senior 4 1 3516 Stosh Bankston Bicycle Warehouse 15 2 2504 Chad Taylor Unattached 13 3 3450 Chappy Wood Robinson Wheel Works 11 4 3217 Matthew Katz Davis Bike Club 9 5 2599 David Barrett Sierra Express 7 6 1583 Rob Britt California Road Club 5 7 1959 John Higgins Stanford/Specialized-ThomasWeiselPartnrs 4 8 3496 Kevin Joyce Equipe Le Matin 3 9 3164 Aaron Beardsley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 2 10 ? ? ? ? 0 Senior 5 1 2651 Theodore Holzem Davis Bike Club 15 2 3596 Jeremy Fromant Bikepark / Bikepark.CO.UK 13 3 3771 Jeremiah Peiffer Unattached 11 4 1-day Kenneth Wu Stanford/Spec/TWP 0 5 1-day Karl Nielsen NSQ 0 6 1-day Kai Eder Davis 0 7 1-day Nigel Ravenhill Eagle CC 0 8 1-day Angelo Calub Folsom 0 9 1-day Edward Johnson Webcor/AV 0 10 3166 Ryan Schlichting Unattached 1 Senior 5/Master 4/5 1 3767 Justin England Unattached 15 2 3630 Brent Pedersen Cal Cycling 13 3 177 Emile Mulholland Unattached 11 4 3595 Joaquin Neto Unattached 9 5 3315 Scott Duquette Monticello Cycling Club 7 6 1-day Peter Wood San Francisco 0 7 2634 Kelly Jones Nor Cal Velo 4 8 3705 Donald Seymour Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 9 1-day Erik Week Monticello CC 0 10 3209 Alan Czeszynski Fremont Freewheelers 1 Women 1/2/3 1 2706 Katie Maher Missing Link 15 2 705 Jane Despas Unattached 13 3 1-day Michelle Beltran GSR/Bike Wrhse 0 4 2011 Carol Breed Unattached 9 5 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 7 6 1558 Erin Kassoy Palo Alto Bicycles Women's Team 5 7 1-day Christine Vardaros MillVly CycleWk 0 8 2395 Carrie Thrasher Alto Velo / Webcor 3 9 2413 Eryn Hanna Reno Wheelmen 2 10 270 Kristin Collins Team Spine 1 Women 3 1 1296 Trudy Bjornsen Davis Bike Club 15 2 1851 Sarah Poehlmann Davis Bike Club 13 3 3548 Monique Vander Marck Solano Avenue Cyclery Racing Team 11 4 3206 Pat Ross Berkeley/GU Peets Velosport 9 5 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 7 6 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 5 7 ? ? ? ? 0 8 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 3 9 533 Marisha Hallarces DRAGON Racing 2 Women 30+ 1 241 Lea Brooks Mako / Galaxy Granola 9 2 2057 Tracy Lillig Mako / Galaxy Granola 7 3 213 Kelly Bartholomew Santa Cruz Spokesman 5 4 2331 Patricia Ann Lewis Delta Velo 4 5 2240 Lynn Nordstrom Mako / Galaxy Granola 3 6 164 Phyllis Olrich Alto Velo / Webcor 2 Women 4/5 1 1-day Eva Klohnen Valley Spokesmen 4 0 2 1-day Kate Landau Oakland 5 0 3 2026 Andrea Atkins Left Coast Racing Team 11 4 1-day Jenni Tafoya Redwood City 5 0 5 1-day Kristina Yu San Francisco 5 0 6 1-day Cheryl Stockton Vly Spokesmen 4 0 7 1001 Monica Magallanes Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 1-day Cyndi Borden KHS 5 0 9 1-day Reilly Dibner Los Altos 4 0 10 3429 Kimberleign Cox Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1
