Men’s BAR | Women’s BAR | BAT by Category | Overall BAT |
Scoring Data | BAT by Event | ||
Rules Teams Events Archives Activity Log |
Questions/comments to results@ncnca.org.
Last updated 9/24/2019
San Bruno Mountain Hill Climb 1/1/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 466502 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 5 2 411156 Justin Poulson 4 3 224302 Will Brickler Davis Bike Club 3 4 477280 Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2 Not NCNCA 5 219555 Mary Elizabeth Maroon 1 Elite 3 1 438991 Charlie Zamanian 8 2 484447 Chase King Team Swift 7 3 433237 John Paul Amalong Constellation Cycling Not NCNCA 4 425398 Adin Jose Team Swift 5 5 339070 Spencer Ingels 4 6 523219 Andrew Esler JAKROO 3 7 392667 Jim Whimpey 2 8 501162 Mark Zhao Purdue University Not NCNCA Elite 4 1 304397 Colin Ng GOOBYDUCK 7 2 303947 Dominic Bati 6 3 550777 Junhe Hu Case Western Reserve University Not NCNCA 4 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 4 5 545434 Christopher Polis 3 6 493811 Christopher Bonilla Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 2 7 523172 Jon Marc Peterson Not NCNCA Elite 5 1 563167 Andrew Holmes C5 2 535615 Nathan Martin University of Michigan-Ann Arbor C5 3 571277 Paul Castonguay C5 4 528401 Chi Huang Not NCNCA 5 0 Jingren Xu Not NCNCA 6 569840 Matthias Carrigan C5 7 567419 Han Fu Not NCNCA 8 518435 Anthony De La Torre C5 9 0 Philip Richardi Not NCNCA 10 0 Yihao Zheng Not NCNCA 11 0 Ben Tescher Not NCNCA Junior 1 524621 Toby Coughlan Bear Development Team C5 2 530384 Riley Mullen 8 3 447894 Sean Strachan Team Swift C5 4 529409 Daryl Hopkins Team Swift 6 5 550533 Blake Macheras C5 6 548784 Alex Frankel Team Swift 4 7 396051 Henry Chadwick 3 8 566602 Ankit Sachdeva SJBC C5 9 511894 David Avery CBRE Racing C5 Junior Women 1 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 1 Master 35+ 1/2/3 1 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 5 2 476831 Richie Vos SunPower Racing 4 3 232508 David Mai ThirstyBear Cycling 3 4 384037 Rob Whittier ThirstyBear Cycling 2 5 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 1 Master 35+ 4/5 1 559337 James Raybould 11 2 507021 Shai Traister 10 3 570274 David Fidler Divine Electric Norcal C5 4 361312 Nat Green 8 5 520870 Brian Cartoscelli Davis Bike Club Race Team 7 6 217427 David Miller C5 7 518679 Anthony Armerino 5 8 42737 Cooper Miley C5 9 326874 Zachary Hilton SJBC 3 10 287731 Luis Gomez Not NCNCA 11 548593 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2 1 Master 45+ 1/2/3 1 208769 Hanns Detlefsen ThirstyBear Cycling 8 2 336936 Joseph Sullivan SJBC 7 3 356928 Jordan Gudebski C510 6 4 201585 Daniel Quirk ThirstyBear Cycling 5 5 205616 Shawn Daly ThirstyBear Cycling 4 6 289093 Duane Coughlan ThirstyBear Cycling 3 7 136641 Michael Hernandez JAKROO 2 8 119039 Glenn Chadwick Team City Racing 1 Master 45+ 4/5 1 448906 Shahram Moatazedi SquadraSF p/b Terun 7 2 568526 Michael Jensen C5 3 0 Brian Keyte Whiskey & Cheetoh Not NCNCA 4 418485 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 5 311259 Brian Schmidt Not NCNCA 6 565436 Russell Mackie C5 7 110054 Ronald Leung Splunk Race Team 1 Master 55+ 1/2/3 1 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 20 2 220548 Carl Nielson Splunk Race Team 17 3 286823 Joseph Foster ThirstyBear Cycling 15 4 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 13 5 196222 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling 11 6 1688 Robert Anderson CAL-NAT'S Racing 10 7 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 9 8 10382 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 9 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 7 10 87821 Robert Knock Carefast Not NCNCA 11 47316 Clark Rasmussen Splunk Race Team 5 12 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 228280 Ken Shiokari Splunk Race Team 3 14 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 282684 Alan Roberts ThirstyBear Cycling 1 Master 55+ 4/5 1 537522 John Sullivan 8 2 285990 Jim Forester Divine Electric Norcal 7 3 0 Andy Brishnehan Not NCNCA 4 0 Dana Aftab Not NCNCA 5 522873 Dennis Plessas 4 6 286647 Mark Horton C5 7 554483 John Contreras C5 8 218917 John Gerling 1 Master 65+ 1 250331 Peter Dufour SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyclery Not NCNCA 2 46799 Josef Lemire ThirstyBear Cycling 8 3 419963 Jerry Wickham Benicia Bicycle Club 7 4 378683 Frank Masterson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 5 277576 Jim Sharp Davis Bike Club Race Team 5 6 304168 Ted Trambley Kovarus / C4 Racing Not NCNCA 7 47423 Narda Roushdi 3 8 0 Demai Bernard Not NCNCA 9 186110 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team 1 Women 1/2 1 311464 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling 3 2 422238 Sawyer Taylor JAKROO 2 3 75937 Elizabeth Benishin Splunk Race Team 1 Women 3/4 1 558550 Courtney Nelson 10 2 406900 Christina Davis SJBC 9 3 351898 Margaret Lowe C4(8) 4 544612 Andrea Tyson SJBC C4(7) 5 240797 Jennifer Barlow US Military Endurance Sports 6 6 543712 Fnu Novita C4(5) 7 271750 Vanessa Baumann 4 8 525250 Laura Van Den Bosch SheSpoke Racing C4(3) 9 58099 Jessie Hickel Splunk Race Team 2 10 393225 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling C4(1) Women 5 1 571017 Hannah Wood SJBC C5 2 0 Ariel Thorpe Not NCNCA 3 548348 Christine Hummell Not NCNCA 4 556086 Robin Betz C5 5 543533 Catherine Kircos C5 6 0 Junjing Wen Day Not NCNCA
Cal Aggie Criterium 1/26/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 304797 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 307653 Jeff Linder Terun Elite 17 3 283185 Anthony Ferretti 15 4 403731 Gavin Murray Marc Pro Cycling Team 13 5 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 11 6 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 10 7 457591 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees 9 8 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 8 9 341214 Fernando Padilla CBRE Racing C3(7) 10 253153 Scott Cohen Davis Bike Club Race Team 6 11 504096 Alex Akins Team Swift C3(5) 12 274163 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team 4 13 392991 Tate Meintjes Team California 3 14 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling Not NCNCA 15 494325 Andrew Mathiesen Team Swift C3(1) Elite 3 1 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 20 2 529912 Jonah Kellogg Team Swift 17 3 289169 Aaron Marchand Folsom Bike/Trek 15 4 413795 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing 13 5 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 11 6 549000 Kimio Bazett 10 7 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 9 8 438991 Charlie Zamanian 8 9 544737 Peter Kelleher 7 10 494325 Andrew Mathiesen Team Swift 6 11 185956 Pete Carolan The Olympic Club 5 12 472645 Michael Kurnik Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 4 13 423654 Mckay Kinsey ACADEMY 3 14 247223 Matthew Axford Rio Strada Racing 2 15 364783 Scott Kingston Folsom Bike/Trek 1 Elite 3/4 1 529912 Jonah Kellogg Team Swift 20 2 407568 Aidan Malmberg Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 17 3 185956 Pete Carolan The Olympic Club 15 4 495184 Jeremy Pond C4(13) 5 472645 Michael Kurnik Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 11 6 521431 Chaz Halbert C4(10) 7 534956 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun C4(9) 8 205713 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team 8 9 393325 Len Baker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 7 10 286353 Lorenzo Feher Team City Racing C4(6) 11 401077 Jonathan Lee 5 12 367100 James Allen Davis Bike Club Race Team C4(4) 13 202003 Jason Allen 3 14 457996 Steve Netter Impact Racing Team Not NCNCA 15 550221 Yupeng Zhang C4(1) Elite 4 1 521431 Chaz Halbert 20 2 304845 Nate Pearson 17 3 518947 Charles Weaver Velo Reno P/B Tamarack Junction 15 4 495184 Jeremy Pond 13 5 547225 Justin Walstad Victory Velo Racing 11 6 530384 Riley Mullen 10 7 550221 Yupeng Zhang 9 8 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 8 9 547824 Myles Villahermosa 7 10 534956 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun 6 11 392001 Tim Bright AUDI RENO-TAHOE 5 12 443399 Christopher Childs 4 13 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 3 14 496439 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team 2 15 547794 Griffin Nemitz 1 Elite 4/5 1 521431 Chaz Halbert 20 2 550221 Yupeng Zhang 17 3 304845 Nate Pearson 15 4 523905 Matthew Amara 13 5 495184 Jeremy Pond 11 6 530384 Riley Mullen 10 7 550533 Blake Macheras Team Swift 9 8 547794 Griffin Nemitz 8 9 547824 Myles Villahermosa 7 10 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 562060 Trent Wilson C5 12 570817 Michael Donohue C5 13 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 3 14 571703 Kieran Garcia C5 15 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Elite 5 1 570817 Michael Donohue C5 2 571203 Max Cawley Not NCNCA 3 479363 Damien Hays Not NCNCA 4 553051 Jiehua Huang C5 5 562060 Trent Wilson C5 6 571703 Kieran Garcia C5 7 550701 Garret Smith C5 8 572403 Jesse Gray Not NCNCA 9 571395 Bradley Dyer C5 10 571433 Clive Lepper Rio Strada Racing C5 11 549360 Casper Heys C5 12 522448 Nicholas Kanwetz C5 13 562641 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club (BBC) C5 14 550069 Jake Sours C5 15 569066 Charlie Hollman Rio Strada Racing C5 Junior 15-18 1 529912 Jonah Kellogg Team Swift 20 2 504096 Alex Akins Team Swift 17 3 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 15 4 523582 Nicholas Archer Ascend Racing 13 5 516200 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team 11 6 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 10 7 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 9 8 550533 Blake Macheras Team Swift 8 9 523905 Matthew Amara 7 10 423654 Mckay Kinsey ACADEMY 6 11 549158 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Team C5 12 529409 Daryl Hopkins Team Swift 4 13 517464 Cameron Stewart Team Swift 3 14 530384 Riley Mullen 2 15 548784 Alex Frankel Team Swift 1 Junior Men 14 & Under 1 549642 Nolan Arinno 6 2 480256 Massimo Morson Team Swift C5 3 570759 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling Team C5 4 571714 Evrim Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team C5 5 511894 David Avery CBRE Racing C5 6 564462 Yuri Tupaz CBRE Racing C5 Junior Women 14 & Under 1 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 1 Junior Women 15-18 1 565116 Lisa Mullen Team Swift C5 Master 35+ 1/2/3/4 1 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 20 2 61440 Alex Holtz Touchstone Racing 17 3 413795 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing 15 4 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling Not NCNCA 5 165447 Joshua Wood 11 6 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 10 7 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 9 8 304845 Nate Pearson C4(8) 9 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 7 10 167408 John Borchelt Victory Velo Racing 6 11 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 5 12 228684 Max Polin SK Racing 4 13 61649 Chris Espy Touchstone Racing 3 14 287436 Elliot Grothe Carefast/Storck Not NCNCA 15 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 1 Master 45+ 1/2/3/4 1 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 20 2 132859 Joseph Staron Touchstone Racing 17 3 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 15 4 47091 David Albrecht Chico Cycling Team 13 5 293136 Jeff Watson Michael David Winery Cycling Team 11 6 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 10 7 88963 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 8 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 8 9 158083 Aaron Long ThirstyBear Cycling 7 10 167408 John Borchelt Victory Velo Racing 6 11 356964 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE 5 12 127052 Judd Van Sickle 4 13 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 3 14 394344 Jeff Qualle Hub Cycling Team 2 15 366620 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Women 1/2/3 1 422238 Sawyer Taylor JAKROO 2 2 422629 Rachel Baarda Davis Bike Club Race Team C3(1) Women 3/4/5 1 422629 Rachel Baarda Davis Bike Club Race Team 20 2 548706 Christa Hoffman Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 3 543712 Fnu Novita C4(15) 4 572353 Claudia Ferreira Not NCNCA 5 568392 Rachel Mcconnell Davis Bike Club C5 6 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team C4(10) 7 458897 Amber Pearson 9 8 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing C4(8) 9 567959 Elizabeth Castner Davis Bike Club Race Team C5 10 535356 Melissa Ortega SheSpoke Racing C4(6) 11 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 12 570611 Mara Pillott C5 13 568418 Masury Lynch Davis Bike Club C5 14 572334 Andrea Sanchez Not NCNCA 15 565116 Lisa Mullen Team Swift C5
Folsom Winter Criterium 2/2/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 481036 John Borstelmann Team Kaos/Joyride Bicycles Not NCNCA 2 397013 Christopher Beall Terun Elite 17 3 304797 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 15 4 283185 Anthony Ferretti 13 5 271933 Matt Mikul Terun Elite 11 6 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 10 7 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 9 8 458751 John Franz 8 9 269793 Robert Terra Terun Elite 7 10 526188 Joel Hammond Chico Cycling Team C3(6) 11 313804 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2 5 12 332032 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team 4 13 224302 Will Brickler Davis Bike Club 3 14 422186 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team C3(2) 15 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling Not NCNCA Elite 2/3 1 406824 Creighton Gruber Team Swift 20 2 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling Not NCNCA 3 495184 Jeremy Pond C3(15) 4 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 13 5 423654 Mckay Kinsey ACADEMY C3(11) 6 516200 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team C3(10) 7 521431 Chaz Halbert C3(9) 8 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 C3(8) 9 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 C1(7) 10 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team C3(6) 11 234714 Taylor Schwartz Begemann Racing Systems C3(5) Elite 3/4 1 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 20 2 438991 Charlie Zamanian 17 3 516200 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team 15 4 423654 Mckay Kinsey ACADEMY 13 5 495184 Jeremy Pond 11 6 331894 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 10 7 523905 Matthew Amara C4(9) 8 529409 Daryl Hopkins Team Swift C4(8) 9 367100 James Allen Davis Bike Club Race Team C4(7) 10 523172 Jon Marc Peterson Not NCNCA 11 549158 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Team C4(5) 12 504596 Jacob Gorman Team Swift C4(4) 13 547987 Dylan Fujimoto Sacramento Golden Wheelmen C4(3) 14 306762 Alberto Spishakoff C4(2) Elite 4/5 1 547824 Myles Villahermosa 20 2 547794 Griffin Nemitz 17 3 479363 Damien Hays C5 4 553051 Jiehua Huang C5 5 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 523905 Matthew Amara 10 7 423228 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic 9 8 504596 Jacob Gorman Team Swift 8 9 529409 Daryl Hopkins Team Swift 7 10 367100 James Allen Davis Bike Club Race Team 6 11 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 5 12 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 4 13 571573 Eugene Chan Peninsula Velo Cycling Club C5 14 523172 Marc Peterson Not NCNCA 15 571395 Bradley Dyer C5 Master 35+ 1/2/3 1 240540 David Grundman 20 2 406652 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing 17 3 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 15 4 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 13 5 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 11 6 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 10 7 57315 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing 9 8 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 8 9 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling Not NCNCA 10 549000 Kimio Bazett 6 11 175157 Dave Kause 5 12 302958 Erik Nelson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 13 401440 Jason Smith Data Driven Athlete Racing 3 14 299412 Curt Mills Data Driven Athlete Racing 2 15 117086 Tim Bolton Team City Racing 1 Master 35+ 3/4 1 394639 Nicholas Caster 7 2 202003 Jason Allen 6 3 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike C4(5) 4 58416 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen 4 5 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic C4(3) 6 458897 Amber Pearson 2 7 384665 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA 1 Master 45+ 1/2/3 1 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 20 2 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 17 3 204715 Scott Fonseca AUDI RENO-TAHOE 15 4 67041 Dean Laberge Peet's Coffee Racing 13 5 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 11 6 293136 Jeff Watson Michael David Winery Cycling Team 10 7 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 9 8 88963 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 8 9 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 7 10 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 6 11 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 5 12 232661 J Clifford Splunk Race Team 4 13 7974 Dirk Cowley Not NCNCA 14 174881 Ken Todd Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 15 158073 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Women 1/2/3 1 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team C3(1) Women 35+ 1/2/3 1 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 2 2 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team 1 Women 4/5 1 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing 7 2 543712 Fnu Novita 6 3 567959 Elizabeth Castner Davis Bike Club Race Team C5 4 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 5 0 Mara Elliott Not NCNCA 6 572681 Laura Backus C5 7 571707 Sharon Zasso Not NCNCA
The Bump Circuit Race (Winter) 2/3/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 194574 Morgan Gerlak The Olympic Club 20 2 307653 Jeff Linder Terun Elite 17 3 527022 William Downing The Olympic Club 15 4 486531 Aidan Mcneil Team Swift 13 5 220196 Christopher Coble The Olympic Club 11 6 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 10 7 476831 Richie Vos SunPower Racing 9 8 477280 Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2 8 9 420048 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 7 10 283139 Naveen Molloy 6 Elite 2/3 1 213120 Christopher Baird The Olympic Club C3(20) 2 486531 Aidan Mcneil Team Swift 17 3 438991 Charlie Zamanian C3(15) 4 549695 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees C3(13) 5 456989 Kenneth Tsuda 11 6 215821 Ryan Bibko Not NCNCA 7 339070 Spencer Ingels C3(9) 8 476831 Richie Vos SunPower Racing 8 9 497150 David Michael Sweet SunPower Racing C3(7) 10 484127 Derek Stedman Team Fremont/FFBC C3(6) 11 423287 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees C3(5) 12 513999 Alex Hanson CBRE Racing C3(4) 13 283139 Naveen Molloy C3(3) 14 494110 Andrew Conley 2 15 457591 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees 1 Elite 3/4 1 358972 Jovanni Stefani SquadraSF p/b Terun 20 2 213120 Christopher Baird The Olympic Club 17 3 498709 Mikal Davis TMB Development p/b Equator Coffees 15 4 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 13 5 429355 Drew Fagerlin TMB Development p/b Equator Coffees C4(11) 6 378266 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 553883 Michael Gilson The Olympic Club C4(9) 8 496554 Dante Lobue TMB Development p/b Equator Coffees Not NCNCA 9 507825 Yurii Morozov Not NCNCA 10 353828 Tom Vanpelt TMB Development p/b Equator Coffees 6 11 376029 Chris Sontag Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 434993 Vasileios Raptakis SunPower Racing 4 13 339070 Spencer Ingels 3 14 475146 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees 2 15 525656 Alex Wang JAKROO 1 Elite 4 1 563167 Andrew Holmes 20 2 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 17 3 553883 Michael Gilson The Olympic Club 15 4 517040 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 524192 Matthew Perry Not NCNCA 6 510814 Gregoire Denis 10 7 557755 Gregory Schebler 9 8 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 8 9 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun 7 10 523713 Chris Ahl TMB Development p/b Equator Coffees 6 11 555135 Alex Lloyd 5 12 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 4 13 548513 Brendan Larkin SunPower Racing 3 14 188946 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 499580 Ian Fernihough 1 Elite 5 1 548318 Matthew Rock C5 2 571744 Brennan Wertz TMB Development p/b Equator Coffees C5 3 541404 John Vaughen Stanford University C5 4 570274 David Fidler Divine Electric Norcal C5 5 381329 Caleb Bushner C5 6 0 Andre Dupuis Not NCNCA 7 553051 Jiehua Huang C5 8 568111 Joseph Martin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C5 9 571573 Eugene Chan Peninsula Velo Cycling Club C5 10 562641 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club (BBC) C5 11 548886 Nathan Espiritu Kovarus Racing Team C5 12 572432 Jacopo Dalmasson Stanford University C5 13 544615 Emmanuel Turlay SquadraSF p/b Terun C5 14 571433 Clive Lepper Rio Strada Racing C5 15 494925 Peter Jupp TMB Development p/b Equator Coffees C5 Master 35+ 1/2/3 1 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 10 2 220196 Christopher Coble The Olympic Club 9 3 420048 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 8 4 499308 Dennis Wall CoreTechs Cycling TwT 7 5 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 6 6 188844 Joseph Booth Ascend Sportswear p/b Steven’s Bicycles 5 7 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 4 8 30525 Jeremiah Root 3 9 67169 Bernhard Stonas Team Fremont/FFBC 2 Master 35+ 3/4 1 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 20 2 361415 Michael Logan A Bloc Racing 17 3 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 15 4 406078 Selim Elhadj 13 5 223566 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 30525 Jeremiah Root 10 7 399678 Trevor Gilmore Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 9 8 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 572675 Aaron Goodwin Dolce Vita Cycling p/b SL2 C4(7) 10 205006 Mike Gonzales Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 409831 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 5 12 456472 Bernardo Tapia SunPower Racing 4 13 385622 Stan Wolf Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C4(3) 14 384039 Jorge Vargas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C4(2) Master 40+ 4/5 1 572675 Aaron Goodwin Dolce Vita Cycling p/b SL2 20 2 559337 James Raybould 17 3 557469 Wes Fornes Los Gatos Bicycle Racing Club C5 4 359693 Eamonn Tucker 13 5 571277 Paul Castonguay C5 6 507021 Shai Traister 10 7 546225 Todd Hinders Pen Velo Racing/Summit Bicycles C5 8 524044 Jason Mongue 8 9 548244 Shea Nolan C5 10 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling C5 11 170042 Kurt Kuckein CBRE Racing 5 12 154876 Brian Martinez CBRE Racing 4 13 458870 Dan Rugani CBRE Racing 3 14 392418 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition 2 15 304805 Joe Narciso CBRE Racing 1 Master 45+ 1/2/3 1 2312 Darren Baker R4R-Make A Wish 20 2 158083 Aaron Long ThirstyBear Cycling 17 3 331322 Scott Bromstead R4R-Make A Wish 15 4 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 13 5 55625 David Avila SAFEWAY Cycling 11 6 237028 Samuel Worthington 10 7 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 9 8 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 8 9 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 7 10 286823 Joseph Foster ThirstyBear Cycling 6 11 116501 Robert Britt Studio Velo 5 12 336936 Joseph Sullivan SJBC 4 13 196220 Thomas Newmeyer Studio Velo 3 14 494390 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 1 Master 45+ 3/4 1 116501 Robert Britt Studio Velo 20 2 196220 Thomas Newmeyer Studio Velo 17 3 331634 Nick Steel CoreTechs Cycling TwT 15 4 392334 Robert Easley Clean Power Cycling pb TESLA 13 5 196305 Mike Vomund 11 6 391642 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 10 7 513791 Anthony Brantley 9 8 456472 Bernardo Tapia SunPower Racing 8 9 132197 Patrick O'rourke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 7 10 422186 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team 6 11 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 12 126711 David Porter Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 288687 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling 3 14 286833 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles C4(2) 15 91423 Rey Surla Agila Racing Team 1 Master 55+ 1/2/3 1 336300 Dan Shore 20 2 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 17 3 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 15 4 360492 Dean Abt xXx Racing Not NCNCA 5 35241 Stanley Terusaki Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 407521 Tim Davis Hammer/53x11 10 7 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 9 8 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 9 47316 Clark Rasmussen Splunk Race Team 7 10 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 6 11 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 45018 Joseph Allen VSRT/Livermore Cyclery 3 Master 55+ 3/4 1 55200 James Torrence CA Cycling Club 20 2 394344 Jeff Qualle Hub Cycling Team 17 3 404430 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA 15 4 537522 John Sullivan Body Concepts 13 5 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 11 6 368357 Mark Carson Body Concepts 10 7 271499 Robert Napieralski Body Concepts 9 8 228280 Ken Shiokari Splunk Race Team 8 9 523513 Victor Demitrios Reno Wheelmen 7 10 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 6 11 460024 Mark Bachmann Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 273123 Jim Elam 4 13 45506 Rodney Jewett 3 Women 1/2/3 1 145511 Lisa Rachetto UCI WPT: Hagens Berman | Supermint 11 2 525629 Jaimee Erickson 10 3 524656 Samantha Quijano SquadraSF p/b Terun 9 4 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 8 5 308071 Fiona Winder 7 6 340844 Jennifer Wilson RAZZLE DAZZLE 6 7 262057 Joy Franco SquadraSF p/b Terun 5 8 558550 Courtney Nelson C3(4) 9 392370 Pamela Levine RAZZLE DAZZLE C3(3) 10 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 2 Women 3 1 558550 Courtney Nelson 10 2 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team 9 3 392370 Pamela Levine RAZZLE DAZZLE 8 4 328020 Kari Lam RAZZLE DAZZLE Not NCNCA 5 535353 Laura Moser JLVelo Cycling Team 6 6 406900 Christina Davis SJBC 5 7 512090 Kate Jungnickel SJBC 4 8 458896 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team 3 9 458024 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling 2 10 470101 Diana Hellman SJBC 1 Women 35+ 1/2/3 1 291752 Ivy Wang JLVelo Cycling Team 1 Women 4/5 1 571017 Hannah Wood SJBC C5 2 556086 Robin Betz 15 3 351898 Margaret Lowe 13 4 537459 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team 11 5 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 10 6 547951 Teresa Datar Kovarus Racing Team 9 7 494510 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC 8 8 547456 Rebecca Van Bussel JLVelo Cycling Team 7 9 523703 Sara Malm SJBC C5 10 544612 Andrea Tyson SJBC 5 11 525303 Kristen Johannes SheSpoke Racing 4 12 522508 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 13 393225 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling 2 Women 55+ 1 45254 Camille Deluca-flaherty Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 2 58099 Jessie Hickel Splunk Race Team 2 3 219719 Maryann Levenson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1
Cantua Creek Road Race 2/16/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 489166 Colin Patterson Marc Pro Cycling p/b Gym One Not NCNCA 2 368437 Tyler Pearce SP2life Elite Cycling Team 17 3 496699 Jason Pedersen Team Simple Green Not NCNCA 4 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 13 5 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 11 6 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 10 7 192686 Blake Anton Marc Pro Cycling Team Not NCNCA 8 268389 John Echeveste Fig Mtn Brew Racing Not NCNCA 9 334718 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing 7 10 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 6 11 307192 Jake Yackle 5 12 346232 Jason Francia Team Simple Green/Specialized/Rock-n-Road Not NCNCA 13 271933 Matt Mikul Terun Elite 3 Elite 3/4 1 571744 Brennan Wertz TMB Development p/b Equator Coffees C4(20) 2 537731 Maddison Russell Fig Mtn Brew Racing Not NCNCA 3 227888 Nick Bishop Freakshow Aloha Cycling Team Not NCNCA 4 408292 Eric Fischer 13 5 524493 Bradley Wiggs Not NCNCA 6 480931 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 7 520923 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 9 8 434993 Vasileios Raptakis SunPower Racing 8 9 495103 Leo Fissel 7 10 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 6 11 431486 Reed Williams Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 418571 Stephen Lenz Chico Cycling Team 4 13 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 14 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 2 15 307201 Nye Yackle 1 Elite 5 1 0 Cheyne Parrott Freakshow Aloha Cycling Team Not NCNCA 2 523490 Mutlu Basdas Freakshow Aloha Cycling Team Not NCNCA 3 566451 Calvin Harris Vivid Cycling Club - VCC Not NCNCA 4 571285 Elias Mahmood Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C5 5 571512 Benjamin Crandall Vivid Cycling Club Not NCNCA 6 570669 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team C5 7 562641 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club (BBC) C5 8 570384 Matthew Lusk Team Factory Cycles Not NCNCA 9 572072 Aaron Bagato Ascend Racing C5 10 570379 Daniel Boehle C5 11 526697 Jonathan Miller Low Tide Bicycle Club Not NCNCA 12 552204 Ezra Jacobson C5 13 329378 Mike Greenlee Vivid Cycling Club - VCC Not NCNCA 14 569840 Matthias Carrigan C5 15 549140 Aj Forestiere C5 Master 35+ 1/2/3 1 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 7 2 548529 Carl Parker Fig Mtn Brew Racing Not NCNCA 3 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 5 4 440491 Philip Barros 4 5 523668 David Mayhew Team Factory Cycles Not NCNCA 6 1399 David Allen Cognition Racing Road 2 7 339734 Michael Russell Freakshow Aloha Cycling Team Not NCNCA Master 35+ 4/5 1 536649 Travis Mccarty VCC Not NCNCA 2 568111 Joseph Martin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C5 3 547820 Jimmy Barboza Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C5 4 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 Master 45+ 1/2/3 1 416562 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT 20 2 287526 Jason Cruser R4R-Make A Wish 17 3 331322 Scott Bromstead R4R-Make A Wish 15 4 155869 John Olsen Schnur Racing Not NCNCA 5 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 11 6 412284 Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team 10 7 167360 Jason Hannon Fig Mtn Brew Racing (FMBR) Not NCNCA 8 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 8 9 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 7 10 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 6 11 75334 Michael Holt Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics5 12 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 4 13 115342 Ken Calender R4R-Make A Wish 3 14 40616 Gus Platis Rio Strada Racing 2 15 244034 Robert Shaw 1 Master 45+ 4/5 1 45436 John Hawkins Vivid CC Not NCNCA 2 391728 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 3 419968 Minh Nguyen Kovarus Racing Team 8 4 548244 Shea Nolan 7 5 0 Unknown Rider Not NCNCA 6 0 Manuel Paz Not NCNCA 7 571448 Casildo Romero C5 8 129467 Russ Freeman Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 Master 55+ 1 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 20 2 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 17 3 107036 Quentin Sims Hammer Nutrition 53/11 Not NCNCA 4 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 87821 Robert Knock Les Rois/Carefast-Storck Not NCNCA 6 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 9 8 521893 Paul Randall 8 9 88963 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 10 537522 John Sullivan Body Concepts 6 11 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 74102 Thomas Coulter CAL-NAT'S Racing 4 13 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 3 14 546149 Bob Gorman Splunk Race Team 2 15 332982 Kevin Emerzian Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Women 1/2/3 1 558550 Courtney Nelson C3(4) 2 252525 Shannon Castle 3 3 534607 Victoria Rainbolt Not NCNCA 4 381377 Stephanie Nunes Schnur Racing Not NCNCA Women 35+ 1 570324 Gia Nikolova Splunk Race Team C5 2 393225 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling C4(3) 3 423942 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling C4(2) 4 364812 Angie Platis Breakaway Women's Racing C4(1)
Cherry Pie Criterium 2/18/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 416390 Sam Moxley Not NCNCA 2 269793 Robert Terra Terun Elite 17 3 294531 Tyler Williams 15 4 355258 Luke Lamperti LUX/Sideshow p/b Specialized 13 5 255408 Robert Skinner Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 11 6 380907 Zachary Gottesman Terun Elite 10 7 456989 Kenneth Tsuda TB143 9 8 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 8 9 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 7 10 271933 Matt Mikul Terun Elite 6 11 530243 Andrew Haslem Terun Elite 5 12 283185 Anthony Ferretti 4 13 307192 Jake Yackle 3 14 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 2 15 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 1 Elite 3 1 549695 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees 20 2 408292 Eric Fischer 17 3 494786 Alexander Winter Team California 15 4 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 13 5 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 11 6 547749 Stuart Grosser The Olympic Club 10 7 353828 Tom Vanpelt TMB Development p/b Equator Coffees 9 8 471822 Jason Tang University of California-Berkeley 8 9 495103 Leo Fissel 7 10 339070 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 6 11 231333 Andrew Olson 5 12 333264 John Deagon 4 13 392702 Stelios Mcdonald 3 14 307201 Nye Yackle 2 15 288374 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2 1 Elite 4 1 571744 Brennan Wertz TMB Development p/b Equator Coffees 20 2 571082 Gianmarco Puglisi TMB Development p/b Equator Coffees 17 3 534956 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun 15 4 321192 Zac Rossen SJBC 13 5 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 11 6 547794 Griffin Nemitz 10 7 553883 Michael Gilson The Olympic Club 9 8 423228 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic 8 9 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun 7 10 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 11 496594 Travis Risley Team Swift 5 12 523582 Nicholas Archer Ascend Racing 4 13 537522 John Sullivan Body Concepts 3 14 522516 Joshua Tikhonoff SquadraSF p/b Terun 2 15 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 1 Elite 5 1 479363 Damien Hays C5 2 413782 Melvictor Tiongson C5 3 550701 Garret Smith C5 4 541404 John Vaughen Stanford University C5 5 571573 Eugene Chan Peninsula Velo Cycling Club C5 6 0 Marko Knezevic Team Fe Taint Not NCNCA 7 502914 Robert Raffo C5 8 256915 Will Skinner Not NCNCA 9 0 Hong Chun Leung Not NCNCA 10 571395 Bradley Dyer C5 11 455483 Karl Schmidt Not NCNCA 12 569976 Adell Hanson-kahn C5 13 571433 Clive Lepper Rio Strada Racing C5 14 0 Ryan Rubel Not NCNCA 15 572432 Jacopo Dalmasson Stanford University C5 Junior 1 549642 Nolan Arinno 7 2 480256 Massimo Morson Team Swift C5 3 570759 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling Team C5 4 548640 Thomas Moision Not NCNCA 5 559474 Brady Arinno C5 6 571714 Evrim Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team C5 7 511894 David Avery CBRE Racing C5 Junior 15-18 4/5 1 530384 Riley Mullen 20 2 550533 Blake Macheras Team Swift 17 3 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 15 4 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 13 5 523582 Nicholas Archer Ascend Racing 11 6 570984 Charles English Davis Bike Club Race Team 10 7 548574 Henry Killbourn Tieni Duro Junior Cycling Team 9 8 549497 Grant Feige Team Swift C5 9 549158 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Team 7 10 496594 Travis Risley Team Swift 6 11 570669 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team C5 12 571736 Alex Barnes Davis Bike Club Race Team C5 13 549642 Nolan Arinno 3 14 495779 Toby Bodden Tieni Duro Junior Cycling Team 2 15 566602 Ankit Sachdeva SJBC C5 Junior Women 1 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 2 2 492936 Taleah Abolt Chico Cycling Team 1 Junior Women 15-18 4/5 1 565116 Lisa Mullen Team Swift C5 2 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 1 Master 35+ 1/2/3 1 220196 Christopher Coble The Olympic Club 20 2 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 17 3 57315 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing 15 4 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 13 5 334718 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing 11 6 165447 Joshua Wood 10 7 158083 Aaron Long ThirstyBear Cycling 9 8 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 8 9 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 7 10 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 6 11 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 5 12 519860 Richard Loewen Chico Cycling Team 4 13 378752 Dominic Howes Loon State Cyclists Not NCNCA 14 6422 Mike Castaldo Chico Cycling Team 2 15 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 1 Master 35+ 4/5 1 522646 Michael Conser 20 2 298033 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 17 3 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 15 4 558565 Nicholas Grudzien Red Peloton 13 5 571573 Eugene Chan Peninsula Velo Cycling Club C5 6 556575 Josh Kane C5 7 525611 Todd Hamel Chico Cycling Team 9 8 571448 Casildo Romero C5 9 524044 Jason Mongue 7 10 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 6 11 571307 Bryan Petro C5 12 494566 Matthew Pyke SJBC 4 13 204757 Cole Rasmussen 3 14 550931 Brian Castelli Red Peloton 2 15 570890 Brian Shields C5 Master 45+ 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 13 2 287526 Jason Cruser R4R-Make A Wish 11 3 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 10 4 158083 Aaron Long ThirstyBear Cycling 9 5 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 8 6 331322 Scott Bromstead R4R-Make A Wish 7 7 356964 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE 6 8 289093 Duane Coughlan ThirstyBear Cycling 5 9 333716 Ron Fallon 4 10 63911 Alexander Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 3 11 53375 Eric Zumwalt R4R-Make A Wish 2 Master 55+ 1/2/3 1 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 11 2 407521 Tim Davis Hammer/53x11 10 3 88963 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 4 282712 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team 8 5 158107 Steve Clifton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 6 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 7 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 5 8 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 4 Master 55+ 4/5 1 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 8 2 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 7 3 285459 Michael Saba Splunk Race Team 6 4 107719 Steve Wilson 5 5 198323 Jess Nierenberg 4 6 13247 Roderick Gilchrist SJBC 3 7 534163 Michael Andrada C5 8 537522 John Sullivan Body Concepts 1 Women 1/2/3 1 557387 Michelle Howe Not NCNCA 2 499797 Danielle Morshead LA Sweat 11 3 524656 Samantha Quijano SquadraSF p/b Terun 10 4 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 5 291002 Arielle Little SunPower Racing C3(8) 6 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team C3(7) 7 422629 Rachel Baarda Davis Bike Club Race Team C3(6) 8 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 5 9 262057 Joy Franco SquadraSF p/b Terun 4 10 438042 Allie Bollella JLVelo Cycling Team 3 11 458896 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team C3(2) 12 448954 Luisa Sempere RAZZLE DAZZLE 1 Women 4/5 1 351898 Margaret Lowe 10 2 537459 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team 9 3 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing 8 4 548706 Christa Hoffman Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 5 542662 Maya Fors 6 6 567959 Elizabeth Castner Davis Bike Club Race Team C5 7 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing C5 8 572681 Laura Backus C5 9 572900 Andrea Wells Not NCNCA