San Ardo Road Race 8/31/02Place Lic# Name Team Points Junior 13-14 1 2543 Alexander Blease Unattached 1 Junior 15-16 1 1-day Ryan Rae Cyclones 0 2 1187 Jeff Bubeck Cyclone Racing Team 2 3 3054 Tom Yee Cyclone Racing Team 1 Junior 9-10 1 3741 Lillian Gordis Unattached 1 Master 35+ 1/2/3 1 926 Jim Mansoor Davis Bike Club 15 2 343 Kevin Klein Unattached 13 3 233 Daniel Smith Equipe Le Matin 11 4 735 Joe Otero Team Tailwinds 9 5 844 Richard del Valle Santa Cruz Spokesman 7 6 1056 Steve McCaw Rocknasium Cycling Team 5 7 1213 Mark Leffler Rocknasium Cycling Team 4 8 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 3 9 3354 Eric Squires Winning Wheels Racing 2 10 1012 Thomas Coulter Davis Bike Club 1 Master 35+ 4/5 1 1-day Daniel Westbury Kenwood CC 0 2 1-day Peter Cook San Francisco 0 3 1-day Tony Sells Delta Cases 0 4 1-day Peter Wood San Francisco 0 5 2714 Kurt Liittschwager Alto Velo / Webcor 7 6 928 Friedrich Drees LGBRC/ Contentlab 5 7 3365 Michael Videll Unattached 4 8 1-day Shawn Fluken Santa Clarita V 0 9 1-day Bari Waalk Santa Clarita Velo 0 10 3124 Brian Mulroe Equipe Le Matin 1 Master 45+ 1 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 15 2 1-day David Arnold Mercury 0 3 1309 John Emery International Christian Cycling Club 11 4 211 Larry Hampson Velo Club Monterey 9 5 820 Fred Hoblit Labor Power 7 6 146 Mike Crystal Simply Fit 5 7 3587 Carl Butler Berkeley/GU Peets Velosport 4 8 2528 George Skaates Omnifit Racing Team 3 9 2293 Lindsay Blount Simply Fit 2 10 3440 Jerry Ridge Berkeley/GU Peets Velosport 1 Master 55+ 1 163 Ron Lebard Alto Velo / Webcor 11 2 2332 Robert DeWitt Delta Velo 9 3 208 Bill Fallis Peninsula Velo / Kondra Systems 7 4 1-day Gary Noe Rio Strada 0 5 1596 Bert Huffamn Mako / Galaxy Granola 4 6 300 Harry Morton G.S. STrade 3 Senior 1/2/Pro 1 3226 Lionel Syne Santa Cruz Spokesman 15 2 1-day Damon Kluck Saturn 0 3 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 11 4 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 9 5 1031 Marc Hagenlocher Alto Velo / Webcor 7 6 1-day Russell Hanby Lombadi/Ofoto 0 7 1341 Patrick Heaney Alto Velo / Webcor 4 8 1-day Patrick Caro Trek/VW 0 9 2472 Ryan Barrett Santa Cruz Spokesman 2 10 1988 Brian Laird Krestrel 1 Senior 3 1 1-day Douglas Cone Comerica Bnak 0 2 1231 Tom Skiles Unattached 13 3 2642 Elliot Jaramillo Unattached 11 4 3295 Andres Gil Delta Velo 9 5 1645 Bernard Van Ulden Peninsula Velo / Kondra Systems 7 6 2171 Michael Campbell 3BRT - Clif Bar 5 7 2257 Jason Cardillo Eastside Cycling 4 8 3582 Jason Williams Unattached 3 9 3552 Tom Fahey Central Valley Cycling 2 10 2637 John Bergmann Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 1 Senior 4 1 1-day Frazier Hazlett Simply Fit 0 2 2722 Robert Wiggers California Road Club 9 3 3510 Sean Melchionda California Road Club 7 4 2197 Santiago Bolon Fremont Freewheelers 5 5 1378 Tad Borek California Road Club 4 6 3164 Aaron Beardsley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 7 2588 Martin Suro Joselyn's Bicycles 2 8 1-day Neil Aldridge Bud's 0 Senior 5 1 3263 Tim Brackett Unattached 15 2 1-day Aaron Hunter Santa Cruz CCC 0 3 3346 Kyle Gritters Cyclone Racing Team 11 4 3767 Justin England Unattached 9 5 1-day Peter Varshavsky Monta Vista V 0 6 3344 Christopher Neutill Cyclone Racing Team 5 7 1-day Dan Smith Visalia 0 8 3727 Charles McGuinness LGBRC/ Contentlab 3 9 3732 Ruben Villarreal Unattached 2 10 3583 Todd Smith Unattached 1 Women 1/2/3/Pro 1 2706 Katie Maher Missing Link 15 2 705 Jane Despas Unattached 13 3 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 11 4 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 9 5 2395 Carrie Thrasher Alto Velo / Webcor 7 6 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 5 7 2413 Eryn Hanna Reno Wheelmen 4 8 213 Kelly Bartholomew Santa Cruz Spokesman 3 Women 3 1 1296 Trudy Bjornsen Davis Bike Club 15 2 1-day Jennifer Hamblen MtnVelo/SuperGo 0 3 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 11 4 1851 Sarah Poehlmann Davis Bike Club 9 5 1-day Nicole Koyama Team Zombies 0 6 3206 Pat Ross Berkeley/GU Peets Velosport 5 7 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 4 8 1620 Laura Sanchez Velo Bella Monterey 3 9 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 2 10 983 Krista Panaro San Francisco Velo Club 1 Women 30+ 1 1-day Denise Clark Echelon/SB 0 2 220 Patricia McKay Team Tailwinds 11 3 3586 Monica Flesher Unattached 9 4 3546 Angela Bell Echelon 7 5 1363 Lisa Tonello Cyclone Racing Team 5 6 1369 Jessie Hickel Velo Bella Monterey 4 7 1-day Janine Bognuda Tailwinds 0 8 164 Phyllis Olrich Alto Velo / Webcor 2 9 2331 Patricia Ann Lewis Delta Velo 1 Women 4/5 1 1-day Cyndi Borden KHS 0 2 1-day Reilly Dibner 3BRT/Cyfac 0 3 2026 Andrea Atkins Left Coast Racing Team 11 4 1-day Irene Thomas-Johnson StaClaritaV 0 5 3429 Kimberleign Cox Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 7 6 1388 Cathy Wong Left Coast Racing Team 5 7 488 Judy Quittman Cal Cycling 4 8 3554 Penny Elliott Nor Cal Velo 3 9 2998 Holly Azevedo Delta Velo 2 10 1-day Sheri Mulroe Saratoga 0
University Road Race 9/1/02Place Lic# Name Team Points Master 35+ 1/2/3 1 343 Kevin Klein Unattached 15 2 898 Michael Hutchinson Team Spine 13 3 2621 Harlan Chapman Unattached 11 4 2600 Sean Whelan California Road Club 9 5 1-day Rich Thurman Soulcraft 0 6 2584 Craig Harlow Mako / Galaxy Granola 5 7 1-day Jim Blankenship Davis BC 0 8 1213 Mark Leffler Rocknasium Cycling Team 3 9 145 Daryl Spano San Jose Bicycle Club 2 10 2337 Antonio Tunzi Unattached 1 Master 35+ 4/5 1 2076 Jan Huptych Unattached 15 2 1978 Mark Abele Diablo Cyclists 13 3 3604 Bryan Buck Buck Racing 11 4 2140 David Anthony Unattached 9 5 1-day Doug Wollum East Side Velo 0 6 2606 Douglas Gillard San Jose Bicycle Club 5 7 2087 Chris Patterson Focal Communication Racing Team 4 8 3124 Brian Mulroe Equipe Le Matin 3 9 1399 Dave Christenberry Alto Velo / Webcor 2 10 1-day Eric Orton South Bay Whlm 0 Master 45+ 1 2293 Lindsay Blount Simply Fit 