Snelling Road Race 2/23/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 132921 Justin Thompson Terun Elite 20 2 383065 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Cycling p/b SL2 17 3 195204 Bryan Larsen Team California 15 4 271933 Matt Mikul Terun Elite 13 5 254728 Austin Arguello Velobody p/b Slocum Not NCNCA 6 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 10 7 343054 Cameron Piper UCI CT: Team Illuminate 9 8 306325 William Myers Marc Pro Cycling Team 8 9 456989 Kenneth Tsuda 7 10 355260 Gianni Lamperti LUX/Sideshow p/b Specialized 6 11 494658 Sergei Volkov Dolce Vita Cycling p/b SL2 5 12 420048 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 4 13 304797 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 3 14 530243 Andrew Haslem Terun Elite 2 15 269793 Robert Terra Terun Elite 1 Elite 3 1 408292 Eric Fischer 20 2 494786 Alexander Winter Team California 17 3 529912 Jonah Kellogg Team Swift 15 4 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 13 5 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 11 6 438991 Charlie Zamanian 10 7 339070 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 9 8 523326 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees 8 9 496595 Jonas Crean 7 10 393325 Len Baker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 6 11 418571 Stephen Lenz Chico Cycling Team 5 12 91423 Rey Surla Agila Racing Team 4 13 358972 Jovanni Stefani SquadraSF p/b Terun 3 14 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 2 15 526509 Evan Paschke 1 Elite 4 1 571744 Brennan Wertz TMB Development p/b Equator Coffees 20 2 563167 Andrew Holmes 17 3 534485 Alex Rusoff 15 4 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 13 5 553051 Jiehua Huang 11 6 517040 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 527556 Ryer Porter 9 8 466635 Joseph Rogers Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 9 315626 Paul Levy Team City Racing 7 10 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 423129 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 366189 Nathan Cauffman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 522516 Joshua Tikhonoff SquadraSF p/b Terun 3 14 515553 Christian Griffith SquadraSF p/b Terun 2 15 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Elite 5 1 479363 Damien Hays C5 2 568111 Joseph Martin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C5 3 562060 Trent Wilson C5 4 550701 Garret Smith C5 5 573752 Ye Fan C5 6 571395 Bradley Dyer C5 7 570817 Michael Donohue C5 8 541404 John Vaughen Stanford University C5 9 571285 Elias Mahmood Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C5 10 557981 Matthew Slotnick Dolce Vita Cycling p/b SL2 C5 11 571094 William Hakim C5 12 544615 Emmanuel Turlay SquadraSF p/b Terun C5 13 574114 Kalen Darling Bell Real Estate Cycling C5 14 549270 Joshua Wang Alto Velo Racing Club C5 15 0 Jason Roberts Not NCNCA Junior 13-14 1 549642 Nolan Arinno 6 2 480256 Massimo Morson Team Swift C5 3 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 4 4 570759 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling Team C5 5 528376 Thomas Moision CBRE Racing Not NCNCA 6 511894 David Avery CBRE Racing C5 Junior 15-18 4/5 1 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 5 2 549158 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Team 4 3 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 3 4 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 2 5 570984 Charles English Davis Bike Club Race Team 1 Master 35+ 1/2/3 1 25053 Justin Morgan Top Club 20 2 187194 Randy Bramblett CoreTechs Cycling TwT 17 3 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 15 4 477280 Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2 13 5 76265 Superdave Koesel Monster Media Elite Not NCNCA 6 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 10 7 299720 Travis Lee ThirstyBear Cycling 9 8 440491 Philip Barros 8 9 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 7 10 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling Not NCNCA 11 331532 Casey Fallon Touchstone Racing 5 12 253987 Joseph Chicoine ThirstyBear Cycling 4 13 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 3 14 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 2 15 336936 Joseph Sullivan SJBC 1 Master 35+ 4 1 304845 Nate Pearson 20 2 559337 James Raybould SunPower Racing 17 3 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 15 4 392001 Tim Bright AUDI RENO-TAHOE 13 5 572675 Aaron Goodwin Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 6 359693 Eamonn Tucker The Olympic Club 10 7 548556 Hoss Hayati SunPower Racing 9 8 494374 Neil Mcgoldrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 440734 Michael Coughlan Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 548093 Huy Trinh Carefast/Storck 6 11 526497 Bryan Clovis 5 12 494149 Aaron Terrazas 4 13 494598 David Shih SunPower Racing 3 14 495681 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 2 15 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 1 Master 35+ 5 1 0 Justin Buzzard Not NCNCA 2 493020 Adam Fresia Trafiq vs. Traffic C5 3 570274 David Fidler Divine Electric Norcal C5 Master 45+ 1/2/3 1 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 20 2 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 17 3 158083 Aaron Long ThirstyBear Cycling 15 4 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 13 5 34228 Kerry Stockwell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 11 6 287526 Jason Cruser R4R-Make A Wish 10 7 60730 Shaun Bagley TEAM JL VELO-FACTORY RACING 9 8 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 8 9 300501 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT 7 10 393496 Long Nguyen CBRE Racing 6 11 268577 Jason Snovel 5 12 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 4 13 87090 Mark Manning 3 14 336300 Dan Shore 2 15 155869 John Olsen Schnur Racing Not NCNCA Master 45+ 4/5 1 419053 Kenneth Hebenstriet 20 2 391728 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles 17 3 298046 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles 15 4 418406 Eran Ambar SunPower Racing C5 5 335714 Tom Campeau 11 6 392418 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition 10 7 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 8 413487 Marcel Sangeorzan C5 9 561858 Willem Roux C5 10 573023 Don Grabowski Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 11 62873 Val Encomio Funsport Bikes RT Not NCNCA 12 571866 Dean Jurado Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 13 549358 Morten Nissov SJBC 3 14 530399 Michael Gaynor C5 15 552280 Rob Bartsch Chico Cycling Team C5 Master 55+ 1/2/3 1 26205 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing 20 2 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 17 3 46023 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles 15 4 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 13 5 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 11 6 407521 Tim Davis Hammer/53x11 10 7 282712 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team 9 8 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 8 9 35241 Stanley Terusaki Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 88963 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 11 46996 Peter Allen 5 12 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 4 13 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 141726 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 55+ 4/5 1 50997 Eugene Raphaelian Polli Veloce Not NCNCA 2 521893 Paul Randall Kovarus Racing Team 17 3 203729 Michael Delange PEDAL Industries 15 4 546149 Bob Gorman Splunk Race Team 13 5 285459 Michael Saba Splunk Race Team 11 6 36779 Randy Volkmar Body Concepts 10 7 537522 John Sullivan Body Concepts 9 8 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 8 9 529633 Chip Mcavoy Victory Velo Racing 7 10 285990 Jim Forester Divine Electric Norcal 6 11 332982 Kevin Emerzian Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 12 218917 John Gerling 4 13 420161 George Marks 3 14 265991 Anthony Low CBRE Racing 2 15 550008 Matthew Peters Body Concepts 1 Women 1/2 1 557387 Michelle Howe Northwest Tri&Bike Not NCNCA 2 340844 Jennifer Wilson RAZZLE DAZZLE 17 3 551095 Hanna Johansson Stockholm CK Not NCNCA 4 297368 Juliette Hyde JLVelo Cycling Team 13 5 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 11 6 422238 Sawyer Taylor JAKROO 10 7 525629 Jaimee Erickson 9 8 252525 Shannon Castle 8 9 201051 Molly Van Houweling JLVelo Cycling Team 7 10 105201 Jane Despas 6 11 438042 Allie Bollella JLVelo Cycling Team 5 12 298243 Shannon Gaffney 4 13 458871 Megan Ruble Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 3 14 291752 Ivy Wang JLVelo Cycling Team 2 15 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Women 3 1 533363 Kristen Faulkner 17 2 549192 Maude Farrell 15 3 291002 Arielle Little SunPower Racing 13 4 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team 11 5 406900 Christina Davis SJBC 10 6 424709 April Willouhby JLVelo Cycling Team 9 7 534607 Victoria Rainbolt Not NCNCA 8 558550 Courtney Nelson 7 9 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 6 10 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing 5 11 458024 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling 4 12 47423 Narda Roushdi 3 Women 4 1 556086 Robin Betz 13 2 494510 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC 11 3 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 10 4 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 9 5 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 8 6 547456 Rebecca Van Bussel JLVelo Cycling Team 7 7 525303 Kristen Johannes SheSpoke Racing 6 8 520201 Elizabeth Kravtchenko 5 9 423942 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling 4 10 393225 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling 3 Women 5 1 570324 Gia Nikolova Splunk Race Team C5 2 551077 Lauren Heumann SheSpoke Racing C5 3 571758 Beverly Thames C5 4 548710 Eva Christine Wilson C5 5 570611 Mara Pillott C5 6 552634 Amy Goad Team City Racing C5 7 572342 Jiaqi Cao Davis Bike Club Race Team C5
Merced Criterium 2/24/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 10 2 368437 Tyler Pearce SP2life Elite Cycling Team 9 3 187194 Randy Bramblett CoreTechs Cycling TwT 8 4 271933 Matt Mikul Terun Elite 7 5 313804 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2 6 6 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 5 7 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 4 Elite 3/4 1 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 20 2 494786 Alexander Winter Team California 17 3 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 15 4 423654 Mckay Kinsey Team Swift 13 5 266583 Douglas Schaller A Bloc Racing 11 6 546280 Richard Jones SJBC 10 7 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 9 8 30525 Jeremiah Root 8 9 333264 John Deagon 7 10 541047 Alex Bobroff Team Roaring Mouse C4(6) 11 205713 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team 5 12 41826 Jason Kent Tieni Duro Junior Cycling Team 4 13 549695 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees 3 14 523582 Nicholas Archer Ascend Racing C4(2) 15 570274 David Fidler Divine Electric Norcal C4(1) Elite 4/5 1 523582 Nicholas Archer Ascend Racing 20 2 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 17 3 550701 Garret Smith C5 4 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 13 5 494708 Kyle Fraley 11 6 523905 Matthew Amara 10 7 541047 Alex Bobroff Team Roaring Mouse 9 8 392001 Tim Bright AUDI RENO-TAHOE 8 9 552645 Max Nearman MBRC 7 10 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 6 11 495143 Charles Ho Lost Dog Cycling 5 12 571285 Elias Mahmood Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C5 13 549158 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Team 3 14 568111 Joseph Martin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 2 15 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Elite 5 1 550701 Garret Smith C5 2 568111 Joseph Martin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C5 3 571285 Elias Mahmood Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C5 4 562060 Trent Wilson C5 5 573044 Scott White C5 6 550800 Enrique Alameda Jr Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C5 7 552280 Rob Bartsch Chico Cycling Team C5 8 571028 Arthur Tawatari C5 9 571474 Fabio Schmidberger San Jose State University C5 10 549140 Aj Forestiere C5 11 571051 Fangkun Han San Jose State University C5 12 571779 Brian Barrera C5 13 547723 Jordan Najera Not NCNCA 14 570881 Ryan Biesty C5 15 572625 Justin Ross Alimbubuyog Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 1399 David Allen Cognition Racing Road 20 2 299720 Travis Lee ThirstyBear Cycling 17 3 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 15 4 187194 Randy Bramblett CoreTechs Cycling TwT 13 5 188844 Joseph Booth Ascend Sportswear p/b Steven’s Bicycles 11 6 165447 Joshua Wood 10 7 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 9 8 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 8 9 440491 Philip Barros 7 10 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 6 11 6422 Mike Castaldo Chico Cycling Team 5 12 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 4 Master 35+ 4/5 1 304845 Nate Pearson 13 2 392001 Tim Bright AUDI RENO-TAHOE 11 3 545865 Tony Perez 10 4 524044 Jason Mongue 9 5 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 8 6 467053 Michael Rodriquez Ciclistas del Valle 7 7 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 8 573657 Franke Warouw C5 9 494566 Matthew Pyke SJBC 4 10 552280 Rob Bartsch Chico Cycling Team C5 11 62873 Val Encomio Funsport Bikes RT Not NCNCA 12 320012 Loree Mckinney US Military Endurance Sports 1 Master 45+ 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 20 2 153943 Sean Haidet Schnur Racing Not NCNCA 3 30525 Jeremiah Root 15 4 87821 Robert Knock Carefast/Storck Not NCNCA 5 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 11 6 192774 Kevin Willitts Body Concepts 10 7 218823 Guy Van Natta CoreTechs Cycling TwT 9 8 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 8 9 215471 David Brookes Chico Cycling Team 7 10 303224 Erik Camacho ThirstyBear Cycling 6 11 406082 Eric Zook Serious Cycling Not NCNCA 12 419385 David Nicholas Ascend Sportswear p/b Steven’s Bicycles 4 13 6422 Mike Castaldo Chico Cycling Team 3 14 23961 Bubba Melcher 2 15 155869 John Olsen Schnur Racing Not NCNCA Master 55+ 1 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 11 2 23961 Bubba Melcher 10 3 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 9 4 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 8 5 192774 Kevin Willitts Body Concepts 7 6 87821 Robert Knock Carefast-Storck Not NCNCA 7 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 8 477434 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA 4 9 232661 J Clifford Splunk Race Team 3 10 406082 Eric Zook Serious Cycling Not NCNCA Women 1/2/3/4 1 534607 Victoria Rainbolt Not NCNCA 2 237583 Charlotte Hart Monster Media Elite Women 9 3 438042 Allie Bollella JLVelo Cycling Team 8 4 239419 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team 7 5 297368 Juliette Hyde JLVelo Cycling Team 6 6 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team C3(5) 7 543712 Fnu Novita C3(4) 8 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team C3(3) 9 520201 Elizabeth Kravtchenko C4(2) 10 332412 Gale Derosa JLVelo Cycling Team 1
Madera County Stage Race 3/1/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 22 2 188997 Rob Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2 20 3 476831 Richie Vos SunPower Racing 18 4 368437 Tyler Pearce SP2life Elite Cycling Team 16 5 494490 Madden Titus SunPower Racing 14 6 383744 Jason Hammond SunPower Racing 12 7 289282 Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 10 8 534012 Elias Lawson Flywheel Not NCNCA 9 307192 Jake Yackle 6 10 346232 Jason Francia Simple Green Not NCNCA 11 269632 Terence Traughber Jr SP2life Elite Cycling Team 2 Elite 3 1 472645 Michael Kurnik MBRC 34 2 537731 Maddison Russell Fig Mtn Brew Racing Not NCNCA 3 478354 Caleb Classen Team Velosport/Rock N Road Cyclery Not NCNCA 4 391493 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2 22 5 376029 Chris Sontag Pen Velo Racing/Summit Bicycles 20 6 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 18 7 431486 Reed Williams Pen Velo Racing/Summit Bicycles 16 8 547957 Ludovic Hilde All Pro Bicycles Simi Valley Not NCNCA 9 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 12 10 307201 Nye Yackle 10 11 423287 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees 8 13 378563 Kurt Brown Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 14 475146 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees 2 Elite 4 1 541047 Alex Bobroff Team Roaring Mouse 16 2 466635 Joseph Rogers Pen Velo Racing/Summit Bicycles 14 3 523582 Nicholas Archer Ascend Racing 12 4 494443 Ellis Pedersen Team California Juniors Not NCNCA 5 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 8 6 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 7 517040 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 8 423129 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 Elite 5 1 562060 Trent Wilson C5 2 570414 Mike Defeo Dolce Vita Cycling p/b SL2 C5 Master 35+ 4/5 1 557469 Wes Fornes SquadraSF p/b Terun C5 2 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 10 3 494149 Aaron Terrazas 8 4 524044 Jason Mongue 6 5 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 6 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 Master 45+ 1/2/3 1 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 34 2 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 30 3 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 26 4 354346 Michael Moody Flywheel Bicycle Solutions Not NCNCA 5 332918 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 20 6 197844 Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing 18 7 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 16 8 158083 Aaron Long ThirstyBear Cycling 14 9 411242 Matt Kline Landshark Not NCNCA 10 255453 Ken Gallardo ThirstyBear Cycling 10 11 549742 Max Lawson Flywheel Not NCNCA 12 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 13 478053 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions Not NCNCA 14 300056 Lance Haag ThirstyBear Cycling 2 Master 45+ 4/5 1 551613 Keith Mayes Not NCNCA 2 298033 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 3 286833 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 Master 55+ 1 286823 Joseph Foster ThirstyBear Cycling 22 2 80642 Max Thompson ThirstyBear Cycling 20 3 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 18 4 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 16 5 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 14 6 102535 Douglas Daluisio Team Simple Green/Specialized/Shimano/Rock N Road CycleryNot NCNCA 7 271499 Robert Napieralski Body Concepts 10 8 282684 Alan Roberts ThirstyBear Cycling 8 9 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 6 10 561975 Richard Derby 4 11 45018 Joseph Allen VSRT/Livermore Cyclery 2 Women 1/2 1 533363 Kristen Faulkner 18 2 269569 Marissa Axell JLVelo Cycling Team 16 3 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 14 4 340844 Jennifer Wilson RAZZLE DAZZLE 12 5 262057 Joy Franco SquadraSF p/b Terun 10 6 252525 Shannon Castle 8 7 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 6 8 239419 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team 4 9 438042 Allie Bollella JLVelo Cycling Team 2 Women 3 1 494210 Kortney Parman 4 2 328020 Kari Lam RAZZLE DAZZLE Not NCNCA Women 35+ 1 107768 Laurie Furman SJBC 14 2 543712 Fnu Novita 12 3 293725 Rikke Jeppesen SJBC 10 4 304925 Elena Joroski SJBC 8 5 221127 Beverly Chaney SJBC 6 6 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team 4 7 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 Women 4/5 1 537459 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team 14 2 571017 Hannah Wood SJBC C5 3 547778 Amy Jo Johnson RAZZLE DAZZLE C5 4 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing C5 5 523703 Sara Malm SJBC C5 6 466145 Janene Ostrow 4 7 422910 Keerthanaa Jeeva SJBC 2
Red Kite Criterium (March) 3/3/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 283185 Anthony Ferretti 20 2 194574 Morgan Gerlak The Olympic Club 17 3 269793 Robert Terra Terun Elite 15 4 457591 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees 13 5 194963 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 11 6 258824 Ryan Oakes AMain Cycling Team 10 7 527022 William Downing The Olympic Club 9 8 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 8 9 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 7 10 413239 Max Motschwiller The Olympic Club 6 11 304367 Fergus Tanaka AMain Cycling Team 5 12 313804 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 13 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 3 14 1399 David Allen Cognition Racing Road 2 15 87090 Mark Manning 1 Elite 2/3 1 213120 Christopher Baird The Olympic Club 20 2 494786 Alexander Winter Team California C3(17) 3 420107 Alexander Cabatic Ascend Sportswear p/b Steven’s Bicycles 15 4 0 Woat Roos Not NCNCA 5 318306 Samuel Hill MBRC 11 6 313804 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 7 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 9 8 260329 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team 8 9 283139 Naveen Molloy The Olympic Club 7 10 185956 Pete Carolan The Olympic Club 6 11 413239 Max Motschwiller The Olympic Club 5 12 0 John Roos Not NCNCA 13 297814 Alex Lockwood The Olympic Club 3 14 525656 Alex Wang JAKROO C3(2) 15 496554 Dante Lobue C3(1) Elite 3/4 1 0 Woat Roos Not NCNCA 2 494786 Alexander Winter Team California 17 3 0 John Roos Not NCNCA 4 494623 Matthew Hepworth SunPower Racing 13 5 321192 Zac Rossen SJBC C4(11) 6 547794 Griffin Nemitz C4(10) 7 525656 Alex Wang JAKROO 9 8 534275 Stephan Hofmann SJBC 8 9 507825 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun 7 10 163726 Carlos Vargas 6 11 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun C4(5) 12 499580 Ian Fernihough SJBC C4(4) 13 547824 Myles Villahermosa C4(3) 14 553883 Michael Gilson The Olympic Club C4(2) 15 523905 Matthew Amara C4(1) Elite 4 1 499580 Ian Fernihough SJBC 20 2 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun 17 3 321192 Zac Rossen SJBC 15 4 204757 Cole Rasmussen 13 5 384039 Jorge Vargas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 11 6 547824 Myles Villahermosa 10 7 533380 Sean O'neal 9 8 553883 Michael Gilson The Olympic Club 8 9 557755 Gregory Schebler 7 10 523905 Matthew Amara 6 11 559337 James Raybould SunPower Racing 5 12 510814 Gregoire Denis 4 13 547820 Jimmy Barboza Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 14 572675 Aaron Goodwin Dolce Vita Cycling p/b SL2 2 15 547794 Griffin Nemitz 1 Elite 5 1 571395 Bradley Dyer C5 2 570817 Michael Donohue C5 3 573217 Hong Chun Leung C5 4 548886 Nathan Espiritu Kovarus Racing Team C5 5 571988 Matthew Scott C5 6 574656 Jeff Chen C5 7 574662 Przemek Tutak C5 8 563799 Jack Newcomb MBRC C5 9 571307 Bryan Petro C5 10 546895 Enrique Rojas C5 11 570890 Brian Shields C5 12 571102 Eric Liu MBRC C5 13 570529 Brendan Terrall MBRC C5 14 571313 William Dannemann C5 15 570962 Nic Bertino C5 Master 35+ 1/2/3 1 216293 Paul Lengermann DistrictTaco Racing Not NCNCA 2 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 17 3 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 15 4 1399 David Allen Cognition Racing Road 13 5 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 11 6 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 10 7 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 9 8 220196 Christopher Coble The Olympic Club 8 9 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 7 10 30525 Jeremiah Root 6 11 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 12 355690 Nathan Shay Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 4 13 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 3 14 293136 Jeff Watson Michael David Winery Cycling Team 2 15 7881 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics1 Master 35+ 3/4 1 0 John Roos Stage 2 Cyclery / BOSCH pb Primal Not NCNCA 2 0 Wout Roos Stage 2 Cyclery / BOSCH pb Primal Not NCNCA 3 165447 Joshua Wood 15 4 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 13 5 409831 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 6 30525 Jeremiah Root 10 7 353828 Tom Vanpelt TMB Development p/b Equator Coffees 9 8 555135 Alex Lloyd C4(8) 9 304879 Christopher Pimentel 7 10 393115 Garin Moore Victory Velo Racing 6 11 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 12 384039 Jorge Vargas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C4(4) 13 510814 Gregoire Denis C4(3) 14 330124 Mike Giudicelli Victory Velo Racing C4(2) 15 391733 Marco Costantino Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Master 40+ 4/5 1 559337 James Raybould SunPower Racing 20 2 572675 Aaron Goodwin Dolce Vita Cycling p/b SL2 17 3 418406 Eran Ambar SunPower Racing C5 4 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling C5 5 558565 Nicholas Grudzien Red Peloton 11 6 303681 David Setton Splunk Race Team 10 7 561858 Willem Roux C5 8 523762 Ben Rizzo Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 419968 Minh Nguyen Kovarus Racing Team 7 10 554483 John Contreras C5 11 524326 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 349232 Paul Marshall SJBC C5 13 554659 David Van Everen SJBC C5 14 57185 Adamvanminh Martin Pink Rhino Racing 2 15 550931 Brian Castelli Red Peloton 1 Master 45+ 1/2/3 1 287526 Jason Cruser R4R-Make A Wish 20 2 63508 Brian Heneghan SJBC 17 3 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 15 4 54895 Dennis Hopp SJBC 13 5 100365 Rick Graves Divine Electric Norcal 11 6 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 10 7 366620 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 8 7881 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics8 9 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 7 10 41848 Hussein Saffouri KaiVelo Racing 6 11 335464 Kevin Davidson 5 12 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 4 13 384665 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA 3 14 288687 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling 2 15 33092 Darryl Smith R4R-Make A Wish 1 Master 45+ 3/4 1 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 17 3 30525 Jeremiah Root 15 4 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 13 5 392707 Patrick Norville Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 11 6 545865 Tony Perez C4(10) 7 391642 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 9 8 384665 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA 8 9 456472 Bernardo Tapia SunPower Racing 7 10 288687 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling 6 11 419053 Kenneth Hebenstriet C4(5) 12 419385 David Nicholas Ascend Sportswear p/b Steven’s Bicycles 4 13 419968 Minh Nguyen Kovarus Racing Team C4(3) 14 364839 John Lem Kovarus Racing Team 2 15 141726 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Master 55+ 1/2/3 1 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 20 2 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 17 3 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 15 4 407521 Tim Davis Hammer/53x11 13 5 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 11 6 46023 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 9 8 88963 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 8 9 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 7 10 35241 Stanley Terusaki Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 5 12 45249 Brad Decker HSR Racing p/b BIRDWORX Not NCNCA 13 50565 Ed Moon Splunk Race Team 3 14 122040 Richard Jones 2 15 47316 Clark Rasmussen Splunk Race Team 1 Master 55+ 3/4 1 460024 Mark Bachmann Clean Power Cycling pb TESLA 17 2 477434 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA 15 3 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 13 4 205201 Craig Stewart KaiVelo Racing 11 5 236210 Richard Asturias Splunk Race Team 10 6 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 9 7 285459 Michael Saba Splunk Race Team 8 8 537522 John Sullivan Body Concepts 7 9 361842 Robert Sylvia Berkeley Bicycle Club (BBC) 6 10 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 11 524326 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA 4 12 216776 Kurt Selbach None Not NCNCA 13 467750 Mark Lundin 2 Women 1/2/3 1 448954 Luisa Sempere RAZZLE DAZZLE 5 2 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team C3(4) 3 494323 Desiree Varela SunPower Racing C3(3) 4 406900 Christina Davis SJBC C3(2) 5 458024 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling C3(1) Women 4/5 1 547951 Teresa Datar Kovarus Racing Team 9 2 542662 Maya Fors 8 3 423942 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling 7 4 351898 Margaret Lowe 6 5 572239 Sue Lin Holt 5 6 573713 Sarah Butler C5 7 544612 Andrea Tyson SJBC 3 8 547456 Rebecca Van Bussel JLVelo Cycling Team 2 9 0 Valentine Welch Catalyst Reaction Racing Not NCNCA
Land Park Criterium 3/9/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 304797 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 307653 Jeff Linder Terun Elite 17 3 406824 Creighton Gruber Team Swift 15 4 309396 Stephan Hoffman Team CLIF Bar Cycling 13 5 356530 Robert Lander AMain Cycling Team 11 6 269793 Robert Terra Terun Elite 10 7 271933 Matt Mikul Terun Elite 9 8 377646 Christopher Craig Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 8 9 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 7 10 294725 Paul Morris Team CLIF Bar Cycling 6 11 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 5 12 202564 Cody Kaiser 4 13 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 3 14 398250 Ryan Mcloughlin Kreitler Racing Team Not NCNCA 15 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 1 Elite 3 1 304845 Nate Pearson 20 2 413795 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing 17 3 497150 David Michael Sweet SunPower Racing 15 4 549453 Alex Harrison Not NCNCA 5 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 11 6 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 10 7 497101 Jason Anderson Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 9 8 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 8 9 407568 Aidan Malmberg Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 7 10 507825 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun 6 11 423654 Mckay Kinsey Team Swift 5 12 422186 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team 4 13 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 3 14 495184 Jeremy Pond 2 15 458620 Gaven Vanni 1 Elite 4 1 547794 Griffin Nemitz 20 2 562060 Trent Wilson 17 3 534956 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun 15 4 553883 Michael Gilson The Olympic Club 13 5 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 11 6 534173 Richard Bach 10 7 504596 Jacob Gorman Team Swift 9 8 423228 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic 8 9 547824 Myles Villahermosa 7 10 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun 6 11 523905 Matthew Amara 5 12 315626 Paul Levy Team City Racing 4 13 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 2 15 534485 Alex Rusoff 1 Elite 5 1 479363 Damien Hays C5 2 573217 Hong Chun Leung C5 3 549803 Aaron Gorman Jr C5 4 522013 Dylan Powell Team Roaring Mouse C5 5 546895 Enrique Rojas C5 6 570898 Matthew Elder C5 7 549270 Joshua Wang Alto Velo Racing Club C5 8 0 Keith Knight Phoenix Cycling Systems Not NCNCA 9 550069 Jake Sours C5 10 528861 Kenny Lehman C5 11 573650 Cameron Yuen University of California-Davis C5 12 538171 Chris Hopkins C5 13 471001 Thor Vue C5 14 572403 Jesse Gray C5 15 0 Teng Lo Not NCNCA Junior 13-14 1 549642 Nolan Arinno 5 2 575191 Luke Robertson C5 3 480256 Massimo Morson Team Swift C5 4 570759 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling Team C5 5 559474 Brady Arinno C5 Junior 9-12 1 530248 Maxwell Doyle C5 2 511894 David Avery CBRE Racing C5 3 565575 Koa Goodson Reno Wheelmen C5 4 564462 Yuri Tupaz CBRE Racing C5 Junior Women 13-14 1 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 2 2 492936 Taleah Abolt Chico Cycling Team 1 Junior Women 9-12 1 574254 Sophia Avery C5 Master 35+ 1/2/3 1 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 20 2 187194 Randy Bramblett CoreTechs Cycling TwT 17 3 165447 Joshua Wood 15 4 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 13 5 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 11 6 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 10 7 1399 David Allen Cognition Racing Road 9 8 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 8 9 497084 Kevin Tanaka AUDI RENO- TAHOE CYCLING 7 10 61649 Chris Espy Touchstone Racing 6 11 26205 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing 5 12 549000 Kimio Bazett 4 13 331532 Casey Fallon Touchstone Racing 3 14 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 2 15 255279 Dennis Baker Delta Velo 1 Master 35+ 4 1 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 20 2 330124 Mike Giudicelli Victory Velo Racing 17 3 534173 Richard Bach 15 4 548193 Ron Penne Chico Cycling Team 13 5 392001 Tim Bright AUDI RENO-TAHOE 11 6 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 9 8 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 8 9 548093 Huy Trinh Carefast/Storck 7 10 558565 Nicholas Grudzien Red Peloton 6 11 96947 Reed Jackson Team City Sacramento 5 12 456591 Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees 4 13 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 3 14 523762 Ben Rizzo Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 2 15 497646 Allie Abdulla Rio Strada Racing 1 Master 45+ 1/2/3 1 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 20 2 132859 Joseph Staron Touchstone Racing 17 3 331322 Scott Bromstead R4R-Make A Wish 15 4 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 13 5 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 11 6 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 10 7 316874 Chris Morris R4R-Make A Wish 9 8 175157 Dave Kause 8 9 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 10 293136 Jeff Watson Michael David Winery Cycling Team 6 11 519860 Richard Loewen Chico Cycling Team 5 12 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 4 13 40616 Gus Platis Rio Strada Racing 3 14 287526 Jason Cruser R4R-Make A Wish 2 15 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 1 Master 55+ 1/2/3 1 26205 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing 20 2 282712 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team 17 3 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 15 4 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 13 5 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 11 6 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 10 7 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 9 8 407521 Tim Davis Hammer/53x11 8 9 88963 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 10 391642 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 6 11 192774 Kevin Willitts Body Concepts 5 12 126004 George Miranda SunPower Racing 4 13 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 3 14 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 232661 J Clifford Splunk Race Team 1 Women 1/2/3 1 557387 Michelle Howe Not NCNCA 2 523430 Evelyn Hound JAKROO 17 3 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 15 4 438042 Allie Bollella JLVelo Cycling Team 13 5 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 11 6 422238 Sawyer Taylor JAKROO 10 7 543712 Fnu Novita C3(9) 8 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 8 9 423768 Libby Painter Not NCNCA 10 494323 Desiree Varela SunPower Racing C3(6) 11 494210 Kortney Parman C3(5) 12 269569 Marissa Axell JLVelo Cycling Team 4 13 385403 Diana Boutigny Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 3 14 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team C3(2) 15 469197 Trinity Gleckler Breakaway Women's Racing C3(1) Women 4 1 537459 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team 9 2 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 8 3 548706 Christa Hoffman Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 4 525303 Kristen Johannes SheSpoke Racing 6 5 503934 Erika Kali Cunliffe SheSpoke Racing 5 6 524397 Autumn Hardy Breakaway Women's Racing 4 7 429018 Sherri Kemper Monreal Bell Real Estate Cycling 3 8 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 2 9 364812 Angie Platis Breakaway Women's Racing 1 Women 5 1 533628 Jennie Hawkins Breakaway Women's Racing C5 2 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 3 0 Sanchez Andrea Not NCNCA 4 570611 Mara Pillott C5 5 572342 Jiaqi Cao Davis Bike Club Race Team C5 6 572249 Mariah Abolt Not NCNCA 7 574811 Jessie Kudin n/a Not NCNCA
Bariani Road Race 3/10/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 294531 Tyler Williams 20 2 194574 Morgan Gerlak The Olympic Club 17 3 392991 Tate Meintjes Team California 15 4 236024 Russell White SP2life Elite Cycling Team 13 5 530243 Andrew Haslem Terun Elite 11 6 527022 William Downing The Olympic Club 10 7 380345 Marcus Beltramo Dolce Vita Cycling p/b SL2 9 8 283986 Jared Prince 8 9 307653 Jeff Linder Terun Elite 7 10 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 6 11 220196 Christopher Coble The Olympic Club 5 12 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 4 13 195204 Bryan Larsen Team California 3 14 406824 Creighton Gruber Team Swift 2 15 138681 Kirk Carlsen Team California 1 Elite 3 1 571744 Brennan Wertz TMB Development p/b Equator Coffees 20 2 497150 David Michael Sweet SunPower Racing 17 3 339070 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 15 4 480931 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2 13 5 549695 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees 11 6 304845 Nate Pearson 10 7 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 9 8 494623 Matthew Hepworth SunPower Racing 8 9 521431 Chaz Halbert 7 10 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 6 11 548215 John Janetzko TMB Development p/b Equator Coffees 5 12 406861 Shane Mcguire SunPower Racing 4 13 520923 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 3 14 413795 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing 2 15 497101 Jason Anderson Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 1 Elite 4 1 534485 Alex Rusoff 20 2 533380 Sean O'neal CBRE Racing 17 3 315626 Paul Levy Team City Racing 15 4 562060 Trent Wilson 13 5 517040 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 10 7 527556 Ryer Porter 9 8 522834 John Wasserman Alto Velo Racing Club 8 9 188946 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 466635 Joseph Rogers Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 417057 Daniel Stark Lamorinda Cycling Club 5 12 522516 Joshua Tikhonoff SquadraSF p/b Terun 4 13 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 509523 Peter Ambiel Alto Velo Racing Club 2 15 526752 Mike Osorio Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Elite 5 1 502914 Robert Raffo C5 2 573217 Hong Chun Leung C5 3 570898 Matthew Elder C5 4 570817 Michael Donohue C5 5 561091 Nick Spano C5 6 479363 Damien Hays C5 7 572564 Graham Hymus Davis Bike Club Race Team C5 8 574662 Przemek Tutak C5 9 549360 Casper Heys Davis Bike Club Race Team C5 10 549270 Joshua Wang Alto Velo Racing Club C5 11 572432 Jacopo Dalmasson Stanford University C5 12 468131 Fabian Jacot Not NCNCA 13 571094 William Hakim C5 14 575337 Ryan Rubel Not NCNCA 15 572222 Donnie Mccorkle Davis Bike Club Race Team C5 Junior 15-18 1/2/3 1 425398 Adin Jose Team Swift 1 Junior 15-18 4/5 1 530384 Riley Mullen 10 2 529409 Daryl Hopkins Team Swift 9 3 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 8 4 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 7 6 550533 Blake Macheras Team Swift 5 7 523905 Matthew Amara 4 8 571736 Alex Barnes Davis Bike Club Race Team C5 9 570669 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team 2 10 0 Andrew Robertson Jr Not NCNCA Junior Men 14 & Under 4/5 1 549642 Nolan Arinno 4 2 443774 Luke Robinson Boulder Junior Cycling Not NCNCA 3 480256 Massimo Morson Team Swift C5 4 570759 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling Team C5 Junior Women 14 & Under 4/5 1 492936 Taleah Abolt Chico Cycling Team 3 2 0 Rose Robetson Not NCNCA 3 0 Daisy Robetson Not NCNCA Junior Women 15-18 4/5 1 527531 Emily Minjares San Jose Bicycle Club Not NCNCA 2 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 2 3 167548 Mary Robertson Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 20 2 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 17 3 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 15 4 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 13 5 416562 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT 11 6 187194 Randy Bramblett CoreTechs Cycling TwT 10 7 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 9 8 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 8 9 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 7 10 331532 Casey Fallon Touchstone Racing 6 11 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 5 12 403715 Todd Markelz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 4 13 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 3 14 1399 David Allen Cognition Racing Road 2 15 273910 Joshua Pizzica Cognition Racing Road 1 Master 35+ 4 1 440734 Michael Coughlan Dolce Vita Cycling p/b SL2 20 2 548556 Hoss Hayati SunPower Racing 17 3 555135 Alex Lloyd 15 4 572675 Aaron Goodwin Dolce Vita Cycling p/b SL2 13 5 359693 Eamonn Tucker The Olympic Club 11 6 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 10 7 510814 Gregoire Denis SunPower Racing 9 8 170042 Kurt Kuckein CBRE Racing 8 9 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 7 10 392001 Tim Bright AUDI RENO-TAHOE 6 11 507021 Shai Traister 5 12 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 335722 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 330124 Mike Giudicelli Victory Velo Racing 2 15 527171 Gabriel Beddingfield 1 Master 45+ 1/2/3 1 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 20 2 287526 Jason Cruser R4R-Make A Wish 17 3 17376 Michael Inglis Black Swift/Cycleton Racing Team Not NCNCA 4 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 13 5 384037 Rob Whittier ThirstyBear Cycling 11 6 519860 Richard Loewen Chico Cycling Team 10 7 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 9 8 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 8 9 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 7 10 365212 Richard Hufford 6 11 115342 Ken Calender R4R-Make A Wish 5 12 53501 Herman Johnson 4 13 393496 Long Nguyen CBRE Racing 3 14 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 2 15 40616 Gus Platis Rio Strada Racing 1 Master 45+ 4 1 298033 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 20 2 265991 Anthony Low CBRE Racing 17 3 537522 John Sullivan Body Concepts 15 4 419968 Minh Nguyen Kovarus Racing Team 13 5 285990 Jim Forester Divine Electric Norcal 11 6 418485 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 392418 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition 9 8 391728 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 9 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 7 10 129658 Troy Soares 6 11 525611 Todd Hamel Chico Cycling Team 5 12 216776 Kurt Selbach None Not NCNCA 13 497646 Allie Abdulla Rio Strada Racing 3 14 419053 Kenneth Hebenstriet 2 15 96947 Reed Jackson Team City Sacramento 1 Master 55+ 1/2/3 1 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 20 2 35623 Ross Tinline Pen Velo Racing/Summit Bicycles 17 3 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 15 4 46023 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 87938 Steven Archer CAL-NAT'S Racing 11 6 87821 Robert Knock Carefast/Storck Not NCNCA 7 380049 George Tomasich Canyon Velo Not NCNCA 8 50565 Ed Moon Splunk Race Team 8 9 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 7 10 444027 Allen Hoy Adventures Edge 6 11 35241 Stanley Terusaki Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 250525 Marc Kirberg Hammer/53x11 3 14 368443 Ron Stofan Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 15 368357 Mark Carson Body Concepts 1 Women 1/2 1 557387 Michelle Howe Not NCNCA 2 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 13 3 195302 Jennifer Hartwig SquadraSF p/b Terun 11 4 269569 Marissa Axell JLVelo Cycling Team 10 5 298243 Shannon Gaffney 9 6 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 8 7 105201 Jane Despas 7 8 291752 Ivy Wang JLVelo Cycling Team 6 9 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 5 10 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 4 Women 3 1 558550 Courtney Nelson 20 2 494210 Kortney Parman 17 3 424709 April Willouhby JLVelo Cycling Team 15 4 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team 13 5 291002 Arielle Little SunPower Racing 11 6 406900 Christina Davis SJBC 10 7 494323 Desiree Varela SunPower Racing 9 8 512090 Kate Jungnickel SJBC 8 9 543712 Fnu Novita 7 10 534607 Victoria Rainbolt Not NCNCA 11 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 304925 Elena Joroski SJBC 4 13 494601 Rachel Critelli SheSpoke Racing 3 14 535353 Laura Moser JLVelo Cycling Team 2 15 381377 Stephanie Nunes Schnur Racing Not NCNCA Women 4 1 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 20 2 556086 Robin Betz 17 3 547951 Teresa Datar Kovarus Racing Team 15 4 547901 Arianna Pascarella JLVelo Cycling Team 13 5 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 11 6 475362 Chanda Willse Not NCNCA 7 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 9 8 498777 Clara Wang SheSpoke Racing 8 9 470158 Brigid Hedlund 7 10 547456 Rebecca Van Bussel JLVelo Cycling Team 6 11 537459 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team 5 12 547778 Amy Jo Johnson RAZZLE DAZZLE 4 13 494510 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC 3 14 542662 Maya Fors RAZZLE DAZZLE 2 15 544612 Andrea Tyson SJBC 1 Women 5 1 571017 Hannah Wood SJBC C5 2 533628 Jennie Hawkins Breakaway Women's Racing C5 3 572239 Sue Lin Holt C5 4 551077 Lauren Heumann SheSpoke Racing C5 5 570324 Gia Nikolova Splunk Race Team C5 6 523703 Sara Malm SJBC C5 7 572342 Jiaqi Cao Davis Bike Club Race Team C5 8 552634 Amy Goad Team City Racing C5 9 572249 Mariah Abolt Not NCNCA 10 570611 Mara Pillott C5 Women 55+ 1 221127 Beverly Chaney SJBC 6 2 45254 Camille Deluca-flaherty Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 3 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team 4 4 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 5 47423 Narda Roushdi 2 6 468042 Teri Huerta Breakaway Women's Racing 1