15 2 3310 Kevin Merritt Alto Velo / Webcor 13 3 2464 Kevin Susco Alto Velo / Webcor 11 4 3587 Carl Butler Berkeley/GU Peets Velosport 9 5 3426 Stan Urban Spank 7 6 3250 Evan Kapel Santa Cruz Spokesman 5 7 321 Mike Erbe Santa Cruz Spokesman 4 8 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 3 9 1-day Chris Cerruit Cal Giant 0 10 3440 Jerry Ridge Berkeley/GU Peets Velosport 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Damon Kluck Jelly Belly 0 2 1-day Tim Larkin Lombardi/Ofoto 0 3 1-day Chris Walker Zombies 0 4 1031 Marc Hagenlocher Alto Velo / Webcor 9 5 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 7 6 2060 Ted Huang Alto Velo / Webcor 5 7 418 John Hunt G.S. Lombardi Sports 4 8 1-day Eric Wohlberg Saturn 0 9 1341 Patrick Heaney Alto Velo / Webcor 2 10 1358 Matt Dubberley LGBRC/ Contentlab 1 Senior 3 1 3295 Andres Gil Delta Velo 15 2 1806 David Washburn Sierra Nevada / Canondale 13 3 1231 Tom Skiles Unattached 11 4 2986 Jean-Luc Callahan Team Cannibal / Specialized 9 5 3770 Aaron Norman Visenka Cycling Team 7 6 3528 Jonathan Baker KHS 5 7 2004 Christopher White Alto Velo / Webcor 4 8 1908 Mark Christian Napa Valley Velo 3 9 2994 Gary Gellin Alto Velo / Webcor 2 10 132 Justin Lucke 3BRT - Clif Bar 1 Senior 4/5 1 3767 Justin England Unattached 15 2 1-day Ed Froeliger Team Fro 0 3 3541 Ryan Burmaster Central Coast Cycling Team 11 4 1-day Patrick Williams Santa Cruz Spokesman 0 5 1-day Rob Eash Ray's Bike Shop 0 6 1-day Chris Burnham Joselyn's 0 7 3263 Tim Brackett Unattached 4 8 1824 Markus Roccaro Peninsula Velo / Kondra Systems 3 9 3217 Matthew Katz Davis Bike Club 2 10 2547 Jason Clymer Unattached 1 Women 1/2 1 2706 Katie Maher Missing Link 15 2 705 Jane Despas Unattached 13 3 1494 Lisa Norris Alto Velo / Webcor 11 4 3502 Carmen D'Aluisio Team Clif Bar 9 5 2413 Eryn Hanna Reno Wheelmen 7 6 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 5 7 803 Jamie Crawford Alto Velo / Webcor 4 8 2008 Yukie Nakamura Alto Velo / Webcor 3 9 1558 Erin Kassoy Palo Alto Bicycles Women's Team 2 10 129 Troy Watson Alto Velo / Webcor 1 Women 3 1 3206 Pat Ross Berkeley/GU Peets Velosport 15 2 1296 Trudy Bjornsen Davis Bike Club 13 3 1482 Armida Huerta Palo Alto Bicycles Women's Team 11 4 2995 Holly Harris Palo Alto Bicycles Women's Team 9 5 ? Jennifer Hamblen MtnVelo/Supergo 0 6 2395 Carrie Thrasher Alto Velo / Webcor 5 7 872 Betina Hold Alto Velo / Webcor 4 8 1851 Sarah Poehlmann Davis Bike Club 3 9 2412 Erin Alders Focal Communication Racing Team 2 10 1-day Nicola Koyama Team Zombies 0 Women 4/5 1 1-day Ginger Buller Boyer Bikes 0 2 2821 Hillary Daniels Santa Cruz 13 3 3586 Monica Flesher Unattached 11 4 1-day Michelle Thomas Capitola 0 5 2799 Allison Baumhefner Unattached 7 6 1-day Reilly Dibner 3BRT/Cyfac 0 7 1-day Stephanie Grater 3BRT/Cyfac 0 8 1-day Sany Liaw San Francisco 0 9 3148 Amy Abele Valley Spokesmen 2
Giro di San Francisco 9/2/02Place Lic# Name Team Points Junior 15-18 1 1441 Steven Cozza Team Swift 15 2 1074 Duke Schimmer Team Swift 13 3 2561 Nathan Miller Team Swift 11 4 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 9 5 1-day Mark Gustafson Echelon/SB 0 6 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 5 7 1562 Evan Anderson Tieni Duro 4 8 1250 Adam Switters Sacramento Golden Wheelmen 3 9 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 2 10 1-day Mike Rochlin Team Swift 0 Master 35+ 1/2/3 1 285 Larry Nolan USPS Masters Cycling Team 15 2 1213 Mark Leffler Rocknasium Cycling Team 13 3 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 11 4 233 Daniel Smith Equipe Le Matin 9 5 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 7 6 1109 Steven Gile Winning Wheels Racing 5 7 1056 Steve McCaw Rocknasium Cycling Team 4 8 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 3 9 415 Eric Saltzman Team Spine 2 10 1135 Shawn Oliver Morgan Stanley Cycling Team 1 Master 35+ 4/5 1 928 Friedrich Drees LGBRC/ Contentlab 15 2 2939 Julian Zgoda Alto Velo / Webcor 13 3 331 James Kirstein Sacramento Golden Wheelmen 11 4 1-day Jimbei Suzuki Missing Link 0 5 1-day David Storm Monticello/Realty World 0 6 485 Dan McDonough Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 1-day Peter Wood San Francisco 0 8 2450 Kirk McKinzie Unattached 3 9 1-day Douglas Pappaport Minute Maid 0 10 1-day Yohan Smit Vision Cyclery 0 Master 45+ 1 22 Chris Black SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 15 2 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 13 3 319 Mark Caldwell Team Spine 11 4 133 Mark Rodamaker Alto Velo / Webcor 9 5 3433 Jerry Malone USPS Masters Cycling Team 7 6 2528 George Skaates Omnifit Racing Team 5 7 279 Bob Parker Alto Velo / Webcor 4 8 2162 Jamie Willin Olympic Club 3 9 180 Mike Bonkowski Berkeley/GU Peets Velosport 2 10 3172 Joe Saunders Team Spine 1 Senior 1/2/Pro 1 1-day Michael Sayers Mercury Team 0 2 1-day Eric Wohlber Saturn 0 3 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 22 4 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 18 5 1031 Marc Hagenlocher Alto Velo / Webcor 14 6 1120 Jason Lokkesmoe Sharp Bicycle Racing Team 10 7 2032 Jeff Angermann Rocknasium Cycling Team 8 8 ? Gen Kogure 3BRT/Cyfac 0 9 1-day Peter Armitage Helen's/Trek-VW 0 10 1-day Doug Ollerenshaw Bike Glry/Trek-VW 0 Senior 3 1 1648 Devon Vigus Sharp Bicycles/ Trek 15 2 2220 Jamiel Danesh Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 13 3 2835 Jonathan Gill Joselyn's 11 4 1231 Tom Skiles Unattached 9 5 1866 Michael Korn Bicycles Plus / Sierra Nevada 7 6 2647 Hans Kellner GOMTB.com 5 7 3770 Aaron Norman Visenka Cycling Team 4 8 1908 Mark Christian Napa Valley Velo 3 9 1647 Dylan Seguin Solano Avenue Cyclery 2 10 3543 Joel Biederman Team Tailwinds 1 Senior 4/5 1 3164 Aaron Beardsley Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 15 2 1-day Erick Elgaaen Broken Spoke 0 3 1-day Kenneth Wu Stanford/Specialized 