Winchester Circuit Race 3/16/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 132921 Justin Thompson Terun Elite 20 2 527022 William Downing The Olympic Club 17 3 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 15 4 324690 Brandon Nied 13 5 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 11 6 220196 Christopher Coble The Olympic Club 10 7 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 9 8 271933 Matt Mikul Terun Elite 8 9 457591 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees 7 10 258824 Ryan Oakes AMain Cycling Team 6 11 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 5 12 406824 Creighton Gruber Team Swift 4 13 269632 Terence Traughber Jr SP2life Elite Cycling Team 3 14 498709 Mikal Davis TMB Development p/b Equator Coffees 2 15 251332 Stefen Creason 1 Elite 2/3 1 494110 Andrew Conley 20 2 406824 Creighton Gruber Team Swift 17 3 324690 Brandon Nied 15 4 423287 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees C3(13) 5 529912 Jonah Kellogg Team Swift 11 6 494273 Yatwah Mitchell 10 7 553883 Michael Gilson The Olympic Club C3(9) 8 526509 Evan Paschke C3(8) 9 406861 Shane Mcguire SunPower Racing C3(7) 10 288374 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2 C3(6) 11 303731 Aaron Rindy 5 12 319966 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT 4 13 224302 Will Brickler Davis Bike Club 3 14 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 C3(2) 15 437364 Wesley Miyamura Davis Bike Club Race Team 1 Elite 3/4 1 494623 Matthew Hepworth SunPower Racing 9 2 393749 Alex Shore C4(8) 3 353828 Tom Vanpelt TMB Development p/b Equator Coffees 7 4 553883 Michael Gilson The Olympic Club 6 5 526509 Evan Paschke 5 Elite 4 1 479363 Damien Hays 20 2 562060 Trent Wilson 17 3 553051 Jiehua Huang 15 4 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 13 5 559337 James Raybould SunPower Racing 11 6 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 7 466904 Kenneth Oei 9 8 315626 Paul Levy Team City Racing 8 9 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 7 10 548886 Nathan Espiritu Kovarus Racing Team 6 11 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 5 12 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 4 13 529409 Daryl Hopkins Team Swift 3 14 571395 Bradley Dyer 2 15 548556 Hoss Hayati SunPower Racing 1 Elite 5 1 561091 Nick Spano C5 2 550701 Garret Smith C5 3 573752 Ye Fan C5 4 572355 Andrew Sterling Team City Racing C5 5 570898 Matthew Elder C5 6 554794 Michael Ungerer C5 7 571389 Ryan Hanlon Not NCNCA 8 413371 Rod Fuhriman C5 9 392352 Matthew Fisher Berkeley Bicycle Club (BBC) C5 10 565958 Kyle Deidrick C5 11 522448 Nicholas Kanwetz C5 12 538171 Chris Hopkins C5 13 574999 Mihail Cucu Team City Racing C5 Master 35+ 1/2/3 1 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 20 2 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 17 3 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 15 4 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 13 5 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 11 6 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 10 7 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 9 8 220196 Christopher Coble The Olympic Club 8 9 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 6 11 264141 Travis Retzer Data Driven Athlete Racing 5 12 384037 Rob Whittier ThirstyBear Cycling 4 13 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 3 14 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 2 15 6422 Mike Castaldo Chico Cycling Team 1 Master 35+ 3/4 1 413795 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing 20 2 288200 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 17 3 304845 Nate Pearson 15 4 223566 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 11 6 366463 Jesse Reeves 10 7 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 418333 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 10 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike C4(6) 11 232508 David Mai ThirstyBear Cycling C2(5) 12 434993 Vasileios Raptakis SunPower Racing 4 13 355690 Nathan Shay Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 14 393325 Len Baker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 2 15 547820 Jimmy Barboza Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C4(1) Master 40+ 4/5 1 559337 James Raybould SunPower Racing 20 2 501024 Jeff Stilwell C5 3 548556 Hoss Hayati SunPower Racing 15 4 468131 Fabian Jacot C5 5 413487 Marcel Sangeorzan Body Concepts C5 6 418359 Greg Myers Victory Velo Racing 10 7 572083 Shane Swan C5 8 571433 Clive Lepper Rio Strada Racing C5 9 335722 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 11 335714 Tom Campeau 5 12 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling C5 13 571379 Jeffrey Dorso Rio Strada Racing C5 14 554659 David Van Everen SJBC C5 15 522873 Dennis Plessas Body Concepts C5 Master 45+ 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 20 2 195929 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing 17 3 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 15 4 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 13 5 51644 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish 11 6 237028 Samuel Worthington Divine Electric Norcal 10 7 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 9 8 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 8 9 6422 Mike Castaldo Chico Cycling Team 7 10 17376 Michael Inglis Black Swift/Cycleton Racing Team Not NCNCA 11 336936 Joseph Sullivan SJBC 5 12 519860 Richard Loewen Chico Cycling Team 4 13 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 3 14 365212 Richard Hufford 2 15 40616 Gus Platis Rio Strada Racing 1 Master 45+ 3/4 1 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 15 2 392334 Robert Easley Clean Power Cycling pb TESLA 13 3 513791 Anthony Brantley C4(11) 4 422186 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team 10 5 391642 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 9 6 364839 John Lem Kovarus Racing Team 8 7 418333 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 8 56241 Kevin Vanderende Splunk Race Team 6 9 305459 Lance Loveday Victory Velo Racing 5 10 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 4 11 494149 Aaron Terrazas 3 12 54278 John Kretschmann Body Concepts 2 Master 55+ 1/2/3 1 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 20 2 407521 Tim Davis Hammer/53x11 17 3 47316 Clark Rasmussen Splunk Race Team 15 4 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 13 5 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 11 6 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 10 7 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 9 8 87821 Robert Knock Carefast/Storck Not NCNCA 9 1688 Robert Anderson CAL-NAT'S Racing 7 10 200149 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team 6 11 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 220373 Osvaldo Tomatis Body Concepts 4 13 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 3 14 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 2 Master 55+ 3/4 1 404430 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA 20 2 537522 John Sullivan Body Concepts 17 3 277762 Todd Peterson Body Concepts 15 4 107695 Jeffrey Miller CBRE Racing 13 5 36779 Randy Volkmar Body Concepts 11 6 368357 Mark Carson Body Concepts 10 7 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 9 8 216776 Kurt Selbach Not NCNCA 9 368443 Ron Stofan Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 10 58416 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen 6 11 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 12 284673 Mark Poole Body Concepts 4 13 0 Dave Bryant Body Concepts Not NCNCA 14 456376 Raul De Anda AUDI RENO- TAHOE CYCLING 2 15 524326 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA 1 Master 60+ 1 456794 Rex Moar Body Concepts 15 2 158107 Steve Clifton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 3 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 11 4 304936 Tom Cesar Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 10 5 371699 John Marengo Body Concepts 9 6 433902 Christopher Demattei Victory Velo Racing 8 7 458419 Cal Erdman Body Concepts 7 8 192774 Kevin Willitts Body Concepts 6 9 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 10 51130 West Kurihara Team Fremont/FFBC 4 11 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 3 12 90079 Randy Floyd Body Concepts 2 Women 1/2/3 1 549192 Maude Farrell C3(2) 2 221135 Gwen Inglis Stages Cycling Not NCNCA Women 2/3 1 424709 April Willouhby JLVelo Cycling Team 1 Women 4/5 1 351898 Margaret Lowe 5 2 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 4 3 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 3 4 466145 Janene Ostrow 2 5 0 Anna Soares Victory Velo Racing Not NCNCA Women 55+ 1 241521 Heidi Alexander 2 2 250365 Ann Stuart JLVelo Cycling Team 1
Auburn Downtown Criterium 3/17/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 132921 Justin Thompson Terun Elite 20 2 406824 Creighton Gruber Team Swift 17 3 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 15 4 269793 Robert Terra Terun Elite 13 5 306325 William Myers Marc Pro Cycling Team 11 6 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 10 7 271933 Matt Mikul Terun Elite 9 8 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 8 9 324690 Brandon Nied 7 10 251332 Stefen Creason 6 11 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 5 12 529912 Jonah Kellogg Team Swift 4 13 303731 Aaron Rindy 3 14 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 2 15 269632 Terence Traughber Jr SP2life Elite Cycling Team 1 Elite 2/3 1 521431 Chaz Halbert C3(20) 2 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 17 3 324690 Brandon Nied 15 4 495184 Jeremy Pond C3(13) 5 498709 Mikal Davis TMB Development p/b Equator Coffees 11 6 303731 Aaron Rindy 10 7 353828 Tom Vanpelt TMB Development p/b Equator Coffees C3(9) 8 457591 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees 8 9 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 C3(7) 10 529912 Jonah Kellogg Team Swift 6 Elite 3/4 1 521431 Chaz Halbert 17 2 495184 Jeremy Pond 15 3 268349 Callum Ingram 13 4 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 5 495740 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 6 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 7 458620 Gaven Vanni 8 8 548994 Xavier Tavorn Team Factory Cycles Not NCNCA 9 494325 Andrew Mathiesen Team Swift 6 10 232565 Van Geslani 5 11 442775 Daniel Feinberg Davis Bike Club Race Team Not NCNCA Elite 4 1 330124 Mike Giudicelli Victory Velo Racing 20 2 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 17 3 466904 Kenneth Oei 15 4 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 13 5 523905 Matthew Amara 11 6 504596 Jacob Gorman Team Swift 10 7 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 9 8 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 9 518947 Charles Weaver Velo Reno P/B Tamarack Junction 7 10 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 550534 Bartly Carlson 5 12 496594 Travis Risley Team Swift 4 13 315626 Paul Levy Team City Racing 3 14 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 571395 Bradley Dyer 1 Elite 5 1 522013 Dylan Powell C5 2 550701 Garret Smith C5 3 573217 Hong Chun Leung C5 4 561091 Nick Spano C5 5 502914 Robert Raffo C5 6 571389 Ryan Hanlon Not NCNCA 7 554794 Michael Ungerer C5 8 570994 Aldrin Dionisio SJBC C5 9 521557 Wyatt Hamilton C5 10 562247 William Sawrey Alto Velo Racing Club C5 11 501024 Jeff Stilwell C5 12 538171 Chris Hopkins C5 13 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling C5 14 549940 Keith Knight C5 15 554659 David Van Everen SJBC C5 Master 35+ 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 20 2 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 17 3 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 15 4 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 13 5 1399 David Allen Cognition Racing Road 11 6 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 10 7 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 9 8 57315 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing 8 9 290357 Nathanael Dunn Data Driven Athlete Racing 7 10 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 6 11 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 5 12 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 4 13 336936 Joseph Sullivan SJBC 3 14 298411 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction 2 15 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 1 Master 35+ 3/4 1 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 20 2 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 17 3 559337 James Raybould SunPower Racing C4(15) 4 304845 Nate Pearson 13 5 214194 Aron Yevuta Victory Velo Racing 11 6 413795 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing 10 7 394639 Nicholas Caster Data Driven Athlete Racing 9 8 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 7 10 547820 Jimmy Barboza Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C4(6) 11 513791 Anthony Brantley C4(5) 12 305459 Lance Loveday Victory Velo Racing 4 13 355690 Nathan Shay Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 14 330124 Mike Giudicelli Victory Velo Racing C4(2) 15 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike C4(1) Master 45+ 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 20 2 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 17 3 195929 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing 15 4 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 13 5 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 11 6 76265 David Koesel Monster Media Elite Masters Not NCNCA 7 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 9 8 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 8 9 49344 Mike Charleton Red Peloton 7 10 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 6 11 237028 Samuel Worthington Divine Electric Norcal 5 12 336936 Joseph Sullivan SJBC 4 13 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 3 14 4526 Jason Boynton Peet's Coffee Racing 2 15 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 1 Master 45+ 3/4 1 30719 Brian Rouse Victory Velo Racing 20 2 391642 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 17 3 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 15 4 495681 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles C4(13) 5 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 11 6 333716 Ron Fallon 10 7 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 9 8 513791 Anthony Brantley C4(8) 9 129658 Troy Soares Victory Velo Racing C4(7) 10 494149 Aaron Terrazas 6 11 41826 Jason Kent Tieni Duro Junior Cycling Team 5 12 392334 Robert Easley Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 305459 Lance Loveday Victory Velo Racing 3 14 158073 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 15 526564 Brett Vale C4(1) Master 55+ 1/2/3 1 407521 Tim Davis Hammer/53x11 8 2 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 7 3 219611 Kurt Bickel Clean Power Cycling pb TESLA 6 4 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 5 5 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 4 Master 55+ 3/4 1 134229 James Moritz Clean Power Cycling pb TESLA 20 2 433902 Christopher Demattei Victory Velo Racing 17 3 404430 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA 15 4 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 13 5 368443 Ron Stofan Reliable Racing p/b Folsom Bike 11 6 304936 Tom Cesar Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 10 7 216776 Kurt Selbach Not NCNCA 8 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 7 10 284673 Mark Poole Body Concepts 6 11 458492 Terence Sherbondy Victory Velo Racing 5 12 0 Blankenship Jim Not NCNCA Women 2/3 1 469197 Trinity Gleckler Breakaway Women's Racing 4 2 424709 April Willouhby JLVelo Cycling Team 3 3 548977 Monica Erdosh C5 4 458897 Amber Pearson 1
Santa Cruz Classic Criterium 3/24/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 255408 Robert Skinner Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 481036 John Borstelmann Marc Pro Cycling Team Not NCNCA 3 338976 Andrew Levitt Groove Subaru Excel Sports 15 4 307653 Jeff Linder Terun Elite 13 5 194963 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 11 6 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 10 7 408292 Eric Fischer 9 8 456989 Kenneth Tsuda 8 9 406457 Oliver Evans Trek Red Truck Not NCNCA 10 496645 Aidan Coats-ballaseux Above and Beyond Cancer p/b Scheels Not NCNCA 11 309291 Jack Tanner Groove Subaru/ Excel Sports Not NCNCA 12 306325 William Myers Marc Pro Cycling Team 4 13 72893 Robert Evans 3 14 207262 Andrew Goessling Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 2 15 380907 Zachary Gottesman Terun Elite 1 Elite 3 1 415302 Benjamin Gomez Villafane 20 2 438991 Charlie Zamanian 17 3 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 15 4 504096 Alex Akins Team Swift 13 5 507825 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun 11 6 481783 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team 10 7 495103 Leo Fissel 9 8 517464 Cameron Stewart Team Swift 8 9 520923 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 395728 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team 6 11 496595 Jonas Crean 5 12 353828 Tom Vanpelt TMB Development p/b Equator Coffees 4 13 534485 Alex Rusoff SunPower Racing 3 14 406861 Shane Mcguire SunPower Racing 2 15 422932 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing 1 Elite 4/5 1 321192 Zac Rossen SJBC 20 2 571082 Gianmarco Puglisi TMB Development p/b Equator Coffees 17 3 550701 Garret Smith 15 4 548513 Brendan Larkin SunPower Racing 13 5 499580 Ian Fernihough SJBC 11 6 552141 Jens Wulkow 10 7 502914 Robert Raffo C5 8 510814 Gregoire Denis SunPower Racing 8 9 455483 Karl Schmidt Rubel Ride Not NCNCA 10 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 11 573217 Hong Chun Leung 5 12 570839 Joe Nau C5 13 504596 Jacob Gorman Team Swift 3 14 393749 Alex Shore 2 15 531421 Rich Duff Louie Racing 1 Master 35+ 1/2/3 1 220196 Christopher Coble The Olympic Club 20 2 295988 Dana Williams Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 17 3 133288 Steve Reaney 15 4 287436 Elliot Grothe Carefast P/B Les Rois Not NCNCA 5 1399 David Allen Cognition Racing Road 11 6 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 10 7 420048 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 9 8 187522 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling 8 9 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 7 10 57315 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing 6 11 403715 Todd Markelz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 5 12 304360 Oliver Ryan 4 13 269632 Terence Traughber Jr SP2life Elite Cycling Team 3 14 196267 Doran Mori Team CLIF Bar Cycling 2 15 409831 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 1 Master 35+ 4 1 101309 Ryan Stroup SquadraSF p/b Terun 20 2 510814 Gregoire Denis SunPower Racing 17 3 144645 David Tripier 15 4 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 13 5 391728 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 227583 Frank Pinto 10 7 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 575337 Ryan Rubel 8 9 366189 Nathan Cauffman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 62873 Val Encomio Funsport Bikes RT Not NCNCA 11 534247 Franã§ois Xavier Bucher 5 12 571448 Casildo Romero C5 13 569120 Laurens Kraal C5 14 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 Master 45+ 1/2/3 1 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 20 2 54895 Dennis Hopp SJBC 17 3 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 15 4 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 13 5 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 11 6 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 10 7 26205 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing 9 8 20630 Scott Leahy San Jose Bicycle Club 8 9 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 7 10 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 6 11 216293 Paul Lengermann DistrictTaco Racing Not NCNCA 12 55625 David Avila SAFEWAY Cycling 4 13 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 3 14 87821 Robert Knock Carefast-Storck Not NCNCA 15 53501 Herman Johnson 1 Women 1/2/3 1 524656 Samantha Quijano SquadraSF p/b Terun 20 2 525629 Jaimee Erickson 17 3 145511 Lisa Rachetto UCI WPT: Hagens Berman | Supermint 15 4 499797 Danielle Morshead LA Sweat 13 5 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 11 6 195302 Jennifer Hartwig SquadraSF p/b Terun 10 7 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 8 308071 Fiona Winder 8 9 291002 Arielle Little SunPower Racing C3(7) 10 458871 Megan Ruble Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 6 11 406900 Christina Davis SJBC C3(5) 12 424709 April Willouhby JLVelo Cycling Team C3(4) 13 381377 Stephanie Nunes Schnur Racing Not NCNCA 14 458896 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team C3(2) 15 448954 Luisa Sempere RAZZLE DAZZLE 1 Women 4/5 1 547901 Arianna Pascarella JLVelo Cycling Team 10 2 537459 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team 9 3 571017 Hannah Wood SJBC C5 4 547456 Rebecca Van Bussel JLVelo Cycling Team 7 5 548392 Brianna Stubbs RAZZLE DAZZLE 6 6 0 Hannah Bates Not NCNCA 7 542662 Maya Fors RAZZLE DAZZLE 4 8 573213 Julia Clarke C5 9 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing 2
UC Davis Airport Circuit Race 3/24/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 3/4 1 497150 David Michael Sweet SunPower Racing 20 2 165447 Joshua Wood 17 3 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 15 4 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 5 496439 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team C4(11) 6 549000 Kimio Bazett 10 7 288200 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 8 286429 Will Kanz 8 9 548886 Nathan Espiritu Kovarus Racing Team C4(7) 10 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 6 11 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 5 12 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 53550 Ernest Sanchez S2C/BOSCH Primal 3 14 550221 Yupeng Zhang Davis Bike Club C4(2) 15 181767 Patrick Baldwin 1 Elite 4/5 1 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun 20 2 555135 Alex Lloyd VSRT/Livermore Cyclery 17 3 423228 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic 15 4 549803 Aaron Gorman Jr C5 5 561091 Nick Spano C5 6 496392 Meng-hua Chiang C5 7 546129 Andy Nichols Not NCNCA 8 549360 Casper Heys Davis Bike Club Race Team 8 9 477434 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA 7 10 496430 Jiahe Chai Davis Bike Club Race Team 6 11 547987 Dylan Fujimoto Sacramento Golden Wheelmen 5 12 550701 Garret Smith 4 13 571970 Robert Blundell Davis Bike Club Race Team C5 14 547702 Lynn Hunter Breakaway Women's Racing 2 15 574999 Mihail Cucu Team City Racing C5 Junior Men 14 & Under 1 530248 Maxwell Doyle C5 Master 35+ 1/2/3/4 1 165447 Joshua Wood 20 2 295422 Jake Hensley Folsom Bike 17 3 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 15 4 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 13 5 288200 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 11 6 49344 Mike Charleton Red Peloton 10 7 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 9 8 204757 Cole Rasmussen Red Peloton C4(8) 9 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 10 549000 Kimio Bazett 6 11 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 5 12 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 52696 Charles Wilson AUDI RENO-TAHOE 3 14 289169 Aaron Marchand Folsom Bike/Trek 2 15 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 1 Women 4/5 1 547951 Teresa Datar Kovarus Racing Team 4 2 533628 Jennie Hawkins Breakaway Women's Racing C5 3 547702 Lynn Hunter Breakaway Women's Racing 2 4 548706 Christa Hoffman Not NCNCA
Chico Stage Race 3/31/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1 1 319002 Innokenty Zavyalov Semper Porro Not NCNCA 2 324128 Stephen Vogel Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 34 3 258681 Alexey Vermeulen Bianchi Not NCNCA 4 294531 Tyler Williams 26 5 330938 Joseph Bacala Semper Porro Not NCNCA 6 0 Dan Craven embrace the world Not NCNCA 7 0 Gerardo Medina Team California Not NCNCA 8 153790 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 16 9 440626 Tim Mcbirney Team California 14 10 223624 Elliot Salmon Team Bobs Bicycles com Not NCNCA 11 383744 Jason Hammond SunPower Racing 10 12 188997 Rob Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2 8 13 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 6 14 335474 Dillon Caldwell Audi Not NCNCA 15 267361 Chris Riekert Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 2 Elite 2 1 411501 Keelan Ontiveros Velobody p/b Slocum Not NCNCA 2 494490 Madden Titus SunPower Racing 34 3 477280 Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2 30 4 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 26 5 476831 Richie Vos SunPower Racing 22 6 457591 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees 20 7 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 18 8 313804 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2 16 9 484673 Brendon Bolin Fig Mtn Brew Racing Not NCNCA 10 498709 Mikal Davis TMB Development p/b Equator Coffees 12 11 501774 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition Not NCNCA 12 0 Fergus Liam AMain Cycling Team Not NCNCA 13 408292 Eric Fischer 6 14 537698 Randall Fransen Mettle Cycling Not NCNCA 15 315868 Eric Hammerquist Velobody p/b Slocum Not NCNCA Elite 3 1 571744 Brennan Wertz TMB Development p/b Equator Coffees 40 2 507825 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun 34 3 549695 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees 30 4 423287 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees 26 5 296893 Philippe Gauthier Holtey Law p/b Peak Condition Not NCNCA 6 497101 Jason Anderson Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 7 513999 Alex Hanson CBRE Racing 18 8 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 16 9 327014 Justin Balderston Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 14 10 548215 John Janetzko TMB Development p/b Equator Coffees 12 11 40945 Nate Furman Zone Five Racing Not NCNCA 12 494623 Matthew Hepworth SunPower Racing 8 13 413795 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing 6 14 406861 Shane Mcguire SunPower Racing 4 15 263172 Grant Headley Mettle Cycling Not NCNCA Elite 4/5 1 494549 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun 40 2 533380 Sean O'neal CBRE Racing 34 3 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 30 4 417057 Daniel Stark Lamorinda Cycling Club 26 5 479363 Damien Hays 22 6 562060 Trent Wilson 20 7 466635 Joseph Rogers Pen Velo Racing/Summit Bicycles 18 8 517040 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles 16 9 548243 Francisco Vega 14 10 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 12 11 553051 Jiehua Huang 10 12 534956 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun 8 13 570839 Joe Nau C5 14 466904 Kenneth Oei 4 15 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 Master 35+ 1/2/3 1 524780 Aris Sophocles Evolution Racing Team/Blazin Saddles Not NCNCA 2 302958 Erik Nelson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 14 3 537404 Joshua Nelson Cloudcap Cycling Not NCNCA 4 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 10 5 255453 Ken Gallardo ThirstyBear Cycling 8 6 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 6 7 549000 Kimio Bazett 4 8 57315 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing 2 Master 35+ 3/4 1 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 40 2 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 34 3 337994 Daniel Caldera Impact Racing Not NCNCA 4 332918 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 26 5 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 22 6 557469 Wes Fornes SquadraSF p/b Terun C4(20) 7 392001 Tim Bright AUDI RENO-TAHOE 18 8 440734 Michael Coughlan Dolce Vita Cycling p/b SL2 C4(16) 9 223566 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles 14 10 214194 Aron Yevuta Victory Velo Racing 12 11 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles C4(10) 12 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 8 13 393115 Garin Moore Victory Velo Racing 6 14 355690 Nathan Shay Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 4 15 188859 Albert Tello Impact Racing Not NCNCA Master 45+ 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 40 2 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 34 3 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 30 4 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 26 5 4391 Paul Bourcier TCNF Legal p/b West End Bikes Not NCNCA 6 416562 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT 20 7 195929 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing 18 8 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 16 9 519860 Richard Loewen Chico Cycling Team 14 10 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 12 11 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 10 12 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 8 13 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 6 14 384037 Rob Whittier ThirstyBear Cycling 4 15 287526 Jason Cruser R4R-Make A Wish 2 Master 45+ 3/4 1 167408 John Borchelt Victory Velo Racing 40 2 205510 Alon Golan SquadraSF p/b Terun 34 3 494149 Aaron Terrazas 30 4 365851 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles 26 5 295903 Todd Allington Victory Velo Racing 22 6 456472 Bernardo Tapia SunPower Racing 20 7 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team C4(18) 8 298046 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles C4(16) 9 418333 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 14 10 72446 Steven R Holland Illy Coffee Not NCNCA 11 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 10 12 428500 Craig Auzenne CBRE Racing 8 13 513791 Anthony Brantley 6 14 305459 Lance Loveday Victory Velo Racing 4 15 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 2 Master 55+ 1/2/3/4 1 286823 Joseph Foster ThirstyBear Cycling 40 2 80642 Max Thompson ThirstyBear Cycling 34 3 243886 Matt Slater EVOLUTION Racing Not NCNCA 4 279863 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Not NCNCA 5 272237 Cale Reeder Hammer/53x11 Not NCNCA 6 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 20 7 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 18 8 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 16 9 377473 Ron Amos Hammer/53x11 Not NCNCA 10 196222 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling 12 11 407521 Tim Davis Hammer/53x11 10 12 404430 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA 8 13 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 6 14 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 4 15 444027 Allen Hoy Adventures Edge 2 Women 1/2/3 1 0 Chloe Dygert Sho-Air TWENTY20 Not NCNCA 2 280870 Jennifer Luebke Sho-Air TWENTY20 Not NCNCA 3 0 Georgia Simmerling Sho-Air TWENTY20 Not NCNCA 4 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 26 5 530319 Isabella Bertold InstaFund La Prima Not NCNCA 6 145511 Lisa Rachetto UCI WPT: Hagens Berman | Supermint 20 7 358569 Janelle Cole Fast Chance Women's Cycling Not NCNCA 8 236645 Julie Cutts Baker Loves Bikes p/b Cyclesoles Not NCNCA 9 502510 Helena Coney InstaFund La Prima Not NCNCA 10 557387 Michelle Howe Northwest Tri & Bike Not NCNCA 11 487470 Annick Chalier Fast Fun Nice RacingTeam p/b Wattie Ink Not NCNCA 12 533363 Kristen Faulkner 8 13 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 6 14 493833 Nicole Pressprich Point S Racing Not NCNCA 15 422238 Sawyer Taylor JAKROO 2 Women 3/4/5 1 332976 Mollie Brewer ALP Cycles Racing Not NCNCA 2 291002 Arielle Little SunPower Racing 34 3 556086 Robin Betz SunPower Racing 30 4 358734 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team Not NCNCA 5 422629 Rachel Baarda Davis Bike Club Race Team 22 6 547901 Arianna Pascarella JLVelo Cycling Team C4(20) 7 537459 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team C4(18) 8 399472 Melissa Teeple American Flyers Racing Not NCNCA 9 534607 Victoria Rainbolt JLVelo Cycling Team Not NCNCA 10 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 12 11 572239 Sue Lin Holt SunPower Racing C4(10) 12 381377 Stephanie Nunes Schnur Racing Not NCNCA 13 543712 Fnu Novita 6 14 424709 April Willouhby JLVelo Cycling Team 4 15 547456 Rebecca Van Bussel JLVelo Cycling Team C4(2)
Turlock Lake Road Race 4/6/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 330472 Lance Haidet Not NCNCA 2 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 17 3 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 15 4 529912 Jonah Kellogg Team Swift 13 5 192686 Blake Anton Marc Pro Cycling p/b Gym One Not NCNCA 6 457591 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees 10 7 309596 Nick Baird SP2life Elite Cycling Team 9 8 271933 Matt Mikul Terun Elite 8 9 289282 Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 7 10 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 6 11 216293 Paul Lengermann DistrictTaco Racing Not NCNCA 12 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 4 13 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 3 14 368437 Tyler Pearce SP2life Elite Cycling Team 2 15 523326 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees 1 Elite 3 1 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 20 2 497101 Jason Anderson Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 17 3 331894 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 15 4 378266 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 395728 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team 11 6 91423 Rey Surla Agila Racing Team 10 7 526509 Evan Paschke 9 8 339070 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 8 9 423654 Mckay Kinsey Team Swift 7 10 361496 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC 6 11 268349 Callum Ingram 5 12 537837 Matthew Solomon Barker Mountain Bikes Not NCNCA 13 202003 Jason Allen 3 14 275571 Paul Ngo 2 15 406078 Selim Elhadj 1 Elite 4 1 321192 Zac Rossen SJBC 10 2 533380 Sean O'neal CBRE Racing 9 3 393749 Alex Shore 8 4 499580 Ian Fernihough SJBC 7 5 494708 Kyle Fraley 6 6 550800 Enrique Alameda Jr Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 7 526752 Mike Osorio Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 Elite 5 1 575964 Blake Harper Berkeley Bicycle Club (BBC) C5 2 574358 Brian Ramirez Cortes Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 3 0 Hector Alanis Not NCNCA 4 287731 Luis F. Gomez Los Gatos C5 5 571749 Alex Bertrand C5 6 0 Damon Ferrar Not NCNCA 7 0 Brandon Christianson Not NCNCA 8 572355 Andrew Sterling Team City Racing C5 9 571651 Kimmo Pylvanainen SJBC Not NCNCA 10 570957 Christopher Melhuish C5 11 572072 Aaron Bagato Ascend Racing C5 12 574114 Kalen Darling Bell Real Estate Cycling C5 13 570969 Philip Tieu Eliel Factory Team C5 14 562448 Dallas Walden C5 15 573367 David Gerchman Rubber Soul Racing C5 Master 35+ 1/2/3 1 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 2 2 255271 Jeffery Edwards 1 Master 35+ 4/5 1 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 20 2 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 17 3 170042 Kurt Kuckein CBRE Racing 15 4 422872 Joe Rokes Team Fremont/FFBC 13 5 575337 Ryan Rubel 11 6 507021 Shai Traister 10 7 501000 Avi Zurel SJBC 9 8 557142 John Shirley C5 9 494465 Carlos Villarreal 7 10 493697 Michael Jones Team Fremont/FFBC 6 11 392418 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition 5 12 576804 Justin Buzzard C5 13 548556 Hoss Hayati SunPower Racing 3 14 526497 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics2 15 507863 Paul Hepworth C5 Master 45+ 1/2/3 1 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 20 2 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 17 3 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 15 4 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 13 5 61440 Alex Holtz Touchstone Racing 11 6 300501 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT 10 7 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 9 8 153943 Sean Haidet Schnur Racing Not NCNCA 9 155869 John Olsen Schnur Racing Not NCNCA 10 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 6 11 87090 Mark Manning 5 12 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 4 13 7881 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics3 14 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 2 15 319966 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT 1 Master 45+ 4/5 1 534173 Richard Bach 20 2 548228 Sherry (drew) Rushing 17 3 298033 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 15 4 572083 Shane Swan C5 5 495681 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 11 6 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 10 7 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 8 265991 Anthony Low CBRE Racing 8 9 419053 Kenneth Hebenstriet 7 10 289347 Michael Miu Team Fremont/FFBC 6 11 550008 Matthew Peters Body Concepts 5 12 468163 Michael Prue Rio Strada Racing 4 13 549315 Mark Chrisco Chico Cycling Team C5 14 497646 Allie Abdulla Rio Strada Racing 2 15 420101 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 55+ 1/2/3/4 1 26205 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing 20 2 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 17 3 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 15 4 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 13 5 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 11 6 87821 Robert Knock Carefast-Storck Not NCNCA 7 458419 Cal Erdman Body Concepts 9 8 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 282712 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team 7 10 404430 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA 6 11 368443 Ron Stofan Reliable Racing p/b Folsom Bike 5 12 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 4 13 58416 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen 3 14 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 456794 Rex Moar Body Concepts 1 Women 1/2 1 533363 Kristen Faulkner 9 2 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 8 3 402944 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team 7 4 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 6 5 291752 Ivy Wang JLVelo Cycling Team 5 6 438042 Allie Bollella JLVelo Cycling Team 4 7 297368 Juliette Hyde JLVelo Cycling Team 3 8 332412 Gale Derosa JLVelo Cycling Team 2 9 239419 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team 1 Women 3 1 523326 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees 10 2 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team 9 3 358734 Christine Holland Not NCNCA 4 291002 Arielle Little SunPower Racing 7 5 534607 Victoria Rainbolt Not NCNCA 6 494601 Rachel Critelli SheSpoke Racing 5 7 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing 4 8 406900 Christina Davis SJBC 3 Women 35+ 1/2/3 1 470101 Diana Hellman SJBC 4 2 383842 Johanna Fogolin SJBC 3 3 107768 Laurie Furman SJBC 2 4 293725 Rikke Jeppesen SJBC 1 Women 4 1 494510 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC 6 2 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 5 3 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 4 4 523703 Sara Malm SJBC 3 5 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 2 6 544612 Andrea Tyson SJBC 1 Women 5 1 551077 Lauren Heumann SheSpoke Racing C5 2 572027 Sarah Flamm SheSpoke Racing C5 3 577200 Sarah Tuma C5 Women 55+ 1 221127 Beverly Chaney SJBC 4 2 271750 Vanessa Baumann Kovarus Racing Team 3 3 75937 Elizabeth Benishin Splunk Race Team 2 4 47423 Narda Roushdi 1
Lodi Cyclefest 4/7/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 267361 Chris Riekert Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 17 3 269793 Robert Terra Terun Elite 15 4 406824 Creighton Gruber Team Swift 13 5 194963 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 11 6 195204 Bryan Larsen Team California 10 7 381623 Owen Gillott Team CLIF Bar Cycling 9 8 192686 Blake Anton Marc Pro Cycling p/b Gym One Not NCNCA 9 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 7 10 306325 William Myers Marc Pro Cycling Team 6 11 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 5 12 49344 Mike Charleton Red Peloton 4 13 216293 Paul Lengermann DistrictTaco Racing Not NCNCA 14 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 2 15 271933 Matt Mikul Terun Elite 1 Elite 3/4 1 165447 Joshua Wood 20 2 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 17 3 458433 Jose Cuevas Orange Pedal Cycling 15 4 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 5 504096 Alex Akins Team Swift 11 6 423654 Mckay Kinsey Team Swift 10 7 163726 Carlos Vargas 9 8 0 Matthew Hipworth SunPower Racing Not NCNCA 9 205713 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team 7 10 507825 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun 6 11 275571 Paul Ngo 5 12 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 523219 Andrew Esler JAKROO 3 14 504596 Jacob Gorman Team Swift C4(2) 15 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 1 Elite 4/5 1 575964 Blake Harper Berkeley Bicycle Club (BBC) C5 2 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 17 3 547794 Griffin Nemitz 15 4 523905 Matthew Amara 13 5 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 11 6 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 10 7 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 561091 Nick Spano C5 9 504596 Jacob Gorman Team Swift 7 10 493811 Christopher Bonilla Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 11 496439 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team 5 12 571988 Matthew Scott C5 13 549803 Aaron Gorman Jr C5 14 315626 Paul Levy Team City Racing 2 15 550417 Kevin Kiser Chico Cycling Team C5 Master 35+ 1/2/3 1 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 20 2 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 17 3 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 15 4 165447 Joshua Wood 13 5 187194 Randy Bramblett CoreTechs Cycling TwT 11 6 253987 Joseph Chicoine ThirstyBear Cycling 10 7 187522 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling 9 8 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 8 9 1399 David Allen Cognition Racing Road 7 10 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 6 11 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 5 12 549000 Kimio Bazett 4 13 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 3 14 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 2 15 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 35+ 4/5 1 204757 Cole Rasmussen Red Peloton 20 2 330124 Mike Giudicelli Victory Velo Racing 17 3 513566 Gregory Kennedy Berkeley Bicycle Club (BBC) 15 4 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 550417 Kevin Kiser Chico Cycling Team C5 6 440613 Geoff Cella Victory Velo Racing 10 7 443219 Eugene Brancoveanu C5 8 549823 Trevor Dehart Chico Cycling Team C5 9 547820 Jimmy Barboza Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 7 10 570890 Brian Shields 6 11 569677 Ivor Griffiths C5 12 456591 Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees 4 13 528861 Kenny Lehman C5 14 574999 Mihail Cucu Team City Racing C5 15 569269 Christopher Godwin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 45+ 1/2/3 1 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 20 2 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 17 3 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 15 4 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 13 5 41848 Hussein Saffouri KaiVelo Racing 11 6 274439 Rich Tabuso 10 7 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 9 8 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 8 9 93483 Raymond Rodriguez Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 10 316874 Chris Morris R4R-Make A Wish 6 11 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 5 12 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 303224 Erik Camacho ThirstyBear Cycling 3 14 255279 Dennis Baker Delta Velo 2 15 61600 Jon Gallagher One2Go Event Services/Rule 76 Racing Not NCNCA Master 45+ 4/5 1 545865 Tony Perez 20 2 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 17 3 459638 Eric Lehman Orange Pedal Cycling 15 4 549315 Mark Chrisco Chico Cycling Team C5 5 530167 Rodney Dutra 11 6 497646 Allie Abdulla Rio Strada Racing 10 7 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 9 8 477434 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA 8 9 456376 Raul De Anda AUDI RENO- TAHOE CYCLING 7 10 371171 Andrew Battistessa Rio Strada Racing 6 11 359225 Scott Gelbke Rio Strada Racing 5 12 418406 Eran Ambar SunPower Racing C5 13 255280 Russ Fowler Not NCNCA 14 106985 Charles Woosley emerald velo Not NCNCA 15 419053 Kenneth Hebenstriet 1 Master 55+ 1/2/3 1 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 20 2 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 17 3 50565 Ed Moon Splunk Race Team 15 4 126004 George Miranda SunPower Racing 13 5 366620 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 11 6 192774 Kevin Willitts Body Concepts 10 7 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 9 8 219611 Kurt Bickel Clean Power Cycling pb TESLA 8 9 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 7 10 4879 Bill Brissman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 35241 Stanley Terusaki Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 47316 Clark Rasmussen Splunk Race Team 3 14 460024 Mark Bachmann Clean Power Cycling pb TESLA 2 15 141726 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Women 1/2/3 1 269569 Marissa Axell JLVelo Cycling Team 17 2 297368 Juliette Hyde JLVelo Cycling Team 15 3 221127 Beverly Chaney SJBC 13 4 438042 Allie Bollella JLVelo Cycling Team 11 5 549192 Maude Farrell C3(10) 6 332412 Gale Derosa JLVelo Cycling Team 9 7 537459 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team C3(8) 8 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA C3(7) 9 239419 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team 6 10 543712 Fnu Novita C3(5) 11 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team C3(4) Women 3/4/5 1 512090 Kate Jungnickel SJBC 17 2 571017 Hannah Wood SJBC C4(15) 3 543712 Fnu Novita 13 4 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 11 5 241521 Heidi Alexander 10 6 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team 9 7 466145 Janene Ostrow C4(8) 8 458024 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling 7 9 423942 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling C4(6) 10 487234 Jill Stone SJBC C4(5) 11 570611 Mara Pillott C5 12 470101 Diana Hellman SJBC 3
UC Santa Cruz Road Race 4/7/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 303586 Tobin Ortenblad Donkey Label 8 2 414898 Jackson Duncan UCI CT: Team Illuminate 7 3 403731 Gavin Murray Marc Pro Cycling Team 6 4 133288 Steve Reaney 5 5 418177 Eric Bryan Subaru Santa Monica Racing 4 6 223230 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun 3 7 499308 Dennis Wall CoreTechs Cycling TwT 2 Elite 3 1 358972 Jovanni Stefani SquadraSF p/b Terun 8 2 438991 Charlie Zamanian 7 3 481783 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team 6 4 526509 Evan Paschke 5 5 288374 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 6 537837 Matthew Solomon Not NCNCA 7 384389 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team 2 Elite 4 1 370822 Bradley Lovegren CITUS Not NCNCA 2 519155 Tom Schwemberger Not NCNCA Elite 5 1 0 Matt Zanchelli Not NCNCA 2 0 Hector Alonis Not NCNCA 3 562247 William Sawrey Alto Velo Racing Club C5 4 287731 Luis F. Gomez Los Gatos C5 5 571970 Robert Blundell Davis Bike Club Race Team C5 6 576720 Quincy Dunlap C5 7 577030 Max Wong Not NCNCA 8 577082 Chris Hinck Not NCNCA 9 576855 Runjin Zhu Not NCNCA 10 571712 Karsten Choy Los Gatos C5 11 561918 Mahesh Vegiraju Los Gatos C5 12 349232 Paul Marshall SJBC C5 Women 1/2/3 1 422238 Sawyer Taylor JAKROO 1 Women 4/5 1 381672 Elizabeth Fu Velo Club La Grange Not NCNCA 2 572342 Jiaqi Cao Davis Bike Club Race Team C5
Sea Otter Classic Criterium 4/11/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 342402 Kevin Girkins Not NCNCA 2 35628 Philip Tinstman Not NCNCA 3 456576 Samuel Boardman Not NCNCA 4 418889 Camden Vodicka Not NCNCA 5 327650 Colby Lange Not NCNCA 6 455497 Tristan Manderfeld Not NCNCA 7 325618 Leo Bugtai Not NCNCA 8 338708 Colin Strickland Not NCNCA 9 525509 Samuel Blackmon Not NCNCA 10 456989 Kenneth Tsuda 6 11 193527 Thomas Herman Not NCNCA 12 523668 David Mayhew Not NCNCA 13 523764 Dillon Hollinger Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 3 14 269793 Robert Terra Terun Elite 2 15 334916 Alex Schueckler Not NCNCA Elite 3 1 481783 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team 10 2 504096 Alex Akins Team Swift 9 3 387371 Thomas Perkins Tesseract Racing 8 4 495184 Jeremy Pond 7 5 520923 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 6 6 365184 Keith Tussey Not NCNCA 7 232565 Van Geslani 4 8 397566 Noah Collins Not NCNCA Elite 4 1 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 7 2 556342 Frank Greco Jr Not NCNCA 3 535505 Alexander Baker Not NCNCA 4 465985 Austin Cooper Not NCNCA 5 523910 Andrew Howell Not NCNCA 6 563933 Alec Schreier Not NCNCA 7 503398 Kevin Man Not NCNCA Elite 5 1 460061 Matthew Saldana Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk C5 2 318040 Ethan Sanchez Not NCNCA 3 569955 Frank Torres Not NCNCA 4 555445 Brandon Gordon C5 5 571512 Benjamin Crandall Not NCNCA 6 555230 Daniel Rangel Not NCNCA 7 470648 James Mcdonagh Not NCNCA 8 573211 Marshall Lai C5 Master 35+ 1/2/3 1 194963 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 2 91530 Jason Yannelli Not NCNCA 3 523668 David Mayhew Not NCNCA 4 570133 Matt Hornland Not NCNCA 5 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 2 6 22200 Thomas Mains Not NCNCA Master 35+ 4 1 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 6 2 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 5 3 272930 Sergio Estrada CBRE Racing 4 4 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 5 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 6 526337 Tony Medina Not NCNCA Master 35+ 5 1 397539 Travis Garrison C5 2 576720 Quincy Dunlap C5 3 0 Matthew Burdette Not NCNCA 4 499616 Darrell Osborn C5 Master 45+ 1/2/3 1 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 20 2 319966 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT 17 3 289685 Jordi Conrado Not NCNCA 4 153943 Sean Haidet Not NCNCA 5 236370 James Woodburne Not NCNCA 6 23731 Mike Mcmahon Not NCNCA 7 52696 Charles Wilson AUDI RENO-TAHOE 9 8 237028 Samuel Worthington Divine Electric Norcal 8 9 162579 Garett Schreier Not NCNCA 10 61600 Jon Gallagher Not NCNCA 11 9046 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 5 12 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 4 13 155869 John Olsen Not NCNCA 14 174881 Ken Todd Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 15 407796 Christopher Knott Not NCNCA Master 45+ 4 1 419924 Amir Matityahu 10 2 296085 David Nicholls Not NCNCA 3 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 8 4 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 7 5 227583 Frank Pinto 6 6 394740 Martin Debono 5 7 524826 Tamer Sakr 4 8 154876 Brian Martinez CBRE Racing 3 9 304805 Joe Narciso CBRE Racing 2 10 357898 Christopher Palmer Not NCNCA Master 45+ 5 1 486591 Fernando Gonzales Not NCNCA 2 529085 Kevin Jones Not NCNCA 3 570761 Calvin Walstad Victory Velo Racing C5 4 0 Eric Chin Not NCNCA Master 55+ 1/2/3/4 1 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 8 2 87821 Robert Knock Not NCNCA 3 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 6 4 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 5 5 13247 Roderick Gilchrist SJBC 4 6 244607 Jonathan Tessler Not NCNCA 7 420161 George Marks 2 8 570700 Jeff Buich C5 Women 1/2 1 275320 Sarah Sturm Not NCNCA 2 188007 Shelby Reynolds Not NCNCA 3 294746 Christina Birch Not NCNCA 4 420158 Hanna Muegge DNA Pro Cycling Team 10 5 424919 Ayesha Mcgowan Not NCNCA 6 365513 Mckenzie Steiner Not NCNCA 7 0 Silvia Fernanda Polanco Not NCNCA 8 493833 Nicole Pressprich Not NCNCA 9 499581 Leigh Ann Fields Not NCNCA 10 561733 Jamie-lee Wright Not NCNCA 11 466017 Samantha Goldenstein Not NCNCA 12 422238 Sawyer Taylor PICKLE JUICE PRO CYCLING TEAM 2 Women 3 1 466552 Colleen Grygier Not NCNCA 2 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 2 3 392098 Sarah Muench Not NCNCA Women 35+ 1 221127 Beverly Chaney SJBC 5 2 179798 Elizabeth Nettles Not NCNCA 3 324610 Nicole Weiss Not NCNCA 4 291752 Ivy Wang JLVelo Cycling Team 2 5 393251 Jeanette Haggas RAZZLE DAZZLE 1 Women 4 1 529844 Ashley Beimert Not NCNCA 2 351898 Margaret Lowe 4 3 523703 Sara Malm SJBC 3 4 466145 Janene Ostrow 2 5 523885 Lauren Webb Not NCNCA Women 5 1 499617 Kristen Osborn C5 2 556156 Samantha Scott Not NCNCA 3 572192 Rachel Cary Not NCNCA 4 571894 Skylar Wen Not NCNCA 5 527745 Desbah Yazzie Not NCNCA 6 0 Alison O'dell Not NCNCA 7 522346 Liana Engie Not NCNCA
Sea Otter Classic Circuit Race 4/12/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 3 1 549695 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees 20 2 307201 Nye Yackle 17 3 438991 Charlie Zamanian 15 4 0 Kahiri Endeler Papeete TAHITI Not NCNCA 5 526509 Evan Paschke 11 6 520923 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 7 417296 Taylor Dawson Santa Monica CA Not NCNCA 8 401077 Jonathan Lee 8 9 422932 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing 7 10 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 6 11 481783 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team 5 12 365573 Nicholas Tabares Denver CO Not NCNCA 13 495184 Jeremy Pond 3 14 365184 Keith Tussey Camarillo CA Not NCNCA 15 428881 James Walker Los Angeles CA Not NCNCA Junior 15-16 1 425398 Adin Jose Team Swift 17 2 571999 Ethan Villaneda Corona CA Not NCNCA 3 566155 Peyton Hart Dana Point CA Not NCNCA 4 423654 Mckay Kinsey Team Swift 11 5 523905 Matthew Amara 10 6 568923 Max Van Loo Temecula CA Not NCNCA 7 546386 Andrew Carr 8 8 529409 Daryl Hopkins Team Swift 7 9 447894 Sean Strachan Team Swift 6 10 493736 Evan Larson Redlands CA Not NCNCA 11 544117 Jacob Olander Bend OR Not NCNCA 12 538351 Riley Stark San Diego CA Not NCNCA 13 397778 Micah Sanchez Winchester CA Not NCNCA 14 390801 Nicholas Leuenhagen Boise ID Not NCNCA Junior 17-18 1 425661 Kyle Chromy Simi Valley CA Not NCNCA 2 406824 Creighton Gruber Team Swift 17 3 434141 Ian Oelrich San Diego CA Not NCNCA 4 478354 Caleb Classen Carpinteria CA Not NCNCA 5 408195 Spencer Severance Boise ID Not NCNCA 6 507674 Connor Bentley Laguna Niguel CA Not NCNCA 7 504096 Alex Akins Team Swift 9 8 511212 Tyler Thorp Not NCNCA 9 393676 Eddy Huntsman Newport Coast CA Not NCNCA 10 307201 Nye Yackle 6 11 378823 Devin Wilson Redlands CA Not NCNCA 12 530384 Riley Mullen 4 13 393634 Alexander Wulfgang LochmillerPoway CA Not NCNCA 14 361964 Brody Mcdonald Escondido CA Not NCNCA 15 460061 Matthew Saldana Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk C5 Junior Women 15-18 1 424176 Chloe Patrick Carson CA Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 204541 Aaron Boyleston Thousand Oaks CA Not NCNCA 2 484673 Brendon Bolin Santa Barbara CA Not NCNCA 3 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 13 4 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 11 5 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 10 6 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 9 7 304360 Oliver Ryan 8 8 228684 Max Polin SK Racing 7 9 91530 Jason Yannelli S Casco ME Not NCNCA 10 413795 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing 5 11 1399 David Allen Cognition Racing Road 4 12 537842 Matthew Brill Cognition Racing Road 3 13 288200 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 14 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 45+ 1/2/3 1 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 20 2 65915 Lewis Peterson San Luis Obispo CA Not NCNCA 3 236370 James Woodburne Phoenix AZ Not NCNCA 4 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 13 5 153943 Sean Haidet San Luis Obispo CA Not NCNCA 6 167360 Jason Hannon Santa Ynez CA Not NCNCA 7 289685 Jordi Conrado Placentia CA Not NCNCA 8 382234 Troy Deibert Northstar California Mountain Bike Team 8 9 416562 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT 7 10 319966 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT 6 11 6422 Mike Castaldo Chico Cycling Team 5 12 237028 Samuel Worthington Divine Electric Norcal 4 13 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 3 14 422186 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team 2 15 4958 Fredrick Brooks Ventura CA Not NCNCA Master 55+ 1/2/3/4 1 6538 Emilio Cervantes Lake Forest CA Not NCNCA 2 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 17 3 129138 Greg Leibert Venice CA Not NCNCA 4 26205 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing 13 5 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 11 6 87821 Robert Knock San Luis Obispo CA Not NCNCA 7 380049 George Tomasich Norwalk CA Not NCNCA 8 11447 Greg Fenton Ramona CA Not NCNCA 9 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 7 10 74102 Thomas Coulter CAL-NAT'S Racing 6 11 13762 Paul Gossi AUDI RENO-TAHOE 5 12 366620 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 13 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 88963 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Women 3 1 545885 Randi Gino Chino CA Not NCNCA 2 516694 Georgeta Ungureanu Tarzana CA Not NCNCA 3 466552 Colleen Grygier Sammamish WA Not NCNCA 4 522553 Alison Kubota Cognition Racing Road 4 5 494323 Desiree Varela SunPower Racing 3 6 519820 Samantha Scipio West Bloomfield MI Not NCNCA 7 458896 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team 1 Women 35+ 1 336698 Charity Chia Castaic CA Not NCNCA 2 7113 Ruth Clemence Newport Beach CA Not NCNCA 3 418443 Patricia Murray San Diego CA Not NCNCA 4 502857 Elizabeth Inglese Solvang CA Not NCNCA 5 291752 Ivy Wang JLVelo Cycling Team 5 6 379132 Cindy Fenton Ramona CA Not NCNCA 7 295106 Kathy Martin Long Beach CA Not NCNCA 8 272320 Anne Chen Santa Barbara CA Not NCNCA 9 292816 Kimberly Stackpole Carpinteria CA Not NCNCA Women 4 1 548261 Lori Hoechlin Rancho Mission Viejo CA Not NCNCA 2 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 10 3 498829 Kim Jaya Del Mar CA Not NCNCA 4 529844 Ashley Beimert Seattle WA Not NCNCA 5 351898 Margaret Lowe 7 6 572239 Sue Lin Holt SunPower Racing 6 7 381672 Elizabeth Fu San Marino CA Not NCNCA 8 544612 Andrea Tyson SJBC 4 9 466145 Janene Ostrow 3 10 428927 Reagan Marshall Corona CA Not NCNCA 11 523885 Lauren Webb Oceanside CA Not NCNCA Women 5 1 499617 Kristen Osborn C5 2 0 Jennifer Tave Menlo Park CA Not NCNCA 3 577810 Whitney Post C5 4 571894 Skylar Wen Los Angeles CA Not NCNCA 5 572192 Rachel Cary Not NCNCA 6 543533 Catherine Kircos C5 7 532900 Martha Filkins Simi Valley CA Not NCNCA 8 551119 Annie Rutledge C5 9 554881 Lynn Argente Arroyo Grande CA Not NCNCA 10 522346 Liana Engie Los Angeles CA Not NCNCA 11 527745 Desbah Yazzie Boise ID Not NCNCA 12 0 Celina Bracken Thousand Oaks CA Not NCNCA 13 548518 Kathi Stewart Agoura Hills CA Not NCNCA
Sea Otter Classic Road Race 4/12/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 343054 Cameron Piper UCI CT: Team Illuminate 20 2 342402 Kevin Girkins San Marcos TX Not NCNCA 3 456576 Samuel Boardman San Marcos CA Not NCNCA 4 0 Camilo Castiblanco San Francisco CA Not NCNCA 5 338708 Colin Strickland Austin TX Not NCNCA 6 327650 Colby Lange Edwards CO Not NCNCA 7 334916 Alex Schueckler San Diego CA Not NCNCA 8 0 Rodolfo Torres San Francisco CA Not NCNCA 9 330472 Lance Haidet San Luis Obispo CA Not NCNCA 10 313290 Drew Kogon Pacific Palisades CA Not NCNCA 11 193527 Thomas Herman Lakewood CO Not NCNCA 12 423077 Duncan Clark Los Angeles CA Not NCNCA 13 335474 Dillon Caldwell Bend OR Not NCNCA 14 486531 Aidan Mcneil Team Swift 2 15 325618 Leo Bugtai Pasadena CA Not NCNCA Elite 4 1 494549 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun 20 2 417057 Daniel Stark Lamorinda Cycling Club 17 3 496788 Michael Starr Mount Prospect IL Not NCNCA 4 379109 Blaize Baehrens Carlsbad CA Not NCNCA 5 551750 Kenneth Rodriguez-clishamLos Angeles CA Not NCNCA 6 438512 Christopher Buonomo New York NY Not NCNCA 7 502914 Robert Raffo 9 8 556342 Frank Greco Jr Milwaukee WI Not NCNCA 9 466904 Kenneth Oei 7 10 535505 Alexander Baker Los Angeles CA Not NCNCA 11 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 5 12 515553 Christian Griffith SquadraSF p/b Terun 4 13 571285 Elias Mahmood Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 14 550201 Justin Menner Los Angeles CA Not NCNCA 15 526417 Jorge Alcaraz Norwalk CA Not NCNCA Master 35+ 4 1 536649 Travis Mccarty Arroyo Grande CA Not NCNCA 2 220801 Derald Sue Team Oakland Cycling 17 3 440329 Joshua Tootell Loma Linda CA Not NCNCA 4 510814 Gregoire Denis SunPower Racing 13 5 507021 Shai Traister 11 6 527620 Karl Schulz Reno Wheelmen 10 7 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 9 8 359693 Eamonn Tucker The Olympic Club 8 9 537276 Jorge Lemus Canyon Country CA Not NCNCA 10 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 11 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 272930 Sergio Estrada CBRE Racing 4 13 0 Humberto Gonzalez Miami FL Not NCNCA 14 458870 Dan Rugani CBRE Racing 2 15 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Master 45+ 4 1 45436 John Hawkins Los Osos CA Not NCNCA 2 419924 Amir Matityahu 17 3 571386 Doug Urbach Westlake Vlg CA Not NCNCA 4 537279 Fermin Lemus Palmdale CA Not NCNCA 5 427751 Lee Niffenegger Santa Clarita CA Not NCNCA 6 296085 David Nicholls Cave Creek AZ Not NCNCA 7 397231 Jon Meals Team Oakland Cycling 9 8 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 8 9 304805 Joe Narciso CBRE Racing 7 10 154876 Brian Martinez CBRE Racing 6 11 265991 Anthony Low CBRE Racing 5 12 299589 Karel Konopik Reseda CA Not NCNCA 13 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 3 14 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 15 0 Philip Ineno Santa Monica CA Not NCNCA Women 1/2 1 408322 Emily Newsom Fort Worth TX Not NCNCA 2 507789 Shannon Malseed Narrawong VIC Not NCNCA 3 528208 Sharlotte Lucas Hokitika WTC Not NCNCA 4 215759 Kathleen Giles Monterey CA Not NCNCA 5 266806 Alison Tetrick Petaluma CA Not NCNCA 6 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 10 7 186919 Kendall Ryan Camarillo CA Not NCNCA 8 420158 Hanna Muegge DNA Pro Cycling Team 8 9 424919 Ayesha Mcgowan Decatur GA Not NCNCA 10 294746 Christina Birch Cambridge MA Not NCNCA 11 256409 Amy Chandos Flagstaff AZ Not NCNCA 12 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 4 13 365513 Mckenzie Steiner Del Mar CA Not NCNCA 14 493833 Nicole Pressprich Portland OR Not NCNCA 15 424669 Sophie Andrews Bend OR Not NCNCA
Sea Otter Classic Circuit Race 4/13/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 4 1 563167 Andrew Holmes 20 2 417057 Daniel Stark Lamorinda Cycling Club 17 3 552141 Jens Wulkow 15 4 548513 Brendan Larkin SunPower Racing 13 5 526417 Jorge Alcaraz Norwalk CA Not NCNCA 6 502914 Robert Raffo 10 7 509523 Peter Ambiel Alto Velo Racing Club 9 8 556342 Frank Greco Jr Milwaukee WI Not NCNCA 9 515553 Christian Griffith SquadraSF p/b Terun 7 10 527534 Lukas Voesenek SquadraSF p/b Terun 6 11 535505 Alexander Baker Los Angeles CA Not NCNCA 12 393542 Dylan Glatt Cognition Racing Road 4 13 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 3 14 550599 Jisi Guo 2 15 534247 Franã§ois Xavier Bucher 1 Elite 5 1 575988 Nicholas Mati C5 2 0 Julian Le Pelch Mill Valley CA Not NCNCA 3 571979 Dan Thow Ventura CA Not NCNCA 4 570839 Joe Nau C5 5 555463 Matthias Mueller Schweinfurt Not NCNCA 6 572355 Andrew Sterling Team City Racing C5 7 557298 Justin Too Mtn House CA Not NCNCA 8 450517 Demitri Foye Granite Bay CA Not NCNCA 9 566451 Calvin Harris Arroyo Grande CA Not NCNCA 10 570436 Joshua Mayhew Los Angeles CA Not NCNCA 11 571004 Charles Joseph C5 12 574662 Przemek Tutak C5 13 572111 Michael Gibbs Santa Barbara CA Not NCNCA 14 572250 Kyle Mcnair Goleta CA Not NCNCA 15 0 Noah Goodin Salinas CA Not NCNCA Master 35+ 4 1 536649 Travis Mccarty Arroyo Grande CA Not NCNCA 2 527620 Karl Schulz Reno Wheelmen 17 3 278360 Clinton Claassen 15 4 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 13 5 330124 Mike Giudicelli Victory Velo Racing 11 6 555135 Alex Lloyd VSRT/Livermore Cyclery 10 7 220801 Derald Sue Team Oakland Cycling 9 8 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 8 9 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 537276 Jorge Lemus Canyon Country CA Not NCNCA 11 406825 Ben Moomey CBRE Racing 5 12 526497 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics4 13 395297 Shinnosuke Hasegawa 3 14 575337 Ryan Rubel 2 15 529650 Victor Loh Cognition Racing Road 1 Master 35+ 5 1 90168 Dylan Jones Santa Barbara CA Not NCNCA 2 577350 John Levy Fullerton CA Not NCNCA 3 571002 Joshua Clifford C5 4 501024 Jeff Stilwell C5 5 569677 Ivor Griffiths C5 6 0 Lief Storer San Francisco CA Not NCNCA 7 550106 Daniel Mendez Not NCNCA 8 507863 Paul Hepworth C5 9 576720 Quincy Dunlap C5 10 397539 Travis Garrison C5 11 329378 Mike Greenlee Grover Beach CA Not NCNCA 12 567795 Donald Lee C5 13 0 Robert Baumann Newbury Park CA Not NCNCA 14 574999 Mihail Cucu Team City Racing C5 15 577946 Rocky Ilen Not NCNCA Master 45+ 4 1 419924 Amir Matityahu 17 2 571386 Doug Urbach Westlake Vlg CA Not NCNCA 3 296085 David Nicholls Cave Creek AZ Not NCNCA 4 537279 Fermin Lemus Palmdale CA Not NCNCA 5 418485 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 6 540051 David Spargo 9 7 397231 Jon Meals Team Oakland Cycling 8 8 291364 Darren Yap 7 9 460055 James Cho Clean Power Cycling pb TESLA 6 10 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 5 11 529633 Chip Mcavoy Victory Velo Racing 4 12 575009 Douglas Tello Bensenville IL Not NCNCA 13 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 2 14 432263 Dan Whiley SJBC 1 Master 45+ 5 1 384831 Nick Burton C5 2 345896 Bryant Likes Simi Valley CA Not NCNCA 3 570109 Jeff Standish Gresham OR Not NCNCA 4 546924 Mark Stevens C5 5 506627 Ken Hashimoto Pacific Grove CA Not NCNCA 6 0 David Lynch Not NCNCA 7 313796 John Tullius Pebble Beach CA Not NCNCA 8 571448 Casildo Romero C5 9 459288 Michael Eberhard El Dorado Hills CA Not NCNCA 10 530399 Michael Gaynor C5 11 172505 Chris Anderson Quincy CA Not NCNCA 12 529085 Kevin Jones Phoenix AZ Not NCNCA 13 506535 Brent Demmitt Cave Creek AZ Not NCNCA 14 575067 Gordon Gladstone El Cerrito CA Not NCNCA 15 0 Eric Chin Phoenix AZ Not NCNCA
Sea Otter Classic Road Race 4/13/2019
Place Lic# Name Team Points Junior 13-14 1 407818 Lance Wong Boise ID Not NCNCA 2 525219 Brendan Luongo Santa Barbara CA Not NCNCA 3 458797 Etzael Godinez Norwalk CA Not NCNCA 4 489812 Josiah Hanson Boise ID Not NCNCA 5 480256 Massimo Morson Team Swift C5 6 391758 Joe Spranger Sammamish WA Not NCNCA Junior 15-16 1 423654 Mckay Kinsey Team Swift 17 2 425398 Adin Jose Team Swift 15 3 564476 Alex Gustin San Diego CA Not NCNCA 4 566155 Peyton Hart Dana Point CA Not NCNCA 5 438181 Benjamin Lomas Boise ID Not NCNCA 6 529409 Daryl Hopkins Team Swift 9 7 493736 Evan Larson Redlands CA Not NCNCA 8 568923 Max Van Loo Temecula CA Not NCNCA 9 538351 Riley Stark San Diego CA Not NCNCA 10 523905 Matthew Amara 5 11 447894 Sean Strachan Team Swift 4 12 548784 Alex Frankel Team Swift 3 13 390801 Nicholas Leuenhagen Boise ID Not NCNCA 14 575191 Luke Robertson C5 Junior 17-18 1 507674 Connor Bentley Laguna Niguel CA Not NCNCA 2 393676 Eddy Huntsman Newport Coast CA Not NCNCA 3 504096 Alex Akins Team Swift 15 4 486531 Aidan Mcneil Team Swift 13 5 425661 Kyle Chromy Simi Valley CA Not NCNCA 6 478354 Caleb Classen Carpinteria CA Not NCNCA 7 408195 Spencer Severance Boise ID Not NCNCA 8 406824 Creighton Gruber Team Swift 8 9 378823 Devin Wilson Redlands CA Not NCNCA 10 393634 Alexander Wulfgang LochmillerPoway CA Not NCNCA 11 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 5 12 523582 Nicholas Archer Ascend Racing 4 13 496594 Travis Risley Team Swift 3 14 486974 Victor Vazquez Downey CA Not NCNCA 15 405351 Ethan Wong Boise ID Not NCNCA Junior Women 13-14 1 556156 Samantha Scott Boise ID Not NCNCA 2 498792 Eire Chen Del Mar CA Not NCNCA 3 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 3 4 544214 Caroline Divietro Boise ID Not NCNCA 5 569023 Natalie Krutsinger Redlands CA Not NCNCA Junior Women 15-18 1 424176 Chloe Patrick Carson CA Not NCNCA 2 555007 Nekane Powell Boise ID Not NCNCA 3 488780 Jordyn Oldenburg Boise ID Not NCNCA Master 55+ 1 6538 Emilio Cervantes Lake Forest CA Not NCNCA 2 11447 Greg Fenton Ramona CA Not NCNCA 3 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 15 4 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 13 5 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 11 6 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 10 7 380049 George Tomasich Norwalk CA Not NCNCA 8 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 8 9 407521 Tim Davis Hammer/53x11 7 10 433902 Christopher Demattei Victory Velo Racing 6 11 87821 Robert Knock San Luis Obispo CA Not NCNCA 12 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 46580 John Slawta Talent OR Not NCNCA
Sea Otter Classic Circuit Race 4/14/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 456576 Samuel Boardman San Marcos CA Not NCNCA 2 267361 Chris Riekert Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 17 3 342402 Kevin Girkins San Marcos TX Not NCNCA 4 343054 Cameron Piper UCI CT: Team Illuminate 13 5 418889 Camden Vodicka San Marcos CA Not NCNCA 6 440626 Tim Mcbirney Team California 10 7 486531 Aidan Mcneil Team Swift 9 8 327650 Colby Lange Edwards CO Not NCNCA 9 0 Camilo Castiblanco San Francisco CA Not NCNCA 10 0 Rodolfo Torres San Francisco CA Not NCNCA 11 318434 Kyle Kirby San Diego CA Not NCNCA 12 422984 Ruben Saatjian Santa Barbara CA Not NCNCA 13 325618 Leo Bugtai Pasadena CA Not NCNCA 14 307192 Jake Yackle 2 15 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 1 Women 1/2 1 528208 Sharlotte Lucas Hokitika WTC Not NCNCA 2 408322 Emily Newsom Fort Worth TX Not NCNCA 3 186919 Kendall Ryan Camarillo CA Not NCNCA 4 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 13 5 525629 Jaimee Erickson 11 6 424919 Ayesha Mcgowan Decatur GA Not NCNCA 7 493833 Nicole Pressprich Portland OR Not NCNCA 8 422238 Sawyer Taylor PICKLE JUICE PRO CYCLING TEAM 8 9 424669 Sophie Andrews Bend OR Not NCNCA 10 376124 Amity Rockwell 6 11 418537 Michelle Henry Portland OR Not NCNCA 12 515165 Caroline Mani Colorado Spgs CO Not NCNCA 13 283260 Melissa Tallent Alexandria VA Not NCNCA 14 561733 Jamie-lee Wright Smiths BERMUDA Not NCNCA 15 499581 Leigh Ann Fields Tulsa OK Not NCNCA
Sea Otter Classic Road Race 4/14/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 3 1 481783 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team 20 2 524493 Bradley Wiggs Palmdale CA Not NCNCA 3 358972 Jovanni Stefani SquadraSF p/b Terun 15 4 339070 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 13 5 271070 Skyler Taylor SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyclery 11 6 0 Kahiri Endeler Papeete TAHITI Not NCNCA 7 549695 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees 9 8 526509 Evan Paschke 8 9 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 503218 Giona Fabbri Claremont CA Not NCNCA 11 507825 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun 5 12 417296 Taylor Dawson Santa Monica CA Not NCNCA 13 384389 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team 3 14 397566 Noah Collins Colorado Springs CO Not NCNCA 15 537837 Matthew Solomon Berkeley CA Not NCNCA Elite 5 1 488703 Ryan Mackintosh Los Gatos CA Not NCNCA 2 0 Jeremy Costello San Luis Obispo CA Not NCNCA 3 571979 Dan Thow Ventura CA Not NCNCA 4 575988 Nicholas Mati C5 5 576002 Julian Rowntree C5 6 570839 Joe Nau C5 7 572250 Kyle Mcnair Goleta CA Not NCNCA 8 570795 Andre Dempsey San Francisco CA Not NCNCA 9 555445 Brandon Gordon C5 10 574163 Andre Dupuis San Francisco CA Not NCNCA 11 0 Ryan Smith Not NCNCA 12 572111 Michael Gibbs Santa Barbara CA Not NCNCA 13 307107 Daniel Zollo Scottsdale AZ Not NCNCA 14 329842 Bryan Hood Pen Velo Racing/Summit Bicycles C5 15 158409 James Sandoval Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 403715 Todd Markelz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 10 2 204541 Aaron Boyleston Thousand Oaks CA Not NCNCA 3 476831 Richie Vos SunPower Racing 8 4 141844 Joshua Dapice Touchstone Racing 7 5 91530 Jason Yannelli S Casco ME Not NCNCA 6 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 5 7 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 4 8 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 3 9 537842 Matthew Brill Cognition Racing Road 2 10 405205 Michele Lisi Pacific Palisades CA Not NCNCA Master 35+ 5 1 569677 Ivor Griffiths C5 2 501024 Jeff Stilwell C5 3 571002 Joshua Clifford C5 4 0 Christopher Siano South Lake Tahoe CA Not NCNCA 5 397539 Travis Garrison C5 6 0 Robert Baumann Newbury Park CA Not NCNCA 7 535928 Ryan Luongo Santa Barbara CA Not NCNCA 8 576720 Quincy Dunlap C5 9 507356 Rudy Miramontes Santa Ana CA Not NCNCA Master 45+ 1/2/3 1 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 20 2 167360 Jason Hannon Santa Ynez CA Not NCNCA 3 196220 Thomas Newmeyer Studio Velo 15 4 336936 Joseph Sullivan SJBC 13 5 116501 Robert Britt Studio Velo 11 6 289685 Jordi Conrado Placentia CA Not NCNCA 7 153943 Sean Haidet San Luis Obispo CA Not NCNCA 8 263738 Maksim Gusev San Diego CA Not NCNCA 9 319966 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT 7 10 201585 Daniel Quirk ThirstyBear Cycling 6 11 10942 Jon Erskine 5 12 359333 Geoffrey Beard 4 13 205510 Alon Golan SquadraSF p/b Terun 3 14 52696 Charles Wilson AUDI RENO-TAHOE 2 15 205616 Shawn Daly ThirstyBear Cycling 1 Master 45+ 5 1 485841 Brian Butler C5 2 506627 Ken Hashimoto Pacific Grove CA Not NCNCA 3 191461 Jose Velazquez Porterville CA Not NCNCA 4 546924 Mark Stevens C5 5 526902 Bob Machlin SunPower Racing C5 6 530399 Michael Gaynor C5 7 571448 Casildo Romero C5 8 570922 Tim Mcnamara C5 9 497283 William Bommarito Monterey CA Not NCNCA 10 0 Matthew Hartman Gilroy CA Not NCNCA 11 0 Don Mccullough Santa Rosa CA Not NCNCA 12 571179 Trayce Shires C5 Women 3 1 558550 Courtney Nelson 8 2 516694 Georgeta Ungureanu Tarzana CA Not NCNCA 3 534607 Victoria Rainbolt Arroyo Grande CA Not NCNCA 4 545885 Randi Gino Chino CA Not NCNCA 5 458642 Stefanie Mick Newark CA Not NCNCA 6 466552 Colleen Grygier Sammamish WA Not NCNCA 7 459854 Christina Ooi Santa Monica CA Not NCNCA 8 458896 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team 1 Women 35+ 1 46888 Jennifer Slawta Talent OR Not NCNCA 2 381377 Stephanie Nunes San Luis Obispo CA Not NCNCA 3 546153 Michelle Fugal Goodyear AZ Not NCNCA 4 179798 Elizabeth Nettles Seattle WA Not NCNCA 5 240797 Jennifer Barlow US Military Endurance Sports 3 6 523009 Marsha Griffin Gilroy CA Not NCNCA 7 523226 Catherine Vanrhee C4(1) Women 4 1 498829 Kim Jaya Del Mar CA Not NCNCA 2 548261 Lori Hoechlin Rancho Mission Viejo CA Not NCNCA 3 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 4 4 547456 Rebecca Van Bussel JLVelo Cycling Team 3 5 547951 Teresa Datar Kovarus Racing Team 2 6 558400 Melissa Locher Not NCNCA Women 5 1 0 Katherine Hoolihan Berkeley CA Not NCNCA 2 499617 Kristen Osborn C5 3 577810 Whitney Post C5 4 570502 Zoe Durand SunPower Racing C5 5 532900 Martha Filkins Simi Valley CA Not NCNCA 6 556466 Elizabeth Atchley Silverado CA Not NCNCA 7 0 Dana Wassmer Sacramento CA Not NCNCA 8 527745 Desbah Yazzie Boise ID Not NCNCA 9 535776 Brenna Irwin Preston Yorba Linda CA Not NCNCA
Copperopolis Road Race 4/20/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 0 Camilo Castiblanro Illuminate Not NCNCA 2 343054 Cameron Piper UCI CT: Team Illuminate 17 3 220196 Christopher Coble The Olympic Club 15 4 303586 Tobin Ortenblad Donkey Label 13 5 400645 Cooper Shanks Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 6 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 10 7 527022 William Downing The Olympic Club 9 8 194574 Morgan Gerlak The Olympic Club 8 9 416390 Sam Anderson-moxley Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 10 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 6 11 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 5 12 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 4 13 377646 Christopher Craig Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 3 14 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 2 15 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 1 Elite 3 1 339070 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 17 2 507825 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun 15 3 392595 Aaron Casados 13 4 544597 Cole Williams Not NCNCA 5 547749 Stuart Grosser The Olympic Club 10 6 553883 Michael Gilson The Olympic Club 9 Elite 4 1 429355 Drew Fagerlin TMB Development p/b Equator Coffees 17 2 315626 Paul Levy Team City Racing 15 3 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 13 4 553051 Jiehua Huang 11 5 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 6 533380 Sean O'neal CBRE Racing 9 7 479363 Damien Hays 8 8 538171 Chris Hopkins 7 9 406825 Ben Moomey CBRE Racing 6 Elite 5 1 577414 Scott Thompson Berkeley Bicycle Club (BBC) C5 2 546895 Enrique Rojas C5 3 574114 Kalen Darling Bell Real Estate Cycling C5 4 574163 Andre Dupuis Not NCNCA 5 0 Andre Dempsey Not NCNCA 6 574358 Brian Ramirez Cortes Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 Junior 15-18 4/5 1 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 7 2 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 6 3 529409 Daryl Hopkins Team Swift 5 4 548784 Alex Frankel Team Swift 4 5 447894 Sean Strachan Team Swift 3 6 570669 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team 2 7 549158 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Team 1 Junior Men 14 & Under 1 424063 Walter Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike C5 2 549642 Nolan Arinno 6 3 480256 Massimo Morson Team Swift C5 4 0 Hunter Glass Not NCNCA 5 570759 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling Team C5 6 530248 Maxwell Doyle C5 Junior Women 14 & Under 1 0 Anna Soares Victory Velo Racing Not NCNCA 2 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 1 Master 35+ 1/2/3 1 195929 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing 13 2 141844 Joshua Dapice Touchstone Racing 11 3 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 10 4 302958 Erik Nelson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 5 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 8 6 384037 Rob Whittier ThirstyBear Cycling 7 7 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 6 8 288200 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 5 Master 35+ 4 1 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 2 458870 Dan Rugani CBRE Racing 5 3 418485 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 4 513566 Gregory Kennedy Berkeley Bicycle Club (BBC) 3 5 523908 Jonathan Mckaskey VSRT/Livermore Cyclery 2 Master 35+ 5 1 557142 John Shirley C5 Master 45+ 1/2/3 1 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 17 2 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 15 3 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 13 4 336936 Joseph Sullivan SJBC 11 5 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 10 6 116501 Robert Britt Studio Velo 9 7 2312 Darren Baker R4R-Make A Wish 8 8 416562 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT 7 9 20105 Bill Laddish KaiVelo Racing 6 10 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 5 11 289231 Keiichi Otani Alto Velo Racing Club 4 12 52696 Charles Wilson AUDI RENO-TAHOE 3 Master 45+ 4 1 129658 Troy Soares Victory Velo Racing 7 2 434736 Jim Perreira The Fast Forward 6 3 548244 Shea Nolan 5 4 470911 Tim Howell 4 5 419053 Kenneth Hebenstriet 3 6 545865 Tony Perez 2 7 62873 Val Encomio Funsport Bikes RT Not NCNCA Master 45+ 5 1 571277 Paul Castonguay C5 2 349232 Paul Marshall SJBC C5 3 571315 James Ewing C5 Master 55+ 1/2/3 1 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 20 2 196753 James Allen 17 3 407521 Tim Davis Hammer/53x11 15 4 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 13 5 87938 Steven Archer CAL-NAT'S Racing 11 6 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 10 7 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 9 8 196222 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling 8 9 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 7 10 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 6 11 200149 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team 5 12 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 1688 Robert Anderson CAL-NAT'S Racing 3 14 47316 Clark Rasmussen Splunk Race Team 2 15 537522 John Sullivan Body Concepts 1 Master 55+ 4/5 1 285990 Jim Forester Divine Electric Norcal 15 2 36779 Randy Volkmar Body Concepts 13 3 198323 Jess Nierenberg 11 4 65413 Craig Larsen 10 5 195944 Matt Conidaris Body Concepts 9 6 175841 Thomas Wood ol'Republic/SERT 8 7 25188 Jenno Morson Hammer/53x11 C3(7) 8 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 6 9 264478 Jeff Taylor 5 10 419364 Damien Anderson Clean Power Cycling pb TESLA 4 11 90079 Randy Floyd Body Concepts 3 Women 1/2 1 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 3 2 195302 Jennifer Hartwig SquadraSF p/b Terun 2 Women 3 1 291002 Arielle Little SunPower Racing 2 Women 30+ 1 311464 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling 3 2 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 3 75937 Elizabeth Benishin Splunk Race Team 1 Women 4 1 351898 Margaret Lowe 3 2 364645 Robin Soares Victory Velo Racing 2 3 393225 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling 1 Women 5 1 578413 Elizabeth Azevedo C5
Wards Ferry Road Race 4/27/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 220196 Christopher Coble The Olympic Club 20 2 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 17 3 213120 Christopher Baird The Olympic Club 15 4 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 13 5 413239 Max Motschwiller The Olympic Club 11 6 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 C3(10) 7 526509 Evan Paschke C3(9) 8 530243 Andrew Haslem Terun Elite 8 9 268349 Callum Ingram C3(7) 10 553883 Michael Gilson The Olympic Club C3(6) 11 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 12 269632 Terence Traughber Jr SP2life Elite Cycling Team 4 13 251332 Stefen Creason 3 14 339070 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 C3(2) 15 547749 Stuart Grosser The Olympic Club C3(1) Elite 4/5 1 429355 Drew Fagerlin TMB Development p/b Equator Coffees 20 2 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 C5 3 417057 Daniel Stark Lamorinda Cycling Club 15 4 533380 Sean O'neal CBRE Racing 13 5 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 6 572564 Graham Hymus Davis Bike Club Race Team C5 7 569677 Ivor Griffiths 9 8 553051 Jiehua Huang 8 9 524192 Matthew Perry SquadraSF p/b Terun Not NCNCA 10 576002 Julian Rowntree C5 11 526640 Matt Maurer SunPower Racing 5 12 562641 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club (BBC) 4 13 570414 Mike Defeo Dolce Vita Cycling p/b SL2 3 14 571314 Evan Goldberg Dolce Vita Cycling p/b SL2 C5 15 544615 Emmanuel Turlay SquadraSF p/b Terun 1 Master 35+ 1/2/3 1 302958 Erik Nelson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 2 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 6 3 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 5 4 332918 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 5 223566 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 Master 35+ 4/5 1 510814 Gregoire Denis SunPower Racing 15 2 501024 Jeff Stilwell C5 3 440734 Michael Coughlan Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 4 507021 Shai Traister 10 5 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 6 534247 Francois Xavier Bucher 8 7 413371 Rod Fuhriman C5 8 548244 Shea Nolan 6 9 576720 Quincy Dunlap C5 10 470911 Tim Howell 4 11 576804 Justin Buzzard C5 12 90079 Randy Floyd Body Concepts 2 Master 45+ 1/2/3
1 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 13 2 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 11 3 4526 Jason Boynton Peet's Coffee Racing 10 4 380049 George Tomasich Canyon Velo Not NCNCA 5 51644 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish 8 6 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 7 7 418333 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 8 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 5 9 54278 John Kretschmann Body Concepts 4
Women 1/2/3 1 215759 Kathleen Giles Schnur Racing Not NCNCA 2 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA C3(3) 3 75937 Elizabeth Benishin Splunk Race Team 2 4 195672 Andrea Atkins Splunk Race Team 1
Regalado Road Race 4/28/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 5 2 240212 Matt Tufts SP2life Elite Cycling Team 4 3 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 3 4 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 2 5 397013 Christopher Beall Terun Elite 1 Elite 3 1 422932 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing 20 2 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 17 3 507825 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun 15 4 523582 Nicholas Archer Ascend Racing 13 5 288374 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 6 472645 Michael Kurnik MBRC 10 7 205713 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team 9 8 423654 Mckay Kinsey Team Swift 8 9 537837 Matthew Solomon Barker Mountain Bikes Not NCNCA 10 271890 Brian Bailey JLVelo Cycling Team 6 11 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 5 12 268349 Callum Ingram 4 13 546280 Richard Jones SJBC 3 14 544597 Cole Williams Not NCNCA 15 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 1 Elite 4 1 321192 Zac Rossen SJBC 9 2 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 8 3 534956 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun 7 4 570817 Michael Donohue 6 5 512640 Matt Parker 5 Elite 5 1 574358 Brian Ramirez Cortes Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 2 554794 Michael Ungerer C5 3 571651 Kimmo Pylvanainen SJBC Not NCNCA 4 349232 Paul Marshall SJBC C5 5 571286 Lukasz Juraszek SJBC C5 6 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 C5 7 287731 Luis F. Gomez Los Gatos C5 8 574114 Kalen Darling Bell Real Estate Cycling C5 9 329842 Bryan Hood Pen Velo Racing/Summit Bicycles C5 10 570957 Christopher Melhuish C5 11 579391 Yonathan Asmerom Not NCNCA 12 347130 John Jose C5 13 0 Josh Rayburn Not NCNCA 14 0 Karl Schmidt Rubel Ride Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 9 2 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 8 3 288200 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 4 236024 Russell White SP2life Elite Cycling Team 6 5 549000 Kimio Bazett 5 6 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 Master 35+ 4/5 1 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 2 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 10 3 526497 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics9 4 513566 Gregory Kennedy Berkeley Bicycle Club (BBC) 8 5 575337 Ryan Rubel 7 6 494465 Carlos Villarreal 6 7 571988 Matthew Scott C5 Master 45+ 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 20 2 54591 Michael Sayers 17 3 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 15 4 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 13 5 331322 Scott Bromstead R4R-Make A Wish 11 6 205510 Alon Golan SquadraSF p/b Terun 10 7 61440 Alex Holtz Touchstone Racing 9 8 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 8 9 90802 Gregory Anderson 7 10 87090 Mark Manning 6 11 41848 Hussein Saffouri KaiVelo Racing 5 12 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 4 13 0 Unknown Rider Not NCNCA 14 300501 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT 2 15 133838 Daryl Hemenway CoreTechs Cycling Team 1 Master 45+ 4/5 1 203224 Chris Weiler 20 2 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 17 3 298033 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 15 4 572083 Shane Swan C5 5 571379 Jeffrey Dorso Rio Strada Racing C5 6 392418 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition 10 7 460055 James Cho Clean Power Cycling pb TESLA 9 8 419053 Kenneth Hebenstriet 8 9 477434 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA 7 10 195944 Matt Conidaris Body Concepts 6 11 571433 Clive Lepper Rio Strada Racing 5 12 573023 Don Grabowski Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 13 456376 Raul De Anda AUDI RENO- TAHOE CYCLING 3 14 381102 Paul Mendoza Fun sport Not NCNCA 15 535566 Christopher Halleus Rio Strada Racing C5 Master 55+ 1 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 20 2 368443 Ron Stofan Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 17 3 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 15 4 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 13 5 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 11 6 407521 Tim Davis Hammer/53x11 10 7 192774 Kevin Willitts Body Concepts 9 8 380049 George Tomasich Canyon Velo Not NCNCA 9 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 6 11 537522 John Sullivan Body Concepts 5 12 458419 Cal Erdman Body Concepts 4 13 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 3 14 22433 Darren Mar-elia Mellow Motors 2 15 47073 Warren Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Women 1/2/3 1 494601 Rachel Critelli SheSpoke Racing C3(5) 2 402944 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team 4 3 458024 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling C3(3) 4 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing C3(2) 5 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA C3(1) Women 4/5 1 466145 Janene Ostrow 3 2 0 Sarah Flamm SheSpoke Not NCNCA 3 224245 Karen Rehder Not NCNCA
Golden State Race Series – Criterium 5/4/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 397013 Christopher Beall Terun Elite 20 2 304797 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 17 3 237712 Sam Bassetti Not NCNCA 4 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 13 5 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 11 6 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 10 7 306325 William Myers Marc Pro Cycling Team 9 8 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 8 9 194963 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 10 494490 Madden Titus SunPower Racing 6 11 341214 Fernando Padilla CBRE Racing C3(5) 12 269793 Robert Terra Terun Elite 4 13 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 14 523326 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees 2 15 295422 Jake Hensley AUDI RENO- TAHOE CYCLING 1 Elite 3 1 458433 Jose Cuevas Orange Pedal Cycling 20 2 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 17 3 438991 Charlie Zamanian 15 4 475146 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees 13 5 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 423654 Mckay Kinsey Team Swift 10 7 425068 Dillon Chang SquadraSF p/b Terun 9 8 304845 Nate Pearson 8 9 470452 Alexander Lopez Rio Strada Racing 7 10 544737 Peter Kelleher 6 11 523582 Nicholas Archer C5 12 494325 Andrew Mathiesen Team Swift 4 13 378266 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 521431 Chaz Halbert 2 15 289169 Aaron Marchand Folsom Bike/Trek 1 Elite 4/5 1 561091 Nick Spano 20 2 550701 Garret Smith 17 3 423228 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic 15 4 534956 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun 13 5 534173 Richard Bach 11 6 496439 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team 10 7 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 9 8 368029 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team 8 9 523905 Matthew Amara Team Swift 7 10 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 C5 11 541047 Alex Bobroff Team Roaring Mouse 5 12 549940 Keith Knight C5 13 188946 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 468131 Fabian Jacot C5 15 493811 Christopher Bonilla Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 1 Junior 13-18 1 518919 Finn Thomsen C5 2 530384 Riley Mullen 11 3 423654 Mckay Kinsey Team Swift 10 4 541047 Alex Bobroff Team Roaring Mouse 9 5 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 8 6 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 7 7 570984 Charles English Davis Bike Club Race Team 6 8 529912 Jonah Kellogg Team Swift 5 9 331894 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 10 494325 Andrew Mathiesen Team Swift 3 11 419090 Lucas Dawson Rio Strada Racing C5 12 424063 Walter Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike C5 Junior 9-12 1 0 Stuart Mcdonnald Kinetics Not NCNCA 2 0 Christian Tafoya Not NCNCA Junior Women 9-12 1 0 Sofia Tafoya Not NCNCA 2 0 Seneca Mitchell Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 20 2 476831 Richie Vos SunPower Racing 17 3 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 15 4 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 13 5 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 11 6 187522 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling 10 7 165447 Joshua Wood 9 8 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 7 10 60730 Shaun Bagley TEAM JL VELO-FACTORY RACING 6 11 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 5 12 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 4 13 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 3 14 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 2 15 497084 Kevin Tanaka AUDI RENO- TAHOE CYCLING 1 Master 35+ 3/4 1 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 20 2 393115 Garin Moore Victory Velo Racing 17 3 394639 Nicholas Caster Data Driven Athlete Racing 15 4 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 5 534173 Richard Bach C4(11) 6 304845 Nate Pearson 10 7 393325 Len Baker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 9 8 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling C4(8) 9 167408 John Borchelt Victory Velo Racing 7 10 544737 Peter Kelleher 6 11 378266 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 81992 Steve Offerman Rio Strada Racing 4 13 247223 Matthew Axford Rio Strada Racing 3 14 440491 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 2 15 392001 Tim Bright AUDI RENO-TAHOE 1 Master 45+ 1/2/3 1 60730 Shaun Bagley TEAM JL VELO-FACTORY RACING 20 2 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 17 3 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 15 4 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 13 5 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 11 6 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 10 7 49344 Mike Charleton Red Peloton 9 8 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 8 9 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 10 274439 Rich Tabuso 6 11 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 5 12 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 4 13 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 3 14 90802 Gregory Anderson 2 15 264499 Kyle Ashton Red Peloton 1 Master 45+ 3/4/5 1 177518 Nabil Samaan 20 2 53550 Ernest Sanchez S2C/BOSCH Primal 17 3 220645 Paul Mitchell Rio Strada Racing 15 4 391642 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 13 5 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling C4(11) 6 158073 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 10 7 14196 Steven Griffiths 9 8 205510 Alon Golan SquadraSF p/b Terun 8 9 54278 John Kretschmann Body Concepts 7 10 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike C4(6) 11 384665 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 549315 Mark Chrisco Chico Cycling Team C5 13 422186 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team 3 14 289347 Michael Miu Team Fremont/FFBC C4(2) 15 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 55+ 1/2/3 1 126004 George Miranda SunPower Racing 20 2 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 17 3 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 15 4 366620 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 13 5 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 11 6 192774 Kevin Willitts Body Concepts 10 7 212968 Todd Dambly 9 8 46023 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 9 219611 Kurt Bickel Clean Power Cycling pb TESLA 7 10 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 6 11 368443 Ron Stofan Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 5 12 47073 Warren Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 13 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 286653 Steve Ward Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 15 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Women 1/2/3 1 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 20 2 340844 Jennifer Wilson RAZZLE DAZZLE 17 3 422238 Sawyer Taylor PICKLE JUICE PRO CYCLING TEAM 15 4 438042 Allie Bollella JLVelo Cycling Team 13 5 195302 Jennifer Hartwig SquadraSF p/b Terun 11 6 293725 Rikke Jeppesen SJBC 10 7 291002 Arielle Little SunPower Racing C3(9) 8 304925 Elena Joroski SJBC C3(8) 9 269569 Marissa Axell JLVelo Cycling Team 7 10 512090 Kate Jungnickel SJBC C3(6) 11 448954 Luisa Sempere RAZZLE DAZZLE 5 12 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team C3(4) 13 469197 Trinity Gleckler Breakaway Women's Racing C3(3) 14 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 2 15 221127 Beverly Chaney SJBC 1 Women 3 1 469197 Trinity Gleckler Breakaway Women's Racing 20 2 500675 Liesel Mcallister Team Elevate Racing 17 3 543712 Fnu Novita 15 4 291002 Arielle Little SunPower Racing 13 5 494323 Desiree Varela SunPower Racing 11 6 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 10 7 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team 9 8 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 8 9 458024 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling 7 10 351898 Margaret Lowe 6 11 241521 Heidi Alexander 5 12 537459 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team 4 13 470101 Diana Hellman SJBC 3 14 250365 Ann Stuart JLVelo Cycling Team 2 15 383842 Johanna Fogolin SJBC 1 Women 4/5 1 572353 Claudia Ferreira Main Street Elite p/b Main Street Bicycles C5 2 548706 Christa Hoffman Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 3 533628 Jennie Hawkins Breakaway Women's Racing C5 4 568418 Masury Lynch Davis Bike Club C5 5 423942 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling 11 6 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 10 7 466145 Janene Ostrow 9 8 522988 Samantha Nielsen Breakaway Women's Racing 8 9 547456 Rebecca Van Bussel JLVelo Cycling Team 7 10 571017 Hannah Wood SJBC 6 11 522508 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 547702 Lynn Hunter Breakaway Women's Racing 4 13 544612 Andrea Tyson SJBC 3 14 524397 Autumn Hardy Breakaway Women's Racing 2 15 523359 Maria Alberty SheSpoke Racing C5