0 4 2350 Tobin Sears Unattached 9 5 928 Friedrich Drees LGBRC/ Contentlab 7 6 3442 Mike Beretta Peak Cycling / Body Concepts 5 7 3584 Michael Downey Unattached 4 8 2755 Bradford Goodson Unattached 3 9 1583 Rob Britt California Road Club 2 10 3282 Laurent Recollow Unattached 1 Women 1/2 1 442 Karen Brems Alto Velo / Webcor 30 2 270 Kristin Collins Team Spine 26 3 3502 Carmen D'Aluisio Team Clif Bar 22 4 2730 Amy Babcock Santa Cruz Spokesman 18 5 3306 Heather Cole Dave's Bike Shop 14 6 2706 Katie Maher Missing Link 10 7 286 Cynthia Mommsen Olympic Club 8 8 802 Lisa Hauck Santa Cruz Spokesman 6 9 932 Cheryl Binney Team Diet Rite 4 10 129 Troy Watson Alto Velo / Webcor 2 Women 3 1 1-day Jennifer Hamblen Mtn Velo/SuperGo 0 2 ? ? ? 0 3 3136 Catherine Malone Solano Avenue Cyclery Racing Team 11 4 ? ? ? 0 5 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 7 6 1383 Elizabeth Canning Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 5 7 1996 Paige Galeoto Reno Wheelmen 4 8 2769 Lori Alvarez DRAGON Racing 3 9 1-day Ashley Zimmer Santa Rosa 0 10 983 Krista Panaro San Francisco Velo Club 1 Women 4 1 3269 Lori Nock Alto Velo / Webcor 15 2 2026 Andrea Atkins Left Coast Racing Team 13 3 1-day Reilly Dibner 3BRT/Cyfac 0 4 3429 Kimberleign Cox Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 9 5 488 Judy Quittman Cal Cycling 7 6 1001 Monica Magallanes Peninsula Velo / Kondra Systems 5 7 1388 Cathy Wong Left Coast Racing Team 4 8 2679 Jana Sotkova Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 3 9 2200 Angela Merson Alto Velo / Webcor 2 10 2317 Sheryl Yamashita Peak Cycling / Body Concepts 1 Women 5 1 3042 Alexis Alexander Peninsula Velo / Kondra Systems 15 2 1-day Jeani Tafoya Redwood City 0 3 2998 Holly Azevedo Delta Velo 11 4 1-day Cyndi Borden KHS/Cyclesport 0 5 app Kym Lulu Petaluma 0 6 3185 Jennifer Eckert Peak Cycling / Body Concepts 5 7 1-day Michelle Gibson Team NSO 0 8 3085 Jeff Hane Team Wrong Way 3 9 3369 Maggie Glose Village Peddler 2 10 3373 Anua Davenport Village Peddler 1
Masters Criterium Championship 9/21/02Place Lic# Name Team Points Master 30-34 1 865 Dean LaBerge Marathon Racing Team 30 2 2128 Billy Clark Valley Spokesmen 26 3 493 Brian Bosch Central Valley Cycling 22 4 ? Patrick MC ? 0 5 2513 Russ Clark Focal Communication Racing Team 14 6 1459 Ben Standish Palazzo Rosa 10 7 ? Mark Christenson ? 0 Master 35-39 1 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 30 2 1213 Mark Leffler Rocknasium Cycling Team 26 3 136 Scott Derdenger Morgan Stanley Cycling Team 22 4 2482 Richard Pepper Republic of Anaerobia 18 5 376 Paul Sumner Team Spine 14 6 2647 Hans Kellner SyCip 10 7 2231 Kevin McIntosh International Christian Cycling Club 8 8 1056 Steve McCaw Rocknasium Cycling Team 6 9 1108 James Coats Winning Wheels Racing 4 10 944 Kirk Buckman Redwood Empire Velo 2 Master 40-44 1 1038 Roberto Gaggioli Defeet 30 2 ? Chris Tipp ? 0 3 1870 Vincent Gee Team Sacramento 22 4 ? Ed Goulet ? 