Golden State Race Series – Circuit Race 5/5/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 294531 Tyler Williams 20 2 307653 Jeff Linder Terun Elite 17 3 306325 William Myers Marc Pro Cycling Team 15 4 304797 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 5 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 11 6 237712 Sam Bassetti Not NCNCA 7 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 9 8 494490 Madden Titus SunPower Racing 8 9 194963 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 10 403731 Gavin Murray Marc Pro Cycling Team 6 11 318306 Samuel Hill TMB Development p/b Equator Coffees 5 12 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 4 13 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 3 14 313804 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2 2 15 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 1 Elite 3 1 497101 Jason Anderson Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 425398 Adin Jose Team Swift 17 3 268349 Callum Ingram 15 4 205713 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team 13 5 458433 Jose Cuevas Orange Pedal Cycling 11 6 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 10 7 475146 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees 9 8 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 9 406861 Shane Mcguire SunPower Racing 7 10 423654 Mckay Kinsey Team Swift 6 11 496554 Dante Lobue 5 12 470452 Alexander Lopez Rio Strada Racing 4 13 289169 Aaron Marchand Folsom Bike/Trek 3 14 364783 Scott Kingston Folsom Bike/Trek 2 15 331894 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Elite 4/5 1 547794 Griffin Nemitz 20 2 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 17 3 534173 Richard Bach 15 4 504596 Jacob Gorman Team Swift 13 5 523905 Matthew Amara Team Swift 11 6 368029 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team 10 7 496439 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team 9 8 548243 Francisco Vega 8 9 188946 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 509523 Peter Ambiel Alto Velo Racing Club 5 12 549803 Aaron Gorman Jr C5 13 550701 Garret Smith 3 14 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 2 15 571435 Bryan Nguyen Dolce Vita Cycling p/b SL2 C5 Master 35+ 1/2/3 1 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 20 2 298411 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction 17 3 239990 John Novikoff Data Driven Athlete Racing 15 4 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 13 5 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 11 6 165447 Joshua Wood 10 7 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 9 8 187522 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling 8 9 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 7 10 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 11 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 12 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 4 13 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 3 14 365111 Brian Brown Folsom Bike/Trek 2 15 61649 Chris Espy Touchstone Racing 1 Master 35+ 3/4 1 393115 Garin Moore Victory Velo Racing 20 2 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 17 3 304845 Nate Pearson 15 4 247223 Matthew Axford Rio Strada Racing 13 5 268349 Callum Ingram 11 6 333158 Omir Torres Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 10 7 534173 Richard Bach C4(9) 8 394639 Nicholas Caster Data Driven Athlete Racing 8 9 232565 Van Geslani 7 10 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 11 378266 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 544737 Peter Kelleher 4 13 570274 David Fidler Divine Electric Norcal C4(3) 14 177518 Nabil Samaan 2 15 202003 Jason Allen 1 Master 45+ 1/2/3 1 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 20 2 204715 Scott Fonseca AUDI RENO-TAHOE 17 3 60730 Shaun Bagley TEAM JL VELO-FACTORY RACING 15 4 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 13 5 61440 Alex Holtz Touchstone Racing 11 6 127804 Jeffrey Galland Chico Cycling Team 10 7 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 9 8 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 8 9 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 7 10 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 6 11 175157 Dave Kause 5 12 167408 John Borchelt Victory Velo Racing 4 13 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 3 14 47091 David Albrecht Chico Cycling Team 2 15 41848 Hussein Saffouri KaiVelo Racing 1 Master 45+ 3/4/5 1 391642 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 20 2 53550 Ernest Sanchez S2C/BOSCH Primal 17 3 205510 Alon Golan SquadraSF p/b Terun 15 4 392707 Patrick Norville Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 13 5 220645 Paul Mitchell Rio Strada Racing 11 6 96947 Reed Jackson Team City Sacramento 10 7 158073 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 8 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 384665 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA 7 10 289836 Jorge Hernandez Polli Veloce Not NCNCA 11 497646 Allie Abdulla Rio Strada Racing C4(5) 12 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike C4(4) 13 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team C4(3) 14 215471 David Brookes Chico Cycling Team 2 15 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 1 Master 55+ 1/2/3 1 23961 Bubba Melcher 20 2 256153 Jonathan Laine Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 17 3 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 15 4 460024 Mark Bachmann Clean Power Cycling pb TESLA 13 5 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 11 6 366620 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 10 7 126004 George Miranda SunPower Racing 9 8 255279 Dennis Baker Delta Velo 8 9 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 7 10 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 6 11 212968 Todd Dambly 5 12 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 192774 Kevin Willitts Body Concepts 3 14 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 2 15 300056 Lance Haag ThirstyBear Cycling 1 Women 1/2/3 1 340844 Jennifer Wilson RAZZLE DAZZLE 20 2 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 17 3 422238 Sawyer Taylor PICKLE JUICE PRO CYCLING TEAM 15 4 195302 Jennifer Hartwig SquadraSF p/b Terun 13 5 438042 Allie Bollella JLVelo Cycling Team 11 6 304925 Elena Joroski SJBC C3(10) 7 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 9 8 543712 Fnu Novita C3(8) 9 512090 Kate Jungnickel SJBC C3(7) 10 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team C3(6) 11 221127 Beverly Chaney SJBC 5 12 406900 Christina Davis SJBC C3(4) 13 297368 Juliette Hyde JLVelo Cycling Team 3 14 107768 Laurie Furman SJBC 2 15 293725 Rikke Jeppesen SJBC 1 Women 3 1 524796 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team 11 2 500675 Liesel Mcallister Team Elevate Racing 10 3 469197 Trinity Gleckler Breakaway Women's Racing 9 4 543712 Fnu Novita 8 5 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 7 6 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 6 7 470101 Diana Hellman SJBC 5 8 537459 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team 4 9 494323 Desiree Varela SunPower Racing 3 10 250365 Ann Stuart JLVelo Cycling Team 2 11 315886 Karen Munoz Breakaway Women's Racing 1 Women 4/5 1 572353 Claudia Ferreira Main Street Elite p/b Main Street Bicycles C5 2 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 17 3 494510 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC 15 4 571017 Hannah Wood SJBC 13 5 533628 Jennie Hawkins Breakaway Women's Racing C5 6 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 10 7 547456 Rebecca Van Bussel JLVelo Cycling Team 9 8 544612 Andrea Tyson SJBC 8 9 547702 Lynn Hunter Breakaway Women's Racing 7 10 522508 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 487234 Jill Stone SJBC 5 12 524397 Autumn Hardy Breakaway Women's Racing 4 13 522988 Samantha Nielsen Breakaway Women's Racing 3 14 523009 Marsha Griffin SJBC 2 15 503934 Erika Kali Cunliffe SheSpoke Racing 1
Berkeley Hills Road Race: NCNCA Championships 5/11/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 355258 Luke Lamperti LUX/Sideshow p/b Specialized 40 2 343054 Cameron Piper UCI CT: Team Illuminate 34 3 294531 Tyler Williams 30 4 527022 William Downing The Olympic Club 26 5 132921 Justin Thompson Terun Elite 22 6 366663 Andrew Shimizu Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 7 416390 Sam Anderson-moxley Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 18 8 220196 Christopher Coble The Olympic Club 16 9 408292 Eric Fischer 14 10 476831 Richie Vos SunPower Racing 12 11 420048 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 10 12 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 8 13 413239 Max Motschwiller The Olympic Club 6 14 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 4 15 213120 Christopher Baird The Olympic Club 2 Elite 3 1 358972 Jovanni Stefani SquadraSF p/b Terun 20 2 339070 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 17 3 563167 Andrew Holmes 15 4 481783 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team 13 5 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 6 268349 Callum Ingram 10 7 553883 Michael Gilson The Olympic Club 9 8 535615 Nathan Martin University of Michigan-Ann Arbor 8 9 406861 Shane Mcguire SunPower Racing 7 10 423654 Mckay Kinsey Team Swift 6 11 559337 James Raybould SunPower Racing 5 12 288374 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 13 526509 Evan Paschke 3 14 517464 Cameron Stewart Team Swift 2 15 495103 Leo Fissel 1 Elite 4 1 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 20 2 494549 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun 17 3 321192 Zac Rossen SJBC 15 4 561091 Nick Spano 13 5 368029 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team 11 6 370822 Bradley Lovegren CITIUS 10 7 519155 Thomas Schwemberger 9 8 531421 Rich Duff 8 9 554247 Jordan Kienzle 7 10 417057 Daniel Stark Lamorinda Cycling Club 6 11 504392 Noah Hayes Bear Development Team 5 12 572432 Jacopo Dalmasson Stanford University 4 13 529409 Daryl Hopkins Team Swift 3 14 522834 John Wasserman Alto Velo Racing Club 2 15 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA Elite 5 1 580288 Jeremy Costello Not NCNCA 2 577414 Scott Thompson Berkeley Bicycle Club (BBC) C5 3 575700 Cameron O'reilly Not NCNCA 4 557142 John Shirley C5 5 0 Andre Dempsey Not NCNCA 6 576781 Bear Schickel C5 7 578994 Christopher Flynn C5 8 571323 Simon Bumm Stanford Not NCNCA 9 575988 Nicholas Mati C5 10 579298 James Nicol SunPower Racing C5 11 570839 Joe Nau C5 12 579812 Lincoln Lo Dolce Vita Cycling p/b SL2 Not NCNCA 13 383313 Sam Schneider Not NCNCA 14 579211 Nicolas Faure C5 15 574163 Andre Dupuis Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 403715 Todd Markelz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 2 422693 Stephen Flynn 11 3 304360 Oliver Ryan 10 4 494110 Andrew Conley 9 5 295988 Dana Williams Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 8 6 201585 Daniel Quirk ThirstyBear Cycling 7 7 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 6 8 261918 Franco Campilongo SquadraSF p/b Terun 5 Master 35+ 4 1 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 20 2 220801 Derald Sue Team Oakland Cycling 17 3 569677 Ivor Griffiths 15 4 204703 Josh Gustin 13 5 548556 Hoss Hayati SunPower Racing 11 6 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 10 7 440734 Michael Coughlan Dolce Vita Cycling p/b SL2 9 8 555135 Alex Lloyd VSRT/Livermore Cyclery 8 9 501024 Jeff Stilwell 7 10 359693 Eamonn Tucker The Olympic Club 6 11 507021 Shai Traister 5 12 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 392418 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition 3 14 272930 Sergio Estrada CBRE Racing 2 15 170042 Kurt Kuckein CBRE Racing 1 Master 45+ 1/2/3 1 47519 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 20 2 208769 Hanns Detlefsen ThirstyBear Cycling 17 3 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 15 4 185879 Craig Upton 13 5 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 11 6 12565 John Funke Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 10 7 40497 Todd Bell R4R-Make A Wish 9 8 116501 Robert Britt Studio Velo 8 9 51644 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish 7 10 196220 Thomas Newmeyer Studio Velo 6 11 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 5 12 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 4 13 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 3 14 263738 Maksim Gusev Not NCNCA 15 281054 Tom Lyons Not NCNCA Master 45+ 4 1 298033 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 2 45436 John Hawkins Vivid Cycling Club - VCC Not NCNCA 3 486341 Peter Gillespie MBRC 5 4 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 4 5 397231 Jon Meals Team Oakland Cycling 3 6 391728 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 Master 55+ 1/2/3 1 87938 Steven Archer CAL-NAT'S Racing 20 2 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 17 3 38980 Hall Worthington 15 4 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 13 5 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 11 6 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 10 7 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 9 8 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 8 9 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 7 10 0 Todd Peterson Body Concepts Not NCNCA 11 444027 Allen Hoy Adventures Edge 5 12 433902 Christopher Demattei Victory Velo Racing 4 13 46799 Josef Lemire ThirstyBear Cycling 3 14 456794 Rex Moar Body Concepts 2 15 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Master 55+ 4 1 285990 Jim Forester Divine Electric Norcal 20 2 50997 Eugene Raphaelian Not NCNCA 3 36779 Randy Volkmar Body Concepts 15 4 67418 Jason Campbell 13 5 216776 Kurt Selbach Not NCNCA 6 287300 William Mcbride Not NCNCA 7 65413 Craig Larsen 9 8 266504 Henrik Schubert Divine Electric Norcal 8 9 198323 Jess Nierenberg 7 10 550008 Matthew Peters Body Concepts 6 11 284673 Mark Poole Body Concepts 5 12 195944 Matt Conidaris Body Concepts 4 13 90079 Randy Floyd Body Concepts 3 14 175841 Thomas Wood ol'Republic/SERT 2 15 303973 David Bryant Body Concepts 1 U23 1 330472 Lance Haidet UCI CT: Aevolo Cycling Inc. Not NCNCA 2 486531 Aidan Mcneil Team Swift 5 3 440626 Tim Mcbirney Team California 4 4 355260 Gianni Lamperti LUX/Sideshow p/b Specialized 3 5 530243 Andrew Haslem Terun Elite 2 Women 1/2 1 420158 Hanna Muegge DNA Pro Cycling Team 22 2 387746 Amy Cameron 20 3 215759 Kathleen Giles Schnur Racing Not NCNCA 4 558550 Courtney Nelson Sho-Air TWENTY20 Devo 16 5 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 14 6 399567 Lisa Cordova Levine Law Group Elite Cycling Team 12 7 195302 Jennifer Hartwig SquadraSF p/b Terun 10 8 533363 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo 8 9 402944 Christina Bonnington Revolution Racing p/b Jakroo 6 Women 3 1 524796 Gabrielle Zacks Revolution Racing p/b Jakroo 7 2 222519 Meredith Stowe Christie Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 3 381377 Stephanie Nunes Schnur Racing Not NCNCA 4 547901 Arianna Pascarella Revolution Racing p/b Jakroo 4 5 535353 Laura Moser Revolution Racing p/b Jakroo 3 6 520052 Daniele Monahan Velo Club La Grange Not NCNCA 7 458896 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo 1 Women 35+ 1 251128 Susannah Breen 20 2 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 17 3 298243 Shannon Gaffney 15 4 345144 Shelagh Fritz 13 5 265260 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 406900 Christina Davis SJBC 10 7 293725 Rikke Jeppesen SJBC 9 8 75937 Elizabeth Benishin Splunk Race Team 8 9 240797 Jennifer Barlow US Military Endurance Sports 7 10 307890 Heather Mcdonald Revolution Racing p/b Jakroo 6 11 45254 Camille Deluca-flaherty Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 304925 Elena Joroski SJBC 4 13 496901 Renee Fox Velo Club La Grange Not NCNCA 14 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 107768 Laurie Furman SJBC 1 Women 4 1 571017 Hannah Wood SJBC 15 2 551077 Lauren Heumann SheSpoke Racing 13 3 475362 Chanda Willse Chico Cycling Team Not NCNCA 4 501553 Katie Rollins Velo Club La Grange Not NCNCA 5 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 9 6 572239 Sue Lin Holt SunPower Racing 8 7 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 7 8 548392 Brianna Stubbs RAZZLE DAZZLE 6 9 547951 Teresa Datar Kovarus Racing Team 5 10 544612 Andrea Tyson SJBC 4 Women 5 1 578515 Jennifer Tave C5 2 579811 Cady Cadiz C5 3 578270 Claire Bernard Miller C5 4 577810 Whitney Post C5 5 548348 Christin Hummell Not NCNCA 6 547864 Cyndi Wong C5 7 545854 Traci Mccarty Clean Power Cycling pb TESLA C5 8 0 Sarah Flamm SheSpoke Not NCNCA 9 580039 Ryan Greene-roesel Not NCNCA 10 577200 Sarah Tuma C5 11 427520 Emily Conant Velo Club La Grange Not NCNCA
Modesto Downtown Criterium 5/18/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 271933 Matt Mikul Terun Elite 20 2 318306 Samuel Hill TMB Development p/b Equator Coffees 17 3 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 15 4 321192 Zac Rossen SJBC C3(13) 5 397013 Christopher Beall Terun Elite 11 6 260046 Blaise Hamel Terun Elite 10 7 309596 Nick Baird SP2life Elite Cycling Team 9 8 314892 Ford Murphy 8 9 519828 Kaveh Pourmehr TMB Development p/b Equator Coffees C3(7) 10 422932 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing C3(6) 11 269793 Robert Terra Terun Elite 5 12 546280 Richard Jones SJBC C3(4) 13 240212 Matt Tufts SP2life Elite Cycling Team 3 14 423654 Mckay Kinsey Team Swift C3(2) 15 243434 Kevin Tufts SP2life Elite Cycling Team 1 Elite 4/5 1 534956 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun 20 2 547794 Griffin Nemitz 17 3 574662 Przemek Tutak C5 4 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 6 430384 Adolph Estrada 10 7 571988 Matthew Scott C5 8 423228 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic 8 9 571285 Elias Mahmood Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 7 10 458135 Ethan Fann 6 11 549315 Mark Chrisco Chico Cycling Team C5 12 529409 Daryl Hopkins Team Swift 4 13 548787 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team 3 14 0 Nicholas Walley Not NCNCA 15 0 Unknown Rider Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 20 2 165447 Joshua Wood 17 3 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 15 4 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 5 187522 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling 11 6 534275 Stephan Hofmann SJBC 10 7 1399 David Allen Cognition Racing Road 9 8 49344 Mike Charleton Red Peloton 8 9 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 7 10 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 6 11 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 12 47091 David Albrecht Chico Cycling Team 4 13 365111 Brian Brown Folsom Bike/Trek 3 14 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 2 15 124893 Michael Egan 1 Master 35+ 4/5 1 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 2 574662 Przemek Tutak C5 3 571307 Bryan Petro C5 4 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 8 5 575561 Nicholas Hamann C5 6 575337 Ryan Rubel 6 7 494566 Matthew Pyke SJBC 5 8 570890 Brian Shields C5 9 567795 Donald Lee C5 10 0 Liem Hinh Not NCNCA 11 526497 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics1 Master 45+ 1/2/3 1 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 20 2 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 17 3 54895 Dennis Hopp SJBC 15 4 49344 Mike Charleton Red Peloton 13 5 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 11 6 127804 Jeffrey Galland Chico Cycling Team 10 7 23775 Matthew Mcnamara Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 8 9 282712 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team 7 10 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 6 11 46023 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 356964 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE 4 13 47169 Bobby Walthour Iv Not NCNCA 14 47463 Andrew Nevitt SquadraSF p/b Terun 2 15 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 1 Master 45+ 4/5 1 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 20 2 549315 Mark Chrisco Chico Cycling Team C5 3 530167 Rodney Dutra 15 4 545865 Tony Perez 13 5 477434 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA 11 6 349232 Paul Marshall SJBC C5 7 419053 Kenneth Hebenstriet 9 8 62873 Val Encomio Funsport Bikes Cycling Team Not NCNCA 9 573023 Don Grabowski Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 10 289347 Michael Miu Team Fremont/FFBC 6 11 573044 Scott White C5 12 561858 Willem Roux 4 13 571866 Dean Jurado Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 14 549358 Morten Nissov SJBC 2 15 554483 John Contreras C5 Master 55+ 1 271499 Robert Napieralski Body Concepts 20 2 126004 George Miranda SunPower Racing 17 3 50565 Ed Moon Splunk Race Team 15 4 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 13 5 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 11 6 407521 Tim Davis Hammer/53x11 10 7 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 9 8 47463 Andrew Nevitt SquadraSF p/b Terun 8 9 282712 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team 7 10 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 6 11 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 5 12 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 4 13 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 3 14 47316 Clark Rasmussen Splunk Race Team 2 15 232661 J Clifford Splunk Race Team 1 Women 1/2/3/4 1 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 15 2 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 13 3 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing C3(11) 4 237583 Charlotte Hart Monster Media Elite Women 10 5 420086 Sumer Avila 9 6 494601 Rachel Critelli SheSpoke Racing C3(8) 7 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing C3(7) 8 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 6 9 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team C3(5) 10 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA C3(4) 11 423942 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling C4(3) 12 241521 Heidi Alexander C3(2)
Modesto Road Race 5/19/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 318306 Samuel Hill TMB Development p/b Equator Coffees 20 2 269793 Robert Terra Terun Elite 17 3 397013 Christopher Beall Terun Elite 15 4 242829 Jove Graham 13 5 321408 Chris Evans Terun Elite 11 6 413239 Max Motschwiller The Olympic Club 10 8 271933 Matt Mikul Terun Elite 8 9 188997 Rob Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 194574 Morgan Gerlak The Olympic Club 6 11 260046 Blaise Hamel Terun Elite 5 12 397700 Erik Schiller 4 Elite 3 1 422932 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing 20 2 321192 Zac Rossen SJBC 17 3 546280 Richard Jones SJBC 15 4 378266 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 534485 Alex Rusoff SunPower Racing 11 6 406861 Shane Mcguire SunPower Racing 10 7 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 9 8 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 8 9 391493 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 205006 Mike Gonzales Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 553883 Michael Gilson The Olympic Club 5 12 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 Elite 4/5 1 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 20 2 430384 Adolph Estrada 17 3 562060 Trent Wilson 15 4 502914 Robert Raffo 13 5 571395 Bradley Dyer 11 6 526752 Mike Osorio Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 529409 Daryl Hopkins Team Swift 9 8 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 9 528753 Chengtian Tang C5 10 571651 Kimmo Pylvanainen SJBC Not NCNCA 11 574358 Brian Ramirez Cortes Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 Master 35+ 1/2/3 1 1399 David Allen Cognition Racing Road 6 2 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 3 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 4 4 333158 Omir Torres Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 5 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 2 Master 35+ 4/5 1 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 20 2 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 17 3 575337 Ryan Rubel 15 4 571307 Bryan Petro C5 5 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 57185 Adamvanminh Martin Pink Rhino Racing 10 7 527171 Gabriel Beddingfield 9 8 0 Ace Jenkins Not NCNCA 9 576720 Quincy Dunlap C5 Master 45+ 1/2/3 1 416562 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT 20 2 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 17 3 176461 Kevin Baker R4R-Make A Wish 15 4 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 13 5 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 11 6 331634 Nick Steel CoreTechs Cycling TwT 10 7 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 9 8 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 8 9 300501 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT 7 10 335464 Kevin Davidson CA Cycling Club 6 11 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 5 12 287526 Jason Cruser R4R-Make A Wish 4 13 80925 Craig Roemer 3 14 75334 Michael Holt Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics2 15 384665 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA 1 Master 45+ 4/5 1 534173 Richard Bach 20 2 573023 Don Grabowski Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 3 571379 Jeffrey Dorso Rio Strada Racing C5 4 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 13 5 545865 Tony Perez 11 6 419053 Kenneth Hebenstriet 10 7 298046 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 349232 Paul Marshall SJBC C5 9 62921 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 549358 Morten Nissov SJBC 6 11 571433 Clive Lepper Rio Strada Racing 5 12 359225 Scott Gelbke Rio Strada Racing 4 13 381102 Paul Mendoza Fun Sport Not NCNCA 14 535566 Christopher Halleus Rio Strada Racing 2 15 420101 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 55+ 1 47073 Warren Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 20 2 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 17 3 50565 Ed Moon Splunk Race Team 15 4 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 13 5 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 11 6 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 10 7 46996 Peter Allen 9 8 195844 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 8 9 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 7 10 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 6 11 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 537522 John Sullivan Body Concepts 4 13 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 3 Women 1/2/3/4/5 1 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing C3(10) 2 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing C3(9) 3 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA C3(8) 4 494601 Rachel Critelli SheSpoke Racing C3(7) 5 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 6 6 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 5 7 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team C3(4) 8 381377 Stephanie Nunes Schnur Racing Not NCNCA 9 393225 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling C4(2)
Folsom Classic Criterium: NCNCA Championships 5/25/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 304797 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 411156 Justin Poulson Semper Porro 17 3 306325 William Myers Marc Pro Cycling Team 15 4 318306 Samuel Hill TMB Development p/b Equator Coffees 13 5 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 11 6 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 10 7 271933 Matt Mikul Terun Elite 9 8 529912 Jonah Kellogg Team Swift 8 9 187522 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling 7 10 407538 Alexi Gabuyo 6 11 165447 Joshua Wood 5 12 328624 Ryan Wei TEAM CLIF BAR Cycling Not NCNCA 13 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 14 57315 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing 2 15 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 1 Junior 11-12 1 480256 Massimo Morson Team Swift C5 2 530248 Maxwell Doyle C5 3 548953 Remy Schmidt C5 4 0 Connor Bilodeau Not NCNCA Junior 13-14 1 424063 Walter Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike C5 2 549642 Nolan Arinno 3 3 540107 Richard Jones C5 4 540871 Sterling Woodson C5 Junior 15-16 1 494325 Andrew Mathiesen Team Swift 8 2 523905 Matthew Amara Team Swift 7 3 447894 Sean Strachan Team Swift 6 4 425398 Adin Jose Team Swift 5 5 572492 Isaiah Cichosz C5 6 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 3 7 423654 Mckay Kinsey Team Swift 2 8 575191 Luke Robertson C5 Junior 17-18 1 530384 Riley Mullen 8 2 406824 Creighton Gruber Team Swift 7 3 550533 Blake Macheras Team Swift 6 4 549497 Grant Feige Team Swift 5 5 529912 Jonah Kellogg Team Swift 4 6 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 3 7 576155 Taj Krieger C5 8 331894 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Junior 9-10 1 565575 Koa Goodson Reno Wheelmen C5 2 511894 David Avery CBRE Racing C5 3 0 Colta Bilodeau Not NCNCA 4 559474 Brady Arinno C5 5 0 Christian Tafoya Not NCNCA 6 0 Xuri Tupaz Not NCNCA 7 182298 Jackson Westbrook Not NCNCA Junior Women 11-12 1 576368 Louisa Kelly San Jose Bicycle Club C5 2 0 Sofia Tafoya Not NCNCA Junior Women 13-14 1 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 1 Junior Women 15-16 1 527531 Emily Minjares San Jose Bicycle Club Not NCNCA 2 565116 Lisa Mullen Team Swift C5 Junior Women 9-10 1 0 Francesca Morson Not NCNCA 2 580868 Seneca Mitchell Not NCNCA Master 35-39 1/2/3 1 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 17 2 165447 Joshua Wood 15 3 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 13 4 458433 Jose Cuevas Orange Pedal Cycling 11 5 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 10 6 220196 Christopher Coble The Olympic Club 9 7 302958 Erik Nelson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 8 8 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 7 9 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 6 10 406652 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing 5 11 440491 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 4 12 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 13 297814 Alex Lockwood The Olympic Club 2 14 330124 Mike Giudicelli Victory Velo Racing 1 Master 40-44 1/2/3 1 61117 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 20 2 187522 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling 17 3 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 15 4 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 13 5 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 11 6 269632 Terence Traughber Jr SP2life Elite Cycling Team 10 7 179826 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 236024 Russell White SP2life Elite Cycling Team 8 9 196267 Doran Mori Team CLIF Bar Cycling 7 10 295422 Jake Hensley AUDI RENO- TAHOE CYCLING 6 11 243434 Kevin Tufts SP2life Elite Cycling Team 5 12 117086 Tim Bolton Team City Racing 4 13 202003 Jason Allen 3 14 393325 Len Baker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 2 15 380700 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 1 Master 45-49 1/2/3 1 54591 Michael Sayers 20 2 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 17 3 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 15 4 61649 Chris Espy Touchstone Racing 13 5 54895 Dennis Hopp SJBC 11 6 4526 Jason Boynton Peet's Coffee Racing 10 7 57315 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing 9 8 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 8 9 67041 Dean Laberge Peet's Coffee Racing 7 10 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 6 11 356964 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE 5 12 205706 Channing Chen Burlingame United Cycling Club 4 13 534173 Richard Bach 3 14 175157 Dave Kause 2 15 499308 Dennis Wall CoreTechs Cycling TwT 1 Master 50-54 1/2/3 1 60730 Shaun Bagley TEAM JL VELO-FACTORY RACING 20 2 49344 Mike Charleton Red Peloton 17 3 127804 Jeffrey Galland Chico Cycling Team 15 4 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 13 5 204715 Scott Fonseca AUDI RENO-TAHOE 11 6 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 10 7 254622 Wilson Gorrell Folsom Bike/Trek 9 8 83306 John Fairbanks Touchstone Racing 8 9 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 7 10 176461 Kevin Baker R4R-Make A Wish 6 11 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 13 36095 Daniel Turner KaiVelo Racing 3 14 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 2 15 260329 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team 1 Master 55-59 1/2/3/4 1 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 20 2 282712 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team 17 3 20630 Scott Leahy SJBC 15 4 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 13 5 22166 Rob Maheu SJBC 11 6 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 10 7 47073 Warren Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 8 47463 Andrew Nevitt SquadraSF p/b Terun 8 9 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 7 10 122040 Richard Jones 6 11 345270 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 5 12 460024 Mark Bachmann Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 219611 Kurt Bickel Clean Power Cycling pb TESLA 3 14 195844 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 15 141726 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Master 60-64 1/2/3/4 1 126004 George Miranda SunPower Racing 20 2 256153 Jonathan Laine Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 17 3 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 15 4 35241 Stanley Terusaki Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 47316 Clark Rasmussen Splunk Race Team 11 6 433902 Christopher Demattei Victory Velo Racing 10 7 4879 Bill Brissman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 407521 Tim Davis Hammer/53x11 8 9 192774 Kevin Willitts Body Concepts 7 10 158107 Steve Clifton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 458419 Cal Erdman Body Concepts 5 12 304936 Tom Cesar Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 4 13 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 60079 David Corthell AUDI RENO-TAHOE 2 15 13762 Paul Gossi AUDI RENO-TAHOE 1 Master 65-69 1 54692 Brian Fessenden 8 2 549030 Gilberto Flores Off The Front 7 3 50578 John Berg Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 4 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 5 5 90079 Randy Floyd Body Concepts 4 6 0 Harvey Bush Davis Bike Club Not NCNCA 7 23838 Kevin Mcspadden Davis Bike Club Race Team 2 8 54640 Sid Noyes Davis Bike Club 1 Master 70-74 1 45071 John Elgart Davis Bike Club Race Team 3 2 27937 John Petrakis SunPower Racing 2 3 271696 Bruce Coffey 1 Master 75+ 1 140693 Richard Shields Hammer Nutrition 3 2 331070 Jon Boas Splunk Race Team 2 Women 35-39 1/2/3 1 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 1 Women 40-44 1/2/3 1 237583 Charlotte Hart Monster Media Elite Women 7 2 252525 Shannon Castle 6 3 469197 Trinity Gleckler Breakaway Women's Racing 5 4 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 4 5 494510 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC 3 6 393251 Jeanette Haggas RAZZLE DAZZLE 2 7 293725 Rikke Jeppesen SJBC 1 Women 45-49 1/2/3 1 195302 Jennifer Hartwig SquadraSF p/b Terun 4 2 297368 Juliette Hyde Revolution Racing p/b Jakroo 3 3 239419 Kerry Stivaletti Revolution Racing p/b Jakroo 2 4 332182 Kelli Badillo Breakaway Women's Racing 1 Women 50-54 1/2/3 1 107768 Laurie Furman SJBC 3 2 543712 Fnu Novita 2 3 547702 Lynn Hunter Breakaway Women's Racing 1 Women 55-59 1/2/3/4 1 221127 Beverly Chaney SJBC 3 2 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team 2 3 468042 Teri Huerta Breakaway Women's Racing 1 Women 60-64 1/2/3/4 1 219719 Maryann Levenson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 2 241521 Heidi Alexander 6 3 127715 Madeline Finch Breakaway Women's Racing 5 4 58099 Jessie Hickel Splunk Race Team 4 5 0 Loran Millard Northrim Adventure Racing Not NCNCA 6 45254 Camille Deluca-flaherty Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 7 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Women 65+ 1 196223 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1
Mt. Hamilton Classic Road Race 5/26/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 400645 Cooper Shanks Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 267361 Chris Riekert Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 17 3 486531 Aidan Mcneil Team Swift 15 4 366663 Andrew Shimizu Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 5 285975 Alex Wild 11 6 377646 Christopher Craig Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 10 7 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 9 8 138681 Kirk Carlsen Team California 8 9 380907 Zachary Gottesman Terun Elite 7 10 153790 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 11 289282 Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 5 12 530243 Andrew Haslem Terun Elite 4 13 233122 Lanier Benkard Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 418177 Eric Bryan Subaru Santa Monica Racing 2 15 414898 Jackson Duncan UCI CT: Team Illuminate 1 Elite 2 1 423077 Duncan Clark Velo Club La Grange Not NCNCA 2 494110 Andrew Conley 8 3 523326 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees 7 4 224302 Will Brickler Davis Bike Club 6 5 223230 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun 5 6 457591 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees 4 7 423287 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees 3 8 466502 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 2 9 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Elite 3 1 481783 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team 20 2 494549 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun 17 3 423654 Mckay Kinsey Team Swift 15 4 471822 Jason Tang University of California-Berkeley 13 5 429355 Drew Fagerlin TMB Development p/b Equator Coffees 11 6 553883 Michael Gilson The Olympic Club 10 7 495740 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 8 507653 Frank Wyer Not NCNCA 9 495103 Leo Fissel 7 10 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 11 386630 Sean Martin LOW//Factory Racing 5 12 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 13 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 3 Elite 4 1 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 2 417057 Daniel Stark Lamorinda Cycling Club 9 3 502914 Robert Raffo 8 4 494331 Colin Ellsworth 7 5 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 6 524192 Matthew Perry Not NCNCA 7 315626 Paul Levy Team City Racing 4 8 527556 Ryer Porter 3 9 368029 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team 2 10 422179 Andrew Shacker University of California-Berkeley 1 Master 35+ 1/2/3 1 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 4 2 220196 Christopher Coble The Olympic Club 3 3 499308 Dennis Wall CoreTechs Cycling TwT 2 4 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 1 Master 35+ 3 1 30719 Brian Rouse Victory Velo Racing 2 2 470333 Matthew Klene 1 Master 35+ 4 1 557469 Wes Fornes SquadraSF p/b Terun 7 2 555135 Alex Lloyd VSRT/Livermore Cyclery 6 3 468131 Fabian Jacot 5 4 534247 Francois Xavier Bucher 4 5 547820 Jimmy Barboza Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 6 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 Master 45+ 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 5 2 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 4 3 384037 Rob Whittier ThirstyBear Cycling 3 4 336936 Joseph Sullivan SJBC 2 Master 45+ 3 1 332918 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 10 2 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 9 3 433902 Christopher Demattei Victory Velo Racing 8 4 195564 David Anthony 7 5 391642 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 6 6 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 5 7 494149 Aaron Terrazas 4 8 418333 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 3 9 305850 Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 10 80313 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 45+ 4 1 285990 Jim Forester Divine Electric Norcal 10 2 45436 John Hawkins Vivid Cycling Club - VCC Not NCNCA 3 298033 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 8 4 261903 Martin Kozera Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 5 554659 David Van Everen SJBC 6 6 459638 Eric Lehman Reno Wheelmen 5 7 2076 Glen Augustine Berkeley Bicycle Club (BBC) 4 8 460635 Russ Erickson CBRE Racing 3 Master 55+ 1/2/3 1 196753 James Allen 17 2 10382 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles 15 3 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 13 4 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 11 5 277762 Todd Peterson Body Concepts 10 6 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 9 7 55200 James Torrence CA Cycling Club 8 8 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 7 9 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 6 10 237177 Jorge Pont SunPower Racing 5 11 300056 Lance Haag ThirstyBear Cycling 4 Women 1/2 1 558550 Courtney Nelson Sho-Air TWENTY20 Devo 7 2 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 6 3 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 5 4 291002 Arielle Little SunPower Racing 4 5 569952 Valina Sintal SquadraSF p/b Terun 3 6 524796 Gabrielle Zacks Revolution Racing p/b Jakroo 2 7 298243 Shannon Gaffney 1 Women 3 1 556086 Robin Betz SunPower Racing 2 2 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 1 Women 35+ 1/2/3 1 251128 Susannah Breen 2 2 63216 Ana Maria Williamson 1
Race to the Observatory 5/26/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 5 1 383313 Sam Schneider C5 2 579853 Matt Zanchelli Not NCNCA 3 546177 Dylan Anderson C5 4 575700 Cameron Oreilly SunPower Racing C5 5 293008 Daniel Munoz C5 6 579298 James Nicol SunPower Racing C5 7 579211 Nicolas Faure C5 8 575988 Nicholas Mati C5 9 522013 Dylan Powell C5 10 0 Lei Liu Not NCNCA 11 0 Florian Schneider Not NCNCA 12 576484 Roberto Grassi Team Fremont/FFBC C5 13 576776 Wing To Tang Dolce Vita Cycling p/b SL2 C5 14 0 Luke Stickel Not NCNCA 15 0 Jerome Sierra SunPower Racing Not NCNCA Fixed Gear 1 200149 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team 1 Junior 15-18 4/5 1 571102 Eric Liu MBRC C5 2 563799 Jack Newcomb MBRC C5 3 570984 Charles English Davis Bike Club Race Team 1 Public Men 1 220548 Carl Nielson Splunk Race Team 8 2 550777 Junhe Hu Not NCNCA 3 485841 Brian Butler 6 4 393192 Ted Ornduff San Jose Bicycle Club 5 5 0 Alain Breon Team Enduro Not NCNCA 6 0 Jason Gray Not NCNCA 7 0 Dane Fouts Not NCNCA Public Women 1 0 Deirdre Hassett Team Enduro Triathlon Team Not NCNCA Tandem 1 549867 Ashley Von Edge Koochella C5 1 549868 David Von Edge Not NCNCA Women 4 1 470158 Brigid Hedlund 5 2 477574 Stella Sisneros 4 3 572239 Sue Lin Holt SunPower Racing 3 4 547951 Teresa Datar Kovarus Racing Team 2 5 548706 Christa Hoffman Davis Bike Club Race Team Not NCNCA Women 5 1 579811 Cady Cadiz C5 2 577810 Whitney Post C5 3 548348 Christine Hummell C5 4 571894 Skylar Wen Not NCNCA 5 580586 Suzanne Loftus Not NCNCA 6 573713 Sarah Butler C5 7 552634 Amy Goad Team City Racing C5
Pescadero Coastal Classic 6/1/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 440626 Tim Mcbirney Team California 20 2 213120 Christopher Baird The Olympic Club 17 3 377646 Christopher Craig Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 15 4 530243 Andrew Haslem Terun Elite 13 5 403731 Gavin Murray Marc Pro Cycling Team 11 6 527022 William Downing The Olympic Club 10 7 489166 Colin Patterson Marc Pro Cycling Team Not NCNCA 8 220196 Christopher Coble The Olympic Club 8 9 571744 Brennan Wertz TMB Development p/b Equator Coffees 7 10 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 6 11 549695 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees 5 12 194574 Morgan Gerlak The Olympic Club 4 13 260046 Blaise Hamel Terun Elite 3 14 420048 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 2 15 283139 Naveen Molloy The Olympic Club 1 Elite 3 1 494549 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun 20 2 417296 Taylor Dawson Plant Power Racing p/b Vegan Athletic Not NCNCA 3 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 15 4 535615 Nathan Martin University of Michigan-Ann Arbor 13 5 288374 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 6 534485 Alex Rusoff SunPower Racing 10 7 526509 Evan Paschke 9 8 471822 Jason Tang KaiVelo Racing 8 9 559337 James Raybould SunPower Racing 7 10 496595 Jonas Crean 6 11 495740 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 12 419214 Kyle Schirrmacher 4 13 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 3 14 386630 Sean Martin LOW//Factory Racing 2 15 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 1 Elite 4 1 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 20 2 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 17 3 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun 15 4 370822 Bradley Lovegren CITIUS 13 5 554247 Jordan Kienzle 11 6 502964 Cameron Adams Bear Development Team 10 7 550701 Garret Smith 9 8 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 9 524192 Matthew Perry Not NCNCA 10 565068 Andrew Sanders Team BBC Not NCNCA 11 548513 Brendan Larkin SunPower Racing 5 12 515553 Christian Griffith SquadraSF p/b Terun 4 13 423228 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic 3 14 505569 Jake Bauch 2 15 562641 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club (BBC) 1 Elite 5 1 575988 Nicholas Mati C5 2 571323 Simon Bumm Not NCNCA 3 579298 James Nicol SunPower Racing C5 4 0 Gavin Hlady Not NCNCA 5 488703 Ryan Mackintosh Not NCNCA 6 556725 Eric Allen Not NCNCA 7 546386 Andrew Carr C5 8 557142 John Shirley C5 9 570795 Andre Dempsey C5 10 0 Florian Schneider Not NCNCA 11 0 Joao Whitaker Gorilla Fixed Not NCNCA 12 570839 Joe Nau C5 13 576484 Roberto Grassi Team Fremont/FFBC C5 14 512458 James Karr C5 15 574163 Andre Dupuis C5 Master 35+ 1/2/3 1 403715 Todd Markelz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 384037 Rob Whittier ThirstyBear Cycling 17 3 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 15 4 494110 Andrew Conley 13 5 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 11 6 499308 Dennis Wall CoreTechs Cycling TwT 10 7 141844 Joshua Dapice Touchstone Racing 9 8 380345 Marcus Beltramo Dolce Vita Cycling p/b SL2 8 9 383065 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 498098 Michael Gould PEDAL Industries Not NCNCA 11 244034 Robert Shaw 5 12 334718 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing 4 13 571137 Brian O'grady Chico Cycling Team 3 14 273910 Joshua Pizzica Cognition Racing Road 2 15 477280 Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2 1 Master 35+ 4/5 1 220801 Derald Sue Team Oakland Cycling 20 2 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 17 3 548556 Hoss Hayati SunPower Racing 15 4 440734 Michael Coughlan Dolce Vita Cycling p/b SL2 13 5 507021 Shai Traister 11 6 101309 Ryan Stroup SquadraSF p/b Terun 10 7 360855 Auric Sowell-kantz C5 8 507863 Paul Hepworth C5 9 526497 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics7 10 392649 Jonathan Dickey Not NCNCA 11 395297 Shinnosuke Hasegawa 5 12 544780 Felipe Salum Los Gatos C5 13 458870 Dan Rugani CBRE Racing 3 14 554051 Gurkan Erdemli Gurkan Erdemli Not NCNCA 15 534247 Francois Xavier Bucher 1 Master 45+ 1/2/3 1 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 20 2 116501 Robert Britt Studio Velo 17 3 185879 Craig Upton 15 4 47519 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 13 5 2312 Darren Baker R4R-Make A Wish 11 6 336936 Joseph Sullivan SJBC 10 7 195470 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing 9 8 51773 Nathan Parks Touchstone Racing 8 9 51644 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish 7 10 196695 Dan Tedford ThirstyBear Cycling 6 11 547957 Ludovic Hilde Cannondale Capo p/b Incycle Bicycles Not NCNCA 12 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 4 13 20105 Bill Laddish KaiVelo Racing 3 14 158083 Aaron Long ThirstyBear Cycling 2 15 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 1 Master 45+ 4/5 1 397231 Jon Meals Team Oakland Cycling 20 2 448906 Shahram Moatazedi SquadraSF p/b Terun 17 3 556575 Josh Kane C5 4 418485 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 261903 Martin Kozera Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 413371 Rod Fuhriman C5 7 572083 Shane Swan C5 8 391728 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 9 571277 Paul Castonguay C5 10 571379 Jeffrey Dorso Rio Strada Racing C5 11 286833 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 459638 Eric Lehman Reno Wheelmen 4 13 0 Alexandre Bueno De MoraesGORILLA FIXED Not NCNCA 14 546924 Mark Stevens C5 15 359225 Scott Gelbke Rio Strada Racing 1 Master 55+ 1/2/3 1 196753 James Allen 20 2 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 17 3 87938 Steven Archer CAL-NAT'S Racing 15 4 10382 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 380049 George Tomasich Canyon Velo Not NCNCA 6 38980 Hall Worthington 10 7 47316 Clark Rasmussen Splunk Race Team 9 8 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 537522 John Sullivan Body Concepts 7 10 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 6 11 48284 William Sans 5 12 277762 Todd Peterson Body Concepts 4 13 167402 Michael Vella SunPower Racing 3 14 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 2 15 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 1 Master 55+ 4/5 1 285990 Jim Forester Divine Electric Norcal 20 2 67418 Jason Campbell 17 3 287300 William Mcbride Not NCNCA 4 198323 Jess Nierenberg 13 5 65413 Craig Larsen 11 6 265991 Anthony Low CBRE Racing 10 7 13247 Roderick Gilchrist SJBC 9 8 57684 John Raymond C5 9 459299 Peter Farr Rio Strada Racing 7 10 550008 Matthew Peters Body Concepts 6 11 526902 Bob Machlin SunPower Racing C5 12 547658 Antonio Corgas Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 90079 Randy Floyd Body Concepts 3 14 195944 Matt Conidaris Body Concepts 2 Women 1/2 1 420158 Hanna Muegge DNA Pro Cycling Team 5 2 215759 Kathleen Giles Rock Solid Cycling 4 3 525629 Jaimee Erickson 3 4 569952 Valina Sintal SquadraSF p/b Terun 2 5 385403 Diana Boutigny Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 1 Women 3 1 406900 Christina Davis SJBC 5 2 556086 Robin Betz SunPower Racing 4 3 381377 Stephanie Nunes Schnur Racing Not NCNCA 4 351898 Margaret Lowe 2 5 458896 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo 1 Women 35+ 1 265260 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 2 307890 Heather Mcdonald Revolution Racing p/b Jakroo 6 3 304925 Elena Joroski SJBC 5 4 293725 Rikke Jeppesen SJBC 4 5 523226 Catherine Vanrhee C4(3) 6 393251 Jeanette Haggas RAZZLE DAZZLE 2 Women 4/5 1 578515 Jennifer Tave 11 2 571017 Hannah Wood SJBC 10 3 577810 Whitney Post C5 4 477574 Stella Sisneros 8 5 548392 Brianna Stubbs RAZZLE DAZZLE 7 6 548348 Christine Hummell C5 7 573213 Julia Clarke C5 8 544612 Andrea Tyson SJBC 4 9 572027 Sarah Flamm SheSpoke Racing C5 10 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing 2
59th Annual Nevada City Classic 6/2/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 403731 Gavin Murray Marc Pro Cycling Team 15 2 306325 William Myers Marc Pro Cycling Team 13 3 314892 Ford Murphy 11 4 138681 Kirk Carlsen Team California 10 5 251332 Stefen Creason 9 6 294531 Tyler Williams 8 7 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 7 8 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 6 9 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 5 10 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 4 11 303731 Aaron Rindy 3 12 456989 Kenneth Tsuda 2 13 195204 Bryan Larsen Team California 1 Elite 3/4 1 495184 Jeremy Pond 15 2 321192 Zac Rossen SJBC 13 3 561091 Nick Spano C4(11) 4 268349 Callum Ingram 10 5 471822 Jason Tang KaiVelo Racing 9 6 361444 Nathan Barton C4(8) 7 406130 Alexander Stephens Not NCNCA 8 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 6 9 495740 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 10 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 4 11 458620 Gaven Vanni 3 12 233372 Ryan Toedebusch 2 Elite 4/5 1 0 Patrick Hecht Not NCNCA 2 550701 Garret Smith 7 3 361444 Nathan Barton 6 4 502964 Cameron Adams Bear Development Team 5 5 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 Junior 11-12 4/5 1 0 Connor Bilodeau CBRE Not NCNCA 2 530248 Maxwell Doyle C5 Junior 13-14 4/5 1 424063 Walter Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike C5 2 480256 Massimo Morson Team Swift C5 3 570759 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling Team C5 Junior 15-16 4/5 1 521557 Wyatt Hamilton 2 Junior 17-18 4/5 1 530384 Riley Mullen 5 2 502964 Cameron Adams Bear Development Team 4 3 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 4 335748 Decker Krogh ol'Republic/SERT 2 Junior 3 1 331894 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 2 423654 Mckay Kinsey Team Swift 1 Junior 9-10 4/5 1 565575 Koa Goodson Reno Wheelmen C5 2 0 Colton Bilodeau CBRE Not NCNCA 3 0 Christian Tafoya Not NCNCA Junior Women 13-14 4/5 1 492936 Taleah Abolt Chico Cycling Team 1 Master 35+ 1/2/3 1 458433 Jose Cuevas Orange Pedal Cycling 10 2 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 9 3 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 8 4 299720 Travis Lee ThirstyBear Cycling 7 5 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 6 6 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 5 7 188844 Joseph Booth Ascend Sportswear p/b Steven’s Bicycles 4 8 1399 David Allen Cognition Racing Road 3 9 406652 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing 2 10 236024 Russell White SP2life Elite Cycling Team 1 Master 35+ 3/4/5 1 268349 Callum Ingram 20 2 215471 David Brookes Chico Cycling Team 17 3 330124 Mike Giudicelli Victory Velo Racing 15 4 136918 Justin Thomas Reno Wheelmen C4(13) 5 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 11 6 392707 Patrick Norville Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 10 7 333158 Omir Torres Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 9 8 494149 Aaron Terrazas Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 8 9 576720 Quincy Dunlap C5 10 419385 David Nicholas Ascend Sportswear p/b Steven’s Bicycles 6 11 459638 Eric Lehman Reno Wheelmen C4(5) 12 384665 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 418575 Ray Abolt Chico Cycling Team C4(3) Master 45+ 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 11 2 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 10 3 30719 Brian Rouse Victory Velo Racing 9 4 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 8 5 394292 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish 7 6 47091 David Albrecht Chico Cycling Team 6 7 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 5 8 53375 Eric Zumwalt R4R-Make A Wish 4 9 127804 Jeffrey Galland Chico Cycling Team 3 10 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 2 11 356964 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE 1 Master 55+ 1/2/3 1 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 6 2 26205 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing 5 3 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 4 4 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 3 5 366620 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 6 458419 Cal Erdman Body Concepts 1 Women 1/2/3 1 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 3 2 195302 Jennifer Hartwig SquadraSF p/b Terun 2 3 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA C3(1) Women 35+ 1/2 1 251128 Susannah Breen 1 Women 35+ 3/4/5 1 469197 Trinity Gleckler Breakaway Women's Racing 1 Women 4/5 1 477574 Stella Sisneros 3 2 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 2 3 572249 Mariah Abolt Chico Cycling Team C5
29th Annual ICC Dash for Cash 6/8/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 307653 Jeff Linder Terun Elite 20 2 347128 Jacob Okamoto Vol Gas Racing Not NCNCA 3 397700 Erik Schiller 15 4 271933 Matt Mikul Terun Elite 13 5 497150 David Michael Sweet SunPower Racing 11 6 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 10 7 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 9 8 313804 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2 8 9 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 7 10 158083 Aaron Long ThirstyBear Cycling 6 11 60730 Shaun Bagley TEAM JL VELO-FACTORY RACING 5 12 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 4 13 408292 Eric Fischer 3 14 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 2 15 356530 Robert Lander AMain Cycling Team 1 Elite 2/3 1 497150 David Michael Sweet SunPower Racing 20 2 408292 Eric Fischer 17 3 497517 Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street Bicycles 15 4 420107 Alexander Cabatic Ascend Sportswear p/b Steven’s Bicycles 13 5 313804 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 6 353828 Tom Vanpelt TMB Development p/b Equator Coffees C3(10) 7 318306 Samuel Hill TMB Development p/b Equator Coffees 9 8 321192 Zac Rossen SJBC C3(8) 9 534275 Stephan Hofmann SJBC C3(7) 10 547749 Stuart Grosser The Olympic Club C3(6) 11 422932 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing C3(5) 12 534485 Alex Rusoff SunPower Racing C3(4) 13 297136 Adam Ocamb Team Simple Green/Specialized/Rock-n-Road Not NCNCA 14 423654 Mckay Kinsey Team Swift C3(2) 15 231333 Andrew Olson C3(1) Elite 3/4 1 321192 Zac Rossen SJBC 20 2 422932 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing 17 3 494623 Matthew Hepworth SunPower Racing 15 4 533380 Sean O'neal CBRE Racing C4(13) 5 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 11 6 268349 Callum Ingram 10 7 534485 Alex Rusoff SunPower Racing 9 8 499580 Ian Fernihough SJBC C4(8) 9 574662 Przemek Tutak C4(7) 10 423654 Mckay Kinsey Team Swift 6 11 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun C4(5) 12 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 13 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 231333 Andrew Olson 1 Elite 5 1 570839 Joe Nau C5 2 546895 Enrique Rojas C5 3 581389 Florian Schneider Not NCNCA 4 581522 Hector Alanis C5 5 575561 Nicholas Hamann C5 6 564094 Thomas Van Dyck Not NCNCA 7 528753 Chengtian Tang C5 8 0 Hudson Kyle Not NCNCA 9 556725 Eric Allen Not NCNCA 10 554794 Michael Ungerer C5 11 576137 Thomas Swartz C5 12 557142 John Shirley C5 13 439017 Euan Houston Christian Cycling - Hammer Nutrition Not NCNCA 14 575700 Cameron Oreilly SunPower Racing C5 15 287731 Luis F. Gomez Los Gatos C5 Master 35+ 1/2/3 1 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 20 2 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 17 3 494110 Andrew Conley Team Fremont/FFBC 15 4 271933 Matt Mikul Terun Elite 13 5 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 11 6 409831 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 7 61649 Chris Espy Touchstone Racing 9 8 260046 Blaise Hamel Terun Elite 8 9 42770 Ryan Wong SJBC 7 10 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 6 11 299720 Travis Lee ThirstyBear Cycling 5 12 187522 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling 4 13 1399 David Allen Cognition Racing Road 3 14 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 2 15 571137 Brian O'grady Chico Cycling Team 1 Master 35+ 3/4 1 559337 James Raybould SunPower Racing 20 2 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 17 3 534275 Stephan Hofmann SJBC 15 4 409831 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 13 5 268349 Callum Ingram 11 6 574662 Przemek Tutak C4(10) 7 513566 Gregory Kennedy KaiVelo Racing 9 8 247223 Matthew Axford Rio Strada Racing 8 9 355690 Nathan Shay Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 7 10 440491 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 11 361415 Michael Logan A Bloc Racing 5 12 494465 Carlos Villarreal C4(4) 13 550417 Kevin Kiser Chico Cycling Team C4(3) 14 361496 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC 2 15 170042 Kurt Kuckein CBRE Racing C4(1) Master 45+ 1/2/3 1 60730 Shaun Bagley TEAM JL VELO-FACTORY RACING 20 2 54895 Dennis Hopp SJBC 17 3 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 15 4 83306 John Fairbanks Touchstone Racing 13 5 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 11 6 43445 John Foster Form Fitness Racing Not NCNCA 7 267310 Rick Morgan 9 8 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 8 9 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 7 10 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 6 11 155436 Greg Juneau Los Gatos 5 12 7881 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics4 13 63508 Brian Heneghan SJBC 3 14 319966 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT 2 15 456472 Bernardo Tapia SunPower Racing 1 Master 45+ 3/4 1 282712 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team 20 2 267310 Rick Morgan 17 3 53550 Ernest Sanchez S2C/BOSCH Primal 15 4 530167 Rodney Dutra C4(13) 5 220645 Paul Mitchell Rio Strada Racing 11 6 545865 Tony Perez C4(10) 7 545774 Michael Desa Team Fremont/FFBC 9 8 393496 Long Nguyen CBRE Racing 8 9 419385 David Nicholas Ascend Sportswear p/b Steven’s Bicycles 7 10 477434 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA C4(6) 11 382701 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 384665 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA 3 14 36095 Daniel Turner KaiVelo Racing 2 15 205201 Craig Stewart KaiVelo Racing 1 Master 55+ 1/2/3 1 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 20 2 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 17 3 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 15 4 122040 Richard Jones 13 5 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 11 6 255279 Dennis Baker Delta Velo 10 7 205201 Craig Stewart KaiVelo Racing 9 8 460024 Mark Bachmann Clean Power Cycling pb TESLA 8 9 260611 Tom Rice CoreTechs Cycling Team 7 10 382701 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA 6 11 142113 Steven Olechny Splunk Race Team 5 12 33092 Darryl Smith R4R-Make A Wish 4 13 180139 David Puglia CoreTechs Cycling Team 3 14 47519 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 2 15 23961 Bubba Melcher 1 Women 1/2/3 1 438042 Allie Bollella Revolution Racing p/b Jakroo 20 2 533363 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo 17 3 291002 Arielle Little SunPower Racing 15 4 422238 Sawyer Taylor PICKLE JUICE PRO CYCLING TEAM 13 5 494510 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC C3(11) 6 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 10 7 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing C3(9) 8 297368 Juliette Hyde Revolution Racing p/b Jakroo 8 9 406900 Christina Davis SJBC C3(7) 10 458896 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo C3(6) 11 549192 Maude Farrell C3(5) 12 543712 Fnu Novita C3(4) 13 481163 Jessica Parteno Revolution Racing p/b Jakroo C3(3) 14 424709 April Willouhby Revolution Racing p/b Jakroo C3(2) 15 556086 Robin Betz SunPower Racing C3(1) Women 3/4/5 1 556086 Robin Betz SunPower Racing 20 2 549192 Maude Farrell 17 3 577810 Whitney Post C5 4 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 13 5 571017 Hannah Wood SJBC C4(11) 6 424709 April Willouhby Revolution Racing p/b Jakroo 10 7 458896 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo 9 8 543712 Fnu Novita 8 9 351898 Margaret Lowe 7 10 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 11 266333 Karena Shannon SJBC 5 12 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team C4(4) 13 572239 Sue Lin Holt SunPower Racing C4(3) 14 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing C4(2) 15 487234 Jill Stone SJBC C4(1) Women 35+ 1/2/3 1 237583 Charlotte Hart Monster Media Elite Women 8 2 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 7 3 221127 Beverly Chaney SJBC 6 4 298243 Shannon Gaffney 5 5 293725 Rikke Jeppesen SJBC 4 6 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team 3 7 266333 Karena Shannon SJBC 2 8 107768 Laurie Furman SJBC 1
Brisbane Criterium 6/22/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 207262 Andrew Goessling Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 307653 Jeff Linder Terun Elite 17 3 54591 Michael Sayers 15 4 194963 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 5 380907 Zachary Gottesman Terun Elite 11 6 403731 Gavin Murray Marc Pro Cycling Team 10 7 194574 Morgan Gerlak The Olympic Club 9 8 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 8 9 258824 Ryan Oakes AMain Cycling Team 7 10 494490 Madden Titus SunPower Racing 6 11 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 5 12 356530 Robert Lander AMain Cycling Team 4 13 350058 Morgan Cole SunPower Racing 3 14 414898 Jackson Duncan UCI CT: Team Illuminate 2 15 228684 Max Polin SK Racing 1 Elite 2/3 1 494490 Madden Titus SunPower Racing 20 2 495184 Jeremy Pond C3(17) 3 185956 Pete Carolan The Olympic Club 15 4 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 C3(13) 5 350058 Morgan Cole SunPower Racing 11 6 49344 Mike Charleton Red Peloton 10 7 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 9 8 223230 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun 8 9 283139 Naveen Molloy The Olympic Club 7 10 297814 Alex Lockwood The Olympic Club 6 11 523219 Andrew Esler TMB Development p/b Equator Coffees C3(5) 12 378823 Devin Wilson Team California Juniors Not NCNCA 13 484127 Derek Stedman Team Fremont/FFBC C3(3) 14 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles C3(2) 15 571137 Brian O'grady Chico Cycling Team 1 Elite 3/4 1 495184 Jeremy Pond 20 2 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 17 3 321192 Zac Rossen SJBC 15 4 495103 Leo Fissel 13 5 368029 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team C4(11) 6 271890 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo 10 7 220481 Dylan Buffington C4(9) 8 523219 Andrew Esler TMB Development p/b Equator Coffees 8 9 520923 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 504596 Jacob Gorman Team Swift C4(6) 11 480931 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2 5 12 205713 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team 4 13 546280 Richard Jones SJBC 3 14 496439 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team C4(2) 15 288570 Brian Kearns Dolce Vita Cycling p/b SL2 1 Elite 4/5 1 220481 Dylan Buffington 20 2 368029 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team 17 3 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 15 4 581522 Hector Alanis C5 5 554247 Jordan Kienzle 11 6 479363 Damien Hays 10 7 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 576006 Marcos Morales Team Bobs-Bicycles.com Not NCNCA 9 576643 Max Wintersperger Not NCNCA 10 0 Luke Stickel Not NCNCA 11 556725 Eric Allen Not NCNCA 12 570009 Adrien Magnus Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 13 287731 Luis F. Gomez Los Gatos C5 14 580576 Rafael Cubero C5 15 546895 Enrique Rojas C5 Master 35+ 1/2/3 1 295988 Dana Williams Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 17 3 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 15 4 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 13 5 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 11 6 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 10 7 188997 Rob Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2 9 8 179826 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 9 304360 Oliver Ryan 7 10 236024 Russell White SP2life Elite Cycling Team 6 11 1399 David Allen Cognition Racing Road 5 12 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 4 13 477761 Cameron Mclaughlin CoreTechs Cycling Team 3 14 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 2 15 440491 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 1 Master 35+ 3/4 1 475146 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees 20 2 574662 Przemek Tutak C4(17) 3 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 15 4 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 13 5 271890 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo 11 6 534275 Stephan Hofmann SJBC 10 7 223566 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles C4(8) 9 477761 Cameron Mclaughlin CoreTechs Cycling Team 7 10 440491 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 11 533095 Masanori Yamashita 5 12 286831 Bradley Eastham C4(4) 13 321598 Matthew Johnson Dolce Vita Cycling p/b SL2 3 14 533363 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo C2(2) 15 366189 Nathan Cauffman Pen Velo Racing/Summit Bicycles C4(1) Master 35+ 4/5 1 573215 David Lapointe C5 2 204757 Cole Rasmussen Red Peloton 17 3 555135 Alex Lloyd VSRT/Livermore Cyclery 15 4 574662 Przemek Tutak 13 5 287731 Luis F. Gomez Los Gatos C5 6 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 0 Benjamin Erickson Not NCNCA 8 578841 Thomas Manning Berkeley Bicycle Club (BBC) C5 9 286831 Bradley Eastham 7 10 494598 David Shih SunPower Racing 6 11 575337 Ryan Rubel 5 12 290195 Rudolph Zarate 4 13 570890 Brian Shields C5 14 570465 Jesse Avery C5 15 494566 Matthew Pyke SJBC 1 Master 45+ 1/2/3 1 54591 Michael Sayers 20 2 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 17 3 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 15 4 4526 Jason Boynton Peet's Coffee Racing 13 5 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 11 6 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 10 7 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 9 8 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 8 9 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 7 10 291426 Christian Hobbs Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 11 38165 David Wierzba SJBC 5 12 54895 Dennis Hopp SJBC 4 13 201585 Daniel Quirk ThirstyBear Cycling 3 14 355166 Anders Dellien Ordrup CC Not NCNCA 15 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 1 Master 45+ 3/4 1 291426 Christian Hobbs Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling C4(17) 3 411561 Klaus Grimm AUDI RENO-TAHOE 15 4 392654 Ben Woodside Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 13 5 271874 Allen Wulczynski SJBC 11 6 537522 John Sullivan Body Concepts 10 7 185342 Jason Thrasher 9 8 245065 Anthony Eng Team Oakland Cycling 8 9 379987 Steven D'alencon Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 456472 Bernardo Tapia SunPower Racing 6 11 302576 Giles Douglas SJBC 5 12 332930 Jason Engle Spin Development Race Team Not NCNCA 13 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team C4(3) 14 391728 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles C4(2) 15 412284 Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team 1 Master 45+ 4/5 1 545865 Tony Perez 20 2 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 17 3 419924 Amir Matityahu 15 4 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 13 5 412004 Kenneth Salvail Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 580576 Rafael Cubero C5 7 298046 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 571315 James Ewing C5 9 574815 Brian De Raad C5 10 110054 Ronald Leung Splunk Race Team 6 11 550931 Brian Castelli Red Peloton 5 12 298307 Brandon Tyler Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 571866 Dean Jurado Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 14 554659 David Van Everen SJBC 2 15 553032 Phillip Plath C5 Master 55+ 1/2/3/4 1 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 20 2 23961 Bubba Melcher 17 3 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 15 4 26205 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing 13 5 20630 Scott Leahy SJBC 11 6 537522 John Sullivan Body Concepts 10 7 126004 George Miranda SunPower Racing 9 8 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 8 9 22166 Rob Maheu SJBC 7 10 205201 Craig Stewart KaiVelo Racing 6 11 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 4 13 13247 Roderick Gilchrist SJBC 3 14 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 2 Women 1/2/3 1 533363 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo 17 2 269569 Marissa Axell Revolution Racing p/b Jakroo 15 3 297368 Juliette Hyde Revolution Racing p/b Jakroo 13 4 221127 Beverly Chaney SJBC 11 5 422958 Jessica Baumgardner Fig Mtn Brew Racing Not NCNCA 6 107768 Laurie Furman SJBC 9 7 458896 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo C3(8) 8 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing C3(7) 9 481163 Jessica Parteno Revolution Racing p/b Jakroo C3(6) 10 524796 Gabrielle Zacks Revolution Racing p/b Jakroo 5 11 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC C3(4) 12 494601 Rachel Critelli SheSpoke Racing C3(3) 13 239419 Kerry Stivaletti Revolution Racing p/b Jakroo 2 Women 3 1 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 11 2 556086 Robin Betz SunPower Racing 10 3 494323 Desiree Varela SunPower Racing 9 4 543712 Fnu Novita 8 5 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 7 6 458896 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo 6 7 266333 Karena Shannon SJBC 5 8 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 4 9 494601 Rachel Critelli SheSpoke Racing 3 10 241521 Heidi Alexander 2 11 470101 Diana Hellman SJBC 1 Women 4/5 1 572353 Claudia Ferreira Main Street Elite p/b Main Street Bicycles C5 2 577810 Whitney Post 11 3 571017 Hannah Wood SJBC 10 4 542662 Maya Fors RAZZLE DAZZLE 9 5 572239 Sue Lin Holt SunPower Racing 8 6 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing 7 7 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 6 8 466145 Janene Ostrow 5 9 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 4 10 423942 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling 3 11 572027 Sarah Flamm SheSpoke Racing C5
Central Coast Circuit Race and Junior District RR Championship: NCNCA Championships 6/29/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 11 2 413239 Max Motschwiller The Olympic Club 10 3 185956 Pete Carolan The Olympic Club 9 4 294849 Patrick Thomas Family Cycling Center 8 5 309596 Nick Baird SP2life Elite Cycling Team 7 6 224302 Will Brickler Davis Bike Club 6 7 223230 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun 5 8 228684 Max Polin SK Racing 4 9 297814 Alex Lockwood The Olympic Club 3 10 380700 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 2 11 553883 Michael Gilson The Olympic Club C3(1) Elite 2/3 1 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 C3(20) 2 185956 Pete Carolan The Olympic Club 17 3 205713 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team C3(15) 4 413239 Max Motschwiller The Olympic Club 13 5 223230 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun 11 6 224302 Will Brickler Davis Bike Club 10 7 431486 Reed Williams Pen Velo Racing/Summit Bicycles C3(9) 8 309497 Joel Harding US Military Endurance Sports C3(8) 9 553883 Michael Gilson The Olympic Club C3(7) 10 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 C3(6) 11 297814 Alex Lockwood The Olympic Club 5 12 380700 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 4 13 269119 Rozel Tupaz CBRE Racing C3(3) Elite 3/4 1 431486 Reed Williams Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 2 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 3 368029 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team C4(9) 4 406861 Shane Mcguire SunPower Racing 8 5 553883 Michael Gilson The Olympic Club 7 6 309497 Joel Harding US Military Endurance Sports 6 7 205713 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team 5 8 271890 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo 4 9 181767 Patrick Baldwin Revolution Racing Cycling Team 3 10 533363 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo C2(2) Elite 4 1 368029 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team 5 2 570344 Caleb Everett Not NCNCA 3 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 4 526752 Mike Osorio Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 5 551618 Noah Foster 1 Elite 5 1 556725 Eric Allen Not NCNCA 2 575988 Nicholas Mati C5 3 573215 David Lapointe C5 4 23144 David Mcateer Not NCNCA 5 581689 Kyle Hudson C5 6 549701 Curt Harrington Cruise Not NCNCA 7 563822 Nash Honodel Not NCNCA 8 547285 Gabriel Gonzalez C5 9 576720 Quincy Dunlap C5 10 570465 Jesse Avery Team Fremont/FFBC C5 11 565958 Kyle Deidrick C5 12 0 Ryan Armendariz Not NCNCA 13 432785 James Schulmeister Not NCNCA 14 562448 Dallas Walden C5 15 280546 Rich Armendariz Not NCNCA Junior 11-12 1 480256 Massimo Morson Team Swift C5 2 530248 Maxwell Doyle C5 Junior 13-14 1 424063 Walter Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike C5 2 540871 Sterling Woodson C5 Junior 15-16 1 425398 Adin Jose Team Swift 5 2 529409 Daryl Hopkins Team Swift 4 3 582850 Travis Miller Bell Real Estate Cycling C5 4 546386 Andrew Carr 2 5 570852 Jase Stone SJBC Not NCNCA Junior 17-18 1 486531 Aidan Mcneil Team Swift 11 2 504096 Alex Akins Team Swift 10 3 529912 Jonah Kellogg 9 4 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 5 517464 Cameron Stewart Team Swift 7 6 331894 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 7 516200 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team 5 8 566602 Ankit Sachdeva SJBC 4 9 549158 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Team 3 10 570669 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team 2 Junior 9-10 1 565575 Koa Goodson Reno Wheelmen C5 2 511894 David Avery CBRE Racing C5 3 582768 Jackson Westbrook C5 Junior Women 11-12 1 576368 Louisa Kelly San Jose Bicycle Club C5 Junior Women 13-14 1 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 1 Junior Women 15-16 1 527531 Emily Minjares San Jose Bicycle Club Not NCNCA Junior Women 17-18 1 575361 Hannah Lawrence Don Chapin Monterey Bay Racing Team 2 2 508975 Lux Stella Goetz 1 Master 35+ 1 573215 David Lapointe C5 Master 35+ 1/2/3 1 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 6 2 440491 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 5 3 20630 Scott Leahy SJBC 4 4 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 3 5 273910 Joshua Pizzica Cognition Racing Road 2 6 41335 Murat Ozgur Don Chapin Monterey Bay Racing Team 1 Master 35+ 3/4 1 355690 Nathan Shay Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 35+ 5 1 528861 Kenny Lehman C5 2 570465 Jesse Avery Team Fremont/FFBC C5 Master 45+ 1 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 20 2 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 17 3 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 15 4 267310 Rick Morgan 13 5 287526 Jason Cruser R4R-Make A Wish 11 6 54895 Dennis Hopp SJBC 10 7 331634 Nick Steel CoreTechs Cycling TwT 9 8 300501 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT 8 9 52696 Charles Wilson AUDI RENO-TAHOE 7 10 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 6 11 87821 Robert Knock Carefast/Storck Not NCNCA 12 260611 Tom Rice CoreTechs Cycling Team 4 13 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 3 14 477761 Cameron Mclaughlin CoreTechs Cycling Team 2 15 9046 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 1 Master 45+ 1/2/3/4 1 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 20 2 54895 Dennis Hopp SJBC 17 3 267310 Rick Morgan 15 4 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 13 5 7881 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics11 6 52696 Charles Wilson AUDI RENO-TAHOE 10 7 273910 Joshua Pizzica Cognition Racing Road 9 8 300501 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT 8 9 331634 Nick Steel CoreTechs Cycling TwT 7 10 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 6 11 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 5 12 477761 Cameron Mclaughlin CoreTechs Cycling Team 4 13 41335 Murat Ozgur Don Chapin Monterey Bay Racing Team 3 14 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 2 Master 45+ 3/4 1 570344 Caleb Everett Not NCNCA 2 57185 Adamvanminh Martin Pink Rhino Racing C4(7) 3 240114 Jonathan Orban C4(6) 4 60756 Steven Grusis Off The Front 5 5 195443 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 6 227583 Frank Pinto C4(3) 7 527171 Gabriel Beddingfield C4(2) 8 115811 Tim Culbertson Hagens Berman Cycling Not NCNCA Master 45+ 5 1 583077 Kevin Barcellos Not NCNCA Master 55+ 1/2/3/4 1 20630 Scott Leahy SJBC 7 2 46023 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 3 87821 Robert Knock Carefast/Storck Not NCNCA 4 260611 Tom Rice CoreTechs Cycling Team 4 5 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 6 286823 Joseph Foster ThirstyBear Cycling 2 Women 35+ 1 577810 Whitney Post C4(3) 2 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 2 3 544612 Andrea Tyson SJBC C4(1) Women 55+ 1 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 2 523226 Catherine Vanrhee 1
28th Leesville Gap Road Race 6/30/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 195929 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing 20 2 47519 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 17 3 371675 Cooper Rombold Metier Racing Not NCNCA 4 494273 Yatwah Mitchell 13 5 251332 Stefen Creason 11 6 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 10 7 530243 Andrew Haslem Terun Elite 9 8 66806 Michael Taylor 8 9 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 7 10 142184 Colby Farrell 6 11 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 5 12 458488 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team 4 13 306325 William Myers Marc Pro Cycling Team 3 14 356530 Robert Lander AMain Cycling Team 2 15 460867 Mark Morton Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 1 Elite 3 1 496595 Jonas Crean 11 2 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 3 495184 Jeremy Pond 9 4 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 8 5 544597 Cole Williams 7 6 406861 Shane Mcguire SunPower Racing 6 7 331894 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 5 8 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 9 535615 Nathan Martin University of Michigan-Ann Arbor 3 Elite 4 1 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 2 527556 Ryer Porter 6 3 548784 Alex Frankel Team Swift 5 4 486341 Peter Gillespie MBRC 4 5 424063 Walter Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike C5 Elite 5 1 575988 Nicholas Mati C5 2 528753 Chengtian Tang C5 3 580259 Benjamin Chi C5 4 569066 Charlie Hollman Rio Strada Racing C5 5 580345 Noah Mascarenas Chico Cycling Team C5 Master 35+ 1/2/3 1 288200 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 2 196545 Christopher Barker Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 3 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 5 4 549000 Kimio Bazett 4 5 223566 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 6 259534 Kirk Evans 2 Master 35+ 4/5 1 493020 Adam Fresia Trafiq vs. Traffic 3 2 335722 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 3 423669 Brandon Mascarenas Chico Cycling Team 1 Master 45+ 1/2/3 1 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 20 2 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 17 3 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 15 4 384037 Rob Whittier ThirstyBear Cycling 13 5 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 11 6 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 10 7 195470 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing 9 8 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 8 9 332918 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 10 6422 Mike Castaldo Chico Cycling Team 6 11 336936 Joseph Sullivan SJBC 5 12 8545 Bill Daley Not NCNCA 13 215471 David Brookes Chico Cycling Team 3 14 205616 Shawn Daly ThirstyBear Cycling 2 15 305850 Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Master 45+ 4/5 1 571379 Jeffrey Dorso Rio Strada Racing C5 2 571433 Clive Lepper Rio Strada Racing 15 3 572083 Shane Swan C5 4 571277 Paul Castonguay C5 5 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 10 6 547658 Antonio Corgas Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 7 459299 Peter Farr Rio Strada Racing 8 8 195944 Matt Conidaris Body Concepts 7 9 494109 Terry Nilsen Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 10 359225 Scott Gelbke Rio Strada Racing 5 11 298046 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 Master 55+ 1 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 17 2 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 15 3 277762 Todd Peterson Body Concepts 13 4 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 11 5 192774 Kevin Willitts Body Concepts 10 6 200149 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team 9 7 433902 Christopher Demattei Victory Velo Racing 8 8 88963 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 9 47073 Warren Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 10 71802 Jon Ornstil 5 11 46996 Peter Allen 4 12 284673 Mark Poole Body Concepts 3 Women 35+ 1 0 Tonya Farr Not NCNCA Women 5 1 475362 Chanda Willse Chico Cycling Team Not NCNCA