0 5 1092 Dean Knudsen Winning Wheels Racing 14 6 1261 Paul Knutson Morgan Stanley Cycling Team 10 7 ? Stan Jenssaki ? 0 8 926 Jim Mansoor Davis Bike Club 6 Master 45-49 1 ? Mark Hoffonberg ? 0 2 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 26 3 319 Mark Caldwell Team Spine 22 4 3433 Jerry Malone USPS Masters Cycling Team 18 5 3585 David Leskovsky Alto Velo / Webcor 14 6 ? George Skudles ? 0 7 485 Dan McDonough Peninsula Velo / Kondra Systems 8 8 504 Larry Knaus San Jose Bicycle Club 6 9 332 Gregory White Unattached 4 10 180 Mike Bonkowski Berkeley/GU Peets Velosport 2 Master 50-54 1 ? Peter Tapscott ? 0 2 133 Mark Rodamaker Alto Velo / Webcor 26 3 196 Daniel Dole Berkeley/GU Peets Velosport 22 4 541 Mark Miller Bobator 18 5 195 Larry Broberg Team Bicycle Trip 14 6 407 William Watson Mako / Galaxy Granola 10 7 2396 Howard Ashcraft Berkeley/GU Peets Velosport 8 8 ? Michael Weid ? 0 Master 55+ 1 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 30 2 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 26 3 576 Dennis Ferguson Peninsula Velo / Kondra Systems 22 4 ? Don Lebard ? 0 5 2332 Robert DeWitt Delta Velo 14 6 314 David Powers Peninsula Velo / Kondra Systems 10 7 ? Fritz Tomasello ? 0 8 134 Jim Lombard Peninsula Velo / Kondra Systems 6 9 178 Daniel Spisak Berkeley/GU Peets Velosport 4 10 ? Gary Noe ? 0 Master 60+ 1 1640 Leo Menestrina Alto Velo / Webcor 10 2 208 Bill Fallis Peninsula Velo / Kondra Systems 8 3 79 James Bryan Mako / Galaxy Granola 6 4 1596 Bert Huffamn Mako / Galaxy Granola 4 5 263 Lynn Menard Mako / Galaxy Granola 2 Women 30-34 1 270 Kristin Collins Team Spine 6 2 3306 Heather Cole Dave's Bike Shop 4 3 1632 Helen Drumm Team Spine 2 Women 35-39 1 671 Laura Charameda Spinergy 6 2 988 Shelly Whisenhant Velo Bella Monterey 4 3 2313 Sandra Kolb LGBRC/ Contentlab 2 Women 40-44 1 1480 Nancy Wright Left Coast Racing Team 6 2 1620 Laura Sanchez Velo Bella Monterey 4 3 3027 Rachel Hamilton Valley Spokesmen 2 Women 45+ 1 2331 Patricia Ann Lewis Delta Velo 22 2 149 Linda Elgart Alto Velo / Webcor 18 3 1646 Donamarie Forbes Redwood Empire Velo 14 4 262 Donna Menard Mako / Galaxy Granola 10 5 3554 Penny Elliott Nor Cal Velo 8 6 164 Phyllis Olrich Alto Velo / Webcor 6 7 313 Beverly Schor Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 2397 Betty Jordan Valley Spokesmen 2
Wine Country Criterium 9/22/02Place Lic# Name Team Points Juniors 1 2587 Daniel Holloway LGBRC/ Contentlab 15 2 2767 Mikey Slotten Team Swift 13 3 1074 Duke Schimmer Team Swift 11 4 2561 Nathan Miller Team Swift 9 5 2690 Fred Stamm Peninsula Velo / Kondra Systems 7 6 ? Thomas Pullman ? 0 7 2551 David Grubbs Peninsula Velo / Kondra Systems 4 8 3230 Brett Hetzer Team Swift 3 9 3462 Aaron Woolsey Team Swift 2 10 2715 Alec Sprick Team Swift 1 Master 35+ 1 2055 Steve Gregorios Valley Spokesmen 15 2 2482 Richard Pepper Republic of Anaerobia 13 3 2283 Erin Walker Morgan Stanley Cycling Team 11 4 ? Mark Hoffenburg ? 