Davis Bike Club 4th of July Criterium 7/4/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 207262 Andrew Goessling Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 17 3 381623 Owen Gillott Team CLIF Bar Cycling 15 4 194963 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 5 424733 Cameron Bond Birdworx Not NCNCA 6 371675 Cooper Rombold DAI P/B ESTE RACING Not NCNCA 7 218099 Tyler Locke Support Clean Sport / BSCG / Guttenplan CoachingNot NCNCA 8 294531 Tyler Williams 8 9 321192 Zac Rossen SJBC C3(7) 10 272524 Taylor Vaccari Chico Velo Not NCNCA 11 497150 David Michael Sweet SunPower Racing 5 12 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 4 13 494490 Madden Titus SunPower Racing 3 14 507192 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing 2 15 286353 Lorenzo Feher Team City Racing C3(1) Elite 3 1 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 17 2 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 15 3 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 13 4 481435 Jeremie Showa AminoRip Not NCNCA 5 387371 Thomas Perkins Tesseract Racing 10 6 544737 Peter Kelleher 9 7 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 8 331894 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 7 9 495184 Jeremy Pond 6 10 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 5 11 202003 Jason Allen 4 12 495740 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 13 233372 Ryan Toedebusch 2 Elite 4 1 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 20 2 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun 17 3 553051 Jiehua Huang 15 4 504596 Jacob Gorman Team Swift 13 5 571082 Gianmarco Puglisi TMB Development p/b Equator Coffees 11 6 315626 Paul Levy Team City Racing 10 7 549803 Aaron Gorman Jr 9 8 527556 Ryer Porter 8 9 570009 Adrien Magnus Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 494331 Colin Ellsworth 6 11 509523 Peter Ambiel Alto Velo Racing Club 5 12 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 547987 Dylan Fujimoto 3 14 538171 Chris White 2 15 550701 Garret Smith 1 Elite 5 1 297709 Andrew Duensing Not NCNCA 2 0 Alex Kovalik Not NCNCA 3 576006 Marcos Morales Bob''s Bicycles Not NCNCA 4 528753 Chengtian Tang C5 5 572249 Mariah Abolt Chico Cycling Team C5 5 571203 Max Cawley Not NCNCA 6 571323 Simon Bumm Not NCNCA 7 566367 Drew Willner Not NCNCA 8 575700 Cameron Oreilly SunPower Racing C5 9 579361 Gary Root Not NCNCA 10 0 Will Newey N/A Not NCNCA 11 581379 Gabriel Munoz C5 12 549929 Scott Newell C5 Junior 13-14 1 480256 Massimo Morson Team Swift C5 2 549642 Nolan Arinno 4 3 570759 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling Team C5 4 0 Riley Mccormick Not NCNCA 5 0 Brody Sayers DAI Endurance Not NCNCA Junior 15-16 1 543516 Matt Seline C5 2 572492 Isaiah Cichosz C5 3 480256 Massimo Morson Team Swift C5 Junior 17-18 1 576155 Taj Krieger C5 2 550533 Blake Macheras Team Swift 9 3 466953 Evan Opsal 8 4 504596 Jacob Gorman Team Swift 7 5 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 6 6 580655 Niko Haller C5 7 570984 Charles English Davis Bike Club Race Team 4 8 566602 Ankit Sachdeva SJBC 3 9 555116 Santiago Maldonado Sciutti C5 10 571712 Karsten Choy Los Gatos C5 Junior Men 12 & Under 1 530248 Maxwell Doyle C5 2 511894 David Avery CBRE Racing C5 3 565575 Koa Goodson Reno Wheelmen C5 4 559474 Brady Arinno C5 5 564462 Yuri Tupaz CBRE Racing C5 6 0 Benjamin Bartolotta Not NCNCA 7 0 Pascal Froenicke Not NCNCA 8 0 Ty Incendy Not NCNCA 9 0 Silas Sigmon Not NCNCA 10 0 Christian Tafoya Not NCNCA Junior Women 12 & Under 1 574254 Sophia Avery C5 2 0 Stella Tomaich Not NCNCA 3 0 Eliza Bartolotta Not NCNCA 4 0 Francesca Morson Not NCNCA Junior Women 13-14 1 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 2 2 492936 Taleah Abolt Chico Cycling Team 1 Junior Women 15-16 1 527531 Emily Minjares SJBC Not NCNCA 2 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 1 Master 35+ 1/2/3 1 60730 Shaun Bagley TEAM JL VELO-FACTORY RACING 20 2 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 17 3 54591 Michael Sayers 15 4 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 13 5 76265 Dave Koesel Monster Media Not NCNCA 6 49344 Mike Charleton Red Peloton 10 7 299720 Travis Lee ThirstyBear Cycling 9 8 165447 Joshua Wood 8 9 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 7 10 187522 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling 6 11 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 5 12 409831 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 13 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 3 14 124893 Michael Egan 2 15 1399 David Allen Cognition Racing Road 1 Master 35+ 4/5 1 555135 Alex Lloyd VSRT/Livermore Cyclery 17 2 550893 Darren Hall ATP Coaching Not NCNCA 3 204757 Cole Rasmussen Red Peloton 13 4 468131 Fabian Jacot 11 5 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 6 575561 Nicholas Hamann C5 7 548093 Huy Trinh Carefast/Storck 8 8 0 Liem Hinh Not NCNCA 9 468432 Javier Romero none Not NCNCA 10 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 5 11 548593 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 12 456591 Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees 3 13 572403 Jesse Gray C5 14 493020 Adam Fresia Trafiq vs. Traffic 1 Master 45+ 1/2/3 1 4526 Jason Boynton Peet's Coffee Racing 20 2 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 17 3 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 15 3 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 15 5 60730 Shaun Bagley TEAM JL VELO-FACTORY RACING 11 6 49344 Mike Charleton Red Peloton 10 7 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 9 8 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 8 9 260329 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team 7 10 76265 Dave Koesel Monster Media Not NCNCA 11 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 5 12 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 4 13 51230 Dennis King CCT Not NCNCA 14 356964 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE 2 15 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 1 Master 45+ 4/5 1 522646 Michael Conser 20 2 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 17 3 419053 Kenneth Hebenstriet 15 4 530167 Rodney Dutra 13 5 195927 Matt Kowta Davis Bike Club Not NCNCA 6 571866 Dean Jurado Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 7 231175 Derek Ramsey Team Fremont/FFBC 9 8 269166 Daniel Pollard 8 9 581514 Aaron Smith Davis Bike Club Race Team C5 10 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 6 11 571028 Arthur Tawatari C5 12 420161 George Marks 4 13 0 Denny Liu Not NCNCA 14 418575 Ray Abolt Chico Cycling Team 2 15 550931 Brian Castelli Red Peloton 1 Master 55+ 1/2/3 1 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 20 2 282712 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team 17 3 196753 James Allen Davis Bike Club Race Team 15 4 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 13 5 47073 Warren Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 11 6 366620 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 10 7 192774 Kevin Willitts Body Concepts 9 8 356162 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA 8 9 34735 Ben Swann Not NCNCA 10 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 6 11 126004 George Miranda SunPower Racing 5 12 219611 Kurt Bickel Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 255279 Dennis Baker Delta Velo 3 14 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 2 15 50565 Ed Moon Splunk Race Team 1 Women 1/2/3 1 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 20 2 533363 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo 17 3 297368 Juliette Hyde Revolution Racing p/b Jakroo 15 4 488785 Samantha Wipff Phenom Not NCNCA 5 269569 Marissa Axell Revolution Racing p/b Jakroo 11 6 237583 Charlotte Hart Monster Media Elite Women 10 7 547901 Arianna Pascarella Revolution Racing p/b Jakroo C3(9) 8 252525 Shannon Castle 8 9 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 7 10 543712 Fnu Novita C3(6) 11 524796 Gabrielle Zacks Revolution Racing p/b Jakroo 5 12 494323 Desiree Varela SunPower Racing C3(4) 13 469197 Trinity Gleckler Breakaway Women's Racing C3(3) 14 556086 Robin Betz SunPower Racing C3(2) 15 494601 Rachel Critelli SheSpoke Racing C3(1) Women 3 1 547901 Arianna Pascarella Revolution Racing p/b Jakroo 20 2 512090 Kate Jungnickel SJBC 17 3 469197 Trinity Gleckler Breakaway Women's Racing 15 4 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 13 5 543712 Fnu Novita 11 6 458897 Amber Pearson 10 7 556086 Robin Betz SunPower Racing 9 8 494601 Rachel Critelli SheSpoke Racing 8 9 289378 Kristin Wolfe SJBC 7 10 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 6 11 481163 Jessica Parteno Revolution Racing p/b Jakroo 5 12 406900 Christina Davis SJBC 4 13 494323 Desiree Varela SunPower Racing 3 14 458896 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo 2 15 308852 Karen Steele United States Military Endurance Sports Not NCNCA Women 4 1 577810 Whitney Post 20 2 579183 Morgan Aguirre Fount Cycling Guild Not NCNCA 3 547702 Lynn Hunter Breakaway Women's Racing 15 4 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 13 5 533628 Jennie Hawkins Breakaway Women's Racing 11 6 477574 Stella Sisneros 10 7 548706 Christa Hoffman Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 8 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing 8 9 525303 Kristen Johannes SheSpoke Racing 7 10 572353 Claudia Ferreira Main Street Elite p/b Main Street Bicycles 6 11 542662 Maya Fors RAZZLE DAZZLE 5 12 524397 Autumn Hardy Breakaway Women's Racing 4 13 547951 Teresa Datar Kovarus Racing Team 3 14 503934 Erika Kali Cunliffe SheSpoke Racing 2 Women 5 1 0 Heidi Verbeeck Not NCNCA 2 572342 Jiaqi Cao Davis Bike Club Race Team C5 3 543533 Catherine Kircos C5 4 553147 Meg Davis Davis Bike Club Not NCNCA 6 523359 Maria Alberty SheSpoke Racing C5 7 496971 Juliann Jugan Not NCNCA
Watsonville Criterium and Elite District Championship: NCNCA Championships 7/6/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 381623 Owen Gillott Team CLIF Bar Cycling 40 2 494490 Madden Titus SunPower Racing 34 3 307653 Jeff Linder Terun Elite 30 4 457591 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees 26 5 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 22 6 380907 Zachary Gottesman Terun Elite 20 7 497150 David Michael Sweet SunPower Racing 18 8 194963 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 16 9 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 14 10 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 12 11 523326 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees 10 12 420048 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 8 13 530243 Andrew Haslem Terun Elite 6 14 304367 Fergus Tanaka AMain Cycling Team 4 15 294849 Patrick Thomas Family Cycling Center 2 Elite 3 1 321192 Zac Rossen SJBC 20 2 520923 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 17 3 546280 Richard Jones SJBC 15 4 368029 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team 13 5 475146 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees 11 6 275571 Paul Ngo 10 7 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 9 8 391493 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2 8 9 553883 Michael Gilson The Olympic Club 7 10 94401 Ryan Gielow Fig Mtn Brew Racing Not NCNCA 11 533380 Sean O'neal CBRE Racing 5 12 0 Tom Perkins Not NCNCA 13 548215 John Janetzko TMB Development p/b Equator Coffees 3 Elite 4/5 1 534956 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun 20 2 220481 Dylan Buffington 17 3 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun 15 4 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 550701 Garret Smith 11 6 188946 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 576006 Marcos Morales Bobs Bicycles Not NCNCA 8 305719 Graham Gawthorne Not NCNCA 9 556725 Eric Allen 7 10 575700 Cameron Oreilly SunPower Racing C5 11 571307 Bryan Petro 5 12 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 13 538171 Chris White 3 14 563822 Nash Honodel Not NCNCA 15 546386 Andrew Carr C3(1) Master 35+ 1/2/3 1 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 17 2 1399 David Allen Cognition Racing Road 15 3 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 13 4 409831 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 5 187522 John Bergmann Team CLIF Bar Cycling 10 6 236024 Russell White SP2life Elite Cycling Team 9 7 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 8 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 7 9 52696 Charles Wilson AUDI RENO-TAHOE 6 10 434993 Vasileios Raptakis SunPower Racing 5 11 533095 Masanori Yamashita 4 12 244034 Robert Shaw 3 Master 35+ 4/5 1 227583 Frank Pinto 13 2 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 3 349232 Paul Marshall SJBC C5 4 571307 Bryan Petro 9 5 260831 Ludin Ruano VSRT/LivermoreCiclery Not NCNCA 6 62873 Val Encomio Funsport Bikes Cycling Team Not NCNCA 7 494566 Matthew Pyke SJBC 6 8 549358 Morten Nissov SJBC 5 9 494465 Carlos Villarreal 4 10 418575 Ray Abolt Chico Cycling Team 3 11 491944 Robert Navasca Not NCNCA 12 548075 Mario Andriulli C5 Master 45+ 1/2/3 1 12565 John Funke Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 9046 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 17 3 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 15 4 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 13 5 38165 David Wierzba SJBC 11 6 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 10 7 407521 Tim Davis Hammer/53x11 9 8 197844 Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing 8 9 355166 Auders Dellien Not NCNCA 10 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 6 11 30110 Philip Roberts 5 12 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 4 13 41335 Murat Ozgur Don Chapin Monterey Bay Racing Team 3 14 185342 Jason Thrasher 2 Women 1/2/3/4 1 533363 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo 40 2 523430 Evelyn Hound JAKROO 34 3 524656 Samantha Quijano SquadraSF p/b Terun 30 4 525629 Jaimee Erickson 26 5 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 22 6 524796 Gabrielle Zacks Revolution Racing p/b Jakroo 20 7 252525 Shannon Castle 18 8 291002 Arielle Little SunPower Racing 16 9 556086 Robin Betz SunPower Racing C3(14) 10 512090 Kate Jungnickel SJBC C3(12) 11 543712 Fnu Novita Alto Velo Racing Club C3(10) 12 494601 Rachel Critelli SheSpoke Racing C3(8) 14 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing C4(4) 15 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing C3(2)
Calaveras Time Trial 7/13/2019
Place Lic# Name Team Points Day Entry: Time only 1 581106 Jerzy Guterman C5 2 548593 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2 1 Elite 1/2/3/4/5 1 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 15 2 188997 Rob Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2 13 3 476831 Richie Vos SunPower Racing 11 4 304397 Colin Ng GOOBYDUCK C4(10) 5 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 9 6 283986 Jared Prince 8 7 47519 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 7 8 0 Fabian Wanner Not NCNCA 9 0 Pieter-jan Kindermans Not NCNCA 10 581106 Jerzy Guterman C5 11 537522 John Sullivan Body Concepts C3(3) 12 477280 Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2 2 13 0 Rodney Gomez Not NCNCA Elite 3 1 546280 Richard Jones SJBC 6 2 494149 Aaron Terrazas Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 5 3 419968 Minh Nguyen Kovarus Racing Team 4 4 266583 Douglas Schaller A Bloc Racing 3 5 269119 Rozel Tupaz CBRE Racing 2 6 533380 Sean O'neal CBRE Racing 1 Elite 4 1 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 9 2 565068 Andrew Sanders Team BBC Not NCNCA 3 554794 Michael Ungerer 7 4 555135 Alex Lloyd VSRT/Livermore Cyclery 6 5 361312 Nat Green 5 6 494925 Peter Jupp TMB Development p/b Equator Coffees 4 7 496392 Meng-hua Chiang 3 8 548593 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2 2 9 422179 Andrew Shacker University of California-Berkeley 1 Elite 5 1 550893 Darren Hall Not NCNCA 2 573503 Ninos Gergeo C5 3 549701 Curt Harrington C5 4 457785 Johnny Gossett C5 5 511819 Phillip Yan C5 Junior 1 480256 Massimo Morson Team Swift C5 2 0 Aden Zirogiannis CBRE Not NCNCA 3 564462 Yuri Tupaz CBRE Racing C5 Junior 15-18 4/5 1 522511 Matthew Justice C5 Junior 15-18 Cat 3 1 529409 Daryl Hopkins Team Swift 1 Junior Women 1 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 1 Master 35+ 1 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 7 2 197844 Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing 6 3 283986 Jared Prince 5 4 188997 Rob Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 5 477280 Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2 3 6 561172 Marc Castelanelli Not NCNCA 7 170042 Kurt Kuckein CBRE Racing C4(1) Master 45+ 1 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 8 2 47519 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 7 3 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 6 4 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 5 5 286506 Chad Rosser SJBC 4 6 349232 Paul Marshall SJBC C5 7 419053 Kenneth Hebenstriet C4(2) 8 384665 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA 1 Master 45+ 4 1 57185 Adamvanminh Martin Pink Rhino Racing 2 2 265991 Anthony Low CBRE Racing 1 Master 55+ 1 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 15 2 286823 Joseph Foster ThirstyBear Cycling 13 3 271499 Robert Napieralski Body Concepts 11 4 74102 Thomas Coulter CAL-NAT'S Racing 10 5 282684 Alan Roberts ThirstyBear Cycling 9 6 71802 Jon Ornstil 8 7 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 7 8 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 6 9 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 5 10 537522 John Sullivan Body Concepts 4 11 460024 Mark Bachmann Clean Power Cycling pb TESLA 3 12 583077 Kevin Barcellos C5 13 195574 Thomas Kellner Sacramento Golden Wheelmen 1 Open Merckx 1 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 15 2 208769 Hanns Detlefsen ThirstyBear Cycling 13 3 546280 Richard Jones SJBC C3(11) 4 304397 Colin Ng GOOBYDUCK C4(10) 5 384335 Stuart Collett Splunk Race Team C4(9) 6 220548 Carl Nielson Splunk Race Team 8 7 0 Erik Collier MAR Crew Not NCNCA 8 546149 Bob Gorman Splunk Race Team C3(6) 9 0 Terry Allen Mr. Not NCNCA 10 0 Aron Beierschmitt Not NCNCA 11 583660 Michael Burgess Not NCNCA 12 557998 Lucky Arciaga Not NCNCA 13 318856 Emery Anderson-merritt Team Roaring Mouse C4(1) Tandem 1 45071 John Elgart Davis Bike Club Race Team 2 1 200149 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team 2 Women 1/2/3/4/5 1 204321 Giana Roberge 3 2 402944 Christina Bonnington Revolution Racing p/b Jakroo 2 3 298243 Shannon Gaffney C4 Cycling 1 Women 3 1 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 4 2 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 3 3 291804 Sandra King Revolution Racing p/b Jakroo 2 4 58099 Jessie Hickel Splunk Race Team 1 Women 35+ 4/5 1 0 Nicole Nicolay Team Betty Not NCNCA Women 4 1 547951 Teresa Datar Kovarus Racing Team 1 Women 5 1 0 Nicole Nicolay Team Betty Not NCNCA Women 55+ 1 219719 Maryann Levenson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 2 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 3 221127 Beverly Chaney SJBC 2 4 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team 1 Women Merckx 1 402944 Christina Bonnington Revolution Racing p/b Jakroo 7 2 298243 Shannon Gaffney C4 Cycling 6 3 75937 Elizabeth Benishin Splunk Race Team 5 4 332412 Gale Derosa Revolution Racing p/b Jakroo 4 5 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team 3 6 470101 Diana Hellman SJBC 2 7 195672 Andrea Atkins Splunk Race Team 1
Masters District RR Championship: NCNCA Championships 7/14/2019
Place Lic# Name Team Points Master 30-34 1/2/3/4 1 350058 Morgan Cole SunPower Racing 6 2 223230 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun 5 3 309497 Joel Harding US Military Endurance Sports 4 4 353204 Giuseppe Errico SquadraSF p/b Terun 3 5 0 Matt Collins Not NCNCA 6 376029 Chris Sontag Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Master 35-39 1/2/3/4 1 132921 Justin Thompson Terun Elite 20 2 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 17 3 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 15 4 476831 Richie Vos SunPower Racing 13 5 299720 Travis Lee ThirstyBear Cycling 11 6 188997 Rob Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 7 582874 Benjamin Erickson C5 8 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 8 9 294849 Patrick Thomas Family Cycling Center 7 Master 40-44 1/2/3/4 1 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 10 2 403715 Todd Markelz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 9 3 334718 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing 8 4 295988 Dana Williams Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 5 536649 Travis Mccarty Vivid Cycling Club - VCC Not NCNCA 6 269632 Terence Traughber Jr SP2life Elite Cycling Team 5 7 507021 Shai Traister 4 Master 45-49 1/2/3/4 1 577786 Shane Kloepfer Ibis/family cycling center Not NCNCA 2 196417 Scott Giles Rock Solid Cycling 17 3 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 15 4 499308 Dennis Wall CoreTechs Cycling TwT 13 5 197844 Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing 11 6 384037 Rob Whittier ThirstyBear Cycling 10 7 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 9 8 188033 Troy Porter 8 9 336936 Joseph Sullivan SJBC 7 10 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 6 11 6109 Matthew Carinio Schnur Racing Not NCNCA 12 116501 Robert Britt Studio Velo 4 13 141248 Mark Rodel Not NCNCA 14 319966 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT 2 15 196220 Thomas Newmeyer Studio Velo 1 Master 50-54 1/2/3/4 1 267310 Rick Morgan 20 2 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 17 3 365851 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles 15 4 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 13 5 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 11 6 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 10 7 49344 Mike Charleton Red Peloton 9 8 38165 David Wierzba SJBC 8 9 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 7 10 300501 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT 6 11 52696 Charles Wilson AUDI RENO-TAHOE 5 12 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 13 45436 John Hawkins Vivid Cycling Club - VCC Not NCNCA 14 93483 Raymond Rodriguez Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 2 15 7881 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics1 Master 55-59 1/2/3/4 1 336300 Dan Shore 20 2 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 17 3 47519 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 15 4 504195 Robert Wotring Cortechs Not NCNCA 5 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 11 6 50886 Kevin Byrns Burlingame United Cycling Club 10 7 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 9 8 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 8 9 20630 Scott Leahy SJBC 7 10 286823 Joseph Foster ThirstyBear Cycling 6 11 10382 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 4 13 195844 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 3 14 99150 Richard Pepper Red Peloton 2 15 140979 Alan Takahashi Coretechs Not NCNCA Master 60-64 1/2/3/4 1 407521 Tim Davis Hammer/53x11 20 2 87938 Steven Archer CAL-NAT'S Racing 17 3 47316 Clark Rasmussen Splunk Race Team 15 4 310942 Bob Brandt 13 5 46023 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 256153 Jonathan Laine Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 10 7 192774 Kevin Willitts Body Concepts 9 8 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 8 9 168005 George Smith 7 10 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 458419 Cal Erdman Body Concepts 5 12 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 4 13 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 3 14 126004 George Miranda SunPower Racing 2 15 46151 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA 1 Master 65-69 1 419963 Jerry Wickham Benicia Bicycle Club 6 2 54692 Brian Fessenden 5 3 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 4 4 378683 Frank Masterson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 5 12799 Frederick Garcy 2 Master 70-74 1 45071 John Elgart Davis Bike Club Race Team 3 2 388263 Richard Mcintosh C5 3 27937 John Petrakis SunPower Racing 1 Master 75+ 1 140693 Richard Shields Hammer Nutrition 3 2 331070 Jon Boas Splunk Race Team 2 3 249851 Emanuel Bloom grizzly peak cyclists Not NCNCA Women 30-34 1/2/3/4 1 424709 April Willouhby Revolution Racing p/b Jakroo 2 2 402944 Christina Bonnington Revolution Racing p/b Jakroo 1 Women 35-39 1/2/3/4 1 298243 Shannon Gaffney C4 Cycling 1 Women 40-44 1/2/3/4 1 215759 Kathleen Giles Rock Solid Cycling 3 2 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 2 3 307890 Heather Mcdonald Revolution Racing p/b Jakroo 1 Women 45-49 1/2/3/4 1 195302 Jennifer Hartwig SquadraSF p/b Terun 4 2 204321 Giana Roberge 3 3 297368 Juliette Hyde Revolution Racing p/b Jakroo 2 4 239419 Kerry Stivaletti Revolution Racing p/b Jakroo 1 Women 50-54 1/2/3/4 1 406900 Christina Davis SJBC 3 2 332412 Gale Derosa Revolution Racing p/b Jakroo 2 3 544612 Andrea Tyson SJBC 1 Women 55-59 1/2/3/4 1 221127 Beverly Chaney SJBC 3 2 265260 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 3 271750 Vanessa Baumann Kovarus Racing Team 1 Women 60-64 1/2/3/4 1 45254 Camille Deluca-flaherty Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 2 75937 Elizabeth Benishin Splunk Race Team 5 3 219719 Maryann Levenson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 4 17778 Lesley Jensen Revolution Racing p/b Jakroo 3 5 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 Women 65+ 1 47423 Narda Roushdi 3 2 196223 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 3 0 Cathy Johnson Not NCNCA
San Rafael Sunset Criterium 7/27/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 331752 Sean Mcelroy Legion of Los Angeles Not NCNCA 2 294531 Tyler Williams 17 3 346994 Thomas Gibbons Automatic Racing Not NCNCA 4 229481 Robin Carpenter Rally UHC Cycling Not NCNCA 5 371675 Cooper Rombold Este Racing p/b DAI endurance Not NCNCA 6 253770 Diego Binatena Legion of Los Angeles Not NCNCA 7 481036 John Borstelmann Team Marc Pro p/b Gym One Not NCNCA 8 197316 Justin Williams Legion of Los Angeles Not NCNCA 9 355258 Luke Lamperti LUX/Sideshow p/b Specialized 7 10 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 6 11 210129 Connor Sallee ButcherBox Cycling Not NCNCA 12 381623 Owen Gillott Team CLIF Bar Cycling 4 13 207262 Andrew Goessling Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 3 14 313364 Ethan Frankel Subaru Santa Monica Racing 2 15 222180 Tyler Magner Rally UHC Cycling Not NCNCA Elite 3/4 1 431486 Reed Williams Pen Velo Racing/Summit Bicycles 20 2 321192 Zac Rossen SJBC 17 3 520923 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 15 4 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 13 5 475146 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees 11 6 495103 Leo Fissel 10 7 517464 Cameron Stewart Team Swift 9 8 220481 Dylan Buffington 8 9 423654 Mckay Kinsey Team Swift 7 10 233372 Ryan Toedebusch 6 11 288374 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2 5 12 495184 Jeremy Pond 4 13 391493 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2 3 14 513639 Stefan Hubrich Don Chapin Monterey Bay Racing Team 2 15 275571 Paul Ngo 1 Fixed Gear Men 1 293369 Adrian Flores 20 2 393730 Alvin Escajeda Endo Concept Team Not NCNCA 3 561291 Gama Lara Advance 2 Race Not NCNCA 4 547862 Dorian Massiah Advance 2 Race Not NCNCA 5 0 Jan-willem Groeneveld Team Biehler Il Magistrale Not NCNCA 6 459222 Bryan Lemus Engine11 Not NCNCA 7 573088 Enrique Martinez Felipesbikeshop Not NCNCA 8 582900 Bryan Bombela Advance2Race Not NCNCA 9 423654 Mckay Kinsey Team Swift 7 10 573215 David Lapointe C5 11 560499 Sean Geivett C5 12 560476 Kailen Swain Someone sponsor me pls Not NCNCA 13 0 Ellis Brandt ATD Racing Not NCNCA 14 220481 Dylan Buffington 2 15 380700 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 1 Fixed Gear Women 1 523430 Evelyn Hound JAKROO 9 2 385660 Samantha Runnels Squid Squad / Eliel Not NCNCA 3 0 Christina Ashimoto Team Kingdom Not NCNCA 4 392930 Rosalind Patterson Deluxe Cycles Not NCNCA 5 583489 Jillian Kozyra C5 6 0 Adora Elias Team Nonstop LA Not NCNCA 7 384258 Mei Zhao Team Nonstop Not NCNCA 8 0 Erika Kali SheSpoke Racing Not NCNCA 9 0 Tasha Rose Tinagero PUNX Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 523668 David Mayhew Team Factory Cycles Not NCNCA 2 163558 Chris Stuart TEAM CLIF BAR Not NCNCA 3 193942 Espen Kateraas HitSquad Racing Not NCNCA 4 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 13 5 54591 Michael Sayers Touchstone Racing 11 6 204715 Scott Fonseca AUDI RENO-TAHOE 10 7 165447 Joshua Wood 9 8 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 8 9 220196 Christopher Coble The Olympic Club 7 10 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 6 11 195470 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing 5 12 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 4 13 409831 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 3 14 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 2 15 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 1 Master 35+ 3/4 1 534275 Stephan Hofmann SJBC 20 2 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 17 3 554247 Jordan Kienzle C4(15) 4 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 13 5 440491 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 11 6 378266 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 204757 Cole Rasmussen Red Peloton C4(9) 8 379488 Peter Virth D9 Foundation / DNA/CBS RACE TE Not NCNCA 9 470333 Matthew Klene 7 10 393325 Len Baker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 6 11 548093 Huy Trinh Carefast/Storck C4(5) 12 202518 Uri Friedman 4 13 284959 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 3 14 461033 David Bettner PHENOM Racing C4(2) 15 225246 John Wilde CoreTechs Cycling Team 1 Master 45+ 3/4 1 391974 Michael Dunn AUDI RENO-TAHOE 20 2 0 Campbell David Not NCNCA 3 333136 Sean Brandt Dolce Vita Cycling p/b SL2 15 4 2952 David Bautista S2C Pb Primal Not NCNCA 5 213645 Brad Wilhelm 11 6 306802 Scott Morris USA CRITS Not NCNCA 7 365851 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 8 522646 Michael Conser C4(8) 9 530167 Rodney Dutra C4(7) 10 549315 Mark Chrisco Chico Cycling Team C4(6) 11 459638 Eric Lehman Reno Wheelmen C4(5) 12 305850 Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 13 392654 Ben Woodside Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 14 456472 Bernardo Tapia SunPower Racing 2 15 166766 Markus Roccaro Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Women 1/2/3 1 202033 Starla Teddergreen Hagens Berman|Supermint Not NCNCA 2 399567 Lisa Cordova Levine Law Group Elite Cycling Team 17 3 504141 Harriet Owen Hagens Berman | Supermint Not NCNCA 4 261361 Emma Bast Levine Law Group p/b Huseby.com Not NCNCA 5 308334 Heather Fischer DNA Pro Cycling Team Not NCNCA 6 41951 Tina Pic Colavita/Bialetti Pro Cycling Not NCNCA 7 145511 Lisa Rachetto UCI WPT: Hagens Berman | Supermint 9 8 388447 Jolene Holland-neve Colavita/Bialetti Pro Cycling T Not NCNCA 9 485074 Hannah Shell DNA Pro Cycling Team Not NCNCA 10 201838 Laurel Rathbun Colavita/Bialetti Pro Cycling Not NCNCA 11 394701 Kimberly Lucie DNA Pro Cycling Team Not NCNCA 12 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 4 13 475142 Sarah Coney LA Sweat Not NCNCA 14 432770 Natalia Franco Colavita/Bialetti Pro Cycling Not NCNCA 15 0 Rachel Canning Levine Law Group p/b Huseby.com Not NCNCA Women 3 1 547901 Arianna Pascarella Revolution Racing p/b Jakroo 17 2 524140 Haley Smith Specialized Wolfpack p/b Jakroo Not NCNCA 3 424709 April Willouhby Revolution Racing p/b Jakroo 13 4 494210 Kortney Parman 11 5 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing 10 6 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 9 7 556086 Robin Betz SunPower Racing 8 8 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 7 9 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 6 10 458896 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo 5 11 481163 Jessica Parteno Revolution Racing p/b Jakroo 4 12 494323 Desiree Varela SunPower Racing 3 13 494510 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC 2 14 487234 Jill Stone SJBC 1 Women 4/5 1 572353 Claudia Ferreira Main Street Elite p/b Main Street Bicycles 11 2 577810 Whitney Post 10 3 572239 Sue Lin Holt SunPower Racing 9 4 569959 Kelly Boone D9 Foundation/DNA/CBS Race Team Not NCNCA 5 547456 Rebecca Van Bussel Revolution Racing p/b Jakroo 7 6 544612 Andrea Tyson SJBC 6 7 572983 Isabella Turcinovic BU cycling Not NCNCA 8 527155 Leah Goldberg Formula Femme Not NCNCA 9 480256 Massimo Morson Team Swift 3 10 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 11 543533 Catherine Kircos C5
Patterson Pass Road Race 8/4/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 294531 Tyler Williams 20 2 355258 Luke Lamperti LUX/Sideshow p/b Specialized 17 3 359399 Miles Hubbard Carolina Crit Squad Not NCNCA 4 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 13 5 350058 Morgan Cole SunPower Racing 11 6 377646 Christopher Craig Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 10 7 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 9 8 272524 Taylor Vaccari SoCalcycling Not NCNCA 9 332032 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team 7 10 337388 Robert Lozoya Fig Mtn Brew Racing Not NCNCA 11 402531 Sholom Jaeger Not NCNCA 12 393676 Eddy Huntsman Team Swift Not NCNCA Elite 3 1 495184 Jeremy Pond 20 2 575964 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2 17 3 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 15 4 478579 Artem Shmidt Not NCNCA 5 526509 Evan Paschke 11 6 288374 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 7 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 9 8 548529 Carl Parker FIG MTN BREW RACING Not NCNCA 9 517464 Cameron Stewart Team Swift 7 10 535615 Nathan Martin University of Michigan-Ann Arbor 6 11 472645 Michael Kurnik MBRC 5 12 553883 Michael Gilson The Olympic Club 4 13 271890 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo 3 14 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 2 15 406861 Shane Mcguire SunPower Racing 1 Elite 4 1 370822 Bradley Lovegren CITIUS 17 2 565068 Andrew Sanders CBRE Racing 15 3 315626 Paul Levy Team City Racing 13 4 556725 Eric Allen 11 5 504596 Jacob Gorman Team Swift 10 6 575988 Nicholas Mati 9 7 524311 Riku Yasutomi 8 8 571435 Bryan Nguyen Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 9 571970 Robert Blundell Davis Bike Club Race Team 6 Elite 5 1 460061 Matthew Saldana Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk C5 2 550723 Benedikt Bã¼nz CITIUS C5 3 574163 Andre Dupuis C5 4 528839 Andrew Frommer Not NCNCA 5 0 Ellis Brandt Alameda Hornets Not NCNCA 6 546386 Andrew Carr C5 7 557298 Justin Too WE Active Sports Not NCNCA 8 582850 Travis Miller Bell Real Estate Cycling C5 9 579298 James Nicol SunPower Racing C5 10 570795 Andre Dempsey C5 11 0 Graham Gawthorne Not NCNCA 12 579361 Gary Root Not NCNCA 13 548485 James Carroll C5 14 572355 Andrew Sterling Team City Racing C5 15 571094 William Hakim C5 Master 35+ 1/2/3 1 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 3 2 227219 James Enright ThirstyBear Cycling 2 Master 35+ 4/5 1 578994 Christopher Flynn C5 2 384335 Stuart Collett Splunk Race Team 17 3 507021 Shai Traister 15 4 574662 Przemek Tutak 13 5 555135 Alex Lloyd VSRT/Livermore Cyclery 11 6 557142 John Shirley 10 7 468131 Fabian Jacot 9 8 571307 Bryan Petro 8 9 576484 Roberto Grassi Team Fremont/FFBC C5 10 561172 Marc Castelanelli Not NCNCA 11 576720 Quincy Dunlap C5 12 0 Joe Karbowski Not NCNCA 13 140147 Brendon Lydon 3 Master 45+ 1/2/3 1 195929 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing 20 2 185879 Craig Upton 17 3 281054 Tom Lyons 15 4 195470 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing 13 5 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 11 6 196695 Dan Tedford ThirstyBear Cycling 10 7 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 9 8 4526 Jason Boynton Peet's Coffee Racing 8 9 547957 Ludovic Hilde Cannondale Capo p/b Incycle /Bicycles Not NCNCA 10 75599 Michael Fee R4R-Make A Wish 6 11 336936 Joseph Sullivan SJBC 5 12 51644 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish 4 13 201585 Daniel Quirk ThirstyBear Cycling 3 14 333472 Jeff Dale ThirstyBear Cycling 2 15 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 1 Master 45+ 4/5 1 572564 Graham Hymus Davis Bike Club Race Team C5 2 285922 Chris Evans Don's Bikes Not NCNCA 3 572083 Shane Swan Rio Strada Racing C5 4 298046 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 571277 Paul Castonguay C5 6 397231 Jon Meals Team Oakland Cycling 10 7 448906 Shahram Moatazedi SquadraSF p/b Terun 9 8 57185 Adamvanminh Martin Pink Rhino Racing 8 9 546924 Mark Stevens C5 10 62921 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 45436 John Hawkins Vivid CC Not NCNCA 12 0 Owen Bittinger Not NCNCA 13 459638 Eric Lehman Reno Wheelmen 3 14 460055 James Cho Clean Power Cycling pb TESLA 2 15 459299 Peter Farr Rio Strada Racing 1 Master 55+ 1/2/3 1 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 20 2 20630 Scott Leahy SJBC 17 3 87938 Steven Archer CAL-NAT'S Racing 15 4 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 13 5 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 11 6 277762 Todd Peterson Body Concepts 10 7 260611 Tom Rice CoreTechs Cycling Team 9 8 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 8 9 286823 Joseph Foster ThirstyBear Cycling 7 10 537522 John Sullivan Body Concepts 6 11 304549 Harold Reimer SunPower Racing 5 12 456794 Rex Moar Body Concepts 4 13 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 228280 Ken Shiokari Splunk Race Team 2 15 30073 Gerald Roberts Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Master 55+ 4/5 1 285990 Jim Forester Divine Electric Norcal 11 2 50997 Gene Raphaelian Polli Veloce Not NCNCA 3 66830 Scott Laperle CBRE Racing 9 4 65413 Craig Larsen 8 5 117797 Mark Mastoras 7 6 570700 Jeff Buich C5 7 457973 Rj Laffins Chico Cycling Team 5 8 195944 Matt Conidaris Body Concepts 4 9 456376 Raul De Anda AUDI RENO- TAHOE CYCLING 3 10 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 2 11 467346 Erin Simmons Body Concepts 1 Women 1/2/3 1 571017 Hannah Wood SJBC C3(2) Women 35+ 1 0 Melissa Mckenzie Olympic Club Not NCNCA 2 265260 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 3 383842 Johanna Fogolin SJBC 2 4 240797 Jennifer Barlow US Military Endurance Sports 1 Women 4/5 1 470158 Brigid Hedlund 15 2 578515 Jennifer Tave 13 3 475362 Chanda Willse Chico Cycling Team Not NCNCA 4 547456 Rebecca Van Bussel Revolution Racing p/b Jakroo 10 5 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 6 544612 Andrea Tyson SJBC 8 7 572027 Sarah Flamm SheSpoke Racing 7 8 523703 Sara Malm SJBC 6
Dunnigan Hills Road Race 8/10/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 400645 Cooper Shanks Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 17 3 153790 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 15 4 498709 Mikal Davis TMB Development p/b Equator Coffees 13 5 406824 Creighton Gruber Team Swift 11 6 339070 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 7 332032 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team 9 8 356530 Robert Lander AMain Cycling Team 8 9 523326 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees 7 10 267361 Chris Riekert Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 11 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 5 12 524735 Jasper Verkuijl SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyclery Not NCNCA 13 497150 David Michael Sweet SunPower Racing 3 14 377646 Christopher Craig Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 2 15 399678 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 1 Elite 3 1 480931 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2 20 2 391493 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2 17 3 478579 Artem Shmidt Not NCNCA 4 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 5 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 484127 Derek Stedman Team Fremont/FFBC 10 7 495103 Leo Fissel 9 8 406861 Shane Mcguire SunPower Racing 8 9 470452 Alexander Lopez Rio Strada Racing 7 10 544737 Peter Kelleher 6 11 561091 Nick Spano 5 12 544597 Cole Williams 4 13 393496 Long Nguyen CBRE Racing 3 14 521431 Chaz Halbert 2 15 546280 Richard Jones SJBC 1 Elite 4 1 315626 Paul Levy Team City Racing 20 2 565068 Andrew Sanders CBRE Racing 17 3 504596 Jacob Gorman Team Swift 15 4 440329 Joshua Tootell Not NCNCA 5 501024 Jeff Stilwell 11 6 393723 Adrian Luis 10 7 423228 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic 9 8 479363 Damien Hays 8 9 466953 Evan Opsal 7 10 538171 Chris White 6 11 529098 Jose Miguel Alpuerto Kovarus Racing Team 5 12 526752 Mike Osorio SquadraSF p/b Terun 4 13 423129 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 571970 Robert Blundell Davis Bike Club Race Team 2 15 456591 Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees 1 Elite 5 1 581522 Hector Alanis C5 2 543516 Matt Seline C5 3 569066 Charlie Hollman Rio Strada Racing C5 4 582850 Travis Miller Bell Real Estate Cycling C5 5 548485 James Carroll C5 6 579361 Gary Root Not NCNCA 7 0 Neal Thayer none Not NCNCA 8 571342 Ross Mclaughlin C5 9 557981 Matthew Slotnick Dolce Vita Cycling p/b SL2 C5 10 0 Unknown Rider Not NCNCA 11 287597 Brice Winkler Not NCNCA 12 0 Roman Verchykov LGBRC Not NCNCA 13 565958 Kyle Deidrick C5 14 0 Jairo Molina Davis Race Team Not NCNCA 15 383313 Sam Schneider C5 Junior 15-16 1 424063 Walter Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Junior 17-18 1 570984 Charles English Davis Bike Club Race Team 2 2 531622 Michael Wilson Society Cycles Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 332918 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 20 2 494110 Andrew Conley Team Fremont/FFBC 17 3 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 15 4 304845 Nate Pearson 13 5 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 11 6 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 9 8 549000 Kimio Bazett 8 9 1399 David Allen Cognition Racing Road 7 10 288200 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 6 11 205006 Mike Gonzales Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 Master 35+ 4/5 1 571082 Gianmarco Puglisi TMB Development p/b Equator Coffees 20 2 0 Daniel Parker Not NCNCA 3 572222 Donnie Mccorkle Davis Bike Club Race Team C5 4 0 Joseph Mastrogiovanni Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 5 170042 Kurt Kuckein CBRE Racing 11 6 573503 Ninos Gergeo C5 7 582874 Benjamin Erickson C5 8 507021 Shai Traister 8 9 494465 Carlos Villarreal 7 10 383546 Brendan Thelen C5 11 484842 Scott Kuhlke Not NCNCA 12 573215 David Lapointe C5 13 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 3 14 185704 David James Not NCNCA 15 0 Clovis Bryan Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsNot NCNCA Master 45+ 1/2/3 1 185879 Craig Upton 20 2 416562 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT 17 3 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 15 4 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 13 5 300501 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT 11 6 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 10 7 281054 Tom Lyons 9 8 87090 Mark Manning 8 9 196695 Dan Tedford ThirstyBear Cycling 7 10 51644 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish 6 11 47424 Christopher Baker Touchstone Racing 5 12 304846 Scot Mclean 4 13 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 3 14 289231 Keiichi Otani Alto Velo Racing Club 2 15 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 1 Master 45+ 4/5 1 203224 Chris Weiler 20 2 571379 Jeffrey Dorso Rio Strada Racing C5 3 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 15 4 571433 Clive Lepper Rio Strada Racing 13 5 572564 Graham Hymus Davis Bike Club Race Team C5 6 523880 Darshaun Nadeau Not NCNCA 7 571277 Paul Castonguay C5 8 527171 Gabriel Beddingfield 8 9 495681 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 7 10 530167 Rodney Dutra 6 11 525611 Todd Hamel Chico Cycling Team 5 12 359225 Scott Gelbke Rio Strada Racing 4 13 420101 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 14 335714 Tom Campeau 2 15 571448 Casildo Romero C5 Master 55+ 1/2/3 1 107036 Quentin Sims Not NCNCA 2 407521 Tim Davis Hammer/53x11 17 3 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 15 4 310942 Bob Brandt 13 5 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 11 6 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 10 7 456794 Rex Moar Body Concepts 9 8 460024 Mark Bachmann Clean Power Cycling pb TESLA 8 9 300056 Lance Haag ThirstyBear Cycling 7 10 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 6 11 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 202161 Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 4 13 88963 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 3 14 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 2 15 277762 Todd Peterson Body Concepts 1 Master 55+ 4/5 1 548193 Ron Penne Chico Cycling Team 20 2 50997 Gene Raphaelian Polli Veloce Not NCNCA 3 550008 Matthew Peters Body Concepts 15 4 477434 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA 13 5 524369 Steve Twist Chico Cycling Team C5 6 570149 Frank Grgurina Splunk Race Team C5 7 332950 Russell Cameron ol'Republic/SERT 9 8 265991 Anthony Low CBRE Racing 8 9 90079 Randy Floyd Body Concepts 7 10 571028 Arthur Tawatari C5 11 524326 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 0 Nelson Frank Not NCNCA 13 283140 Bill Vaughan Body Concepts 3 14 467346 Erin Simmons Body Concepts 2 15 456376 Raul De Anda AUDI RENO- TAHOE CYCLING 1 Master 65+ 1 549030 Gilberto Flores Off The Front 13 2 546149 Bob Gorman Splunk Race Team 11 3 54692 Brian Fessenden 10 4 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 9 5 23838 Kevin Mcspadden Davis Bike Club Race Team 8 6 196150 Lloyd Leighton Davis Bike Club Race Team 7 7 50578 John Berg Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 8 54640 Sid Noyes Davis Bike Club 5 9 388263 Richard Mcintosh C5 10 51158 Steve Grube 3 11 331070 Jon Boas Splunk Race Team 2 12 576498 Mark Hesse C5 Women 1/2/3 1 489396 Eleanor Wiseman SheSpoke Racing 2 2 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Women 3 1 571017 Hannah Wood SJBC 9 2 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing 8 3 512090 Kate Jungnickel SJBC 7 4 458896 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo 6 5 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 5 6 494510 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC 4 7 543712 Fnu Novita SunPower Racing 3 8 17778 Lesley Jensen Revolution Racing p/b Jakroo 2 9 512274 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing 1 Women 30+ 1 424709 April Willouhby Revolution Racing p/b Jakroo 4 2 387636 Rachelle Ortega Revolution Racing p/b Jakroo 3 3 240797 Jennifer Barlow US Military Endurance Sports 2 4 255734 Carla Cosentino Breakaway Women's Racing 1 Women 4/5 1 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 2 547456 Rebecca Van Bussel Revolution Racing p/b Jakroo 17 3 470158 Brigid Hedlund 15 4 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 13 5 580505 Rebekah Potter Big Orange Cycling p/b Beach Body Performance Not NCNCA 6 523703 Sara Malm SJBC 10 7 475362 Chanda Willse Chico Cycling Team Not NCNCA 8 572027 Sarah Flamm SheSpoke Racing 8 9 577810 Whitney Post 7 10 466145 Janene Ostrow 6 11 548710 Eva Christine Wilson C5 12 538697 Beverley Newman Breakaway Women's Racing C5 13 0 Alexandra Schaal Not NCNCA 14 572342 Jiaqi Cao Davis Bike Club Race Team C5 15 547702 Lynn Hunter Breakaway Women's Racing 1