0 5 446 Peter Allen USPS Masters Cycling Team 7 6 266 Jeff Poulsen SSC/ Palace/ Action Sports/ Colnago 5 7 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 4 8 ? Michael Carro ? 0 9 3426 Stan Urban Spank 2 10 944 Kirk Buckman Redwood Empire Velo 1 Master 35+ 4/5 1 ? Jimbry Suzuki ? 0 2 3315 Scott Duquette Monticello Cycling Club 13 3 ? David Storm ? 0 4 3544 Pete Russell Alta Alpina Cycling Club 9 5 ? Tim Roberts ? 0 6 928 Friedrich Drees LGBRC/ Contentlab 5 Master 45+ 1 77 Glen Winkel USPS Masters Cycling Team 11 2 ? Mark Hoffenberg ? 0 3 319 Mark Caldwell Team Spine 7 4 3433 Jerry Malone USPS Masters Cycling Team 5 5 3426 Stan Urban Spank 4 6 ? Ken Lane ? 0 7 180 Mike Bonkowski Berkeley/GU Peets Velosport 2 8 1877 Norman Smith Redwood Empire Velo 1 Master 55+ 1 150 John Elgart Alto Velo / Webcor 4 2 231 Richard Shields Mako / Galaxy Granola 3 3 1458 Michael Welch Unattached 2 4 14 Harry Williamson Mako / Galaxy Granola 1 Senior 3 1 340 Sergei Badeka Rocknasium Cycling Team 15 2 2560 Patrick McAnulty Bicycles Plus / Sierra Nevada Brewery 13 3 2637 John Bergmann Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 11 4 ? Timothy Creswell ? 0 5 1601 Shawn Thornton Cycle Couriers/ Hancock / McGuire 7 6 1647 Dylan Seguin Solano Avenue Cyclery 5 7 2394 Todd Paoletti Solano Avenue Cyclery Racing Team 4 8 656 Eric Walle Solano Avenue Cyclery Racing Team 3 Senior 4/5 1 3620 Max Baumhefner Unattached 15 2 3282 Laurent Recollow Unattached 13 3 3606 Mark Puckett Unattached 11 4 1424 Tony Garcia Redwood Empire Velo 9 5 2504 Chad Taylor Unattached 7 6 2139 David Sung-Hyuk Lee Arete Racing 5 7 ? David Barok ? 0 8 3263 Tim Brackett Unattached 3 9 1583 Rob Britt California Road Club 2 Senior Pro/1/2/3 1 ? John Peters ? 0 2 ? Chad Gerlach ? 0 3 ? Eric Wholberg ? 0 4 379 David Fuentes Sierra Nevada / Cannondale 9 5 ? John Hual ? 0 6 623 Patrick Briggs Marathon Racing Team 5 7 1358 Matt Dubberley LGBRC/ Contentlab 4 8 1812 Takumi Shimomura 3BRT - Clif Bar 3 9 1038 Roberto Gaggioli Defeet 2 10 2743 David McCook Prim Aliauca 1 Women 1/2/3 1 ? Lynn Gaggioli ? 0 2 671 Laura Charameda Spinergy 13 3 3306 Heather Cole Dave's Bike Shop 11 4 ? Krisit Fredrich ? 0 5 2100 Taitt Sato LGBRC/ Contentlab 7 6 932 Cheryl Binney Team Diet Rite 5 7 ? Ashlee Zimmer ? 0 8 2410 Brenda Lyons NorCal Velo 3 9 2008 Yukie Nakamura Alto Velo / Webcor 2 10 2313 Sandra Kolb LGBRC/ Contentlab 1 Women 35+ 1 671 Laura Charameda Spinergy 7 2 2313 Sandra Kolb LGBRC/ Contentlab 5 3 149 Linda Elgart Alto Velo / Webcor 4 4 445 Debbie Allen Alto Velo / Webcor 3 5 3373 Anua Davenport Village Peddler 2 6 586 Elia Meza Mako / Galaxy Granola 1 Women 4 1 ? Jenfi Tafoya ? 0 2 ? Kim Lulu ? 0 3 2463 Kyoko Harada LGBRC/ Contentlab 9 4 3369 Maggie Glose Village Peddler 7 5 3554 Penny Elliott Nor Cal Velo 5 6 488 Judy Quittman Cal Cycling 4 7 ? Melanie Larson ? 0 8 ? Robbie McGuiness ? 0 9 ? Dianne Mitchell ? 0