Suisun Harbor Criterium 8/11/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 304797 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 20 2 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 17 3 307653 Jeff Linder Terun Elite 15 4 380907 Zachary Gottesman Terun Elite 13 5 207262 Andrew Goessling Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 11 6 403731 Gavin Murray Marc Pro Cycling Team 10 7 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 9 8 497150 David Michael Sweet SunPower Racing 8 9 153790 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 10 530243 Andrew Haslem Terun Elite 6 11 0 Maxime Richard CC Etupes Le Doubs Pays de Montbliard Not NCNCA 12 269793 Robert Terra Terun Elite 4 13 321408 Chris Evans Terun Elite 3 14 407538 Gino Gabuyo 2 15 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 1 Elite 3 1 494325 Andrew Mathiesen Team Swift 20 2 550701 Garret Smith 17 3 321192 Zac Rossen SJBC 15 4 390428 Andy Garzoli C5 5 478579 Artem Shmidt Not NCNCA 6 570083 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun 10 7 546280 Richard Jones SJBC 9 8 391493 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2 8 9 494549 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun 7 10 286353 Lorenzo Feher Team City Racing 6 11 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 5 12 547794 Griffin Nemitz 4 13 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 15 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 1 Elite 4/5 1 578994 Christopher Flynn C5 2 571082 Gianmarco Puglisi TMB Development p/b Equator Coffees 17 3 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 15 4 574662 Przemek Tutak 13 5 581522 Hector Alanis C5 6 466904 Kenneth Oei 10 7 578783 Bill Hendrix Not NCNCA 8 538171 Chris White 8 9 315626 Paul Levy Team City Racing 7 10 548093 Huy Trinh Carefast/Storck 6 11 423129 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 12 576720 Quincy Dunlap C5 13 287731 Luis F. Gomez Los Gatos C5 14 571307 Bryan Petro 2 15 526640 Matt Maurer SunPower Racing 1 Master 35+ 1/2/3 1 165447 Joshua Wood 20 2 1399 David Allen Cognition Racing Road 17 3 304845 Nate Pearson 15 4 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 13 5 177518 Nabil Samaan 11 6 513566 Gregory Kennedy KaiVelo Racing 10 7 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 9 8 236024 Russell White SP2life Elite Cycling Team 8 9 30110 Philip Roberts 7 10 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 5 12 41848 Hussein Saffouri KaiVelo Racing 4 13 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 14 379987 Steven D'alencon Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 271890 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo 1 Master 35+ 4/5 1 204757 Cole Rasmussen Red Peloton 20 2 574662 Przemek Tutak 17 3 565005 Joshua Christman Davis Bike Club Race Team 15 4 571307 Bryan Petro 13 5 548093 Huy Trinh Carefast/Storck 11 6 578994 Christopher Flynn C5 7 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 9 8 573215 David Lapointe C5 9 494463 Michael Riyanto Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 349232 Paul Marshall SJBC C5 11 572564 Graham Hymus Davis Bike Club Race Team C5 12 576720 Quincy Dunlap C5 13 580576 Rafael Cubero C5 14 494566 Matthew Pyke SJBC 2 15 561858 Willem Roux 1 Master 45+ 1/2/3 0 0 Unknown Rider Not NCNCA 1 261718 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling 20 2 1399 David Allen Cognition Racing Road 17 3 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 15 4 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 13 5 249316 Robert Sperling ThirstyBear Cycling 11 6 177518 Nabil Samaan 10 7 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 9 8 41848 Hussein Saffouri KaiVelo Racing 8 9 47463 Andrew Nevitt SquadraSF p/b Terun 7 10 30110 Philip Roberts 6 11 38165 David Wierzba SJBC 5 12 122040 Richard Jones 4 13 379987 Steven D'alencon Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 288687 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling 2 Master 55+ 1/2/3 1 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 4 2 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 3 3 47463 Andrew Nevitt SquadraSF p/b Terun 2 4 122040 Richard Jones 1 Women 1/2/3 1 297368 Juliette Hyde Revolution Racing p/b Jakroo 8 2 269569 Marissa Axell Revolution Racing Cycling Team 7 3 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing C3(6) 4 533363 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo 5 5 543712 Fnu Novita SunPower Racing C3(4) 6 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA C3(3)
San Ardo Road Race 8/17/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 20 2 524493 Bradley Wiggs Cycles Veloce/Simple Green Not NCNCA 3 197592 Rex Roberts Semper Porro Not NCNCA 4 309596 Nick Baird SP2life Elite Cycling Team 13 5 325618 Leo Bugtai Union Sport Not NCNCA 6 494658 Sergei Volkov Dolce Vita Cycling p/b SL2 10 7 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 9 8 397013 Christopher Beall Terun Elite 8 9 368437 Tyler Pearce SP2life Elite Cycling Team 7 10 489166 Colin Patterson Marc Pro Cycling Not NCNCA 11 391493 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2 5 12 187271 Miles Lamon Team Clif Bar Cycling Not NCNCA 13 236024 Russell White SP2life Elite Cycling Team 3 Elite 3 1 480931 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2 20 2 494549 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun 17 3 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 15 4 534275 Stephan Hofmann SJBC 13 5 494448 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 6 571573 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 7 548529 Carl Parker FIG MTN BREW RACING Not NCNCA 8 419081 Jose Rivas Not NCNCA 9 517040 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 394845 Matt Carvell SunPower Racing 5 12 457348 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 4 13 302576 Giles Douglas SJBC 3 14 250472 Jimmy Winne Team Factory Cycles Not NCNCA 15 409831 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 1 Elite 4 1 575988 Nicholas Mati 10 2 423129 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 3 62921 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 4 524130 Colin Harrop Not NCNCA 5 0 Juan Rodriguez Not NCNCA 6 526752 Mike Osorio SquadraSF p/b Terun 5 7 456591 Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees 4 8 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 Elite 5 1 563822 Nash Honodel Not NCNCA 2 528839 Andrew Frommer Not NCNCA 3 572111 Michael Gibbs Not NCNCA 4 571512 Benjamin Crandall Vivid Cycling Club Not NCNCA 5 581377 Max Halpern Not NCNCA 6 0 Ismael Rocha Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 7 2 308269 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 6 3 417656 Seth Huggins HSR Racing p/b Birdworx Not NCNCA 4 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 4 5 227219 James Enright ThirstyBear Cycling 3 6 440491 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 2 7 132197 Patrick O'rourke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 35+ 4/5 1 101309 Ryan Stroup SquadraSF p/b Terun 1 Master 45+ 1/2/3 1 195470 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing 20 2 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 17 3 331634 Nick Steel CoreTechs Cycling TwT 15 4 215759 Kathleen Giles Rock Solid Cycling 13 5 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 11 6 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 10 7 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 9 8 1399 David Allen Cognition Racing Road 8 9 75334 Michael Holt Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics7 10 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 6 11 267310 Rick Morgan 5 12 53501 Herman Johnson 4 13 300501 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT 3 14 7881 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics2 15 289685 Jordi Conrado Cannondale Capo p/b Incycles Not NCNCA Master 45+ 4/5 1 571277 Paul Castonguay C5 2 203224 Chris Weiler 15 3 0 Manuel Paz Not NCNCA 4 349232 Paul Marshall SJBC C5 5 527171 Gabriel Beddingfield 10 6 0 John Murphy Not NCNCA 7 129467 Russ Freeman Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 8 240114 Jonathan Orban 7 9 571448 Casildo Romero C5 10 107606 Mike Mccray Action Sports Not NCNCA 11 549358 Morten Nissov SJBC 4 12 286833 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 13 341756 Mel Alvarez 2 Master 55+ 1/2/3 1 49239 Gerald Finken NorthStar Mentors Not NCNCA 2 46799 Josef Lemire ThirstyBear Cycling 17 3 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 15 4 250525 Marc Kirberg Hammer/53x11 13 5 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 11 6 407521 Tim Davis Hammer/53x11 10 7 22166 Rob Maheu SJBC 9 8 87821 Robert Knock Carefast-Storck Not NCNCA 9 46023 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 10 107036 Quentin Sims Hammer Nutrition/53x11 Not NCNCA 11 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 5 12 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 4 13 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 14 456794 Rex Moar Body Concepts 2 15 300056 Lance Haag ThirstyBear Cycling 1 Master 55+ 4/5 1 502376 William Wiggs Team Simple Green/ Cycles Veloce Not NCNCA 2 550008 Matthew Peters Body Concepts 9 3 0 Laurence Oertel Not NCNCA 4 287300 William Mcbride Polli Veloce Not NCNCA 5 303973 David Bryant Body Concepts 6 6 195944 Matt Conidaris Body Concepts 5 7 524326 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA 4 8 467346 Erin Simmons Body Concepts 3 9 28608 James Prange Not NCNCA Master 65+ 1 54692 Brian Fessenden 5 2 546149 Bob Gorman Splunk Race Team 4 3 174891 Michael Shasberger Echelon Santa Barbara Not NCNCA 4 271696 Bruce Coffey SJBC 2 5 12799 Frederick Garcy 1 Women 1/2 1 297368 Juliette Hyde Revolution Racing p/b Jakroo 2 2 239419 Kerry Stivaletti Revolution Racing p/b Jakroo 1 Women 35+ 1 298243 Shannon Gaffney US Military Endurance Sports 9 2 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 8 3 221127 Beverly Chaney SJBC 7 4 54710 Susi Lamoutte B4T9 Women's Cycling Team Not NCNCA 5 291752 Ivy Wang Revolution Racing p/b Jakroo 5 6 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 7 387636 Rachelle Ortega Revolution Racing p/b Jakroo 3 8 292816 Kim Stackpole B4T9 Women's Cycling Not NCNCA 9 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team 1 Women 4/5 1 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 2 580505 Rebekah Potter Big Orange Cycling p/b Beach Body Performance Not NCNCA 3 547456 Rebecca Van Bussel Revolution Racing p/b Jakroo 9 4 470158 Brigid Hedlund 8 5 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing 7 6 572027 Sarah Flamm SheSpoke Racing 6 7 523703 Sara Malm SJBC 5 8 0 Sabrina Santos Not NCNCA
Winters Road Race 8/24/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 294531 Tyler Williams 20 2 397835 Cole Davis Hagens Berman Axeon Not NCNCA 3 400645 Cooper Shanks Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 15 4 497150 David Michael Sweet SunPower Racing 13 5 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 11 6 359399 Miles Hubbard Carolina Crit Squad Not NCNCA 7 153790 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 9 8 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 8 9 486531 Aidan Mcneil Team Swift 7 10 0 Maxime Richard CC Etupes Le Doubs Pays de Montbliard Not NCNCA 11 366663 Andrew Shimizu Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 5 12 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 4 13 307909 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees 3 14 530243 Andrew Haslem Terun Elite 2 15 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 1 Elite 3 1 494549 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun 20 2 0 Jan-willem Groeneveld BiehlerXIlMagistrale Not NCNCA 3 480931 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2 15 4 521431 Chaz Halbert 13 5 548035 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 11 6 550701 Garret Smith 10 7 535615 Nathan Martin University of Michigan-Ann Arbor 9 8 520923 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 8 9 315626 Paul Levy Team City Racing 7 10 494325 Andrew Mathiesen Team Swift 6 11 561091 Nick Spano 5 12 288374 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 13 233372 Ryan Toedebusch 3 14 556342 Frank Greco Jr Velocause Centraal Cycling Not NCNCA 15 440734 Michael Coughlan Dolce Vita Cycling p/b SL2 1 Elite 4 1 570839 Joe Nau 20 2 575988 Nicholas Mati 17 3 565068 Andrew Sanders CBRE Racing 15 4 504596 Jacob Gorman Team Swift 13 5 524311 Riku Yasutomi 11 6 501024 Jeff Stilwell 10 7 548784 Alex Frankel Team Swift 9 8 529098 Jose Miguel Alpuerto Kovarus Racing Team 8 9 548886 Nathan Espiritu Kovarus Racing Team 7 10 62921 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 562641 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club (BBC) 5 12 479363 Damien Hays 4 13 466953 Evan Opsal 3 Elite 5 1 581522 Hector Alanis C5 2 0 Kevin Cox Not NCNCA 3 576776 Wing To Tang Dolce Vita Cycling p/b SL2 C5 4 0 Graham Gawthorne Not NCNCA 5 569066 Charlie Hollman Rio Strada Racing C5 6 574358 Brian Ramirez Cortes Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 7 583493 William Hatch C5 8 544780 Felipe Salum Los Gatos C5 9 0 Jairo Molina Davis Race Team Not NCNCA 10 0 Robby Williams Not NCNCA 11 0 Rigoberto Pascual Not NCNCA 12 287731 Luis Gomez Los Gatos Bicycle Racing Club Not NCNCA 13 573036 Timothy Williams C5 14 586477 Cole Schumacher Vegas Bike Store Not NCNCA Junior 13-14 1 530248 Maxwell Doyle C5 Junior 15-16 1 0 Cas De Maigret Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 230258 Will Riffelmacher The Olympic Club 20 2 220196 Christopher Coble The Olympic Club 17 3 499308 Dennis Wall CoreTechs Cycling TwT 15 4 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 13 5 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling Not NCNCA 6 570274 David Fidler Divine Electric Norcal 10 7 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 9 8 227219 James Enright ThirstyBear Cycling 8 9 406652 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing 7 10 223237 Piers Barry ThirstyBear Cycling 6 11 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 5 12 348242 Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun 4 13 288200 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 3 14 332918 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 15 571823 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Master 35+ 4/5 1 0 Dan Parker Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 2 572222 Donnie Mccorkle Davis Bike Club Race Team C5 3 101309 Ryan Stroup SquadraSF p/b Terun 15 4 434111 Alberto Gonzalez Not NCNCA 5 507021 Shai Traister 11 6 0 Joseph Mastrogiovanni Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 7 0 Brian Davis Not NCNCA 8 578994 Christopher Flynn C5 9 140147 Brendon Lydon 7 10 526497 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics6 11 0 Rodolfo Gaitan Not NCNCA 12 573503 Ninos Gergeo C5 13 0 Osvaldo Domnguez Penvelo Not NCNCA 14 335722 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 63239 James Pavlichek Davis Bike Club Race Team Not NCNCA Master 45+ 1/2/3 1 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 20 2 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 17 3 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 15 4 185879 Craig Upton 13 5 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 11 6 416562 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT 10 7 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 9 8 196695 Dan Tedford ThirstyBear Cycling 8 9 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 7 10 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 6 11 419924 Amir Matityahu 5 12 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 4 13 365212 Richard Hufford 3 14 336936 Joseph Sullivan SJBC 2 15 201585 Daniel Quirk ThirstyBear Cycling 1 Master 45+ 4/5 1 495681 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 20 2 571277 Paul Castonguay C5 3 572083 Shane Swan Rio Strada Racing C5 4 391728 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 57185 Adamvanminh Martin Pink Rhino Racing 11 6 525611 Todd Hamel Chico Cycling Team 10 7 359225 Scott Gelbke Rio Strada Racing 9 8 572564 Graham Hymus Davis Bike Club Race Team C5 9 581514 Aaron Smith Davis Bike Club Race Team C5 10 420101 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 6 11 129467 Russ Freeman Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 12 561858 Willem Roux 4 13 418359 Greg Myers Victory Velo Racing 3 14 341756 Mel Alvarez 2 15 41310 Mark Castillo Rio Strada Racing 1 Master 55+ 1/2/3 1 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 20 2 380049 George Tomasich Canyon Velo Not NCNCA 3 76561 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen 15 4 195844 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 13 5 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 11 6 537522 John Sullivan Body Concepts 10 7 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 9 8 285990 Jim Forester Divine Electric Norcal 8 9 22166 Rob Maheu SJBC 7 10 49239 Gerald Finken NorthStar Mentors Not NCNCA 11 59667 Edward Ayres Divine Electric Norcal 5 12 20630 Scott Leahy SJBC 4 13 47303 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team 3 14 53661 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 15 433902 Christopher Demattei Victory Velo Racing 1 Master 55+ 4/5 1 36779 Randy Volkmar Body Concepts 20 2 524369 Steve Twist Chico Cycling Team C5 3 142500 Rod Rozman Body Concepts Not NCNCA 4 272631 Darin Salk Davis Bike Club Race Team 13 5 66830 Scott Laperle CBRE Racing 11 6 332950 Russell Cameron ol'Republic/SERT 10 7 265991 Anthony Low CBRE Racing 9 8 305628 Craig Dinger Davis Bike Club Race Team 8 9 517318 Raz Alon 7 10 550008 Matthew Peters Body Concepts 6 11 239696 Edward Cruz ol'Republic/SERT 5 12 456376 Raul De Anda AUDI RENO- TAHOE CYCLING 4 13 90079 Randy Floyd Body Concepts 3 14 522873 Dennis Plessas Body Concepts C5 15 303973 David Bryant Body Concepts 1 Master 65+ 1 54692 Brian Fessenden 8 2 419963 Jerry Wickham Benicia Bicycle Club 7 3 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 6 4 549030 Gilberto Flores Off The Front 5 5 277576 Jim Sharp Davis Bike Club Race Team 4 6 23838 Kevin Mcspadden Davis Bike Club Race Team 3 7 196150 Lloyd Leighton Davis Bike Club Race Team 2 8 271696 Bruce Coffey SJBC 1 Women 1/2/3 1 387746 Amy Cameron 10 2 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 9 3 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 8 4 385403 Diana Boutigny Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 5 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 6 6 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 5 Women 3 1 556086 Robin Betz SunPower Racing 1 Women 35+ 1 332412 Gale Derosa Revolution Racing p/b Jakroo 6 2 307890 Heather Mcdonald Revolution Racing p/b Jakroo 5 3 17778 Lesley Jensen Revolution Racing p/b Jakroo 4 4 481163 Jessica Parteno Revolution Racing p/b Jakroo 3 5 240797 Jennifer Barlow US Military Endurance Sports 2 6 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 1 Women 4/5 1 577810 Whitney Post 10 2 572353 Claudia Ferreira Main Street Elite p/b Main Street Bicycles 9 3 578515 Jennifer Tave 8 4 572239 Sue Lin Holt SunPower Racing 7 5 470158 Brigid Hedlund 6 6 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 7 0 Nikki Nepomuceno Not NCNCA 8 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing 3 9 548664 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team 2
Copper Valley Circuit Race 8/25/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 20 2 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 17 3 307192 Jake Yackle 15 4 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 13 5 188997 Rob Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 6 378822 Hunter Wilson Team California Not NCNCA 7 356530 Robert Lander AMain Cycling Team 9 8 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 8 9 457591 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees 7 10 561091 Nick Spano C3(6) 11 273533 Arnaud Borner TMB Development p/b Equator Coffees 5 Elite 3 1 271890 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo 2 Elite 3/4 1 177518 Nabil Samaan 4 2 220645 Paul Mitchell Rio Strada Racing 3 3 260928 Jason Arinno 2 Elite 4 1 570839 Joe Nau 2 2 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Elite 5 1 576720 Quincy Dunlap C5 Master 35+ 1/2/3 1 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 20 2 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 17 3 392595 Aaron Casados 15 4 289169 Aaron Marchand Folsom Bike/Trek 13 5 60730 Shaun Bagley TEAM JL VELO-FACTORY RACING 11 6 255271 Jeffery Edwards 10 7 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 9 8 413231 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA 8 9 549000 Kimio Bazett 7 10 524998 Michael Cordova Chico Cycling Team 6 11 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 5 12 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 4 13 54278 John Kretschmann Body Concepts 3 14 259534 Kirk Evans 2 Master 35+ 3 1 54278 John Kretschmann Body Concepts 7 2 392707 Patrick Norville Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 6 3 177518 Nabil Samaan 5 4 260263 Allen Jackson Bahati Foundation 4 5 220645 Paul Mitchell Rio Strada Racing 3 Master 35+ 4 1 565005 Joshua Christman Davis Bike Club Race Team 6 2 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 3 492614 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 4 4 526497 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics3 5 535566 Christopher Halleus Rio Strada Racing 2 6 26995 Richard Owings Body Concepts 1 Master 45+ 1/2/3 1 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 11 2 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 10 3 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 9 4 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 8 5 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 7 6 155436 Greg Juneau Los Gatos 6 7 53501 Herman Johnson 5 8 379987 Steven D'alencon Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 Master 45+ 4/5 1 26995 Richard Owings Body Concepts 17 2 497646 Allie Abdulla Rio Strada Racing 15 3 580576 Rafael Cubero C5 4 419053 Kenneth Hebenstriet 11 5 366161 Darren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 10 6 571866 Dean Jurado Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 7 524326 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA 8 8 17437 Todd Isaman Not NCNCA 9 530399 Michael Gaynor C5 10 573023 Don Grabowski Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 11 0 Jed Byerly Fun Sport Bikes Ciclistas del Valle Not NCNCA 12 0 Tony Perez Not NCNCA 13 573044 Scott White C5 Master 55+ 1/2/3 1 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 17 2 49239 Gerald Finken NorthStar Mentors Not NCNCA 3 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 13 4 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 11 5 336300 Dan Shore 10 6 22166 Rob Maheu SJBC 9 7 460024 Mark Bachmann Clean Power Cycling pb TESLA 8 8 33092 Darryl Smith R4R-Make A Wish 7 9 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 6 10 192774 Kevin Willitts Body Concepts 5 11 236210 Richard Asturias Splunk Race Team 4 12 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 3 13 304925 Elena Joroski SJBC 2 Women 4/5 1 466145 Janene Ostrow 2 2 423942 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling 1
Giro di San Francisco 9/2/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 397835 Cole Davis UCI PCT: Hagens Berman Axeon 20 2 380907 Zachary Gottesman Terun Elite 17 3 153790 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 15 4 255408 Robert Skinner Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 13 5 359399 Miles Hubbard Carolina Crit Squad Not NCNCA 6 291490 Chaz Turmon SP2life Elite Cycling Team 10 7 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 9 8 220196 Christopher Coble The Olympic Club 8 9 304797 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 10 313364 Ethan Frankel Subaru Santa Monica Racing 6 11 307653 Jeff Linder Terun Elite 5 12 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 4 13 309596 Nick Baird SP2life Elite Cycling Team 3 14 420048 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 2 15 341214 Fernando Padilla CBRE Racing 1 Elite 3 1 494549 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun 20 2 480931 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2 17 3 494325 Andrew Mathiesen Team Swift 15 4 275571 Paul Ngo 13 5 534275 Stephan Hofmann SJBC 11 6 547794 Griffin Nemitz 10 7 467947 Alphonse Leduc 9 8 547383 Timmy Nguyen SJBC 8 9 475146 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees 7 10 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 6 11 550701 Garret Smith 5 12 546280 Richard Jones SJBC 4 13 231333 Andrew Olson 3 14 523905 Matthew Amara Team Swift 2 15 202518 Uri Friedman 1 Elite 4/5 1 530384 Riley Mullen 20 2 571082 Gianmarco Puglisi TMB Development p/b Equator Coffees 17 3 581522 Hector Alanis C5 4 393723 Adrian Luis 13 5 556575 Josh Kane 11 6 570795 Andre Dempsey C5 7 578994 Christopher Flynn C5 8 543516 Matt Seline C5 9 0 Jeff Johnson Not NCNCA 10 570839 Joe Nau 6 11 0 Bill White Not NCNCA 12 554986 Austin Kelley Not NCNCA 13 526640 Matt Maurer SunPower Racing 3 14 560334 Ryan Dennison Thrive Happy Not NCNCA 15 528839 Andrew Frommer Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 220196 Christopher Coble The Olympic Club 20 2 194963 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 17 3 295988 Dana Williams Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 15 4 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 13 5 227219 James Enright ThirstyBear Cycling 11 6 240540 David Grundman Peet's Coffee Racing 10 7 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 9 8 49344 Mike Charleton Red Peloton 8 9 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 7 10 273912 Jeromy Cottell Touchstone Racing 6 11 0 Jonathan Baller Not NCNCA 12 1399 David Allen Cognition Racing Road 4 13 237028 Samuel Worthington Divine Electric Norcal 3 14 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 2 15 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 1 Master 35+ 4 1 359693 Eamonn Tucker The Olympic Club 20 2 565005 Joshua Christman Davis Bike Club Race Team 17 3 204757 Cole Rasmussen Red Peloton 15 4 557142 John Shirley 13 5 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 11 6 349232 Paul Marshall SJBC 10 7 548093 Huy Trinh Carefast/Storck 9 8 494463 Michael Riyanto Dolce Vita Cycling p/b SL2 8 9 494598 David Shih SunPower Racing 7 10 287731 Luis F. Gomez Los Gatos 6 11 456591 Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees 5 12 548593 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 13 494566 Matthew Pyke SJBC 3 14 459638 Eric Lehman Reno Wheelmen 2 15 549358 Morten Nissov SJBC 1 Master 45+ 1/2/3 1 186350 Jonathan Baker Touchstone Racing 20 2 233623 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 17 3 54591 Michael Sayers Touchstone Racing 15 4 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 13 5 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 11 6 49344 Mike Charleton Red Peloton 10 7 83306 John Fairbanks Touchstone Racing 9 8 41848 Hussein Saffouri KaiVelo Racing 8 9 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 7 10 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 6 11 288732 Scott Cox Cognition Racing Road 5 12 396818 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT 4 13 93483 Raymond Rodriguez 3 14 67041 Dean Laberge Peet's Coffee Racing 2 15 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 1 W35+ and W3 1 577810 Whitney Post 20 2 547901 Arianna Pascarella Revolution Racing p/b Jakroo 17 3 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing 15 4 298243 Shannon Gaffney US Military Endurance Sports 13 5 297368 Juliette Hyde Revolution Racing p/b Jakroo 11 6 345144 Shelagh Fritz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 10 7 556086 Robin Betz SunPower Racing 9 8 543712 Fnu Novita SunPower Racing 8 9 571017 Hannah Wood SJBC 7 10 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC 6 11 458896 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo 5 12 494510 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC 4 13 351898 Margaret Lowe 3 14 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing 2 15 424709 April Willouhby Revolution Racing p/b Jakroo 1 Women 1/2/3 1 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 20 2 533363 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo 17 3 195302 Jennifer Hartwig SquadraSF p/b Terun 15 4 525629 Jaimee Erickson 13 5 291002 Arielle Little SunPower Racing 11 6 252525 Shannon Castle 10 7 298243 Shannon Gaffney US Military Endurance Sports 9 8 577810 Whitney Post C3(8) 9 543712 Fnu Novita SunPower Racing C3(7) 10 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC C3(6) 11 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 5 12 297368 Juliette Hyde Revolution Racing p/b Jakroo 4 13 385403 Diana Boutigny Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 3 14 547672 Madeline Frechette SheSpoke Racing C3(2) 15 486780 Amy Moor SheSpoke Racing 1 Women 4/5 1 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 2 547456 Rebecca Van Bussel Revolution Racing p/b Jakroo 8 3 547951 Teresa Datar Kovarus Racing Team 7 4 562751 Wendy Jacobsen SunPower Racing 6 5 572239 Sue Lin Holt SunPower Racing 5 6 466145 Janene Ostrow 4 7 572027 Sarah Flamm SheSpoke Racing 3 8 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 2 9 503934 Erika Kali Cunliffe SheSpoke Racing 1
Oakland Gran Prix 9/15/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 397835 Cole Davis UCI PCT: Hagens Berman Axeon 20 2 380907 Zachary Gottesman Terun Elite 17 3 153790 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 15 4 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 13 5 207262 Andrew Goessling Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 11 6 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 10 7 307653 Jeff Linder Terun Elite 9 8 508231 Isaiah Oliver SP2life Elite Cycling Team 8 9 255408 Robert Skinner Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 10 220196 Christopher Coble The Olympic Club 6 11 318306 Samuel Hill SP2life Elite Cycling Team 5 12 271933 Matt Mikul Terun Elite 4 13 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 3 14 494658 Sergei Volkov Dolce Vita Cycling p/b SL2 2 15 549695 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees 1 Elite 3 1 534275 Stephan Hofmann SJBC 20 2 553883 Michael Gilson The Olympic Club 17 3 271890 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo 15 4 220894 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 5 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 11 6 534956 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun 10 7 467947 Alphonse Leduc 9 8 275571 Paul Ngo 8 9 333136 Sean Brandt Dolce Vita Cycling p/b SL2 7 10 334588 James Yuan SquadraSF p/b Terun 6 11 547383 Timmy Nguyen SJBC 5 12 529614 Will Drinkwater 4 13 471822 Jason Tang KaiVelo Racing 3 14 231333 Andrew Olson 2 15 498378 James Dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1 Elite 4/5 1 581522 Hector Alanis C5 2 393723 Adrian Luis 17 3 570839 Joe Nau 15 4 565068 Andrew Sanders CBRE Racing 13 5 484477 Ilya Tutski 11 6 574358 Brian Ramirez Cortes Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon CryogenicsC5 7 0 Ellis Brandt Dolce VIta Cycling p/b SL2 Not NCNCA 8 62921 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 8 9 0 Rarmundo Martinez Not NCNCA 10 571094 William Hakim 6 11 578581 Jared Ben-jamin C5 12 293163 Eric Bastoul Not NCNCA 13 576720 Quincy Dunlap C5 14 538171 Chris White 2 15 458135 Ethan Fann 1 Master 35+ 1/2/3 1 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 20 2 220196 Christopher Coble The Olympic Club 17 3 165447 Joshua Wood 15 4 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 13 5 295988 Dana Williams Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 11 6 1399 David Allen Cognition Racing Road 10 7 49344 Mike Charleton Red Peloton 9 8 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 9 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 7 10 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 6 11 383065 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Cycling p/b SL2 5 12 418909 Matthew Sloan Cognition Racing Road 4 13 409831 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2 3 14 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 2 15 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 1 Master 45+ 1/2/3 1 25655 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling 20 2 26205 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing 17 3 275120 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 15 4 49344 Mike Charleton Red Peloton 13 5 35297 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 11 6 204018 Sean Smith R4R-Make A Wish 10 7 54895 Dennis Hopp SJBC 9 8 26920 Chris Ott Peet's Coffee Racing 8 9 4526 Jason Boynton Peet's Coffee Racing 7 10 150305 Lucas Paz KaiVelo Racing 6 11 319284 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing 5 12 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 4 13 93483 Raymond Rodriguez 3 14 133838 Daryl Hemenway CoreTechs Cycling Team 2 15 245065 Anthony Eng Team Oakland Cycling 1 Master 45+ 4/5 1 62921 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles 13 2 349232 Paul Marshall SJBC 11 3 419053 Kenneth Hebenstriet 10 4 26995 Richard Owings Body Concepts 9 5 177339 Peter Krogh ol'Republic/SERT 8 6 580576 Rafael Cubero C5 7 210778 David Bryan Not NCNCA 8 571315 James Ewing C5 9 534163 Michael Andrada 4 10 573044 Scott White C5 11 581514 Aaron Smith Davis Bike Club Race Team C5 12 588243 David Bell Not NCNCA Women 1/2/3 1 420158 Hanna Muegge DNA Pro Cycling Team 20 2 392651 Melanie Wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20 17 3 340330 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 15 4 577810 Whitney Post C3(13) 5 387746 Amy Cameron 11 6 291002 Arielle Little SunPower Racing 10 7 298243 Shannon Gaffney US Military Endurance Sports 9 8 501804 Haley Nielsen SheSpoke Racing 8 9 558494 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC C3(7) 10 304925 Elena Joroski SJBC C3(6) 11 406900 Christina Davis SJBC C3(5) 12 332412 Gale Derosa Revolution Racing p/b Jakroo 4 13 424709 April Willouhby Revolution Racing p/b Jakroo C3(3) 14 222519 Meredith Stowe Christie Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees C3(2) 15 385403 Diana Boutigny Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees 1 Women 3/4/5 1 568418 Masury Lynch Davis Bike Club C5
Esparto Time Trial: NCNCA Championships 9/21/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2/3 1 294531 Tyler Williams 14 2 0 Dan Craven ETW Not NCNCA 3 496538 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team 10 4 494273 Yatwah Mitchell 8 5 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 6 6 497101 Jason Anderson Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees C3(4) 7 423287 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees 2 Elite 4/5 1 554794 Michael Ungerer 5 2 419364 Damien Anderson Clean Power Cycling pb TESLA 4 3 458050 Niall Oregan 3 4 538171 Chris White 2 5 0 Barry O'connor Not NCNCA Junior 11-12 1 480256 Massimo Morson Team Swift 3 2 548953 Remy Schmidt C5 3 530248 Maxwell Doyle C5 Junior 13-14 1 424063 Walter Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike 1 Junior 15-16 1 486601 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 3 2 582850 Travis Miller Bell Real Estate Cycling C5 3 523905 Matthew Amara Team Swift 1 Junior 17-18 1 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 3 2 524252 Anton Knepprath Davis Bike Club 2 3 570984 Charles English Davis Bike Club Race Team 1 Junior 9-10 1 511894 David Avery CBRE Racing C5 2 552413 Sean Davies C5 3 587507 Elijah Fisher CBRE Racing C5 4 587509 Levi Fisher CBRE Racing C5 5 564462 Yuri Tupaz CBRE Racing C5 Junior Women 11-12 1 576368 Louisa Kelly San Jose Bicycle Club C5 Junior Women 13-14 1 493588 Shantelle Tupaz CBRE Racing 1 Junior Women 9-10 1 587508 Abigail Fisher CBRE Racing C5 2 574254 Sophia Avery CBRE Racing C5 Master 30-34 1 498709 Mikal Davis TMB Development p/b Equator Coffees 5 2 494658 Sergei Volkov Dolce Vita Cycling p/b SL2 4 3 546280 Richard Jones SJBC 3 4 376029 Chris Sontag Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 5 361415 Michael Logan A Bloc Racing 1 Master 35-39 1 188997 Rob Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2 3 2 368368 Zach Morvant ThirstyBear Cycling 2 3 484494 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 40-44 1 548565 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 4 2 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling Not NCNCA 3 572853 Mihai Filimon C5 4 269119 Rozel Tupaz CBRE Racing 1 Master 45+ 1 281883 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 6 2 323868 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 3 197844 Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing 4 4 185342 Jason Thrasher 3 5 494149 Aaron Terrazas Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 6 298033 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike C4(1) Master 50-54 1 271095 Jay Newton Peet's Coffee Racing 10 2 233122 Lanier Benkard Pen Velo Racing/Summit Bicycles 9 3 141309 Rick Lawton R4R-Make A Wish 8 4 429042 Joseph Bootier Colavita Racing 7 5 57185 Adamvanminh Martin Pink Rhino Racing 6 6 571277 Paul Castonguay C5 7 26995 Richard Owings Body Concepts 4 8 459638 Eric Lehman Reno Wheelmen 3 9 303960 Patrick Peters Body Concepts Not NCNCA 10 384665 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA 1 Master 55-59 1 47519 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 9 2 74102 Thomas Coulter CAL-NAT'S Racing 8 3 80642 Max Thompson ThirstyBear Cycling 7 4 286823 Joseph Foster ThirstyBear Cycling 6 5 537522 John Sullivan Body Concepts 5 6 412004 Kenneth Salvail Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 7 265991 Anthony Low CBRE Racing 3 8 202161 Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike 2 9 394344 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling 1 Master 60-64 1 26205 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing 9 2 271499 Robert Napieralski Body Concepts 8 3 1688 Robert Anderson CAL-NAT'S Racing 7 4 371699 John Marengo Body Concepts 6 5 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 5 6 252241 Gilbert Tarin Splunk Race Team 4 7 419084 Daniel Tkach CBRE Racing 3 8 195574 Thomas Kellner Sacramento Golden Wheelmen 2 9 204100 Phillip Heiman Colavita-Norcal Racing 1 Master 65-69 1 419963 Jerry Wickham Benicia Bicycle Club 1 Master 70-74 1 388263 Richard Mcintosh C5 2 27937 John Petrakis SunPower Racing 1 Master 75+ 1 272743 Michael Phelps 3 2 331070 Jon Boas Splunk Race Team 2 3 63449 Jim Turner SunPower Racing 1 Tandem 1 45071 John Elgart Davis Bike Club Race Team 2 2 200149 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team 1 Tandem Mixed 1 587509 Levi Fisher CBRE Racing C5 1 564462 Yuri Tupaz CBRE Racing C5 2 0 Lise Oberth Team Oberth Not NCNCA 2 46626 Robert Ueltzen Team Oberth Not NCNCA 3 265260 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 3 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 Women 1/2/3 1 56226 Beth Dawson Pen Velo Racing/Summit Bicycles C3(8) 2 268528 Sara Youmans Therapeutic Associates Pacific Office cycling teamNot NCNCA 3 543712 Fnu Novita SunPower Racing C3(4) 4 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team C3(2) Women 35-39 1 392370 Pamela Levine RAZZLE DAZZLE 3 2 298243 Shannon Gaffney US Military Endurance Sports 2 3 458518 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA 1 Women 4/5 1 475362 Chanda Willse Chico Cycling Team Not NCNCA 2 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA Women 45-49 1 443313 Leigh Drye C5 2 522553 Alison Kubota Cognition Racing Road 2 3 277526 June Nguyen Revolution Racing Cycling Team 1 Women 50-54 1 291804 Sandra King Revolution Racing p/b Jakroo 1 Women 55-59 1 265260 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 2 290262 Michelle Nightengale Splunk Race Team 3 3 56226 Beth Dawson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 4 221127 Beverly Chaney SJBC 1 Women 60-64 1 219164 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 3 2 366149 Cecily Majerus Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2 3 0 Melinda Mckinney Not NCNCA Women 65-69 1 478178 Louise Hose Alta Alpina Not NCNCA 2 196223 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1
Henleyville Road Race 9/22/2019
Place Lic# Name Team Points Elite 1/2 1 272524 Taylor Vaccari Chico Cycling Team Not NCNCA 2 234584 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team 15 3 163046 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling 13 4 188997 Rob Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2 11 5 271933 Matt Mikul Terun Elite 10 6 518919 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team 9 7 246669 Gregory White SP2life Elite Cycling Team 8 8 47091 David Albrecht Chico Cycling Team 7 9 6422 Mike Castaldo Chico Cycling Team 6 10 248052 Michael Claudio ThirstyBear Cycling Not NCNCA 11 534012 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions Not NCNCA 12 236024 Russell White SP2life Elite Cycling Team 3 13 397013 Christopher Beall Terun Elite 2 14 122096 Jimmy Miller Cognition Racing Road 1 Elite 4 1 565068 Andrew Sanders CBRE Racing 8 2 538171 Chris White 7 3 488930 Paul Chomsky 6 4 526752 Mike Osorio SquadraSF p/b Terun 5 5 575988 Nicholas Mati 4 Elite 5 1 548485 James Carroll C5 2 0 Osvaldo Domnguez Pen velo Racing/summit bicycles Not NCNCA 3 571323 Simon Bumm Squadra SF Not NCNCA 4 0 Michael Creasman Pen Velo Not NCNCA 5 581379 Gabriel Munoz C5 6 0 Joshua Miranda Not NCNCA Master 35+ 1/2/3 1 200149 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team 1 Master 35+ 4/5 1 565005 Joshua Christman Davis Bike Club Race Team 15 2 578994 Christopher Flynn C5 3 547820 Jimmy Barboza Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 11 4 391211 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 10 5 526497 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Echelon Cryogenics9 6 495681 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 8 7 433635 Cesar Espinoza Cloudcap Cycling Not NCNCA 8 570635 Jeffrey Rodgers 6 9 129467 Russ Freeman Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 5 10 420101 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 4 11 385622 Stan Wolf Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 3 12 300211 Lance Burger Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Not NCNCA 13 332120 James Yi Revs Road Race p/b Kinetic Cycles 1 Master 45+ 1/2/3 1 296426 Todd Munk SJBC 9 2 260611 Tom Rice CoreTechs Cycling Team 8 3 133838 Daryl Hemenway CoreTechs Cycling Team 7 4 433902 Christopher Demattei Victory Velo Racing 6 5 300501 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT 5 6 30719 Brian Rouse Victory Velo Racing 4 7 60528 Daryoush Paknad CoreTechs Cycling TwT 3 Master 45+ 4/5 1 571433 Clive Lepper Rio Strada Racing 8 2 459638 Eric Lehman Reno Wheelmen 7 3 571277 Paul Castonguay C5 4 26995 Richard Owings Body Concepts 5 5 494109 Terry Nilsen Pen Velo Racing/Summit Bicycles 4 6 177339 Peter Krogh ol'Republic/SERT 3 7 460055 James Cho Clean Power Cycling pb TESLA 2 8 466902 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling 1 Master 55+ 1/2/3 1 136970 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 20 2 286823 Joseph Foster ThirstyBear Cycling 17 3 35914 Matthew Trethric Hammer/53x11 15 4 392081 Michael Wilkins Clean Power Cycling pb TESLA 13 5 33092 Darryl Smith R4R-Make A Wish 11 6 39478 Hunter Ziesing Hammer/53x11 10 7 546149 Bob Gorman Splunk Race Team 9 8 54692 Brian Fessenden 8 9 80642 Max Thompson ThirstyBear Cycling 7 10 192774 Kevin Willitts Body Concepts 6 11 196222 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling 5 12 54032 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 4 13 460024 Mark Bachmann Clean Power Cycling pb TESLA 3 14 216231 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA 2 15 537522 John Sullivan Body Concepts 1 Master 55+ 4/5 1 550008 Matthew Peters Body Concepts 11 2 548193 Ron Penne Chico Cycling Team 10 3 524369 Steve Twist Chico Cycling Team C5 4 417703 Christian Wagner 8 5 571028 Arthur Tawatari C5 6 276168 Robin Mckinney Victory Velo Racing 6 7 195944 Matt Conidaris Body Concepts 5 8 175841 Thomas Wood ol'Republic/SERT 4 9 467346 Erin Simmons Body Concepts 3 Women 4/5 1 552104 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Not NCNCA 2 470158 Brigid Hedlund 4 3 475362 Chanda Willse Chico Cycling Team Not NCNCA 4 458352 Loran Vilas 2 5 568418 Masury Lynch Davis Bike Club C5